FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den , byl m i snížen invalidní důchod III…

Dobrý den , byl m i snížen invalidní důchod III.stupně na stupeň II Mám prosím nárok na podporu v nezaměstnanosti ? z čeho mi bude vypočítána , děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den! Jak se převádí dovolená z loňského…

Dobrý den! Jak se převádí dovolená z loňského roku, která vznikla při plném úvazku - 5x týdně 8hodinová směna, když v novém roce je úvazek snížen na 0,5, ale pracovní doba rozvržena do dvou 8 hodinových směn a jedné 4hodinové? Díky



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak nejvýhodněji postupovat v situaci, kdy chci předčasně (tj. dříve než budou dítěti 3 roky) nastoupit zpět do původního zaměstnání. Nechci přijít o možnost čerpání RD (v mém případě 7.600 za měsíc, tj. původně zvolená RD na 3 roky). Zároveň potřebuji hlídat dítě v soukromém zařízení více než 5x v měsíci. 3 roky budou dítěti 13.2.2014. Nastoupit do zaměstnání bych chtěla od příštího měsíce - října 2013. Dítě zatím nechodí do školky (je přijaté, platíme za něj, ale skutečně docházet tam může až od tří let). Péče o dítě by zatím byla zajištěna v soukromém zařízení. Úvazek v původním zaměstnání by měl být poloviční nebo tři dny v týdnu, tudíž potřebuji dávat dítě na hlídání do soukromého zařízení cca na 3-4 dny v týdnu. Je také dost možné, že část úvazku odpracuji z domova. Má místo výkonu pracovní činnosti (tj. doma nebo v zaměstnání) nějaký vliv na omezení možnosti hlídání dítěte v soukromém zařízení? Ještě poddotaz – má význam nějak „špekulovat“ o formě pracovní smlouvy? Ptám se z důvodu, že když dodržím tříletou RD, zaměstnavatel mi má držet pracovní místo. Pokud by ho nedržel, mělo by z toho být nějaké odstupné… Pokud ale nastoupím dříve a budu pokračovat v původní smlouvě (možná v nové - s nižším úvazkem), o toto se nejspíše připravím. Mělo by význam uzavřít třeba do února 2014 např. Dohodu o provedení práce nebo jinou formu smlouvy? Poslední dotaz, ke změně čerpání RD – četla jsem větu „Změna bude výhodná především pro rodiče, z nichž je jeden plátcem nemocenského pojištění a doposud z této skutečnosti nemohli těžit“. Co to prosím znamená? Děkuji moc za odpověď a hezký den. M. Kašpárková


odpovídal(a): Redakce

Krácení dovolené z důvodu nemoci

Dobrý den chci se zeptat,přítelkyně pracuje jako vychovatelka v družině 14 10 2013 bude pobírat starobní důchod,ale musí pracovat až do konce roku 2013 protože má přebranou dovolenou.Kdyby odešla do důchodu 14 10 2013 tak ji prý nazaplatí celou dovolenou.Když v této době onemocní počítá se to do odpracovaných dní? Děkuji za odpověd. Deduch


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Manželovi je 44 let, pobírá vysluhu od…

Dobrý den. Manželovi je 44 let, pobírá vysluhu od min. vnitra,nyní má možnost pracovat na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti. jedná se mi o placení soc. a zdrav. pojištění. Zdrav. pojištění by si platil sám, ale sociální(jemu by místo důchodu zůstala ta vysluha).ale jedná se mi o to , zda si platit dobrovolné sociální pojištění z hlediska nemocenského, ev. vdovského důchodu, jaký má vlastně soc. pojištění vliv. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dne 1.1.2007 jsem odešla do…

Dobrý den, dne 1.1.2007 jsem odešla do starobního důchodu. Ten pobírám, ale dále pracuji na dohodu o pracovní činnosti u jiného zaměstnavatele. Nyní jsen se dozvěděla, že bych mohla požádat o zvýšení svého důchodu, vzhledem k tomu, že z výplaty je mně sráženo sociální i zdravotní pojištění. Vždy na dobu kalendářního roku mám uzavřenou dohodu o pracovní činnosti se svým zaměstnavatelem. Prosím o odpověď, kam se mohu se svou žádostí obrátit. Za vyřízení předem děkuji. Škvárová Zdenka


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, je mi 19 let a od záři budu dále…

Dobrý den, je mi 19 let a od záři budu dále studovat. Jelikož se ale škola nachází v jiném městě,než ve kterém bydlím,chtěl bych vlastní byt. Abych jej mohl financovat,chtěl bych při studiu pracovat. Jenže dostávám i dávky pěstounské péče, nepřijdu o ně, když budu pracovat? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Od 5.8. mám pracovní smlouvu příjde mi tento…

Od 5.8. mám pracovní smlouvu příjde mi tento měsíc ještě sociálka? předem Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím, o kontrolu výpočtu dovolené na…

Dobrý den, prosím, o kontrolu výpočtu dovolené na zatovateno mým zaměstnavatelem. Pracuji ve školství (nárok na 40dnů dovolené).Jsem ve starobním důchodu, pracovní poměr jsem měla na dobu neurčitou. V tomto roce jsem pracovala od 1.1 - 14.1, 11.-18.3., 5.7., 8. 7. Zbývající dny až do 4.7. jsem byla na nemocenské. V červenci jsem podepsala dohodu o rozvázení pp k 31.7. Zaměstnavatel vypočetl že mám nárok pouze na 3,5dne. Toto jsem se dozvěděla až z výplatní pásky za červenec, nebyla jsem na takové krácení upozorněna, tudíš mám větší část měsíce července neodracovanou, tudíš bez náhrady na mzdu? Prosím, o kontrolu?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jsem rivizorem společenství vlastníků…

