FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebuji poradit s výpočtem krácení…

Dobrý den, potřebuji poradit s výpočtem krácení dovolené při nástupu na druhou mateřskou dovolenou (v současné době čerpám rodičovský příspěvek). Termín porodu mám 18.9., nastoupit na MD plánuji 6 týdnů před porodem tj. 7.8.2013, firma poskytuje dovolenou 25 dní. Jde mi o to, jak nejlépe postupovat, abych v roce 2014 měla nárok na plný počet dovolené tj. 25 dní (čerpání MD + převedené dovolená z roku 2013). Děkuji. Lindlová


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, chtela bych se zeptat, jestli mam…

Dobry den, chtela bych se zeptat, jestli mam narok na pobirani rodicovskeho prispevku, kdyz ziji v zahranici. Dekuji predem za odpoved.



odpovídal(a): Redakce

Snacha loni skončila práci 31.07.12, ted je na UP…

Snacha loni skončila práci 31.07.12, ted je na UP. Nabídli ji práci na dohodu na 2 měsíce. Počítá se táto práce pro výpočet MD a RP, když bude mít měsíčně nad 10 000,-kč? Na MD má nastoupit v září. Děkuji Mária Helešicová.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Jsem již delší dobu hlášena na úřadu…

Dobrý den.Jsem již delší dobu hlášena na úřadu práce, pouze minulý rok jsem od 20.6.2012 do 31.8.2012 pracovala za hrubý měsíční výdělek 5492,- Kč. Nyní jsem tedy na ÚP, ale od 28.5.2013 nastupuji na mateřskou, protože 9.7.2013 mám termín porodu. Mám nárok na nějaký příjem od toho 28.5.2013 nebo až od narození dítěte? Děkuji Rezková


odpovídal(a): Redakce

Chápu to tedy dobře, že i dohoda o změně…

Chápu to tedy dobře, že i dohoda o změně pracovní smlouvy -(dali mi to podepsat jako dohodu),se považuje za prodloužení pracovní smlouvy a to je již počtvrté a tudíž dle zákoníku není správně. Takže by mi stačilo napsat, že si i nadále přeji být zaměstnána u mého zaměstnavatele a prac. smlouva se tím stává na dobu neurčitou? PS: ještě pro úplnost: Tři smlouvy byly vždy na dobu nemoci paní XX, v průběhu té třetí prac. smlouvy přecházela paní XX na mateřskou dovolenou, proto mi přinesli k podpisu tuto dohodu o změně pracovní smlouvy, kde je psáno: "Pracovní smlouva uzavřená po dobu nemoci paní XX, se mění na pracovní smlouvu na dobu určitou do 31.8.2013". Moc děkuji za rady


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek u RD

Dobrý den, jsem na MD, chci se zeptat, jak je to s přivýdělkem při MD. Je nějaké omezení, co se týká výše přivýdělku? Jaký je rozdíl při práci u MD "na dohodu o pracovní činnosti" a na pracovní smlouvu. Slyšela jsem také něco o max 300 hodinách za rok (to se sčítá, i když bych příležitostně pracovala u více organizací?). Děkuji mnohokrát za odpověď. Martina


odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobrý den. Do října 2012 jsem byla na rodičovské dovolené ( do dvou let věku dítěte). Od listopadu jsem se vrátila do stejného zaměstnání, kde jsem pracovala 5 měsíců, než jsem znovu otěhotněla a nastoupila na nemocenskou (rizikové těhotenství). Nevím, z čeho se mi bude počítat nemocenská a následně mateřská dovolená. Prosím o zodpovězení mého dotazu. Předem moc děkuji za odpověď Zuzana Kociánová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Zaměstnavatel…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Zaměstnavatel mi měsíc před ukončením rodičovské oznámil, že dostanu výpověď z důvodů reorganizace a zrušení mého pracovního místa. Začala jsem ihned hledat práci a podařilo se mi najít práci ale výpověď v ruce ještě nemám. Musí mi dát zaměstnanec odstupné, když už mám najítou novou práci? Můžu v nové práci nastoupit ve výpovědní lhůtě nebo se raději domluvit na dohodě s odstupným? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobrý den, po 2letech čerpání RD jsem nastoupila zpět do práce, ale nechala jsem si zkrátit úvazek na 6hodin. Můj návrat se "nezdařil" a po dvou měsících práce jsem byla 4měsíce v pracovní neschopnosti a nakonec jsem požádala o prodloužení rodičovského volna na 4roky. Nyní jsem těhotná. Z čeho se mi bude vypočátávat příspěvek v mateřství? Bude do výpočtu také zahrnuta doba, kdy jsem měla nižší příjem z důvodu zkráceného úvazku a v pracovní neschopnosti? Nebo mi zůstane stejná výše mateřské jako při prvním dítěti. Mému dítěti budou 4 roky až v příštím roce 2014. Moc děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. V době narození dítěte zhruba před…

