FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda budu mít…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda budu mít nárok na mateřskou dovolenou u druhého dítěte. Nyní jsem se synem na rodičovské rovolené, 8.1. 2011 bych měla nastoupit do práce, ale nejspíš budu "vyhozena" a budu pracovat na ŽL (jako vedlejší činnost) a zaregistruji se na úřad práce s tím, že práci hledat nebudu a doufám, že se brzy podaří, že otěhotním. Předem děkuji za Vaši odpověď. Gwendy


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně mateřské.…

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně mateřské. Zajímalo by mě, z čeho se mi bude tato dávka vypočítávat, budu-li muset jít na rizikové těhotenství. Moje situace je taková, že pracuji 2 roky a nyní mi bylo doporučeno, abych šla na rizikové těhotenství. Bude se mi pak mateřská počítat pouze z platu před nástupem na rizikové těhotenství nebo budou zahrnuty i dávky, které budu během něho dostávat? Ty budou pochopitelně mnohem nižší, než moje současná mzda. Děkuji Jana



odpovídal(a): Redakce

Dobrý dne, ráda bych se zeptala, jestli mám nárok…

Dobrý dne, ráda bych se zeptala, jestli mám nárok na PPM a RD v tříleté variantě u druhého dítěte(pracovní smlouva na dobu neurčitou). Nyní jsem na RD s prvním dítětem. Končí mi v březnu 2011. Jsem těhotná a TP mám začátkem února 2011. Předem děkuji za odpověď. V.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pravděpodobně budu nastupovat na…

Dobrý den, pravděpodobně budu nastupovat na mateřskou jako nezaměstnaná, ale ještě v 180 denní hájené lhůtě. Budu mít možnost vybrat si délku mateřské (2, 3 nebo 4 roky). Případně jak se pohybuje výše PPM pro rok 2011? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měla bych otázky na které bych ráda…

Dobrý den, měla bych otázky na které bych ráda znala odpověď... Předem moc děkuji za jejich odpovězení... V roce 2007 jsem odcházela na mateřskou dovolenou... bylo to asi 15 srpna... Poté jsem dostávala mateřskou půl roku, pak jsem si tedy vybrala mateřský příspěvek do 3 let věku dítěte.Dceří byly teď 24.9.2010 3 roky...Bohužel do zaměstnání se vracet nebudu ze zdravotních důvodů, mám smlouvu na dobu neurčitou... Na neschopenku mě tedy doktorka dala hned od 25.9.2010.(rizikové těhotenství). Chtěla bych vědět, jakou můžu očekávat neschopenku, když v roce 20O7 než jsem odešla na mateřskou byl můj hrubý příjem 20000. Pak bych se chtěla zeptat, zda tedy po ukončení neschopenky tedy někdy v únoru budu mít znovu nárok na mateřskou nebo ne.. Děkuji moc za odpověď... Havlová


odpovídal(a): Redakce

Dovolená po PPM

Dobrý den, jaký nárok na dovolenou má zaměstnankyně, jenž byla od 1.1.2010 do 30.4.2010 v pracovní neschopnosti a od 1. 5. 2010 nastoupila mateřskou dovolenou.Děkuji Kalousová


odpovídal(a): Redakce

Dovolená po PPM

Dobrý den, mám dotaz ohledne proplacení dovolené, kterou zaměstnankyňe nevyčerpala do nástupu na mateřskou dovolenou. Teď jí mateřská končí 26.09.2010 a ona žáda o proplatení. Je od 27.09.2010 evidovaná na rodičovské dovolené. Nepožádala o čerpáni dovolené, jen o proplacení. Má na to nárok za rok 2009 a i za rok 2010. Nekráti se ji neco? A jak ji nemůžeme proplatiť dovolenou, kdy si ji může vyčerpat. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek

Dobrý den, pracovala jsem v období od 10/2009 do 03/2010 na živnost ale bohužel jsem si neplatila nemocenské pojištění.poté jsem od 04/2010 nastoupila na úřad práce a v červenci jsem porodila syna. Bohužel jsem neměla nárok na mateřskou dovolenou a rovnou nastoupila na rodičovskou dovolenou. Na úřadě mi přizanli 3 letou rodičovskou dovolenou ale já bych chtěla využít zkrácenou verzi 2 letou mám nárok si vybrat délku rodičovské dovolené? Děkuji za odpověĎ


