FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou po PPM

Dobrý den, od 1.8.2010 do 12.2.2011 jsem na mateřské dovolené s prvním dítětem. Od 13.2. nastupuji na rodičovskou dovolenou. Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na dovolenou za rok 2011 (popř. na jakou část) a ev. kdy bych si ji měla vybrat (nechat proplatit). Dovolenou za rok 2010 jsem vybrala plně (tj.20 dní) ještě před nástupem na mateřskou dovolenou. Předem děkuji za odpověď. J.K.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, 12.10.2010 jsem nastoupila na…

Dobrý den, 12.10.2010 jsem nastoupila na nemocenskou, která se ukončila 23.1.2011 a 24. jsem nastoupila na MD. Z loňského roku mi zbyly ještě 4 dny dovolené. Na kolik dnů dovolené mám nárok za letošní rok? Chtěla bych si zažádat totiž o čerpání dovolené hned po ukončení MD a pak jít na 3-letou RD. Můžu během čerpání dovolené na zotavenou dostat od zaměstnavatele výpověď, když budu zároveň pobírat RP?? Dále mám dotaz, z čeho se mi bude pak počítat PPM při 2. těhotenství, které bychom chtěli do 3let věku prvního dítěte. Předem moc děkuji za odpověď. S pozdravem Petra S.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnavatel mi dal volno do 4 let…

Dobrý den, zaměstnavatel mi dal volno do 4 let věku dítěte, ale nyní jsem byla nucena si zvolit 3-letou variantu. Již vím, že pokud bych chtěla zůstat doma, tak bych byla bez příjmů, ale pojištění by za mě platil stát. Ten rok by se mi ale nezapočítal k důchodu? A mohla bych si najít na ten rok zaměstnání na dohodu a zaměstnavateli to nehlásit? A pokud bych byla doma ještě i ten 4. rok a zaměstnavatel by mě poté chtěl propustit, nepřijdu o odstupné? Děkuji za odpověď. Jana T.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,mám dotaz ohledně přechodu z jedné MD…

Dobrý den,mám dotaz ohledně přechodu z jedné MD do druhé. Byla jsem před MD zaměstnána,na konci 2011 budou synovi 3 roky.Ráda bych letos otěhotněla, přičemž můj dotaz:pokud po skončení tohoto rodičovského příspěvku ještě nebudu nastupovat na PPM s druhým dítětem, překlenu tuto dobu nemocenskou? Bude se mi počítat z předchozího příjmu anebo musím nastoupit do práce i těhotná do té doby, než nastoupím na PPM? Anebo musím žádat o neplacené volno do 4 let s prvním dítětem?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, přítel dostal k 1.2.2011 výpověď z…

Dobrý den, přítel dostal k 1.2.2011 výpověď z důvodu zrušení firmy, za což dostane podle zákona 3 měsíční odstupné. Vzhledem k tomu, že zatím nesehnal jinou práci, zůstane doma a přihlásí se úřad práce. Já čerpám dvouletou rodičovskou dovolenou (synovi je 7 měsíců). Za těchto okolností jsem však nucena jít do práce. O dítě se zatím bude starat babička a přítel bude shánět práci dál. Jak dlouho může být přítel na úřadu práce a na jakou podporu v nezaměstnanosti má nárok? Musím na něj přepsat rodičovskou dovolenou, když bude nezbytně nutnou dobu doma? Pokud by nesehnal práci ani po dobu, co bude na úřadu práce (tuším 6 měsíců, pokud se to nezměnilo), mohu na něj přepsat rodičovskou dovolenou po skončení této doby? Prosím o informace,moc děkuji předem.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem na RD a pobírám RP (2 varianta…

Dobrý den, jsem na RD a pobírám RP (2 varianta) do března 2012. V současné době mám u svého zaměstnavatele dohodu o provedení práce. V září 2011 mám termín druhého porodu. Chtěla bych se zeptat z čeho se mi bude počítat nová PPM. Zda to bude z příjmů před odchodem na 1. PPM nebo z dohody. Druhý dotaz zda musím ukončit dohodu a kdy nebo mohu na ní pracovat i v průběhu další PPM. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dceři budou 11.6.2011 tři roky a…

