FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem zaměstnána na HPP. Od září…

Dobrý den, jsem zaměstnána na HPP. Od září nastupuji na kombinované studium (prezenční + distanční). Je mi 26 let. Mám nárok na slevu na dani, popř. soc. a zdrav. pojištění (který zákon, odstavec toto upravuje)? Pokud nárok na slevu na dani mám, počíná měsícem zahájení studia nebo zápisem ke studiu?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Jak správně postupovat…

Dobrý den, prosím o radu. Jak správně postupovat při zaměstnání na vedlejší pracovní poměr. Musí se podávat daňové přiznání, když je měsíční výdělek nižší než 5 tis. Kč? Je ještě nějaká oznamovací povinnost?



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám zaměstnankyni, která v mé firmě…

Dobrý den, mám zaměstnankyni, která v mé firmě pracuje dva měsíce a odchází na nemocenskou z důvodu rizikového těhotenství. Kolik bude činit její nemocenská a mateřská při hrubé mzdě 17 500Kč? V předchozím zaměstnání činila její mzda cca 12000Kč hrubého. Vypočítává se nemocenská a mateřská za poslední kalendářní rok, nebo je to z denního vyměřovacího základu u posledního zaměstnavatele? Děkuji za odpověď. S přáním pěkného dne Miluše


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, již přes 5 let pracuji u jedné firmy…

Dobrý den, již přes 5 let pracuji u jedné firmy a nyní musím dát výpověď, odjíždím na delší dobu do zahraničí ovšem jako turista. Jak se postupovat? Po příhlášení na úřad práce tady v ČR mám nějaký nárok na peníze, popř. nějaké soc. dávky, i v EU-Francie?Nahlásit své bydliště v EU jako přechodné?Či se na úřad práce nyní neevidovat a zaplatit si jen poměrnou část zdrav. pjištění do zahraničí? Nevím do jaké míry budete moct na mou otázku odpovědět, ale i tak děkuji. "M"


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ohledně dovolené…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ohledně dovolené. Pracovník, který nastoupí 1.5. má do konce roku nárok na 13,5 a pracovník, který nastoupí 10.5. už jen na 11,5 dne dovolené. Je to tak správně? Díky


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem student vysoké školy a rád…

Dobrý den, jsem student vysoké školy a rád bych si založil živnostenský list na tvorbu webových stránek. Jak často bych platil SP a ZP, případně jakou částku? Měl bych jako student nějaké slevy? Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Jsem zaměstnaná u malé organizace. Loni v…

Jsem zaměstnaná u malé organizace. Loni v červenci mi zkončil rodičovský příspěvek na první dítě a já jsem hned nastoupila na neschopenku s ryzikovým těhotenstvím. Neschopenka byla v období 25.7.2005-10.2.2006. Poté jsem nastoupila na mteřskou dovolenou a ta mi 25.8.2006 končí. Proto se ptám zda dříve než nastoupím na rodičovsku dovolenou mám nárok na proplacení letošní dovolené nebo ne? Děkuji za odpověď!


odpovídal(a): Redakce

Využívám možnosti vaši právní poradny. Pracuji…

Využívám možnosti vaši právní poradny. Pracuji jako správcová sportovního objektu. V mé náplni práce je úklid, odemykání, telefonické sjednávání akcí, kontrola el. spotřeby a plynu, menší opravy a údržby. Mimo pracovní náplň konám i obsluhu plynového kotle a reznorů (2x reznor 19 kW, 1x reznor 53,6 kW, 2x viadrus 25 kW a 2x ohřívač vody 1í kW), na které jsem prošla speciálním školením a za což mi zaměstnavatel připlácí částkou 600,- měsíčně.K tomu patří i kontroly těsnění armatur a pod. Avšak na mé mnoha datazy, proč jsem zařazena pouze do nejnižší pracovní kategorie, mi dal písemně, že jsem přijata jako správcová, jsem placena podle převážně vykonávané práce-úklid. Uklízečky ve státní sféře jsou prý zařazeny do druhé platové třídy. Po zvýšení min. mzdy od 1.1. 2006 se mi plat nezvedl, měsíční mzda činí 7 200,- (prý to je můj měsíční tarif), a teprve s odměnou za práci navíc mimo pracovní dobu- odměnou 600,- za obsluhu topení činí hrubá mzda 7 800,-. Prosím, poraďte, zda může být takto odměna shrnuta do výplaty, čímž se pak vyváží výše mé hrubé mzdy.Jsem zaměstnaná u svého zaměstnavatele již 13 let na plný pracovní poměr.Ten prý mi mohou zkrátit na 6 hod. denně, avšak tak, že ráno 2 hod., v poledne 2 hod. a večer také 2 hod., což mi přijde jako znemožnění hledání si přivydělat jinde , obzvláště, když jsem samoživitelka se 2 dětmi.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnáváme člověka,který je plně…

Dobrý den, zaměstnáváme člověka,který je plně ivalidní.Kromě nároku na slevu invalidity má nárok i na slevu na poplatníka 7200kč ročně a v případě,že má dítě může uplatňovat i slevu na dítě?Je délka pracovního poměru u tohoto zaměstnance nějak časově omezena? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Odborová organizace rozhodla na čl.schůzi o…