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou za dobu PPM

Dobry den, mam dotaz na narok na dovolenou po PPM. Na materskou chci nastoupit 11.10.2010, dovolenou bych chtela cerpat ihned po PPM, tedy od 25.4.2011. Tim padem v roce 2011 presahuje materska 60ti dny do noveho kalendarniho roku. Vznika mi narok na dovolenou jen pomerny, nebo na celou dovolenou za rok 2011? Podle jakeho paragrafu zakoniku prace se to ridi? (Ucetni rika, ze jen na pomernou cast, kolegyne rika, ze za cely rok, potrebuji nejaky presny paragraf) Vsude se jen docitam, ze vznika narok na celou dovolenou nebo jeji pomernou cast. Ale to muze byt velky rozdil. Dekuji, s pozdravem a pranim hezkeho dne, M.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer, mám dotaz ohledně peněžité pomoci v…

Dobrý večer, mám dotaz ohledně peněžité pomoci v mateřství. Dne 23. 11.2010 mi končí rodičovská dovolená a nevím, zda mě zaměstnavatel přijme zpět (prac. smlouva na dobu neurčitou) nebo mi dá výpověď pro nadbytečnost. Ale zároveň chceme druhé dítě. Jak by to bylo, kdybych do té doby otěhotněla - z čeho by se počítala další peněžitá pomoc v mateřství (tedy jestli bych na ni měla vůbec nárok) a měla bych volbu, do kterého roku dítěte budu doma na RD. A pokud mi dá vypověď, tak bych asi musela u dalšího zaměstnavatele odpracovat 270 kal. dnů, abych měla někajé peníze, že? Díky za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, s manželkou čekáme narození potomka…

Dobrý den, s manželkou čekáme narození potomka na 03/2011. Manželka má pracovní poměr na dobu určitou, která jí končí 12/2010, pravděpodobně jí bude prodloužena o další rok. Problém je v tom, že bychom se chtěli na přelomu roku odstěhovat. Jak moc by byla ovlivněna výše následné mateřské pokud by manželka dala výpověď a na mateřskou by nastupovala jako nezaměstnaná? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně fungování…

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně fungování neschopenky u DPČ. Při RD jsem si od února 2009 začala přivydělávat u stejného zaměstnavatele kde mám HPP na DPČ v dubnu 2010 jsme měla poslední službu a od května 2010 jsem nastoupila na rizikové těhotenství.Jelikož mi ale ještě do 23.6 byl vyplácen RP,měla mi být vyplácena prac.neschopnost od 24.6,ale zaměstnavatel mi sdělil, že nemám nárok na vyplácení neschopnosti z DPČ jelikož jsem již v květnu nic neodpracovala a tudíž nebyla pojištěna/ nejsem pojištěna na RD od státu?/ a tak mám nárok jen na neschopenku z HPP.Prý stačilo mít neschopenku na DPČ vystavenou ještě v dubnu kdy jsem měla ještě služby a nárok by mi vznikl-tak tomu opravdu nerozumím proč bych neměla mít nárok -budu mít nárok aspon na vyplácení mateřské z DPČ?Děkuji za Váš čas


odpovídal(a): Redakce

PPM za červen

Dobrý den, dne 28.5. 2010 jsem nastoupila na MD a začala pobírat PPM. Za červen mi byla vyplacena nižší PPM, na 70% z platu se mi zvedla až od července. Chtěla bych se proto zeptat, zda mi bude vyplacen rozdíl za červen. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zdravým s přítelkyní čekáme dítě cca 15 prosince…

Zdravým s přítelkyní čekáme dítě cca 15 prosince 2010 a ona si do té doby nestihne vyčerpat řádnou dovolenou za rok 2010 jak máme nejvýhodněji postupovat. Jde to proplatit nebo???


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, po skončení mateřské dovolené mi…

Dobrý den, po skončení mateřské dovolené mi zaměstnavatel proplácí dovolenou z pruměru leden-unor-březen, i když jsem na mateřskou nastoupila 12.2.2010. Je to správně, nemělo by to být říjen-listopad-prosinec 2009 (naposledny odpracované celé čtvrtletí)? Děkuji.Hezký den Živčicová J.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu...u současného…

Dobrý den, prosím o radu...u současného zaměstnavatele pracuji tři roky, HM 15000,-kč... jsem těhotná, termín mám počátkem března 2011.... Nikdy jsem nebyla nemocná a nevyužívala nemocenské dávky...nyní bych si chtěla "přilepšit" alespoň na mateřské dovolené, rozvázat prac.poměr se současným z-lem a např.na 1-2 měsíce před mateřskou nastoupit do jiného PP s HM 50000,-. Je moje domněnka správná, když si myslím, že mateřská se bude počítat z lepšího vyměřovacího základu z nového zaměstnání? Nebo se bude brát posledních 12 měsíců? Podotýkám, že bych pracovala nepřetržitě..tzn. 30.11.10 odchod z 1 práce, 1.12.nástup do 2.práce a 1.2.2011 nástup na mateřskou... velice děkuji za odpověď, případně prosím o odkaz na paragraf zákona...