Dobrý den. Jsem rivizorem společenství vlastníků bytových jednotek. Moje měsíční odměna byla stanovena na 200,- Kč. Jaké částky z této odměny jdou na daň z příjmu a na zdravotní a sociální pojištění? Měsíčně je mně zasíláno 146,- Kč. Je ten odpis částky daní a pojištěb¨ní správně. Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně předání zápočtového…

Dobrý den, mám dotaz ohledně předání zápočtového listu. Zaměstnanec dostal výpověď dle ZP § 52g) k 31.8.13. Dne 3.8. se mu stal pracovní úraz, který bude asi trvat dlouho. Chci se zeptat, zda mám zaměstnanci 31.8. předat zápočtový list a nebo zda mu ho dám až po skončení pracovní neschopnosti? Dále ještě k pracovnímu úrazu: zaměstnanec má nepřetržitý provoz, týd. 37,5 hodiny, který ale vykonává dle plán. harmohogramu po 11 hodinách denní a noční. Při výpočtu budu prům. hrubý výdělek za den násobit 7,5 nebo 11 hod.? A dotaz k mateřské dovolené. Zaměstnankyně bude čerpat MD od 2.12.13-srpna 2014. Bude mít nárok na dovolenou za celý rok, i když vlastně už v r. 2014 neodpracuje 60 směn? Děkuji za odpověď. Levinská


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, možná tento dotaz patří do jiné…

Dobrý den, možná tento dotaz patří do jiné kategorie za což se předem omlouvám. Máme ve firmě problém s docházkovým systémem zaměstnanců. Je již starší, firma se od doby pořízení rozrostla a už není kompatibilní s novými aktualizacemi účetního programu. Můžete mi doporučit alternativu? Jaký systém používáte ve firmě? Díky za odpovědi.


odpovídal(a): Redakce

Převod dovolené

Dobrý den, chtěla jsem se informovat k 31.7.2013 s námi byl rozvázán pracovní poměr a od 1.8.2013 byl s náma uźavřena nová pracovní smlouva na novou firmu, ale prakticky stejný zaměstnavatel /jen změna obchodního jména/, ale chtěla bych starou dovolenou převéct k novému zaměstnavateli, je to možné? Díky moc.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den,chtěla jsem se informovat, od 19.03.2013 jsem se vrátila do práce po MD, začla jsem pracovat 6,5 h denně, od 1.7.2013 už opět pracuji na 8h denně, na kolik dní dovolené mám právo ? díky moc Mám smlouvu na dobu neurčitou.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem laik a potřeboval bych poradit,…

Dobrý den, jsem laik a potřeboval bych poradit, zda se jedná o zaměstnání maého rozsahu či nikoliv. Zaměstnanec má smlouvz DPČ na rok a půl, s tím, že mu bude vyplácena hodinová mzda v částce 250Kč na hodinu (jedná se o lektora). Bude postupně učit ve třech kurzech po 12 dnech x 6 hodin denně. Ale netušíme předem, jak to bude časově vycházet. Tudíž budou měsíe, kdy bude mít slušný plat a jiné, kdy nebude pobírat třeba nic. Máme ho zaregistrovat jako ZMR?


odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy za dovolenou

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jakým způsobem se a z čeho se vypočítá výplata za vybranou dovolenou. V jednom měsíci jsem totiž dostala denní výměr za dovolenou 860.- a v dalším pouze 540,-. Děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy za dovolenou po nemoci

od 30.12.2012 do 11.6.2013 jsem byl v pracovní naschopnosti ( nepracovní úraz) a jelikož mám 9 dní lonské dovolené ( z roku 2012 )a měl bych ji co nejdříve vybrat, nikdo 100% neví z čeho nebo jak se mi bude počítat průměr na dovolenou. Předem děkuji za odpověd nebo radu kde a čím se řídit. nový


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu ohledně sociálních…

Dobrý den, prosím o radu ohledně sociálních dávek pro mou dceru. Zajímá nás na jaké sociální dávky má v jejím případě nárok. V současné době má týden před porodem (předpokládaný termín porodu je 7.7.2013). Peněžitá pomoc v mateřství jí je stanovena dle OSSZ Benešov od 26.5.2013 ve výši 196 kč (denní výše). Žije u nás (rodičů),otec ještě nenarozeného dítěte s ní nežije, žijí oděleně. Prosím o informace kdy a o jaké dávky můžeme žádat před i po narození dítěte. Zda se dokládají příjmy i otce, když spolu nežijí. Prosím i o info zda bude mít nárok na porodné a přídavek na dítě. Děkuji Romana Borkovcová


odpovídal(a): Redakce

Poměrná část dovolené

Dobrý den, pokud podám výpověď z pracovního poměru k dnešnímu dni s výpovědní lhůtou dva měsíce a mám nárok na dovolenou ve výši dvacet dní v roce, jaký mi vznikne nárok na dovolenou? (Ukončení pracovního poměru k 31.8.2013) Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Přečerpaná dovolená

Dobrý den, prosím o informaci. Měla jsem odpracován měsíc leden, a v únoru.10 dní. Poté jsem zůstala po operaci na nemocenské do 31.5., k témuž dní jsem odešla ze zaměstnání z důvodu péče o osobu blízkou. Pokud bych pracovala celý rok, měla bych nárok na 25 dní placené dovolené. Ovšem v lednu jsem vybrala 7 dní dovolené, přičemž jsem nevěděla, že budu nemocná. Při vúčtování za měsíc květen mám na výplatní pásce pohledávku ze strany firmy na 2800 kč. Je možné, že po mě bude firma vymáhat vrácení peněz za proplacenou dovolenou, na kterou jsemˇzřejmě neměla nárok ? Moc děkuji za odpověd