FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu v této…

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu v této oblasti. Žena při prac.poměru na dobu určitou otěhotněla a za trvání PP porodila dítě. Byla zaměstnána od 8/2007 do 8/2010. Mateřskou čerpala od 4/2009, dítěti je nyní 15 měsíců. Pokud by nyní otěhotněla, lze brát mateřskou "z firmy", ve které byla? A kdyby začala podnikat a otěhotněla, z čeho by se mateřská počítala? děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, nyní jsem na rodičovské dovolené 2…

Dobrý den, nyní jsem na rodičovské dovolené 2 roky - zkrácená varianta. Chtěla bych se zeptat, z jaké částky mi bude bude vypočítávána PPM, pokud otěhotním do konce rodičovské dovolené ale nestačím ještě nastoupit na mateřskou dovolenou. Slyšela jsem, že pokud neporodím do 2 let věku prvního dítěte, tak už nedostanu PPM z příjmu od zaměstnavatele. Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,ráda bych se informovala o možnosti…

Dobrý den,ráda bych se informovala o možnosti čerpání mat.dovolené. V současné době mi končí dvouletá rod.dovolená se synem. Jsem ve 4.měs.těhotenství,tzn.plánovaný porod na duben 2011. Můj zaměstnavatel v červnu skončil v likvidaci a tudíž se mnou ukončil prac.poměr. Mám jakožto "nezaměstnaná"(bez evidence na UP) nárok na MD a v jaké výši? Popřípadě mám se nahlásit na UP? Případně mohu na pár měsíců na doč.prac. místo. Mám v některém případě nárok na MD?Poradíte mi co je nejlepší v tuto chvíli dělat? Děkuji za odpověď I.M


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se zeptala…

Dobrý den, ráda bych se zeptala na PPM při druhém dítěti.Syn měl 29.3.2010 tři roky a protože jsem měla rodičovský příspěvek na tři roky,tak jsem se 30.3.2010 vrátila do zaměstnání-ke stejnému zaměstnavateli,na stejnou pozici,ale nastoupila jsem jenom na půl úvazku.Brzy nato jsem zjistila,že jsem znovu těhotná,termín porodu mám 14.12.2010.Pracovala jsem čtyři měsíce a jelikož je těhotenství rizikové,tak jsem momentálně v pracovní neschopnosti.Mám znovu nárok na PPM,jako u prvního dítěte,nebo budu pobírat hned rodičovský příspěvek?A pokud mám nárok na PPM,z jakých peněz se bude počítat a mám nárok na proplacení řádné dovolené za dobu trvání PPM?Předem moc děkuji za odpověď,Jana.


odpovídal(a): Redakce

Jsem na 4leté rodičovské. Teď v 21.měsíci věku…

Jsem na 4leté rodičovské. Teď v 21.měsíci věku dítě si ještě mohu změnit variantu na 3letou. Zajímalo by mne, pokud ve třech letech nebudu mít podmínky pro nástup zpět do zaměstnaní (např. kvůli školce) a zaměstnavatel by mi schválil neplacené volno do 4let věku dítě, co to pro mne bude znamenat? Samozřejmě, že bych neměla už příjem v podobě rodičovské (tu bych si ale dovybrala do 3 let těmi 7600; než mít už odteď do 4 let jen 3800), ale co další záležitosti jako soc a zdrav. poj. ve čtvrtém roce dítěte? Můžete mi prosím poradit jaká volba varianty rodičovského by byla výhodnější?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,momentálně jsem na 3 leté MD která by…

Dobrý den,momentálně jsem na 3 leté MD která by mi měla skončit 15.2.2011. Už jsem si plánovala vrácení se zpět do zaměstnání, ale před pár týdny jsem zjistila že jsem opět těhotná, takže se vrátit nemohu. Vůbec netuším kolik budu na to 3tí dítě dostávat peněz. Bude to stále 7600,- jako u mé druhé dcery (při době trvání na 3 roky) nebo je to od roku 2011 změněno? Švagrová mi tvrdí že to bude od roku 2011 jenom 3500,- což si nedokážu jako matka samoživitelka dost dobře představit.. Já jsem teď vlastně téměř 3 roky nedělala protože jsem byla na MD. Podle čeho se mi tedy bude počítat ta nová MD? Švagrová mi tvrdí že dostanu jenom těch 3500,- že na víc nebudu mít nárok protože jsem nepracovala. Současná MD mi končí 15.2.2011 (to je také termín porodu mojí 3tí dcery). Budu mít nárok na nějakou pomoc v mateřství nebo ne? Vím že tam byli dříve ty 3 varianty, na 2-3-4 roky. Platí to i pro rok 2011 nebo je to teď zase jinak? Myslíte že budu mít na tu dávku nárok když v podstatě přejdu z jedné MD na druhou? Vůbec netuším jak se to v tomto případě dělá a na jakou částku budu mít tedy nárok. Děkuji moc za odpověď K.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dne 30.09.2010 mi byl ukončen pracovní…

