Daňové poradenství

Nevíte si rady v oblasti daní? Daňových zákonů je celá řada a neustále se mění. Pokud máte otázku, týkající se právě této oblasti, naše poradna je vám k dispozici. Pomůžeme vám nalézt odpovědi na vaše otázky:

  • Daň z příjmů fyzických osob (slevy na dani, odečitatelné položky, osvobození od daně, daňové přiznání...) 
  • Daň z nemovitých věcí  (daňové přiznání, koeficienty,...)
  • Daň z nabytí nemovitých věcí (osvobození, určení základu daně,...)
  • Daň silniční  aj.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Dodací list - potvrzení ze strany příjemce

Dobrý den, můžete mi prosím poradit jestli je pro potřeby české firmy, která dodává do Německa, nutnost obdržet od příjemce zboží v Německu podepsaný dodací list? Díky


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění na děti při práci v zahraničí

Dobry den.Chci se zeptat jestli mame narok na danovy bonus na dite kdyz pracujeme s manzelem v Nemecku kde sme zamestnany avsak trvaly pobyt mam v Cechach. Muj mesicny prijem je kolem 2000 eur.Dekuji za brzkou odpoved.



odpovídal(a): Redakce

Sleva na manželku v důchodu

Dobrý den, můžete mi poradit, zda-li mám možnost uplatnit daňovou slevu na manželku? Tato je již 14 let v důchodu a vloni pobírala měsíční důchod ve výši 5.429,-Kč, t.j. za rok 65.148,-Kč. Po celou dobu důchodového věku je nadále společnicí v.o.s., která v loňském roce vykázala zisk ve výši 4.898,-Kč. Manželka má podíl ve společnosti ve výši 50%, tudíž měla roční zisk 2.449,-Kč - přivýdělek k důchodu. Tudíž celkový roční příjem manželky byl v loňském roce 67.597,-Kč a tím dle mého mě vznikl nárok na odpočet daně na manželku??!?? Mohu si ho tedy ve svém daňovém přiznání tuto slevu uplatnit?? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dohoda o provedení práce

Dobrý den, prosím o radu. V současném zaměstnání mi končí pracovní smlouva, pokud bych si našla zaměstnání na DPP - výše hrubého výdělku 9 000 Kč za měsíc. Zaměstnavatel by tedy za mě zdravotní poj. neplatil a musela bych si ho platit sama? Jak je to v tomto případě se soc. pojištěním - je nutné ho platit, případně pokud bych se rozhodla ho nehradit, je nutné to někde hlásit? Jedná se o přechodnou dobu 2 měsíců, chci se ujistit v informacích, které mám k dispozici. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Paušální výdaje

Dobrý den, prosím o upřesnění, když budu za rok 2018 uplatňovat paušální výdaje 60%, a přesáhl jsem výdělkem 600000kč, zbytek nad onu částku budu muset celý přičíst k základu daně který mi vyjde z paušálu? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Musím si podat daňové přiznání?

Dobrý den, v roce 2018 jsem pracoval na HPP od začátku ledna do konce července, od půlky srpna do konce ledna 2019 jsem chodil na brigádu na DPP a zároveň od 27. srpna jsem zapsán na VŠ jako student. Je mou povinností si podat daňové přiznání? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Uplatnění nezdanitelné části základu daně - životní pojištění

Dobrý den. V září 2018 jsem dovršil věku 60let a po sedmi letech jsem zrušil životní pojištění a to ke dni 1.10.2018. Mám nárok na slevu na daních za 9 měsíců loňského roku? (cca 9x 1000Kč pojistného) Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání a příjem ze zahraničí

Dobry den, minuly rok - 2018, som bol zamestnany na Slovensku az do konca oktobra, potom som si v decembri zalozil zivnost v CR, ale prvy prijem zo zivnosti som mal az v januari 2019. Na slovensku za mna podava danove priznanie moj byvaly zamestnavatel, a na CR, pokial tomu spravne rozumiem, mi teda vyplyva ze nemam povinnost podavat danove priznanie, kvoli nulovym prijmom, ale som povinny zdelit tuto skutocnost spravci dane? Tak sa chcem teda spytat ci je dostacujuce podat cestne prohlaseni o nulovem prijmu za rok 2018, alebo sa tato skutocnost zdeluje inym sposobom? Dakujem


odpovídal(a): Redakce

prodej nemovitosti

Dobrý den, v roce 2012 jsem zdědil 3 pozemky (zahradu, cestu a pole). Na zahradě se nacházela černá stavba, částečně zasahující na sousední pozemek lesa. V roce 2017 se mi podařilo část sousedního lesního pozemku odkoupit a provést změnu pozemku na zahradu. V roce 2018 se mi podařilo legalizovat stavbu. Také došlo k přečíslování pozemků, kdy se sloučila zděděná zahrada a odkoupená část lesa. V roce 2018 jsem všechny 3 pozemky i s chatou prodal jako celek. Jak se dopočítám k částce k dani z příjmu, když část nemovitostí byla v mém vlastnictví více jak 5 let (tudíž by měla být osvobozena od daně) a část ne? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Mimořádný výběr z invest. životního pojištění

