FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat - mám 3-letou…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat - mám 3-letou variantu RD, která mi vyprší ke dni 9.ledna příštího roku. Nyní jsem těhotná a termín porodu mám stanoven na 15.ledna. Předpokládám, že na MD nastoupím 6 týdnů před plánovaným termínem porodu, jaká tedy bude výše MD? Podotýkám, že mám pracovní sml.na dobu neurčitou. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, 31.8.2011 mi končí tříletá rodičovská…

Dobrý den, 31.8.2011 mi končí tříletá rodičovská dovolená, od 1.9.2011 bych měla nastoupit do práce. Bohužel pro mě místo nemají dostanu zřejmě výpověď pro nadbytečnost. S manželem se snažíme o druhé miminko. Pokud otěhotním do 31.8. tak je mi jasné, že zůstávám v zaměstnaneckém poměru, ale pokud pro mě nemá zaměstnavatel místo, jak se toto řeší? Nejlepší je asi jít na neschopenku. Další dotaz zní pokud otěhotním po 31.8.2011 tak existuje pro mě nějaká ochranná lhůta? Běží u výpovědi pro nadbytečnost 2měsíční výp.lhůta? Ještě mě napadla možnost požádat zaměstnavatele o neplacené volno třeba na 3 měsíce nebo půl roku? Musím se pak přihlásit na úřad práce? Je mi jasné, že rodičovský příspěvek nedostávám. Děkuji za odpovědi na mé otázky, Hezký den. Daniela Z.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na následující…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na následující problematiku: Jsem na rodičovské dovolené do 3 let věku dítěte. Zaměstnavatel mi může poskytnout ještě neplacené volno do 4 let věku dítěte, pokud o to požádám. Pokud bych tuto možnost využila a v době tohoto neplaceného volna znovu otěhotněla, z čeho by se mi posléze počítala další mateřská dovolená? Ze mzdy před nástupem na první MD? A z čeho by se mi počítala další MD, pokud bych v průběhu neplaceného volna šla na rizikové těhotenství a až následně na MD? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

dobry den chtela bych se zeptat,jsem na RD ktara…

dobry den chtela bych se zeptat,jsem na RD ktara mi konci v polovine listopadu,jestli budu mit placenou celou castku RD co ted pobiram za cely mesic nebo se krati na pocet dni DEKUJI ZA ODPOVED


odpovídal(a): Redakce

Dobry den chtela bych se optat jsem na dvoulete…

Dobry den chtela bych se optat jsem na dvoulete RD,ta mi konci 12.11.2011. pak bych mela nastoupit do prace ale planujeme druhe ditko,kdyby se mi podarilo do te doby otehotnet,nemusim nastupovat do prace? jestli mam narok na nemocenskou,pak ppm a jestli si pak muzu opet zvolit dvouletou variantu,a jak to bude vypadet financne dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a chtěla…

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a chtěla bych si přivydělat, respektivě před odchodem na mateřskou jsem byla na ÚP a ještě předtím jsem pracovala u firmy - má otázka je, zda můžu opět nastoupit do dané firmy a na stejnou pozici jako předtím a co mám udělat na ÚP? Chtěla se zeptat na smlouvu - jaká? O dítě bude postaráno manželem.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, nevím zda píšu do správné sekce…

Dobrý den, nevím zda píšu do správné sekce,popřípadě se omlouvám.Mám dotaz,10.8.2011 mi končí rodičovská dovolená,jsem nezaměstaná a malou nevzaly do školky.Prosím o radu jak postupovat dál.Určitě musím zajít na sociální úrad a úřad práce-co vše tam budu potřebovat.Děkuji moc za radu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, končí mi vyplácení PPM, musím se…

Dobrý den, končí mi vyplácení PPM, musím se rozhodnout ohledně rodičovské dovolené a příspěvku. Ještě mi zaměstnavatel proplatí dovolenou za letošní rok. V případě, že u zaměstnavatele (zaměstnání stále trvá, doba neurčitá) nahlásím 3roční rodičovskou dovolenou, ale na sociálce nahlásím pouze 2roční pobírání rodičovského příspěvku - tak po 2letech věku dítěte (než půjdu na druhou mateřskou) budu mít nárok alespoň na sociální dávky v minimální výši? Musí zaměstnavatel vědět to, že jsem si dala RP pouze na 2roky? Poté co budu nastupovat druhou mateřskou dovolenou (do 3let věku prvního dítěte) budu mít nárok na vyplácení znova PPM a bude to ve stejné výši jako ta první? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,mám dotaz ohledně mateřské dovolené mám…

