Mzdové poradenství

Nevíte si rady v oblasti mezd? Zde máte možnost komplexně vyřešit problémy týkající se mezd, mzdového účetnictví, sociálního a zdravotního pojištění. Pomůžeme vám nejen při řešení těchto problémů:

  • Problémy při výpočtu čisté mzdy
  • Stanovení nemocenské dávky
  • Výpočet výše odvodů na sociálním a zdravotním pojištění
  • Nesrovnalosti mzdového účetnictví
  • Výpočet mateřské aj.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: MZDY

odpovídal(a): Redakce

Proplacení práce ve svátek

Jaký je nárok za příplatek za práci přesčas ve svátek, připadá-li svátek na všední den a na víkend. Je rozdíl mezi státním svátkem a svátkem?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, vypočítal mi správně zaměstnavatel…

Dobrý den, vypočítal mi správně zaměstnavatel výplatu? Měsíční mzdu mám 18 tis.Kč, v měsíci říjnu jsem měl 7 dní dovolené,mám 8h prac.dobu,slevu na poplatníka uplatňuji, proplacenou dovolenou jsem měl 5728,-Kč, čistý příjem 14.277,-Kč, jedná se o výplatu za měsíc říjen,kde byl 1 svátek,děkuji za výpočet



odpovídal(a): Redakce

Dovolená po PPM

Dobrý den, Jsem zaměstnancem s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Dne 26.3.2010 Jsem nastoupila na Peněžitou pomoc v mateřství a tu jsem pobírala do října 2010. Od listopadu 2010 jsem nastoupila na rodičovský příspěvek do 3 let věku dítěte. Dle mého názoru mám nárok na čerpání dovolené. V tomto roce jsem nečerpala jediný den a pracovala jsem nepřetržitě až do nástupu na Peněžitou pomoc v mateřství. Myslím si, že mám nárok na čerpání celé dovolené tj 20 dní, neboť v tomto kalendářním roce jsem odpracovala 60 směn. Dovolenou čerpanou hned v návaznosti po PPM nelze krátit z důvodu následující rodičovské dovolené viz §223 odst. 1 zákoníku práce . Pracovní poměr zaměstnankyni i nadále trvá, takže nepřichází v úvahu počítat poměrnou část. Prosím můžete mi sdělit, zda si to myslím takto správně?? Předem díky za odpověď, s pozdravem H.P.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můj přítel dělá ve firmě, která se…

Dobrý den, můj přítel dělá ve firmě, která se koncem roku bude prodávat. CHtěli bychom se tedy zeptat, zda mu musí současný zaměstnavatel vyplatit odstupné ve výši tří platů i kdyby došlo mezi současným zaměstnatelem a budoucím majitelem k dohodě, že si zaměstnance ponechá (stávající firma zanikne, ale nový majitel bude tentýž podnik provozovat dál). Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, máme zaměstnance, který je OSVČ a u…

Dobrý den, máme zaměstnance, který je OSVČ a u nás pracuje na VPP, nemá pravidelný úvazek a je odměňován podle odpracovaných hodin. Vznikne mu nějaký nárok na dovolenou. Děkuji za odpověď. Tomnáš Krutský


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,pokud budu mít v…

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,pokud budu mít v letošním roce odpracováno pouze 2měsíce z důvodu nemocenské/operacezlomeniny( jak se mi bude počítat vyůčtovaní daní z příjmu za letošní rok?Podle mého názoru bych měla dostat zpět určitou čast.Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, do 15.3 jsem pobírala peněžitou…

Dobrý den, do 15.3 jsem pobírala peněžitou pomoc v mateřství od 16.3 do 31.8. jsem měla neplacené volno (nedostala jsem MŠ, proto jsem se celoddeně starala o dítě). Od 1. 9 do 14.10. jsem pracovala a pobírala plat od 15.10. jsem nemocná. Jak se bude počítat vyměřovací základ pro účel stanovení nemocenských dávek? A je stanovená nějaká minimální hranice?


odpovídal(a): Redakce

ELDP

Dobry den,rada bych se dotazala na neplacene volno versus duchod. Kdyz si zamestnanec vezme neplac.volno tyden az mesic, tak se musi doplatit ZP. SP se neplati, ale jak je to s dobou co se zapocitava do duchodu? Toto neplacene volno se nezapocitava do odpracovane doby pro potreby duchodu? Dekuji J. Cudova


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může mít…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může mít člověk 2 havní pracovní poměry ve 2 firmách. Chceme přijmout zaměstnance, který už jeden hlavní pracovní poměr má, pracuje na 40 hodin v týdnu. Pokud ne, jaký pracovní poměr nejlépe uzavřít a na kolik hodin maximálně. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jaká je nejčastěji používaná forma…

Dobrý den, jaká je nejčastěji používaná forma mzdy ve stavebnictví? Pozn. V zimním období je minimum práce jakou formu mzdy tedy zvolit? Předem děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jsem nyní na MD a pobírám rodičovský…

