FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

Přeji dobrý den,mám dotaz ohledně průměru pro…

Přeji dobrý den,mám dotaz ohledně průměru pro výpočet peněžité pomoci v mateřství. Od února 2010 jsem zaměstnána na plný úvazek u zaměstnavatele, u kterého momentálně žádám o PPM. Zároveň se však soudím s bývalým zaměstnavatelem pro neplatnost výpovědi. Momentálně jsou obě strany svolné se mimosoudně domluvit a finančně vyrovnat. Můj dotaz tímto zní, u koho mám žádat dorovnání mateřské v případě finančního vyrovnání a tedy poměrně podstatného navýšení výdělku za rok 2010? Případně, pokud se domluvím s bývalým zaměstnavatelem na změně datumu ukončení PP a budu tak v ochranné lhůtě pro PPM, lze o matěřskou žádat jeho a ne stávajícího zaměstnavatele? Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně nástupu na mateřskou…

Dobrý den, mám dotaz ohledně nástupu na mateřskou z rodičovské dovolené. Se synem (15 měsíců)jsem v současné době na rodičovské dovolené a plánuji pobírat 3letou variantu rodičovského příspěvku. Pracovní poměr na dobu určitou u zaměstnavatele mi skončil 14 dní před porodem. Pokud nastoupím na mateřskou před skončením rodičovského příspěvku, budu mít nárok na PPM? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji na živnost a budu nyní řešit…

Dobrý den, pracuji na živnost a budu nyní řešit mateřskou a rodičovskou dovolenou. Zajámá mě postup vyřizování, když jsem neplatila nemocenskou. Jaký je časový a legislativní postup v tomto případě? Jde o moje první dítě, které se narodí v únoru 2011. Musím také automaticky přerušit živnost? Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den chtěla bych se zeptat kolik budu…

Dobrý den chtěla bych se zeptat kolik budu pobírat pěněžní pomoc v mateřství,když průměrný měs.příjem je kolem 12 tis.A do kdy je povinen můj zaměstnavatel odevzdat dané formuláře na sociálku ,abych dostala v prosinci podporu.Na podporu v mateřství jsem nastoupila 1.11.2010.Děkuji Houdková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně rodičovské dovolené.…

Dobrý den, mám dotaz ohledně rodičovské dovolené. V současné době jsem s 18ti měsíční dcerou na dvouleté rodičovské dovolené, resp. rodičovském příspěvku, který končí 30.04.2011. S manželem jsme plánovali druhé dítě do konce této rodičovské dovolené s tím, že poté tedy plynule přejdu na další PPM příp. nemocenské dávky (rizikové těhotenství, s první dcerou jsem také byla na nemocenské, vzhledem k problémům v těhotenství a prvnímu nevydařenému těhotenství) a poté na PPM. Na konci srpna 2010 jsem otěhotněla, takže mi nástup na PPM vycházel ještě před ukončením RP, bohužel ale těhotenství skončilo 11.11.2010 opět potratem. Nyní musíme minimálně 3 měsíce čekat, než se budeme moci znovu pokoušet o miminko. Vzhledem k tomu, že chci zůstat s dcerou doma i po skončení 2leté rodičovské, nevím jakým způsobem dále postupovat. Mám 2letý rodičovský příspěvek, který končí k 30.04.2011 a ke stejnému datu mám i zažádáno u zaměstnavatele o rodičovskou dovolenou. Z informací, které jsem se snažila získat, jsem pochopila, že u zaměstnavatele mám ze zákona nárok na 3 roky rodičovské dovolené bez ohledu na to, zda mám 2 letý rodičovský příspěvek. Mohu tedy u zaměstnavatele zažádat o prodloužení RD, s tím, že tedy budu po tuto dobu bez příjmu? S jakým předstihem bych měla o prodloužení RD požádat? A mohu o prodloužení RD žádat např. po měsíčních intervalech, tedy vždy na měsíc a před koncem opět prodloužit o další měsíc? A dále pokud bych měla zažádáno s předstihem např. o prodloužení na 1 měsíc a do té doby nebo během tohoto měsíce se nám podařilo otěhotnět, mohu RD přerušit a nastoupit na nemocenskou (když už nebudu mít příjem z RP) a budu mít na tuto nemocenskou nárok a poté na PPM? Doufám, že jsem se vyjádřila srozumitelně. Vím, že je to trochu zapeklitý případ, ale nevím si rady, jak dále postupovat, abych učinila včas patřičné kroky a nepřišla tak např. o nemocenskou či PPM nebo i o zaměstnání a včas zažádala o prodloužení RP, zda je to tedy takto možné. Chtěla bych být správně informována než budu tuto záležitost řešit se zaměstnavatelem. Děkuji moc za radu a brzkou odpověď. Šimánková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mohu poprosit o zodpovědění dotazu. …