Dobrý den,mám dotaz ohledně mateřské dovolené mám 2 leté dítě a plánujem druhý.Rodičovský příspěvěk mě končí 12.4.2012 pracovní smlouvu pořád mám na dobu neurčitou a kdyby mě zaměstnavatel dal výpověd a já měla termín porodu červenec budu mít nárok na mateřskou dovolenou?Popřípadě budu muset mít automaticky 4letou variantů rodičovského příspěvku?Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych slyšela Váš názor na můj …

Dobrý den, ráda bych slyšela Váš názor na můj "problém": momentálně pobírám RP ve 3-leté variantě. Mezi tím jsem ovšem znovu otěhotněla a tudíž přecházím na PPM, která mi byla opět schválena (denní vyměřovací základ 704 Kč), jelikož prvnímu dítěti je teprve 27 měsíců. Na PPM jsem nastoupila 22.5.2011, příslušný ÚP jsem informovala o změně z RP na PPM, ovšem pouze telefonicky. Pražská ČSSZ mi totiž nebyla schopna poslat potvrzení do konce května (prý mají na vyřízení měsíc ...), tudíž jsem dostala obě dávky. Jakmile mi potrzení došlo, ihned jsem osobně navštívila příslušný ÚP. Zde mi vyměřili přeplatek (s tím jsem počítala), ale ne v takové výši. Prý mohu dostat za měsíc květen pouze 7600 Kč - tedy do výše RP. Můj dotaz zní - proč? Když mi běží od 22.5. PPM? Předpokládala jsem, že do 21.5. mi vypočítají příslušnou část RP a od 22.5. PPM. Jak je to tedy správně? Příjdu cca o 4500 Kč, což na mateřské nejsou malé peníze .... Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz co se týče mateřské. Jsem…

Dobrý den, mám dotaz co se týče mateřské. Jsem zaměstnaná od 01.07.2010, do této doby jsem byla na rodičovské. Tohoto času těhotná. 02.02.2011 jsem nastoupila ze zdravotních důvodů na neschopenku, kterou mám doposud a bude ukončena až dnem nástupu na mateřskou dovolenou to je 25.07.2011.Chci se zeptat, z čeho se mi bude pomoc v mateřství počítat a zda mám na ní vubec nárok. dále by mne zajímalo, jak je to s dovolenou, na kterou mám nárok za rok 2011. Ve snlouvě mám 25 dní za 12 měsíců. Díky za odpověď petra


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dnem 14.9.2010 ukončila písemně …

Dobrý den, dnem 14.9.2010 ukončila písemně zaměstnankyně rodičák, přičemž až 15.9.2010 měl její syn 2 roky(Rodičák uvedla na 2roky)se zaměstnavatelem se dohodla, že už 15.9.2010 nastoupí.Místo nástupu dodala však neschopenku s datem neschopna od 15.9.10. Z důvodu, že měl už den 15.9.bejt jejim pracovním dostala náhradu mzdy i následně bylo dáno na OSSZ na nemocenskou s tím že jsme šli do do výpočtu NM a podklady pro OSSZ dobou dozadu kde byl VZ i aspoň 30KD z HPP jenž jí neskončil. Postupovali jsem správně? Děkuji J.P.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, 1.9.2011 mi končí rodičovská dovolená…

Dobrý den, 1.9.2011 mi končí rodičovská dovolená s prvním dítětem. Chceme druhé dítě, pokud neotěhotním do 1.9.2011, tak bych normálně nastoupila do práce. Když bych pak otěhotněla z čeho se mi bude počítat druhá mateřská? a přišli bychom o školku u prvního dítěte nebo se na to mé případné těhotenství a mateřská nevztahuje. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dne 1.9.2011 mi končí rodičovská…