Dobrý den,jsem nyní na MD a pobírám rodičovský příspěvek. Ve stávajícím zaměstnání jsem podepsala daňové prohlášení, nyní jsem si našla přivýdělek k MD, mám pracovní smlouvu, jedná se o zkrácený úvazek - 30 hod. týdně, a zde po mě chtějí, abych opět podepsala daňové prohlášení. Co to pro mne znamená? Mám jej podepsat? Mzda je 8400 hrubého měsíčně. Předem díky za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chci se poradit paní byla po celý rok…

Dobrý den,chci se poradit paní byla po celý rok 2009 na ÚP a pracovala na DPP vydělala si 7000kč HM. Prohlášení poplatníka nepodepsala.Zřejmě měla podat daň.přiznání sama. Chce tak učinit a v tom daň.přiznání bude uplatňovat slevu na poplatníka? Asi ne,když nemá podepsané prohlášení.Může zaměstnavatel udělat nějak toto vypořádání? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, je výživné přednostní pohledávkou…

Dobrý den, je výživné přednostní pohledávkou,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, bude možno v roce 2011 zaměstnat…

Dobrý den, bude možno v roce 2011 zaměstnat uchazeče evidovaného na ÚP? A pokud ano, tak na jaký pracovní poměr a bude nějak limitována výše příjmu? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,žádám Vás o radu ohledně srážky ze mzdy…

Dobrý den,žádám Vás o radu ohledně srážky ze mzdy.Na bývalou manželku partnera soud nařídil přednostní pohledávky výživného na dlužném 27.200 Kč a dále výživné ve výši 2.800 Kč každého měsíce.Její měsíční čistý plat činí cca 18.000 Kč.Nemá manžela ani jiné dítě ve své péči.Prosím tedy o výpočet srážky,která by nám měla připadnout.Od jejího zaměstnavatele nám sice peníze již 2x přišly,ale k dané částce 4.000 Kč se nějak nemůžeme dopočítat.Moc děkuji za odpověď a přeji krásný den.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřeboval bych nasměrovat. Jsem…

Dobrý den, potřeboval bych nasměrovat. Jsem standardní živnostník a chci zaměstnat důchodce na DPP. Uzavřu s ním DPP, kde mu stanovím odměnu na 600 Kč. Vzhledem k tomu, že je to jeho jediná práce, tak mi zřejmě podepíše růžové prohlášení poplatníka na dani. Já to zaeviduji do mzdového listu. A teď bych potřeboval vědět co dál. Mám hned odvést zálohu na daň? Pokud ano, tak vypočtu tedy 15% ze mzdy a tuto částku odešlu na účet FÚ? Nebo si počkám až těch prací na DPP bude za měsíc více a já to pak odvedu najednou? Lze vůbec udělat jednu dohodu(DPP) na celý měsíc? jde mi o to, že jsem nepřiznal cca 4 DPP, tak abych to napravil a mohl odvést daň z jedné velké měsíční. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobry den. Chtel bych se zeptat jak to bude s…

Dobry den. Chtel bych se zeptat jak to bude s odstupnym a podporou v roce 2011 a jestli budou tyto zmeny aplikovane i zpetne kdyz dam vypoved jeste v roce 2010. Zamestnavatel mi nabizi dohodu o ukonceni pracovniho pomeru k 30.11.2010 s 4 mesicnim odstupnym. Na UP bych se tudis registroval 1.12.2010 a za prosinec 2010 bych mel mit narok na podporu ve vysi 65%. Jak to ale bude v lednu 2011? Pozastavi se tato podpora na nasledujici 3 mesice a pak od dubna docervence dostanu podporu 4x45%? Nebo v pripade registrace na UP jeste v roce 2010 se cela vyplacenapodpora bude ridit pravidly za rok 2010 tusid bych dostal pros a leden 65%, unor a brezen 50% a duben 45%. A taky jestli uz tyto upravy pro rok 2011 byly schvaleny.Dekuji za odpoved. S pozdravem Honza


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, rád bych věděl, jaké se odvádí…

Dobrý den, rád bych věděl, jaké se odvádí zdravotní a sociální pojištění u osoby, která je vedena jako OSVČ a zaměstnání má jako vedlejší příjem, ve které může dosáhnout i víc než 2.000,- Kč měsíčně. Děkuji. Tomáš Krutský


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dne 22.11.2010 mi končí rodičovská…

Dobrý den, dne 22.11.2010 mi končí rodičovská dovolená a 23.11.2010 nastupuji zpět do zaměstnání. Ráda bych věděla zda mám nárok na nějakou poměrnou část dovolené za rok 2010. Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnavatel mi nařídil práci v…

Dobrý den, zaměstnavatel mi nařídil práci v sobotu i když normálně pracuji jen ve všední dny. Žádný příplatek jsem ovšem ve výplatě neměla. Náleží mi za tuto práci nějaká odměna? Pokud ano v jaké výši? Děkuji za odpověď.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.