Dobrý den, mohu poprosit o zodpovědění dotazu. Mannželka byla na PPM, poté na Rodič. Příspěvku (RP od ledna 2010). V březnu 2010 nastoupila zpět do práce. Dotaz zní, chce-li se nyní vrátit do domácnosti, pouze pobírat RP, může v práci říci, odcházím zpět na mateřskou dovolenou a skončit „ihned“. Nebo je to nějak jinak ošetřené? Na doplnění uvádím, že během PPM firmu koupila jiná společnost a manželka od 1.3.2010 podepsala novou pracovní smlouvu. Děkuji Vám za zodpovězení dotazu. Hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem s dcerou na rodičovské dovolené,…

Dobrý den, jsem s dcerou na rodičovské dovolené, 3 roky jí budou 07.04.2011. Rodičovský příspěvek pobírám v základní variantě, u zaměstnavatele jsem nahlásila, že nastoupím do práce po třech letech věku dítěte. Vzhledem k tomu, že jsme z kapacitních důvodů nedostali školku, zůstanu s dcerou doma a nastoupím do práce až k 01.09.2011. Tak jsem se domluvila i ze zaměstnavatelem. Co vše musím vůči zaměstnavateli udělat (asi musím mít písemný souhlas)a jak je to ze zdravotním pojištěním po dobu od 08.04.-31.08.2011? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,v 08/08 jsem nastoupila na MD, v 03/09…

Dobrý den,v 08/08 jsem nastoupila na MD, v 03/09 jsem se vrátila do zaměstnání. Asi týden po nástupu jsem onemocněla a na neschopence jsem byla do konce 02/10. K 28.2.10 se mnou zaměstnavetel ukončil PP. Do 09/10 jsem byla na rodičovské (dvouletá varianta) a od 07/10 jsem registrovaná na ÚP. Teď jsem znovu těhotná, předpokládaný termín porodu je 2.7.11. Mám nárok na PPM (splňuji podnínku za poslední 2 roky alespoň 270 dnů účast na nemocenském pojištění). Jestli ne, tak jaké by to bylo, kdybych si ještě našla zaměstnání, ale do porodu bych odešla na neschopenku (asi budu RP). Kdybych na neschopence nebyla existuje nějaká minimální doba, po kterou musím být před nástupem na MD zaměstnaná? Můžu do zaměstnání nastoupit třeba jen 1 měsíc před nástupem na MD, abych měla nárok na PPM a poté na tříletou variantu RD? Děkuji za odpověď D.N.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Mám dotaz ohledně nástupu do…

Dobrý den. Mám dotaz ohledně nástupu do zaměstnání po rodičovské dovolené. Jsem zaměstnána ve státním zdr. zařízení od roku 1991 (HPP na dobu neurčitou), nyní jsem na RD s prvním dítětem.Tříletá RD mi končí v polovině 11/2010, do zaměstnání bych měla nastoupit 15.11.2010. Zjistila jsem,že jsem v jiném stavu a lékař mi doporučil PN. Mám dotaz ohledně nemocenských dávek. Budu moci dostávat nemocenskou , pokud nenastoupím do zaměstnání a zůstanu ihned na PN? A z čeho se mi bude nemocenská dávka a PPM vypočítávat.(Předpokládaný nástup na mateřskou - 4/2010). Nebo musím nastoupit do zaměstnání , třeba jen na několik dnů, abych měla nárok na nemocenské dávky , do doby nástupu na PPM ?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se zeptala, mám-li nárok na…

Dobrý den, ráda bych se zeptala, mám-li nárok na PPM. Nyní jsem na RD s druhým dítětem (neměla jsem nárok na PPM), RD mi končí v červenci 2011.Během této RD jsem si přivydělávala na poloviční úvazek (od 1.7.2008 do 31.1.2010). Nyní jsem opět těhotná a TP mám v červnu 2011. Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,ráda bych Vás poprosila o radu.Min…

Dobrý den,ráda bych Vás poprosila o radu.Min.měsíc mi skončila mateř.d.Do býv.zaměstnání mohu nastoupit,buď na plný úvazek,noční 12hod.směny,s 2 dětmi bych nepokryla hlídání,nebo na nižší počet hodin,to bychom nezvládli rod.rozpočet.Chci se zeptat,pokud dám výpověď dohodou,mám nárok na podporu v nezaměstnosti,případně na soc.dávky,alespoň ve výši životního minima?Předem Vám děkuji za odpověď.Přeji hezký den.Dina


odpovídal(a): Redakce

dobry den!!! mela bych na Vas dotaz ohledne…

dobry den!!! mela bych na Vas dotaz ohledne nastupu na 2.PPM! S mou prvni dcerou jsem nastoupila na materskou v roce 5/2008. tento rok v 7/2010 mela 2roky. mela jsem jen 2.-letou materskou! byla jsem OSVČ, stale jsem vedena v obchodnim rejstriku,ale firma jiz nefunguje prakticky,jen na papire! ted jsem nastesti zamestnana u jineho zamestnavatele,nez s prvni dcerou! proto bych se Vas chtela zeptat, na jakou vysi PPM bych mela u druheho ditete,kdyz ted otehotnim. bude to stejna vyse,jako u prvniho ditete,nebo se to bude pocitat,z toho,co mam u nynejsiho zamestnavatele??? moc dekuji za odpoved a preji hezky den. bambuulka


