Mzdové poradenství

Nevíte si rady v oblasti mezd? Zde máte možnost komplexně vyřešit problémy týkající se mezd, mzdového účetnictví, sociálního a zdravotního pojištění. Pomůžeme vám nejen při řešení těchto problémů:

  • Problémy při výpočtu čisté mzdy
  • Stanovení nemocenské dávky
  • Výpočet výše odvodů na sociálním a zdravotním pojištění
  • Nesrovnalosti mzdového účetnictví
  • Výpočet mateřské aj.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: MZDY

odpovídal(a): Redakce

Krácení dovolené

Dobrý den,zaměstnanec měl od 21.8.2008 do 1.3.2009/včetně/ nemocenskou.Kolik dnů dovolené má nárok za každý rok,krácení se počítá zvlášt za každý rok zvlášť?Dle prac.smlouvy má nárok na 20 dní dovolené za rok.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,měla bych několik dotazů. Jsem na…

Dobrý den,měla bych několik dotazů. Jsem na mateřské dovolené s dvojčaty.Pobírám rodičovský příspěvek jinak nic. Zároveň jsem jsem stále vedena jako OSVČ,na zdravotní pojišťovně mi bylo řečeno,že musím platit jakési snížené zálohy,které činí asi 580.- Kč/měsíc. Je to opravdu tak? Dále jsme si zažádali na sociální správě o přídavky na děti a sociální příplatek,na což nám nevznikl nárok.bylo nám vysvětleno že kromě všeho možného se nám do čistého měsíčního příjmu započítává i polovina průměrné měsíční mzdy v ČR,protože jsem podávala nulové daňové přiznání a můj muž podával daňové přiznání s čistým měsíčním příjmem asi 5.600.-.Je to pravda? Rázem se z nás stali tak bohatí lidé,že tomu prostě odmítám uvěřit!Předem Vám velice děkuji za odpověď s pozdravem A.Michálková Boubínováodpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, mám dotaz ohledně výpočtu čisté mzdy. Má současná hrubá mzda činí 23 200 Kč a k tomu mám k dispozici auto na služební i soukromé účely, kde se mi počítá 1 % z pořizovací ceny. Chci se zeptat, jak se v tomto případě postupuje při výpočtu čisté mzdy? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Nemoc

Dobrý den. Zaměstnanec rozvázal prac.poměr s organizací k 31.08.2008 a od 2.9.2008 onemocněl - v ochranné lhůtě. Nemocenské dávky mu byly průběžně vypláceny.Jako poslední doklad od lékaře bylo zasláno potvrzení o pokračování nemoci k 31.1.2009, ukončení pracovní neschopnosti, která mu byla ukončena k 16.4.2009, bylo doručeno do mzdové účtárny dne 10.5.2009. Prosím o sdělení jak se postupuje při takovémto ukončení pracovní neschopnosti z pohledu personalistiky a mzdové účtárny. (nemoc započala v ochranné lhůtě, pozdní nahlášení ukončení pracovní neschopnosti - výplata bude provedena ve výpl.termínu za květen 2009, kdy a kam hlásit ukončení neschopnosti) Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na poplatníka

Dobrý den,jsem na MD,mam uzavrenou smlouvu na DPČ,kde uplatnuji slevu na poplatnika tj.2070,-Kc,podepsala jsem Prohlaseni poplatnika u teto spolecnosti,dale mam take u jine spolecnosti smlouvu o obchodnim zastoupeni,kde jsem si neco vydelala,je mi znamo,ze z prijmu u smlouvy o obchodnim zastopeni musim platit dan 15%,ale chtela bych vedet,jestli si můzu odecist slevu na poplatnika tj. 2070,-,kdyz jsem tuto slevu neuplatnila u DPČ u jineho zamestnavatele,jelikoz jsem pro nej uz 2 měsice nepracovala,muzete mi prosim sdelit,jak to bude?Zrejme si take budu muset udelat do konce brezna 2010 daňove priznani,dekuji za odpověď a přeji příjemný den


odpovídal(a): Redakce

účtování náhrady mzdy

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na účtování vyplacených nemocenských dávek. Pokud např. úhrn pojistného bude 10tis. (účtováno na 524) a vyplacené nemocenské dávky budou 2tis., odvod na OSSZ bude 9tis. Jak účtovat? Jako malá organizace jsme se s tím dříve nesetkali. Já bych účtoval 2tis. na 521/331 a ten 1tis. o který pošleme na OSSZ míň na 524 s mínusem. Je to tak správně?


odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy za prvních 14 dnů

Dobrý den, mám dotaz ohledně vyplácení nemocenské dávky. Dne 1.6. mi skončil pracovní poměr v jedné firmě. Od 28.5. jsem v pracovní neschopnosti. Můj dotaz tedy zní: Kdo mi vyplatí nemocenské dávky za prvních 15 dní pracovní neschopnosti? Platí pro toto ochranná lhůta 7 dní a znamená to, že prvních 15 dní mi zaplatí ještě bývalý zaměstnavatel (samozřejmě bez prvních 3 dní)? Předem děkuji za odpověď. Tereza Medunová


odpovídal(a): Redakce

Svátek

Dobrý den chtěla bych se zeptat když měl v době svátku obchod zavřeno,jestli mám nárok na zaplacení svátku.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den. Zajímá mne výpočet čistého průměrného výdělku, který nedosahuje minimální mzdy (20 hodin týdně). Nevím, jestli se vychází u zdravotního pojištění z částky Kč 8000,--, kdy si musí doplácet zdravotní pojištění zaměstnanec nebo z částky Kč 4 000,--. Děkuji Irena.


odpovídal(a): Redakce

Ochranná lhůta

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat,zda mám nárok na výplatu nemoceských dávek v tomto případě: Byl se mnou ukončen pracovní poměr ve zkušební době k 31.5.2009.od 1.6.09 budu vedena na úřadě práce.pokud bych nasoutpila na nemocenskou od 2.6.kdo a jak bude tyto dávky.Ještě jsem se chtěla zeptat,k čemu slouží a jaký je účel 7denní ochranné lhůty. Děkuji za odpověď Janaodpovídal(a): Redakce

Svátek

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, který se týká práce ve svátek. Zaměstnanec pracuje jako elektrikář-údržbář, je odměňován platem,pracuje v jednosměnném provozu s rovnoměrnou pracovní dobou - 40 hodin týdně. Ve svátek,který připadá na všední den tedy nepracuje a plat se nekrátí. 1.5.2009 došlo k poruše a zaměstnanec byl povolán poruchu odstranit. Práci vykonával od 19.00-24.00 hod. Má nárok čerpat náhradní volno za dobu odpracovanou ve svátek ? (svátek počítáme jako odpracovaný den (8 hod.),proto nám nesouhlasí odpr.hodiny) V případě,že nebude čerpat náhradní volno,přísluší mu příplatek za svátek (5 hod.) i příplatek za práci v noci (od 22.00 do 24.00 hod.)? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den, mám otázku ohledně odstupného.Výpověď mi byla dána v květnu a od 1.června mi běží 2 měsíční výpovědní lhůta. Konec pracovního poměru je tedy 31.7.09 Z jakých 3 měsíců se mi bude počítat průměrná mzda?Děkuji za odpověďa přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, na jaké…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, na jaké odstupné má nárok pracovnice pokud odchází na předčasný důchod z důvodu rušení místa v organizaci a dále na odstupné při předčasném důchodu pokud odchází sama bez rušení pracovního místa. Další dotaz pak pokud odchází pracovnice ze zdravotních důvodů, jelikož není jiné vhodné místo, které bychom ji mohli nabídnout. Nejedná se však o nemoc z povolání a pracovnice odchází na dohodu z těchto samých důvodů. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dcera 28.5.2009 složila bakalářské…

Dobrý den, dcera 28.5.2009 složila bakalářské zkoušky na VŠ. Chce pokračovat v magisterském studiu v prezenčním nebo kombinovaném studiu - podle toho kam bude přijata. Přijímací zkoužky se konají v červnu. Jde mi o to, do kdy má status "student"? Zajímá mne toto: Zda pokud dostane vyrozumění o tom, že je přijata na prezenční studium, má se na prázdniny přihlásit na úřad práce? Zda si má případně o prázdninách hradit zdravotní pojištění? A pokud se na školu nedostane, kdy se má jít hlásit na úřad práce? O prázdninách má přislíbenou brigádu na doručování u České pošty. Pokud bude vědět, že je na školu přijata, bude mít nírok při této brigádě na slevu na dani jako student?


