DOTAZY V SEKCI: DANĚ
Dobry den. Rada bych se zeptala, jak postupovat v pripade, ze zamestnavatel si nechal danovy odpocet za me tri deti ve vysi temer 17.000,-Kc a nema se k tomu, aby mi penize dal. Pisemnosti neprebira, do telefonu slibi, ze splatky posle, ale jiz 12 mesicu neposlal ani korunu. Dekuji za radu.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli mají za mne rodiče nárok na slevu na dani, jestliže školu studuji distančně(ze zdr. důvodů).
Děkuji za odpověď.
Hezký den.
Dobrý den,prosím o radu mam firmu sro a zabývám se komisním prodejem, zajímá mě co se počítá do obratu pro povinnou registraci k dph zda jen provize za prodej zboží nebo cela cástka za prodané zboží, kterou následně odvedu zákazníkovi a jako příjem mám pouze provizi z prodeje. Děkuji. JH
Dobrý den, dne 26. 11. jsem se byla registrovat na živnostenském úřadě a byla zahájena podnikatelská činnost, musím už v prosinci za listopad platit sociální a zdravotní pojištění? Nebo budu platit až za prosinec v lednu? do 26. 11. jsem byla na úřadě práce. Děkuji za odpověď.
Dobrý den.
Chci se zeptat, mám práci na HPP a chtěla bych si přividělat nákupem a prodejem akcii, nebo hrou megacasino. Přivídělek kolem 20 000kč za měsíc. Musí se to danit? a jakým způsobem.
Děkuji
Dobrý den, mám trochu sporné informace o tom, zda lze oddělit pronájem bytu od činnosti OSVČ (plátce DPH), která s pronajímáním naprosto nesouvisí. Myslel bych si, že DPH se v aktivitách souvisejících s pronájmem nijak neuplatní (platím pouze daň z příjmu). Ale jiný názor je, že v případě OSVČ, plátce DPH toto oddělit nelze a DPH musím odvádět ze záloh za služby a energie, které se berou ve fázi záloh jako příjem (čistý nájem samotný se pak pro DPH neuplatní). Pak bych samozřejmě uplatňoval DPH zpětně z faktur za energie, ale v případě plateb SVJ je toto prakticky nemožné (nebo velice komplikované). Díky za názory a odpovědi. DCh.
Dobrý den,
manžel je OSVČ, po finanční kontrole za rok 2012 a 2013 mu byla zpětně doměřena DPH, bude podávat opravné danové přiznání. Já jsem v této době pobírala rodičovský příspěvek, tímto doměřením daně nám zpětně klesly příjmy za rok 2012 a 2013 na minimum. Je možné požádat v tomto případě o dávky /přídavky na děti, bydlení apod./ zpětně.
děkuji za odpověd a přeji hezký den, iviv
Dobrý den, rád bych se zeptal na následující věc. Manželka pracuje na HPP a k tomu začala podnikat na živnostenský list jako vedlejší činnost. Její příjem ze zaměstnání je vyšší než příjem z podnikání. Vede malý prodej zboží z Německa a plní podmínky pro to, aby nebyla plátce DPH. Rozhodla se, že pro její potřebu a jednoduchost bude stačit určovat výdaje paušálem, který v jejím případě činí 60%. Z finančního úřadu jí ovšem řeki, že není v jejím případě možné určovat výdaje paušálem a musí vést daňovou evidenci.
Nevím z jakého důvodu by finanční úřad něco takového mohl nařizovat, nebo kde má oporu v zákoně, kdy může podnikatel používat paušální vydaje nebo daňovou evidenci.
Děkuji za odpověď
Dobrý den, jsme 3 spoluvlastníci nemovitosti. Může daň z nemovitých věcí
zaplatit jeden spoluvlastník za celou nemovitost? Děkuji.
Dobrý den.
a) OSVČ neplátce dph přijal službu z EU od plátce. Stane se osobou povinnou k DPH dnem přijetí služby- faktura od Facebook Ireland Limited VAT: IE.... za reklamu? Znamená to že musí služby uvádět v přiznání DPH a hradit DPH z této reklamy na účet FÚ?
b) OSVČ nakupuje zboží v EU, zatím nepřekročila limit. Tím že se stane podle "a)" osobou povinnou k dani, musí aj z nákupu zboží odvádět DPH FÚ?
Děkuji.
Zdravím, provozuji specializovaný velkoobchod a mými zákazníky jsou většinou OSVČ kteří u mne zakoupené komponenty montují zákazníkům. Mnoho z nich jsou neplátci DPH. V souvislosti s KH jsem došel k tomuto:
Do řádku A4 nutno vyplnit všechna uskutečněná plnění podle § 108 písmeno a) s hodnotou nad 10000 Kč včetně DPH u kterých je povinnost vystavit daňový doklad. Povinnost vystavit daňnový doklad mám podle § 28 v případě
a) dodání zboží, osobě povinné k dani nebo právnické osobě nepovinné k dani, s výjimkou plnění osvobozených od daně bez nároku na odpočet daně
Osoba povinná k dani je každý OSVČ bez ohledu na to zda je nebo není plátcem DPH a zejména tedy moji zákazníci, kteří s prodaným zbožím dále podnikají. Jenže v řádku A4 je údaj DIČ, který ovšem řada mých zákazníků doposud neuváděla. Chtěl jsem proto aktualizovat adresář a zjistil jsem že valná většina neplátců DPH nemá DIČ vůbec přiděleno a ani neví proč by ho měla mít. Na rodné číslo se jich bojím vyptávat (navíc ten formát CZ a RČ nemusí být vždy správně) a jak jsem na minimálně 10 případech zjistil ani v ARES nemají tito podnikatelé uvedeno žádné DIČ. Jsou to většinou již několik desítek let podnikající osoby z doby kdy se DIČ přidělovalo pouze plátcům DPH. Co tedy uvedu do kolonky DIČ u takového zákazníka ? Setkal jsem se s takovým názorem, že každý OSVČ MUSÍ mít svoje DIČ - pokud ano - podle jakého zákona, abych mohl šířit osvětu. Protože víte jak to je - když budu zákazníky moc otravovat dojdou ke konkurenci která jim to rozepíše na více dokladů a bude hotovo...
