FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, cjtěla jsem se zeptat, jestli ještě…

Dobrý den, cjtěla jsem se zeptat, jestli ještě existuje !otcovská dovolená" v délce 1 týdne nebo jestli už byla zrušena. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně mateřské. Budu mít…

Dobrý den, mám dotaz ohledně mateřské. Budu mít nárok na mateřskou, když mám pracovní smlouvu na dobu určitou? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem těhotná OSVČ a nemám na to, abych…

Dobrý den, jsem těhotná OSVČ a nemám na to, abych si platila vysoké soc. pojištění, tomu odpovídající nemocenské pojištění, abych pak měla nárok na slušnou mateřskou. Nicméně jsem se dočetla, že je možno, aby mateřskou inásledný rodičovský příspěvek pobíral muž. Chci se tedy zeptat, za jakých podmínek to takto lze udělat. Je možno, abych byla doma s miminkem a muž chodil do práce a přitom pobíral mateřskou místo mě?...protože takto to z toho článku vyplynulo..


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zajímalo by mě, jak je to teď s…

Dobrý den, zajímalo by mě, jak je to teď s mateřskou. Jsem OSVČ, průměrný příjem 19 000 Kč hrubého. Platím si minimální částku na nemocenské pojištění(asi 92Kč). Dostává matka na mateřské příspěvek pouze podle toho, kolik si platí na nemocenské pojištění nebo se taky zohledňuje to, kolik vydělávala? A je pokud je to nyní závislé pouze na té nemocenské, jak mi bylo v lednu řečeno, chystají se nějaké změny? ...neustále slyším rozdílné názory a potřebovala bych vědět, na čem jsem. Děkuji. J. Křížová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, rodičovská dovolená mi končí 3.10…

Dobrý den, rodičovská dovolená mi končí 3.10.2011. Mám prac. smlouvu na dobu neurčitou, ale vím, že mě zaměstnavatel bude chtít propustit pro nadbytečnost. Chci se zeptat, jak to bude s nástupem do zaměstnání, výpovědní lhůtou a výpočtem odstupného? Nastoupit bych měla 4.10., to nejspíše dostanu rovnou výpověď, takže prac.poměr by končil k 31.12.2011? A z čeho se bude počítat odstupné?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dne 20.6.2011 dosáhne můj syn 3 let…

Dobrý den, dne 20.6.2011 dosáhne můj syn 3 let.Mám smlouvu na dobe neurčitou a RP do tří let. Od 25.8.2011 nastoupín na mateřskou dvolenou , tj. 6 týdnů před očekávaným porodem. Musím nastoupit do práce nebo stačí nastoupit na nemocenskou ( rizikové těhotenství), nebo čerpat neplacené volno ? Nevím co je pro mne výhodnější ( hlavně v čerpání dovolené za rok 2011). Z čeho se mi bude počítat nemocenská v roce 2008 jsem odpracovala dobu od 1.1.2008-11.5.2008 a po skončení mateřské dovolené čerpala dovolenou v délce 20. dnů . Předpokládám, že vyměřovací základ 2. PPM bude stejný jako pro 1.PPM. Děkuji za odpověď. Dapas


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat:1)jaký je datum…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat:1)jaký je datum konce MD, když nástup byl 6.11.2010? 2)na kolik dní mám nárok na dovolenou za rok 2011? (nárok za celý rok činí 25 dní)3)z roku 2010 mám 1 den nevyčerpanou dovolenou, ke které přičtu nárok z roku 2011 a poté budu žádat o čerpání RD?-je možný tento postup? děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jsem na mateřské a chtěla jsem se…

Dobrý den,jsem na mateřské a chtěla jsem se zeptat jestli si můžu přivydělávat. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se informovat, zda je…

Dobrý den, chtěla bych se informovat, zda je možné čerpat rodičovský příspěvek ve 2-leté variantě a u zaměstnavatele si nahlásit rodičovskou dovolenou do 3 let dítěte (z důvodu plánovaného dalšího těhotenství se vyplatí 2-letá varianta rod. příspěvku, ale v případě, že by to nevyšlo, chtěla bych být s prvním dítětem doma i třetí rok i když již bez rod. příspěvku). Jak by to bylo ve 3. roce se soc. a zdrav.pojištěním? Případně může nastat jiný problém při čerpání odlišné doby rod. dovolené a rod. příspěvku? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dne 25.05.2010 jsem nastoupila na…

Dobrý den, dne 25.05.2010 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, dítě se narodilo 02.07.2010. Od 05.12.2010 jsem na rodičovské dovolené. Zvolila jsem si 2 letou variantu. Zaměstnavatel mi proplatil zbylou dovolenou za rok 2010. V současné době jsem těhotná a na mateřskou dovolenou budu nastupovat 16.10.2011. Jaký nárok na proplacení dovolené budu mít za rok 2011 a jaký za rok 2012? Zároveň předpokládám, že budu pobírat mateřskou dovolenou ve stejné výši jako u prvního dítěte. Je tomu tak? Děkuji moc za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobry den,v lednu 2011 jsem nastoupila na MD.Rada…

Dobry den,v lednu 2011 jsem nastoupila na MD.Rada bych se zeptala do kdy je potreba zvolit dvou nebo tri letou variantu RP a take by me zajimalo,zda v pripade dvouleteho RP se mohu po vycerpani zaregistrovat na uradu prace,v pripade ze bychom nemeli jeslicky ci hlidani a nemohla jsem tedy nastoupit k puvodnimu zamestnavateli.dekuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, 1.PPM jsem čerpala v roce 2009, měla…