Dobrý den, dceři budou 11.6.2011 tři roky a skončí mi rodičovská dovolená. Snažíme se o druhé dítě,ale.. Chtěla jsem se zeptat, pokud bych otěhotněla v únoru, porod v listopadu, budu mít nárok na mateřskou a z čeho se mi bude vypočítávat. Jsem stále v zaměstnaneckém poměru a hrubého jem měla 35 tis. Kč, do kdy mohu otěhotnět, abych měla nárok na mateřskou. Druhý dotaz, měla bych nastoupit 12.6.2011 po rodičovské do zaměstnání až do mateřské dovolené, nebo mohu jít na nemocenskou a vliv na druhou mateřskou to nemá. Bojím se zaměstnavatele, protože již teď vím, že mi chce dát výpověď pro nadbytečnost. Děkuji moc za odpověĎ


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Chtěla bych poprosit o radu.26.3.2011…

Dobrý den.Chtěla bych poprosit o radu.26.3.2011 mi končí RD.Jsem ale znovu těhotná,termín porodu je v září 2011.Mám rizikové těhotenství,tudíž jsem na neschopence.Jsem zaměstnaná od roku 2001.Chtěla jsem se zeptat,zda budu mít nárok na PPM?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem na MD, vybrala jsem si 3letou…

Dobrý den, jsem na MD, vybrala jsem si 3letou variantu RP,dceři budou 3roky 2.2012. Do kdy mi musí zaměstnavatel držet místo? Nestihnuly do 2.2012 porodit druhé dítě či nastoupit na PPM, ale budu těhotná musím nastoupit do práce? Díky


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mému synovi byly začátkem ledna 2011…

Dobrý den, mému synovi byly začátkem ledna 2011 4 roky.Do té doby jsem od státu pobírala rodičovský příspěvek. V současné době jsem opět v jiném stavu a v dubnu očekávám narození dítěte. Na jaké peněžité částky budu mít nárok, když jsem kvůli péči o dítě nikde nepracovala? V případě, že bych nyní nastoupila do práce alespon na nějakou dobu, budu mít vůbec nárok na nějakou mateřskou? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v současné době jsem na RD a 27.1.2011…

Dobrý den, v současné době jsem na RD a 27.1.2011 nastupuji bez přerušení na druhou MD, pracovní poměr i nadále trvá. Chtěla bych se zeptat, zda mi vzniká opět u zaměstnavatele nárok na dovolenou (bylo tomu tak i u mé první MD) a pokud ano v jaké výši (20 dní je roční dovolená). Kdy a jakým způsobem je možné ji čerpat? Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, 10.1 mi skončila MD, a požádala jsem…

Dobrý den, 10.1 mi skončila MD, a požádala jsem si o čerpání řádné dovolené mezi MD a RD. Mám ještě 5 dní dovolené za rok 2010, kolik dní dovolené si můžu vyčerpat? Za rok 2011 mi vzniká nárok na 25 dní, nebo jen poměrnou část, protože nebudu mít odpracovámo 60 dní? Smlouvu mám na dobu neurčitou. Děkuji za odpověď. Jana


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat, jak je…

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat, jak je to s PPM u druhého dítěte, jestliže u prvního jsem nárok neměla, ale můj pracovní poměr stále trvá. Do svého současného zaměstnání jsem nastoupila v červenci 2007 už těhotná. 6. týdnů před prvním porodem jsem měla odpracováno pouze přes 5 měsíců a tudíž mi nárok na PPM nevznikl, ale nastupovala jsem nemocenskou v souvislosti s porodem. Ta mi byla ukončena po šestinedělí a následně jsem nastoupila 3 letou rodičovskou dovolenou. RD mi skončila nyní v lednu 2011 a protože jsem v 6. měsíci rizikového těhotenství, přešla jsem po skončení RD rovnou do pracovní neschopnosti. Smlouvu mám na dobu neurčitou a můj pracovní poměr stále trvá, zajímalo by mě tedy, jestli mi v tomto případě vznikne u druhého dítěte nárok na PPM či nikoliv. Prošla jsem spoustu Vašich již zodpovězených dotazů, ale tento případ jsem tam bohužel nenašla. Předem děkuji za odpověď i za Váš čas nad ní strávený. Monika


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda budu mít…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda budu mít nárok na PPM, když jsem měla při studiu smlouvu na dohodu o pracovní činnosti, která trvala rok a půl (výdělek odhadem 5 tis. měsíčně). Teď jsem od listopadu nastoupila do zaměstnání, kde mám smlouvu na dobu určitou do konce října 2011. Na mateřskou bych měla jít nejpozději od 15. dubna. Budu mít nárok na PPM a následně na 3-letou variantu RP? A ještě jeden dotaz, zda se započítává do PPM i výdělek z dohody? Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,kdy nejlépe zažádat o rodičovský…