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zaměstnáváme učně, střední škola nám to fakturuje bez DPH. Chci se zeptat, jestli je to tak správně a do jakého řádku přiznání k DPH to bude patřit?
Děkuji za odpověď Dana
Dobrý den, jsem osvč, uplatňuji paušálne výdaje. Manžel je na neschopence od 10.1.2015 do 03.01.2016. U zaměstnavatele si měsíčne bonus neuplatňoval. Máme 3vyživované děti. Loni jsme zažádali v manželovém daňovém přiznání za rok 2014 o daňový bonus na děti. Za rok 2015 nebude mít kvůli nízkému příjmu nárok? Jaké jsou podmínky a je vůbec možnost získání daňového bonusu na děti za rok 2015 pro mně nebo manžela? Děkuji za odpověď.
Spolu s manželem prodávám podíl na nemovitosti, který jsme před řadou let zakoupili a jde tedy o bezpodílové vlastnictví manželů. Kupující strana, jíž je MČ Praha 1, uvádí v kupní smlouvě, že cena činí tolik a tolik Kč "včetně zákonem stanovené DPH" (cituji ze smlouvy). Je správné psát ve smlouvě o DPH ? Já ani manžel nejsme plátci DPH. Kolik by mělo v tomto případě zákonem stanovené DPH být ? Kdo by měl DPH platit ( prodávající nebo kupující)?
Dobrý den, do 12.11.2014 jsem byla zaměstnána a brala úlevu na dani za syna studenta. Od 12.11.2014 jsem dostala výpověď a v ochranné lhůtě (do 7 dnů) nastoupila na nemocenskou až do 31.8.2015. Od 1.9.2015 jsem opět nastoupila do zaměstnání, ale o úlevu požádal manžel. Slyšela jsem, že mohu uplatnit zpětně na FÚ za dobu nemocenské o vrácení daní. Co musím doložit v tomto případě a kde jít požádat konkrétně. Děkuji
Dobrý den, bratr na mne hodlá bezúplatně převést svůj podíl v bytovém družstvu, s nímž je spojeno nájemní právo k bytu. Chtěl bych se zeptat, zda někomu z nás (bratr a já, tj. převodce a nabyvatel) vznikne v důsledku uzavření smlouvy o převodu družstevního podílu nějaká daňová povinnost. Domnívám se, že ne, neboť podle § 10 odst. 3 písm. c) zákona o daních z příjmů (č. 586/1992 Sb.) jsou bezúplatné příjmy od příbuzného v linii vedlejší (sourozenec) od daně osvobozeny. Dále jsem si chtěl ověřit, že ani jeden nemusíme podávat daňové přiznání s odkazem na § 38 g odst. 1 zákona a pokud není hodnota družstevního podílu větší než 5 mil. Kč, nemusíme skutečnost převodu ani finančnímu úřadu oznamovat (§38v). Vykládám si to vše správně? Děkuji,
Dobrý den, chci se zeptat, zda může být následující: firma A vystaví odběrateli dodací list, že mu dodala zboží a na základě tohoto dodacího listu firma B vystaví samému odběrateli fakturu. Podle mého názoru toto není možné, neboť firma B nikomu nic nedodala. Mohu poprosit u upřesnění. Děkuji
Dobrý den, jsem majitelkou orné půdy a ostatního travního porostu. Část těchto pozemků obhospodařuje, na základě nájemní smlouvy, zemědělské družstvo.
Otázka zní: jsem povinna platit daň z těchto pozemků? Nebo plátcem je zmiňovaný nájemce?
Dobrý den, budu prodávat nemovitost, kterou jsem zdědila v roce 2012. Trvalé bydliště tam nemám. Budu tedy platit daň z převodu nemovitosti (4%)?
Jde o to, že vlastníkem do roku 2011 byl tatínek, poté jej zdědila maminka do roku 2012,kdy zemřela.
Nemohu se tedy dopátrat, zda budu od této daně osvobozena....Děkuji
Dobrý den, v roce 2006 jsme na našem pozemku započali se stavbou skleníku, určenému k podnikatelské činnosti.V průběhu let se budoval postupně jeden a potom další, dle stavebního povolení vydaném příslušným stavebním úřadem. Materiál na tuto stavbu jsme účtovali jako materiál na skleník do nedaňových výdajů, s tím, že jsme si pouze uplatňovali odpočet dph. Nyní v roce 2015 jsme tuto stavbu, zatím nedokončenou a nezkolaudovanou prodali, zaplatili daň z nabytí nemovité věci. Je nutné přiznávat i daň z přidané hodnoty? A případně bude se počítat z prodejní ceny, nebo pouze z uplatňovaného materiálu. Děkuji za odpověď.