Dobrý den, 1.PPM jsem čerpala v roce 2009, měla jsem denní vyměřovací základ 1170Kč, denní dávku 819Kč. Nyní mám 5.5.2011 nastoupit na 2. PPM (zaměstnání stále trvá, na dobu neurčitou). Jaká bude její výše? Počítám, že se mi bude původní DVZ redukovat na 1032Kč, a z toho bude denní dávka 70%, tedy 723Kč? Je to tak? Budu mít tedy PPM nižší než v roce 2009? A druhý dotaz, budu mít nárok na celou dovolenou za rok 2011, z důvodu čerpání PPM, pokud jí nastoupím ihned po vyčerpání PPM? Děkuji Vám za odpověď. Přeji hezký den. Mirka


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den chtěla bych se zeptat ohledně výpočtu…

Dobrý den chtěla bych se zeptat ohledně výpočtu MD. Od 29.3.2011 jsem na rizikovém těhotenství na MD mám nastoupit 16.9.2011. Bude se mi MD vypočítávat tedy pouze ze 6 měsíců, jde mi hlavně o to zda se mi bude hrubá mzda za 6 odpracovaných měsíců dělit 6 nebo zda 12? Nevím zda by nebylo výhodnější se nechat uschopnit. Děkuji za odpověď Petra Šitinová


odpovídal(a): Redakce

Pracovnice nastupuje zpět do zaměstnání po…

Pracovnice nastupuje zpět do zaměstnání po dvouleté rodičovské dovolené. Nemůžeme jí nabídnout stejný plat, jaký měla před nástupem na mateřskou dovolenou. Jaká jsou řešení? Děkujeme.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,navazuji na dotaz ,,Jsem na Rodičovské…

Dobrý den,navazuji na dotaz ,,Jsem na Rodičovské dovolené,která mi končí 21.4.2011.V práci jsem dostala k 21.4.2011 výpověď z důvodu přestěhování firmy do zahraničí. Znovu jsem otěhotněla a potřebovala bych vědět zda-li můžu jít ještě na nemocenskou než mi začně výpovědní lhůta a jestli budu mít nárok na PPM " Vím,že nemám nárok na 2.PPM,ale zajímalo by mě jestli budu zařazena rovnou na 4-letou variantu Rodičovského příspěvku a jak to to je s pobíráním peněz v tomto případě?Jak dlouho budu brát nemocenskou a kdy nastoupím na Rodičovský příspěvek?Když budu na brigádě,mám nárok na vypočítání PPM?Děkuji A.N.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dne 7.7.2011 mi končí rodičovská…

Dobrý den, dne 7.7.2011 mi končí rodičovská dovolená,v práci budu podávat výpověd,chci se zeptat ke kterému datu je nejvhodnější zaregistrovat se na úřadu práce a z čeho se mi bude vypočítávat podpora v nezaměstnanosti?Děkuji za odpověd


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat-jsem ve 4.měsíci…

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat-jsem ve 4.měsíci těhotenství,nyní půjdu marodit a pracovní smlouvu mám na dobu určitou a končí mi tento měsíc.Budu mít nárok na PPM nebo dostanu pouze rodičovský příspěvek?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, 1.dubna 2011 jsem nastoupila na…

Dobrý den, 1.dubna 2011 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou. U zaměstnavatele mám ještě celou nevyčerpanou dovolenou za rok 2011, kdy budu nastupovat na rodičovskou dovolenou? Až po vyčerpání dovolené u zaměstnavatele? Nebo ihned po skončení mateřské dovolené? V případě, že budu čerpat dovolenou po mateřské, tak se mi vlastně zkrátí rodičovská dovolená o čerpanou dovolenou u zaměstnavatele, jestli tomu správně rozumím? Díky za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobry den. Zamestnankyne ma smlouvu na dobu…

Dobry den. Zamestnankyne ma smlouvu na dobu urcitou. Ted je na materske dovolene. Jak se v tomto pripade postupuje ? Smlouva ji skonci v dobe, kdy bude na materske. Jak postupovat ohledne socialniho, zdravotniho a financniho uradu. Co kam posilat ? A jak je to s zákonnym pojištěním odpovědnosti zaměstnavatele ? Z ceho pocitat ? A jak ukoncit pomer se zamestnankyni ? Mohu to vyresit jiz v dobe, kdyz je doma s ditetem ? Dohodou ?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měla bych dotaz týkající se mateřské…

Dobrý den, měla bych dotaz týkající se mateřské dovolené. V květnu 2008 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, dítě se narodilo 18.7.2008. Od 26.1.2009 jsem pobírala rodičovský příspěvek ve zvýšené výměře 11 400Kč do dvou let věku dítěte (18.7.2010). Dovolenou v práci jsem si vyčerpala před nástupem na RD. Od 18.7.2010 jsem zůstala doma, protože jsem byla opět těhotná na rizikovém těhotenství, v práci mi neuznali potvrzení o pracovní neschopnosti, prý na něj nemám nárok, tak jsem nastoupila až 12.11.2010 opět na mateřskou dovolenou. Dítě se narodilo 31.12.2010. Chci se zeptat, zda mám teď opět nárok na proplacení dovolené od zaměstnavatele, příp. jaký je rozdíl mezi rodičovským příspěvkem a rodičovskou dovolenou. V podniku mám smlouvu na dobu neurčitou. Dále bych vás poprosila, kde by bylo možné tyto informace získat oficiálně, abych měla pro zaměstnavatele potvrzení. Děkuji za odpověď.