Dobrý den, ráda bych se informovala jaké daně souvisí s mimořádným výběrem z invest. životního pojištění. Ke konci roku 2018 jsem si u pojišťovny zažádala o výběr z pojištění. V lednu 2019 mi pojišťovna zaslala na účet částku mimořádného výběru (cca 120tis.). U této pojistné smlouvy byl v platnosti dodatek, který neumožňoval výplatu mimořádného výběru. A od počátku platnosti této smlouvy jsem si v daňovém přiznání FO uplatňovala platbu živ. pojištění. Od roku 2014 nejsem zaměstnaná, pouze pobírám rodičovský příspěvek. Je tedy správně, že nyní musím u příslušného FÜ podat daňové přiznání za rok 2018 a tím dodanit za posledních 10 let uplatněné částky na poj. (tj.10letx6tis.)? Jde o příjem dle §10? Musím v daňovém přiznání jako příjem uvést i částku 120tis.? A dále - zahrnuje se tento mimořádný výběr do vlastního příjmu manželky? Můj muž si mě uplatňuje v daních (dokládám mu čestné prohlášení, že můj příjem v daném roce nepřesahuje 68 tis.). Moc děkuji za Vaši odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Odpisy nemovitosti

Dobrý den. Mám tento problém. Vlastním polovinu činžovního domu, který jsem nabyla dědictvím v roce 2013. Druhou polovinu vlastní moje teta, na níž byl dům přepsán v roce 1982; druhá polovina patřila mé matce, po níž jsem ji právě zdědila. O účetnictví se vždy starala maminka, která neuplatňovala odpisy, ale náklady na opravy a rekonstrukce účtovala jako ztrátu. Teď mám novou účetní, která začíná se zrychleným odpisem domu. Pán, který dělá účetnictví mé tetičce (není účetní), tvrdí, že teta nemůže odpisů využívat a jako argument říká, že je to proto, že to vlastní tak dlouho a odpisy nikdy nepoužívala. Jaký je Váš názor? Může moje teta, stejně jako já, začít používat odpis domu? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Benefit

Dobrý den, v roce 2018 dostala dcera od zaměstnavatele akcie společnosti s tím, že se jedná o benefit a každý pracovník si musí tento příjem sám zdanit. Je možné tento příjem zahrnout do § 10 odst.1 písm. b) a uvést v příloze č. 2 daňového přiznání? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Prodej nemovitosti - pozemek

Dobrý den, nevím, zda bude prodej mého pozemku osvobozen od daně z příjmu či nikoliv. V době manželství v roce 2013 manžel koupil pozemek, který se do Katastru zapsal pouze na své jméno. V r. 2014 jsme přikoupili sousední parcelu, která byla do Katastru nemovitostí zapsána na nás oba. V roce 2015 jsme se rozveli, obě parcely byly přeparcelovány (nové rozdělení na čtyři parcely s novými čísly) - dvě parcely připadly mě a dvě parcely manželovi jako vyrovnání majetku manželů po rozvodu. Od nového přeparcelování jsou to tedy teprve jen 4 roky. Chci se zeptat, jestli prodej mých parcel spadá do osvobození od daně z příjmů (půdu jsem vlastnila i před rozvodem) a jestli se i tato doba spoluvlastnictví počítá do testu 5 let pro osvobození? Pokud příjmy z prodeje osvobozeny nebudou, z čeho se počítá daň? Pozemek chci prodat za 300tis.Kč, z doby vyrovnání manželů nemám žádný posudek ani odhad ceny nemovitosti. Budu platit daň z celé prodejní ceny nemovitosti? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Vstupní cena pro odpisování v případě pronájmu