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat resp. poradit.…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat resp. poradit. Dne 21.11.2010 mi končí rodičovská dovolená. Měla bych si hledat zaměstnání /před rodičovskou dovolenou jsem pracovala na ŽL a neměla jsem nárok na PPM, jelikož jsem si neplatila nemocenské pojištění/. Jsem znovu těhotná a zřejmě skončím na rizikovém těhotenství doma. Co mě vše čeká s finanční stránky a jaká varianta čerpání rodičovské dovolené mi bude určena /mám na výběr/. Děkuji mnohokrát předem za odpověd


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, v červnu mi…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, v červnu mi skončila 2-letá mateřská dovolená a 20.9. jsem nastoupila zpět do práce. Po týdnu jsem zjistila, že jsem ve 3měsíci těhotenství. Doktor mi nabídl, abych nastoupila na rizikové těhotenství, ale nevím zda tak mohu učinit a na co mám vlastně nárok. Slyšela jsem, že musím odpracovat alespoň 3 měsíce. Prosím poraďte mi, jaké mám nároky a jak je to s mateřskou apod. Předem moc děkuji. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak to v…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak to v probíhá v případě, že mám malého dvouletého syna. Rodičovskou dovolenou jsem měla na 2 roky s plánem mít druhé dítě. Nezadařilo se. Synovi jsou nyní dva. Jaký je prosím postup pokud zůstanu doma do jeho 3 let. Zda musím platit sociální, zdravotní pojištění, zda těmto úřadům něco nahlašovat a jaký je postup u zaměstnavatele? Zároveň se s manželem stále snažíme o druhé dítě, tak jak je to posléze když otěhotním, zda mám nárok na mateřskou a v jaké výši a zda stejně jako u prvního dítěte mám u zaměstnavatele nárok na proplacení dovolené, ikdyž zůstanu doma do těch tří let syna popř. do dalšího nároku na mateřskou (vlastně bez příjmu)? Předem moc moc děkuji za odpověd. Škubalová V.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,můj dotaz se týká rodičovského…

Dobrý den,můj dotaz se týká rodičovského příspěvku. V současné době pobírám 3-letou variantu rodičovského příspěvku. Když jsem nastupovala mateřskou byla jsem zaměstnána na dobu neurčitou. V době pobírání rodičovského příspěvku,jsem dala výpověď z práce(snižování stavů). V současné době se vracím do práce stejného zaměstanavatele(za mateřskou dovolenou na dobu určitou-cca 3 roky).Chtěla jsem se zeptat,kdybych znovu otěhotněla zda bych měla nárok na mateřskou a na rodičovský příspěvek na dobu tří let(vše by se odehrálo už po roce 2010-čili za nových podmínek). Velice Vám děkuji za odpověď.H.U.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jsem zaměstnaná od roku 2006.Dne 19.6…

Dobrý den,jsem zaměstnaná od roku 2006.Dne 19.6.2008 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou ve 3-leté variantě.Smlouvu jsem měla na dobu určitou a skončila 30.9.2010.Jsem však opět těhotná a termín porodu je 3.1.2011.Mám v tomto případě nárok na PPM?Pokud ano,mám se obrátit na bývalého zaměstnavatele s žádostí o PPM nebo na sociální úřad?Moc děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se zeptala jestli se pro…

Dobrý den, ráda bych se zeptala jestli se pro výpočet PPM započítává také stipendium doktoranda. Mám nastoupit na mateřskou koncem dubna 2011 a mé příjmy byly do září 2010 složeny ze stipendia a polovičního úvazku u zaměstnavatele. Od září 2010 mi stipendium přestalo být vypláceno, a mám nyní plný úvazek u stejného zaměstnavatele. Z čeho se tedy bude určovat PPM? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Porad nemam odpoved na muj dotaz z 15.10.2010,…

Porad nemam odpoved na muj dotaz z 15.10.2010, proto zasilam znovu. Dobry den, pracuji pres 10 let v Nemecku a od zari 2010 jsem zamestnana i u ceske firmy. Tento mesic jsem zjistila, ze jsem tehotna. Na PMM bych chtela nastoupit az 6 tydnu pred porodem, pracuji pouze na pocitaci. Budu mit v CR narok na RD? (v CR jsem pracovala i od 12/1993 - 06/1997). Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem OSVČ a začala jsem si platit…

Dobrý den, jsem OSVČ a začala jsem si platit nemocenské poj. až teď v říjnu. Teď jsem zjistila, že jsem těhotná(cca 6 týden). Podle toho nemám nárok na PPM. Lze pojištění nějak zpětně zaplatit? A na kolika letou mateřskou budu mít nárok. Děkuji za odpověd