Dobrý den, dne 1.9.2011 mi končí rodičovská dovolená, syn nastupuje od 1.9.2011 do školky. Chtěla jsem se zeptat pokud otěhotním do 1.9.2011 musím nastoupit do práce anebo je zde možnost jít na neschopenku až do doby než půjdu na mateřskou s druhým dítětem? Z čeho by se mi počítala případná nemocenská? a z čeho se mi bude počítat druhá mateřská, zahrnuje se do toho i nemocenská?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se opatat. Pracuji už…

Dobrý den, chtěla bych se opatat. Pracuji už čtyři roky v tomto roce jsem byla však celkem 2 měsíce na úřadu práce. Nyní jsem tři měsicí v zaměstnání a jsem těhotná ale musím jít na nechopenku kvuli rizikovému těhotenství chtěla bych se optat zda budu mít nárok na mateřskou dovolenou a z čeho se mi bude vypočítávat jak mateřská tak neschopenka.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jsem na RD s 2-letým dítětem.RD mi…

Dobrý den,jsem na RD s 2-letým dítětem.RD mi končí 6/2012,jsem zaměstnaná a sml. je na dobu neurčitou.Chtěli bychom 2dítě,tudíž termín porodu by byl až v roce 2012.Vím,že musím nastoupit na mateřskou dov. s 2.dítětem do 3let věku 1.dítěte.Zajímalo by mě jaká bude výše MD,zda stejná jako u prvního a zda si budu moci vybrat délku rodičovské dovolené nebo zda musím jít na 4letou variantu bez možnosti výběru.Nyní mám 3letou rodičovskou dovolenou.Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěla bych se zeptat na výpočet…

Dobrý den,chtěla bych se zeptat na výpočet mateřské v případě, že jsem nyní po rodičovské dovolené nastoupila opět do zaměstnání, ale na poloviční úvazek. Z jakých platů se mi bude počítat výše mateřské, když např. za 3 měsíce opět otěhotním a nastoupím pak na mateřskou? Z polovičního platu, nebo z platu před první mateřskou (pokud stihnu další mateřskou do 4 let věku prvního dítěte?).Děkuji Škodová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, firma půjde příští týden do insolvence…

Dobrý den, firma půjde příští týden do insolvence, bylo mi řečeno, že její zánik se dá předpokládat v době 2-3 měsíců. Prý poté co se dá do insolvence to nějaký pověřený úředník začne formálně vyřizovat. A my se pak máme nahlásit na prac. úřad. Ve firmě pracuji od 11/2008. Nyní jsem ve 2. měsíci těhotenství. V současné době jsem na dovolené pro dlouhotrvající nevolnosti spojené s těhotenstvím. Od 11/2010 jsem dostávali jen základní plat 12000,- a nyní před zánikem nám jej mají zvýšit na původních 19000,-. Je pro mne lepší v současné situaci přejít na nemocenskou a v ní event. setrvat do skončení firmy? Nebo pokud se můj zdravotní stav zlepší vrátit se do práce a "odchodit" si to? Pokud již firma skončí před nástupem na mateřskou dovolenou (cca 11/2010) musím se nahlásit na pracovní úřad? Mám prý ochrannou lhůtu 180 dní (6 měsíců)– tj. po zániku firmy (tedy ukončení smlouvy) musím do 180-ti dní nastoupit mateřskou a ta se mi bude ještě stále vypočítávat z platu v zaniklé firmě. Předpokládám, že mám nárok na případné odstupné. Dále pokud by nám plat zvýšili a já bych byla na nemocenské je to pro mne výhodnější než jít do práce a dovybírat si dovolenou? Jde totiž o to, že dovolená by se nejspíše počítala z předchozího čtvrtletí, kdy se brala snížená mzda, kdežto když je člověk na nemocenské, tak se mu plat prý počítá z částky na kterou má dle smlouvy nárok, tedy z těch 19000,- (a tudíž snad i případné vyšší odstupné). Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dne 20.5.2011 mi končí MD, na kolik…

Dobrý den, dne 20.5.2011 mi končí MD, na kolik dní mám nárok na dovolenou u zaměstnavatele v roce 2011? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, momentalne pobiram RP 2leta varianta…

Dobry den, momentalne pobiram RP 2leta varianta.je mozne se po jeho vycerpani zaregistrovat na uradu prace?jak dlouho bych pobirala podporu a z ceho by se vypocitala..z prijmu na materske? smlouvu u soucasneho zamestnavatele bych musela v tom pripade ukoncit? dekuji