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, kolik dní…

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, kolik dní dovolené mám nárok si nechat od zaměstnavatele proplatit po skončení mé mateřské dovolené v únoru 2011. Mám pracovní poměr na dobu neurčitou, zaměstnavatel poskytuje dovolenou 25 dní ročně. V tomto roce jsem pobírala rodičovský příspěvek do 29.5.2010 (do 3 let věku 1.dítěte), poté jsem byla do 11.8.2010 v pracovní neschopnosti (rizikové těhotenství) a od 12.8.2010 jsem na mateřské dovolené s druhým dítětem. Předpokládám, že mi MD skončí 23.2.2011. O kolik dní se mi zkrátí dovolená za rok 2010 a budu mít vůbec nárok na nějakou dovolenou za rok 2011, když po skončení MD nastoupím na rodičovskou dovolenou a tudíž neodpracuji v roce 2011 60 pracovních dní? Děkuji moc za odpověď!


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené ve…

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené ve zkrácené verzi, tzn.do 2 let věku dítětě.Rodičovská dovolená mi končí v červenci 2011.Po té se s největší pravděpodobností nebudu moci vrátit do zaměstnání pro nadbytečnost(předpokládám, že dostanu výpověď).Mám nárok na 3měsíční odstupné a poběží mi zároveň i 3měsíční výpovědní doba?Budu tedy ještě po skončení rodičáku kryta 6 platy? Další dotaz mám ohledně další mateřské dovolené.Budu mít nárok na tu původní výši PPM z původního platu?Nebo z čeho se mi bude vypočítávst ta další PPM?Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Výpověď v době čerpání dovolené

Dobrý den, od 20.7.2010 jsem na 2. PPM (prac. smlouva na dobu neurčitou). Pamatuji si z vašich stránek, že když zažádám o proplacení dovolené, na kterou mi vznikne nárok během PPM, ihned po skončení PPM, může mě zaměstnavatel vyhodit. Ptala jsem se na to na našem mzdovém odd. a kolegyně mi řekla, že to tak není, že mě nevyhodí a že naopak, když zažádám ihned po PPM, dostanu proplacenou NEZKRÁCENOU dovolenou (ale když zažádám o proplacení až po RD, bude již prý zkrácená). Vzhledem k tomu, že cca za 3 roky se budeme vracet 3 ženy po RD (všechny 3 cca v průběhu 3 měsíců) a já jsem poslední "v řadě", nerada bych přišla díky tomuto o odstupné. Prosím Vás, jak je to s tou výpovědí? A mohou mi opravdu dovolenou pokrátit? Pokud ano, z jakého důvodu? děkuji moc Langová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnavatel mi sdělil, že mi…

Dobrý den, zaměstnavatel mi sdělil, že mi nevznikl nárok na vyplácení sociálních dávek z neschopenky na DPČ.Měla jsem DPČ při RD od 4/09-30.6/10, kdy jsem dohodu ukončila na žádost zaměstnavatele.Neschopenka byla vystavena již od 16.4.2010.Do 23.6.2010 mi běžela RD a po té měla být vyplácena i neschopenka na DPČ-mám tomu rozumět, že pokud jsem dala výpověď tak mi zaniká nárok na neschopenku? Dále bych potřebovala poradit s vyměřovacím denním základem z HPP.Před nástupem na první mateřskou jsem byla také na neschopence DVZ jsem měla přes 400kč.Nyní jsem po ukončení 2 leté varianty k 23.6.2010 opět na rizik.těhotenství-je mi jasné, že nyní se neschopenka nepočítá již za poslední čtvrtletí,ale posledních 12 měsíců před odchodem na neschopenku což je pro mě rozhodné období od 1/07-10/07, kdy můj hrubý plat neklesl pod 24 000, jak je tedy možné, že by mě mohli nyní vypočítat DVZ jen 281kč?Snad jsem to napsala srozumitelně, děkuji za Vaši ochotu a čas.