Dobrý den, dne 30.09.2010 mi byl ukončen pracovní poměr z nadbytečnosti. Dne 2.10.2010 jsem zjistila, že jsem těhotná, mám neschopenku (rizikové těhotenství). Budu mít nárok na dávky PPM, pokud již uplyne 180dní od ukončení pracovního poměru? Prosím o radu jak nejlépe postupovat? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem těhotná 3měsíc a práci mám na…

Dobrý den, jsem těhotná 3měsíc a práci mám na dobu určitou- vždy na půl roku. Smlouva je do konce října 2010 a po prodloužení do konce února. Termín porodu mám na konci dubna 2011. Až šéfovi oznámím, že jsem v jiném stavu,má právo mi smlouvu neprodloužit? A budu se mít po mateřské kam vrátit, když je to na dobu určitou?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, moc prosím o radu. Vrátila jsem se do…

Dobrý den, moc prosím o radu. Vrátila jsem se do zaměstnání po rodičovské dovolené( 3 ROKY).Při první výplatě jsem zjistila , že mi nebyl odečtena sleva na dítě-musím žádat??? A nebyla mi odečtena ani sleva na dani na poplatníka-nemám po RD na ni nárok????Jsem 13 let v jednom zaměstnání. Ještě jeden dotázek . Mám po návratu z RD hned nárok na dovolenou nebo až po odpracování určitého počtu dní??? Moc vám děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem zaměstnanec a splňuji všechny…

Dobrý den, jsem zaměstnanec a splňuji všechny podmínky pro čerpání PPM. Pravděpodobný nástup na mateřskou dovolenou (dle gynekologa) bude 31.12.2009 nebo 1.1.2010. Bude pro mne některé datum výhodnější? Děkuji za info.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, kolegyně má pracovní smlouvu na dobu…

Dobrý den, kolegyně má pracovní smlouvu na dobu určitou od 1.5.2008 do 31.8.2011. Má to záskok za mateřskou dovolenou, ale ve smlouvě to není uvedeno. Chtěla bych se proto zeptat, jak je to s prodloužením smlouvy v tomto případě? Někde jsem slyšela, že když pracujete u jednoho zaměstnavatele 2 roky v kuse měla by vám pracovní smlouva automaticky přejít na dobu neurčitou. Je to pravda? A v případě, že by to tak bylo měla by kolegyně po uplynutí doby, která je ve smlouvě nárok na odstupné?? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

dobry den ziji 10 let ve Francii a 10 let…

dobry den ziji 10 let ve Francii a 10 let pracuji ve Svycarsku. Jsem v 2 mesici tehotenstvi a chtela bych se vratit do Ceske republiky - porodit a zit tam nadale. Momentalne mam francouzske zdravotni pojisteni.Mam nejaky narok na materskou v Cesku,? Musim doplatit zdravotni a socialni pojisteni? Vubec si s tim nevim rady, chtela bych sve dite vychovavat v cesku.... dekuji za odpoved a preji pekny den


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den paní Sedláčková, mám tento problém: Od…

Dobrý den paní Sedláčková, mám tento problém: Od ledna 2009 jsem na mateřské dovolené, resp. na rodičovské dovolené. K 31. 10. 2009 jsem dostala výpověď, zaměstnavatel bohužel ukončil svou činnost v ČR. Nyní jsem opět těhotná, termín porodu v květnu 2011. Jak to, prosím, bude s nárokem na MD a PPM? Pokračuji plynule z jedné RD na druhou a daně i sociální a zdravotní odvody (a v nemalé částce) jsem poctivě odváděla (předpokládám, že to mi k dobru stejně nebude). V případě, že já nemám nárok, mohl by čerpat PPM otec dítěte a musí při tom zůstat doma nebo si 'pořídí' mě jako 'pečovatelku' od dítě? Děkuji moc za odpověď a čas strávený nad ní!