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, mam dotaz ohledne me situace: Jsem…

Dobry den, mam dotaz ohledne me situace: Jsem obcankou SR s trvalym pobytem v SR. Nekolik len jiz pracuji v CR pod ceskym zamestnavatelem. Jsem ve 3.mesici rizikoveho tehotenstvi, vypsana jako praceneschopna. Manzel je zamestnany na SK, proto se tam po par mesicich budu stehovat. 1. Mam narok na materskou dovolenou z CR, pokud jsem porad nedala vypoved a budu bydlet na SK? 2. Mam narok na rodicovsky prispevek z CR? 3. Mam narok na porodne z CR, pokud by byl porod tady? 4. Jak je to v pripade, kdybych se rozhodla pro porod v SR? Prosim o zodpovezeni mych dotazu co nejpresneji. Dekuji krasne, budu se tesit.


odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy za prvních 14 dnů

Dobrý den, zaměstnankyně má zaměstnání malého rozsahu (DPČ, v květnu měla příjem nad 2.000 Kč a koncem května onemocněla. Dne 31.5.2009 s ní bude ukončena DPČ. Dnem 31.5. jí ukončíme poskytování náhrady za PN a od 15. dne jí bude náležet nemocenské. Je tento postup správný? Děkuji!


odpovídal(a): Redakce

DPČ a DPP

Dobrý večer,pokud mám dohodu o pracovní činnosti, mohu mít k tomu i třeba 3 dohody o provedení práce,samozřejmě pokaždé u jiného zaměstnavatele? Jsem nyní na MD,je mi známo, že slevu na poplatníka mohu uplatnit pouze u jednoho zaměstnavatele,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Vyměřovací základ

Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o radu, jak se správně vypočítá denní vyměřovací základ.Bohužel jsem již delší dobu se synkem v nemocnici a nemám možnost běhat po úřadech, účetní mě odkázala na ČSSZ, ale tam na dotazy zaslané elektr. nereagují:-( Ze zákona jsem zjistila, že se jednoduše řečeno jedná o souhrn hrubých příjmů za předch. 12 měsíců dělený 365, ale jak je to v případě, když potřeba ošetřování dítěte vznikla začátkem května 2009, v roce 2008 jsem byla na RD, 8.12.2009 dosáhl syn 3 let. Do 31.12.2008 jsem požádala o neplacené volno, protože pro mě v tu chvíli neměli volné místo a do práce jsem nastoupila 2.1.2009. V lednu jsem byla na ošetřovném 10 dnů a nyní jsem s ním již 3 týdny v nemocnici. Předpokládám, že se pro výpočet těch 9 dnů ošetřovného nyní sečte příjem za 01-04/2009, ale nevím kolika dny se vydělí. Jestli se do toho započítávají i dny, kdy jsem čerpala neplacené volno v prosinci, dny strávené na ošetřovném, atd.? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den, mám otázku ohledně odstupného.Výpověď mi byla dána v květnu a od 1.června mi běží 2 měsíční výpovědní lhůta. Konec pracovního poměru je tedy 31.7.09 Z jakých 3 měsíců se mi bude počítat průměrná mzda?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Rozhodné období pro PPM

Dobrý den, jsem od 11.5. na rizikovém těhotenství = nemocenské, chtěla jsem se zeptat, zda pokud setrvám v daném stavu až do odchodu na mateřskou, z jakého daňového základu se mi bude počítat mateřská. Chápu to správně, že bude pro mne rozhodným obdobím období od 01 - 03/2009? DěkujiPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.