Dobrý den,kdy nejlépe zažádat o rodičovský příspěvek?V červenci 2010 se nám narodila dvojčata,já jsem nastoupila na mateřskou 25.6.Po uplynutí mateřská mám nárok k vybrání řádné dovolené a kdy tedy zažádat o rodičovský příspěvek.Příspěvek budu žádat na tříletou varintu.Děkuji za odpověď. Ještě jeden dotaz o pobírání mateřského příspěvku jsem neobdržela žádný dokument.Mám si tedy o něj zažádat na správě soc.zabezpečení? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na radu. Jsem na…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na radu. Jsem na 4leté rodičovské dovolené a synovi budou v dubnu 2011 3roky. Zaměstnavatel se v lednu 2011odstéhoval do jiného města než mám uvedeno ve smlouvě.Momentálně bych chtěla znovu otěhotnět.Jaké mám možnosti,abych mohla pobírat PPM u druhého dítěte, jak nejlépe postupovat abych nepřišla o odstupné? 1) zažádat si o neplacené volno dokud neotěhotním a poté přejít na rizikové těhotenství nebo 2)zrušit rodičovský příspěvek a ukončit pracovní poměr (získat odstupné)a poté jsem ještě v ochrané lhutě půl roku? Co když potom zrovna otěhotním?Předem děkuji za informace.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dne 22.12.2010 jsem nastoupila na…

Dobrý den, dne 22.12.2010 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou v délce 28 týdnů. PPM mi bude končit dne 5.7.2011 (státní svátek). Budu žádat zaměstnavatele o poskytnutí dovolené na zotavenou v délce 20ti dnů, aby začínala ihned po skončení mateřské dovolené (a poté o rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte). Jde mi o to, od jakého dne mám zažádat o poskytnutí dovolené na zotavenou, když začátek připadá na státní svátek, tj. na 6.7.2011. Mám zažádat o dovolenou až od 7.7.2011 do 3.8.2011? S tím také souvisí následující otázka. Ve Vaší poradně jsem se dozvěděla, že v době čerpání dovolené po mateřské bych mohla dostat od zaměstnavatele výpověď (pouze z důvodů uvedených v § 52 zákoníku práce). Podle zákoníku práce bych měla nárok na odstupné ve výši minimálně trojnásobku průměrného výdělku a zaměstnavatel by mohl trvat na 2 měsíční výpovědní lhůtě. Tuto podmínku bych však splnit nemohla, protože bych musela celodenně pečovat o dítě. Je toto zákonem nějak ošetřené? V případě, že bych si dovolenou za PPM chtěla raději vybrat až po nástupu zpět do zaměstnání po rodičovské dovolené (tu si zvolím do 3 let věku dítěte), krátila by se mi tato jinak 20ti denní dovolená? Nebo je výhodnější si dovolenou vybrat při rodičovské dovolené? Je to možné? Jak se určuje termín dovolené? Děkuji mockrát za Vaše odpovědi :-)


odpovídal(a): Redakce

dobrý den, můžu změnit zaměstnavatele tešně před…

dobrý den, můžu změnit zaměstnavatele tešně před nástupem na PPM?(tzn.ukončit jeden prac.poměr a nastoupit k novému zaměstnavateli a hned nastoupit na PPM) Pokud ano jak by se mi vypočítávala PPM? děkuji helena


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, tento rok plánujeme první přírůstek…

Dobrý den, tento rok plánujeme první přírůstek do rodiny a s příchodem Nového roku, přišli i nové změny v oblasti mezd, nemocenské a rodičovského příspěvku a mě by zajímalo jak to budu mít s vyplacení nemocenské. V zaněstnání jsem již od roku 2002 a průměrnou mzdu mám 14 tisíc za měsíc,PV je 130,01 (vyčteno z výplatní pásky). Pracuji 7,5 hodiny denně...Šlo by prosím, aby jste mi vypočítali přibližně částku, kterou budu pobírat v průběhu pracovní neschopnosti?? Počítám s tím, že ihned po zjištění gravidity mi nařídí rizikové těhotenství, takže půjdu ihned na nemocenskou...A ještě jsem se chtěla poptat, zda nebylo změněno to, že si člověk mohl k rodičovskému příspěvku přivydělávat neomezeně...Děkuji za odpověď Slavíková Hana


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zajímala by mne informace ohledně…

Dobrý den, zajímala by mne informace ohledně výše mateřské. Jsem zaměstnananá přes dva roky, kromě toho pravděpodobně budu od května mít další pracovní poměr. V červenci bych měla nastupovat na mateřskou dovolenou. Můj dotaz zní, zda se mi mateřská bude počítat ze součtu obou platů? Případně za jakou dobu se prokazuje příjem pro přiznání mateřské? Děkuji za informace, HP.