Dobrý den. V době narození dítěte zhruba před rokem jsem byl jak já tak i manželka nezaměstnaný. Byla nám vyměřena jediná možná varianta pobírání rodičovského příspěvku do čtyř let dítěte. Prvních 9 měsíců jsme pobírali 7600,- nyní 3800,- až do dovršení 4 let věku dítěte. Chci se zeptat, je možné tuto variantu nyní změnit, když jeden z nás měl to štěstí a nastoupil do práce a s nynějším příjmem by dosáhl i na maximální měs.přísp. 11 500,- Kč?



odpovídal(a): Redakce

Návrat z RD

Dobrý den, 02.07.2010 se mi narodila prvni dcera. Nastoupila jsem na radnou materskou dovolenou v terminu 8 tydnu pred porodem a pote pokracovala rodicovskou dovolenou ve vysi 2 let. Pred uplynutim doby se mi narodila druha dcera (22.11.2011) a tak jsem nastoupila na novou materskou dovolenou. Jelikoz se zmenil system davek, uz jsem si nestanovovala, jak dlouho budu doma a jakou castku chci pobirat. Castku budu mit vycerpanou na konci kvetna roku 2014, tedy drive, nez ji budou 3 roky. Muz dotaz je nasledujici: Se zamestnavatelem nemam dobre vztahy, tudiz predpokladam, ze bude chtit pracovni pomer ukoncit. Jak vysoke odstupne mi nalezi? Zamestnavatel mi musi drzet pozici do 3 let veku ditete. Pokud ale budu chtit nastoupit pred uplynutim doby, muze mi rict, ze ted pro me praci nema a bude ji mit az v listopadu, tj v dobe, kdy dceri budou 3 roky a ja do te doby budu na rodicovske dovolene bez davky? Je vubec mozne byt na rodicovske dovolene a nepobirat jiz prispevek? Predpokladam, ze mi zamestnavatel bude chtit cely navrat znesnadnit. Je vubec mozne, aby me prijal zpet, ale poupravil mi jakkoliv smlouvu a treba i platovy vymer? Dekuji predem. Lucie K.


odpovídal(a): Redakce

Změna pracovního úvazku

Dobrý den, zaměstnankyně je na rodičovské dovolené, firma s.r.o. by ji potřebala zaměstnant na poloviční pracovní úvazek tj. 4 hodiny denně, zaměstnankyně s tím souhlasí. Rodičkovská dovolena jí bude končit v měsíci květnu 2013. Musí firma s.r.o. s touto zaměstnankyní uzavrít třeba dohodu o pracovní činnosti, nebo se může vystavit dodatek k pracovní smlouvě, kterou měla uzavřenu písemně v roce 2008 na 8,- hodin denně? Předem Vám děkuji za odpověď. S pozdravem Marie Volfová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v současné době jsem na rodičovské…

Dobrý den, v současné době jsem na rodičovské dovolené, která trvá až do září. V květnu však už nastupuji do nového zaměstnání na plný pracovní úvazek. Při dotázání se na úřadu práce, zda smím takto dříve nastoupit mi bylo sděleno, že ano, a že musím svou mzdovou účetní obeznámít s pobíráním rodičovského příspěvku. Prosím informaci z jakého důvodu mám o této skutečnosti informovat. To budu nějak krácena na mzdě? Nebo platit vyšší daně? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

přivýdělek v RD

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a pobírám rodičovský příspěvek. Platí pro případný přivýdělek u jiného zaměstnance nějaká omezení? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem zaměstnananá na dobu neurčitou a…