Odborová organizace rozhodla na čl.schůzi o odměně (2000,- Kč) pro pracovníka za práci ve výboru této organizace. Odvádí se z této částky srážková daň? (Odměna je vyplacena z čl.příspěvků.) Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak je to s…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak je to s příplatkem za svátek. Pracuji na DPČ a ve smlouvě zmínka o příplatcích o svátku není. Díval jsem se i do Zákoníku práce a ani tam jsem nenašel, že by plynula zaměstnavateli nějaká povinnost za svátky připlácet. Tak jsem se Vás chtěl zeptat, jak to s (případnými) příplatky je. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Nastoupila jsem do zaměstnání 17.7 2006…

Dobrý den.Nastoupila jsem do zaměstnání 17.7 2006.Zaměstnavatel mi tvrdí,že nemám nárok na zákoný odečet na poplatníka a ani na daňové zvýhodnění na děti,mám dvě,7 a 12 let ve vlastní péči a uplatňuji na ně nárok na daňové zvýhodnění a odůvodňuje to tím,že jsem u něj neodpracovala celý měsíc.V předchozím zaměstnání jsem skončila 30.6 2006 a do nástupu u nynějšího zaměstnavatele jsem nikde nepracovala a ani nebyla evidována na ÚP.Má pravdu?Děkuji za odpověď.J.Pilařová.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem studentka, na brigade mam…

Dobrý den, jsem studentka, na brigade mam sjednanou dohodu o provedeni prace, u niz neni odvod soc. a zdrav. pojisteni, chci tedy vedet, jakou castku mi zamestnavatel muze strhnout za dan z prijmu fyz. os. Je sjednana hruba odmena 46 kc/hod., za prvni mesic jsem odpracovala 31 hodin, za druhy 26 hod. Moc dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda se musí za…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda se musí za zaměstnance, kteří pobírají starobní důchod, a jsou zaměstnání na dohodu o pracovní činnosti, platit zdravotní pojištění.Sociální vím, že ano, ale teď najednou si nejsem jista, zda i zdravotní! Předem Vám děkuji za odpověď!


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jsem zaměstnaná na DPČ u…

Dobrý den,jsem zaměstnaná na DPČ u zaměstanavatele.Vydělala jsem si za měsíc 8000kč + 9000kč na cestovních náhradách.Chtěla bych se zeptat,jaká částka by mi měla přijít od zaměstnavatele,když jsem podepsala prohlášení a odevzdala i potvrzení o studiu.A druhý dotaz se týká prohlášení-jestli se stále může uplatňovat odpočet na studenta a nezdanitelné minimum u více zaměstnavatelů ne však v jednom měsíci. Moc děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Jsem vedena na úřadu…

Dobrý den, prosím o radu. Jsem vedena na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, tudíž za mě zdr. a soc. poj. platí stát. Našla jsem si brigádu na dva týdny, můj výdělek bude cca 3800 Kč. Jaká je pro mě nejvýhodnější smlouva s "dočasným zaměstnavatelem"? Smlouva o provedení práce, smlouva o prac.činnosti, či jiná? Jelikož si s manželem podáváme společné zdanění manželů, upřednostnila bych takovou smlouvu, kde mi nemusí být okamžitě stržena daň, ale až v daňovém přiznání. Existuje? Dále bych ráda věděla, zda se podpora v nezaměstnanosti počítá do příjmů v daňovém přiznání - společném zdanění manželů. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, najdu na Vašich stránkách katalog…

Dobrý den, najdu na Vašich stránkách katalog prací, podle kterého bych se zařadila do platové třídy podle nařízení vlády č. 330/2003 Sb. Nastupuji do občanského sdružení, kde budu zajišťovat kompletní vedení podvoj.účetnictví, včetně mezd. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, rád bych Vás požádal o…

Vážený pane doktore, rád bych Vás požádal o pomoc s vyřešením mého problému. Je mi 20 let a jsem studentem denního studia VŠ. Chci zažádat o živnostenský list, ale nejsem si jist, zda-li si budou poté moji rodiče moci snižovat daňoví základ za mě jako za studenta. Resp. nevím, když budu držitelem ŽL, jest-li budu pořád studentem (pro daňové účely). Děkuji Vám za Váš názor


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na následující.…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na následující. Chtěla bych pracovat na dohodu o provedení práce. Nemám žádné jiné zaměstnání. Když u zaměstnavatele podepíšu prohlášení k dani, vypočítává se daň podle tabulek, jako kdybych pracovala na HPP? Dále pak jestli bych se musela přihlašovat na F.Ú. a podávat přiznání i když by mně vyšla nulová daň? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Starobní důchodce zaměstnan na Dohodu o provedení…

Starobní důchodce zaměstnan na Dohodu o provedení pracovní činnosti- úvazek 50% z fondu. Má nárok na dovolenou na zotavenou a na jaký počet dní při zkráceném úvazku? Děkuji za odpověď.