Dobrý den. Máme příjem z pronájmu bytu. Ten jsme koupili kdysi dávno za 250.000, tehdy, v 90. letech to byla strašná spoust peněz. Pronajímáme asi 12 let. Doteď jsme si vystačili s 30% výdajovým paušálem, ale teď bychom potřebovali přejít na skutečné náklady, v to zahrnujíce i odpis. Nejsem si jistá, jestli jsem dobře pochopila ustanovení zákona pro účely stanovení vstupní ceny pro odpisování. Rozumím správně, že musíme (s použitím zákona o oceňování majetku) nějak stanovit reprodukční cenu, jaká byla v době, kdy se začalo s pronajímáním? A za dobu, kdy jsme uplatňovali výdajový paušál, evidenčně vést odpisování? Řekněme, že pro jednoduchost půjdeme do rovnoměrných odpisů. Ale do vstupní ceny pro odpisování nevstupuje cena pozemku, v případném posudku tedy musí být oddělena od ceny bytu jako takového? Uff. Mám hlavu jako pátrací balón. Díky za radu a pomoc!


odpovídal(a): Redakce

Zůstatek na účtu 311

Dobrý den, nevím jak se zbavit přebytku na účtu 311 (všechny faktury jsou uhrazené a přesto účet vykazuje zůstatek), který vznikl z neznámých důvodů, všechny ostatní účty v rozvaze jsou v souladu se skutečností. Existuje nějaký způsob? Děkuji za pomoc.


odpovídal(a): Redakce

Jak uplatnit úroky z hypotéky v daňovém přiznání

Dobrý den, obracím se na vás s žádostí o radu. Jsem na rodičovské dovolené. Za rok 2018 jsem měla ještě příjem u zaměstnavatele (1+2+3/2018) a současně i příjem z pronájmu svého bytu (11+12/2018), u kterého budu uplatňovat skutečné výdaje. Daňové přiznání budu podávat sama. Mohu si uplatnit potvrzení o zaplacených úrocích z hypotéky na svůj byt za celý rok 2018, nebo jen za období leden-říjen, kdy jsem v bytě skutečně bydlela? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Paušální výdaje

Podávají se spolu s daňovým přiznáním na FÚ nějaké přílohy - viz "přílohy DAP" ve formuláři - když budu za rok 2018 uplatňovat paušální výdaje 60%?


odpovídal(a): Redakce

Jak se daní příjem u zaměstnavatele a příjem z nájmu

Dobrý den, prosím o radu. Jsem na rod. dovolené, v únoru jsem u zaměstnavatele podepsala DP za rok 2018 (v lednu-březnu mi ještě vznikl příjem cca 44000 Kč, k tomu jsem zaplatila 600 Kč za odbory) a doložila jsem k němu potvrzení o zaplacených úrocích z hypotéky. V listopadu jsme se ale přestěhovali, změnili TP a začala jsem jako vlastník původní byt v osobním vlastnictví pronajímat (za 11+12/2018 vznikl příjem 9000 Kč, ale výdaje jsou vyšší...). Mám přidat částku za nájem k DP u zaměstnavatele nebo to podat zvlášť jako FO? A mohu uplatnit zaplacené úroky alespoň za leden-říjen 2018?


odpovídal(a): Redakce

Co lze uznat jako nezbytný výdaj u příjmu z nájmu

Dobrý den, prosím o radu. Jsem na rod. dovolené, ale od listopadu 2018 pronajímám svůj byt. Za 11+12/2018 vznikl příjem 9000 Kč. Nájemníci platili jen část dohodnutého nájmu, já veškeré výdaje za energie, abychom nemuseli složitě rozpočítávat roční vyúčtování. V těch dvou měsících jsem tedy platila následující: elektřina, plyn, fond oprav, společná anténa, úklid společných prostor, odečty SV+TV+ITN, teplo, měřiče, elektřina do společných prostor, poplatek ČRo+ČT, kabelovka s internetem, splátka hypotéky (jistina+úroky). K tomu vyšlo ještě roční pojištění majetku a výměna plynové hadice. Prosím tedy o radu, co z tohoto výčtu mohu uplatnit jako výdaj. V zákoně je plno výjimek, těžko se v tom orientuje. Děkuji za pomoc...


odpovídal(a): Redakce

Pronájem bytu - mohou jít některé poplatky za služby do nákladů?

Dobrý den, pronajímám byt v bytovém domě. Nájemce platí kromě nájmu zálohy na teplo a vodu (tak to máme uvedeno i ve smlouvě). Mohu si dát do nákladů částku, kterou platím zálohově za úklid domu a osvětlení společných prostor (zálohy platím SVJ, které služby zajišťuje)? Pokud ano, tak si mám dát do nákladů zálohy, které jsem zaplatil minulý rok (plus případný přeplatek nebo nedoplatek z loňského vyúčtování) nebo skutečně vynaloženou částku podle obdrženého vyúčtování, které dostanu letos? Děkuji za odpověď.