Dobrý den, jsem zaměstnananá na dobu neurčitou a u zaměstnavatele čerpám rodičovskou dovolenou. Během této dovolené, budu pracovat u jiného zaměstnavatele na částečný úvazek na dobu určitou, smlouva bude končit ve stejnou dobu jako má rodičovská dovolená u prvního zaměstnavatele. U prvního zaměstnavatele bude mé místo pravděpodobně zrušeno. Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti? Děkuji Vám za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, moje účetní mi tvrdila, že nemám…

Dobrý den, moje účetní mi tvrdila, že nemám nárok na dovolenou po skončení mateřské dovolené. Přešla jsem tedy na rodičkovský příspevěk v prosinci 2012 a nakonec díky kamarádce zjistila, že ten nárok mám. Lze to nějak ještě vyřešit a žádat zpětně? Děkuji za odpověď Marková


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu. Jsem ve výpovědi z organizačních důvodů s tím, že mám dostat 3-měsíční odstupné. Ve výpovědní době jsem nastoupila na nemocenskou, která stále trvá a budu přecházet na mateřskou (v době výpovědi jsem otěhotněla). Nyní májí být vyplaceny odměny za loňský rok. Chci vědět z čeho se bude vypočítávat odstupné (po ukončení rodičovské dovolené) - zda z průměrného výdělku před nemocí podle kalendářního čtvrtletí nebo zda bude mít nynější výplata odměn vliv na odstupné (odměny jsou nižší než prům. mzda). Také mě zajímá jakým způsobem mi odměny vyplatí (záloha za 2/2013 a dobírka za 3/2013), když jsem nyní v pracovní neschopnosti. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, u zamestnavatele mam smlouvu se…

Dobry den, u zamestnavatele mam smlouvu se sjednanou mzdou zakladní a složkou odměn "dle uvažení zaměstnavatele" v r 2011 jsem nastoupila mateřskou dovolenou a po ní jsem žádala o proplacenířádné dovolenépřed nástupem na rodičovskou. Ta mi byla proplacena dle denní sazby z průměrné mzdy před nástupem. Letos budu navazovat na rodičovskou dovolenou druhou mateřskou, kdy opět vzniká nárok na řádnou dovolenou a na základě žádosti má být zaměstnavatelem po skončení MD proplacena. Denní sazba se však již počítá ze mzdy "předpokládané" dle zákoníku prace (v tom případě se muze zapocitavat jen zaklad,nikoli cela mzda i s odmenami jako po 1. MD) Děkuji za objasnění zda to tak skutečně je.


odpovídal(a): Redakce

MD

Dobrý den, chtěla bych poradit: v červnu mám nastoupit na MD, momentálně jsem vedena na ÚP, ale splňuji podmínku účasti na nem.poj.270dnů v posledních 2letech, a bylo mi řečeno, abych měla nárok na MD tak musím být před nástupem na MD zaměstnána(tedy nem.poj.), ale nikde jsem nevyčetla kolik dní, jestli bude stačit když odpracuji 7 nebo 14dní(popř.víc-míň) před nástupem na MD? Děkuji za odpověď Jana


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, pracovala jsem 10 let a nyni jsem na…

Dobry den, pracovala jsem 10 let a nyni jsem na 3lete rodicovske dovolene, ktera mi bude koncit 2.4.2013 a zamestnavatel propousti a informoval me, ze pro me nema praci, tj. budu k 2.4. propustena. Moje dotazy - snazim se znovu otehotnet. Pokud bych nastoupila 2.4. na urad prace a zjistila, ze jsem tehotna, budu mit pak narok na materskou dovolenou, tj.kolik dni mohu byt na uradu prace, abych mela narok na materskou dovolenou nebo kdyz vstoupit na urad, byt treba na jeden den, narok na materskou zanika? Pokud nebudu mit narok na materskou dovolenou nastoupim hned po narozeni dalsiho ditete na rodicovskou dovolenou, ktera bude napr.do 4let ditete, tj. bude delsi o pul roku oproti tomu, kdybych predtim pracovala a mela narok na materskou? Vyplacena castka mesicce bude tedy pak nizsi, tj. rozpocitane dle mesicu pri celkove dane castce?