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Jak je to s…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Jak je to s peněžní pomocí v mateřství a rodičovským příspěvkem v případě, že jsem otěhotněla určitou dobu po ukončení vzdělání a nebyla jsem před otěhotněním nikdy zaměstnaná? Znamená to, že nemám na PPM nárok? Jaké potom budu mít finance na péči o dítě? Předem děkuji za odpověď, Martina.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dne 31.12. 2009 jsem nastoupila na MD,…

Dobrý den, dne 31.12. 2009 jsem nastoupila na MD, jejíž výše byla nižší jak RP, takže mi ÚP doplácel PPM do výše RP, tj do 7 600 Kč (vlastně rodičák snížený o PPM). Teď mi ale na účet dorazil od ČSSZ "doplatek k PPM za období od 1. 1. 2010 do 31. 5. 2010 dle zák. č. 166/2010 Sb. Tím pádem vznikl přeplatek ze strany ÚP, který mi doplácel PPM do výše RP. Má otázka zní, zda budu muset ÚP tuhle částku vrátit nebo se RP už nevrací? Moc děkuji za odpověď. Pí Dara.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, chtela jsem se zeptat jakou dobu musim…

Dobry den, chtela jsem se zeptat jakou dobu musim mit odpracovanou, abych mela narok na materskou v plne vysi? dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zam. dostala výpověď k 30.9.2010. …

Dobrý den, zam. dostala výpověď k 30.9.2010. Snaží se otěhotnět. Pokud otěhotní ve výpovědní době ( od 1.10.- 30.11.2010 ) a pokud ji lékař uzná práce neschopnou, bude mít nemocenskou a 6-8 týdnů před porodem nastoupí na PMM a pak na RD. Ochranná lhůta trvá 180 dní a počítá se od 1.12.2010 ? V případě, že nebude mít neschopenku, ale bude těhotná ukončí PP k 30.11.2010 a nahlásí se na ÚP, má nárok na PPM . Je to tak ? Ale co v případě, že otěhotní až třeba v prosinci ? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobry vecer.Chtěla jsem se zeptat, co dělat v…

Dobry vecer.Chtěla jsem se zeptat, co dělat v pripade, když jsem od 1.dubna vedena na prac.uradu, posledni podpora mi byla vyplacena v zari a nadale uz nemam narok na prostredky.Byla jsem na social.uradu,jsem svobodna, jsem navic neplanovane v 5.mesici tehotenstvi, momentalne jsem bez penez a ani nevim, jestli a kolik budu z uradu neco dostavat, ponevadz mi bylo zdeleno, ze mi do 30dnu prijde pisemne vyjadreni o castce atd.Dostavam jen mensi prispevek na bydleni a to je vse.Jsem na to sama, navic mam hypoteku a jednu pujck.Do porodu nemam narok na nejakou podporu z UP.Nevim co mam delat, kde vzit na zivobyti,jidlo a to nemluvim o priprave na mimco,ponevadz vsechno od znamych nedostanu.Nechapu, ze v tomto state to takto funguje,hned po skole jsem vkuse 4roky pracovala,a kdyz nam provozovnu zavreli diky obrovske skale,ktera se ulamuje cim dal tim vic a nase provozovna sidlela pod ni.Poctive jsem pracovala, nikdy nemarodila a ani nemam zadnou absenci a stat mi poskytne fakt jen to minimum nebo vubec nic?Pracovat bych sla,ale v momentalnim stavu me nikde neprijmou, uz ani brigadne.Z rodiny mi nikdo pomoci nemuze,ma matka je zadluzena alkoholicka a tata vydelava take nic moc a nikoho jineho nemam, dedit bohuzel uz take neni co.Po porodu se to snad zvladne, ale co delat ted ty 4mesice,nechci skoncit na ulici a tehotna.Dekuji za radu.Petra


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Po rodičovské dovolené mám nastoupit…

Dobrý den, Po rodičovské dovolené mám nastoupit zpět do práce, z čeho by se mi vypočítávala výše mateřské dovolené, když bych na ni nastoupila dejme tomu až 7 měsíců po skončení rodičovské dovolené, tj.odpracovala bych jen 7 měsíců. Byl by započítáván rodičovský příspěvek nebo můj plat před nástupem na první mateřskou dovolenou? Jednalo by se o téhož zaměstnavatele jako před první mateřskou. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám smlouvu na dobu neurčitou a 22.10…

Dobrý den, mám smlouvu na dobu neurčitou a 22.10.mi končí rodičovská dovolená.Od 23.10. mi doktor napíše neschopenku.Chtěla jsem se zeptat jestli musím na jeden den do práce,jak to bylo dříve nebo můžu hned nastoupit na neschopenku.A také se chci zeptat jestli mám nárok na PPM. Předem děkuji za odpověď