Nebezpečí nízkého odhadu

Sekce: Financování bydlení | Téma: Volba úvěru na bydlení

Otázka: 05.06.2011 14:56


Dobrý den, s přítelem bychom rádi koupili pozemek a postavili montovaný RD na klíč v okolí Prahy. Dohromady bychom se měli vejít do 2 500 000. Já mám smlouvu na dobu neurčitou a vydělávám 19 000 čistého, přítel je sice student, ale pracuje na HPP a nyní má cca 14 000 čistého. Nemáme žádné úspory ale ani závazky či dluhy. My ani nikdo v rodině nevlastní nemovitost, kterou bychom mohli použít jako zástavu. Přítel platí životní a důchodové pojištění, 2000 měsíčně. Rádi bychom tedy usilovali o nějaký druh 100% úvěru, ať už o hypotéku nebo cokoliv jiného, o který bychom žádali oba. Domníváte se, že v naší současné situaci máme šanci dosáhnout tohoto úvěru? Také by mně zajímalo, jaké jsou Vaše zkušenosti s ohodnocováním nemovitostí bankami. Četla jsem spoustu nepříjemných zkušeností neúspěšných žadatelů o 100% hypotéku, kdy těmto lidem byla hypotéka přislíbena, oni podepsali smlouvu ale nakonec jim banka oznámila, že nemovitost nedosáhla ohodnocení a úvěr jim tedy poskytnou pouze ve výši např. 60 % kupní ceny, nový majitel samozřejmě nemohl zajistit 40 % částky jinak a byl nucen od smlouvy odstoupit a musel se ještě zadlužit aby mohl zaplatit vysoké penále za odstoupení. Tomu bych se chtěla samozřejmě vvyhnout. Zajímalo by mně tedy, zda je toto obvyklá praxe nebo se s tím setká jen málokterý klient (paní v jedné realitní kanceláři mě ujišťovala, že nemám šanci dostat 100% hypotéku na cokoliv právě z tohoto důvodu). Zároveň by mně zajímalo, zda je nějaká šance zjistit reálnou cenu nemovitosti dříve, než se podepíše kupní cena a rozjede žádost o hypotéční úvěr (nějaké předschválení úvěru nebo něco podobného). A pokud by se doopravdy stalo, že nám banka neschválí plných 100%, jaké by byly naše možnosti financování toho zbytku? Děkuji za odpověď.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 10.06.2011 14:51


Dobrý den, na 2,5 mil. Kč by vaše příjmy měly stačit, byť by šlo o zadlužení dost nadoraz a možná byste neuspěli u všech bank. S ohodnocením je to takto, u nového RD by být problém neměl, protože stavba proběhne za současných cenových podmínek a není důvod, proč byste zaplatili 2,5 mil. Kč za něco v hodnotě 2 mil. Kč. To, co popisujete, se stává např., když první vlastník chce prodat za vyšší hodnotu, než která je obvyklá na trhu. Kdo koupil třeba před třemi lety a chce prodat bez prodělku, musí prodávat dnes za vyšší cenu než je nyní obvyklá a doufat, že se najde zájemce. Banka má ale samozřejmě odhadce, který podle metrů, materiálu, polohy a mnoha dalších faktorů, nemovitost ocení tak, aby zase banka při případném prodávání neprodělala. Nebojím se tedy tvrdit, že v případě stavby RD dostanete od banky plnou hodnotu. Pokud říkám plnou hodnotu, musíte stejně počítat s odchylkou několika procent, protože u některých bank může 100 % znamenat 98 % (rezerva) a pak jsou zde např. poplatky. Překlenutí tohoto nesouladu a zároveň pojistka pro případ, kdyby vám banka dala ještě o něco méjně než čekáte, se dá řešit malým úvěrem od stavební spořitelny, který získáte bez zajištění. O tyto peníze požádáte jako o první a doložíte je jako své úspory bance k hypotéce. Zkuste se zeptat u Buřinky nebo Raiffeisen stavební spořitelny. S pozdravem,


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: FINANCOVÁNÍ BYDLENÍ

odpovídal(a): Redakce

Nárok na příspěvek na bydleni

Dobrý den, opustil mě před 2 měsíci manžel a zůstala jsem na vše sama se synem, který má 8 roků. Mám nárok na nějaký příspěvek od státu? Děkuji mockrát 


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování daně nebo daňové přiznání: jak si odečíst hypotéku z daní

Dobry den, prosím vás - manželka si již 2 roky úspěšně odečítá úroky, tento rok jí ovšem účtárna napsala, že odpočet hypotéky neumožní, jelikož je část úvěru (6% ze 1.7mil) brána jako neúčelová. Má otázka zní, zda se v legislativě meziročne něco změnilo a také jestli má cenu daňové přiznáni podat individuálne na finančním úřadě, tedy zda to budou posuzovat jinak.. Moc dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Dražba bytu v exekuci - vrácení peněz

Dobrý den. Vím, že toto téma zde není, ale možná budete moci odpovědět. Měla jsem byt v exekuci a ten se prodal v dražbě. Dluh byl relativně malý a nemovitost se prodala za mnohem větší cenu. Včera mi přišel dopis o tom že se nemovitost bude přepisovat v katastru. Chci se zeptat za jakou dobu by mi mohl exekutor poslat zbytek peněz z prodeje nemovitosti. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Konkrétní podmínky pro získání benefitu na přechodné ubytování

Dobrý den, rád bych vás požádal o bližší informace ohledně příspěvku (benefitu) na přechodné ubytování od zaměstnavatele.(Základní informace jsem si dohledal, ale nikde není popsáno to, co potřebuji). Aktuální situace: trvalé bydliště mám cca 30km od Prahy, ale nyní bydlím v Praze s řádně uzavřenou smlouvu o pronájmu ubytování (pokoje) mezi mou osobou a majitelem bytu. Pracuji v Praze již pár let, ale bydlím zde pár měsíců. Jsem řádný zaměstnanec s pracovním smlouvou na HPP a občan ČR. Nicméně dostal jsem nabídku od zaměstnavatele, jestli bych měl zájem o tento benefit (výhodné pro mě i pro zaměstnavatele). Vím, že zaměstnavatel si může dát do nákladů celou částku za nájem, a u mne bude osvobozena od daně pouze do hodnoty 3500 Kč. Musí jít o nepeněžní plnění a přechodné ubytování musí být jinde než trvalé bydliště. Otázka: Nikde jsem nenašel, jestli musí být smlouva o pronájmu uzavřena mezi mnou a majitelem bytu, nebo mezi firmou a majitelem bytu, aby bylo možné benefit poskytnout. Prosím o informaci, jestli je tato informace někde dostupná, nebo zda ji nevíte (nedokázal mi poradit ani google). Případně pokud jsou k tomu ještě nějaké speciální podmínky. P.S: Abych benefit mohl získat, tak si k němu musím zjistit, co vše je potřeba a jestli to splňuji (majitel nezná podmínky tohoto benefitu). Proto se snažím zjistit vše nejasné. Děkuji, Kalivoda


odpovídal(a): Redakce

Výše daně - směrná hodnota nebo zjištěná cena

Dobrý den, koupili jsme od developera nový dům se zahradou. Podali jsme řádné daňové přiznání na nezastavěný pozemek, přiložili jsme kupní smlouvu, kde byla uvedena cena za nezastavěný pozemek a zaškrtli jsme políčko použít směrnou hodnotu, že pro určení srovnávací daně . Dle ceny, kterou jsme zaplatili za pozemek nám vyšla záloha na daň cca 35 000 Kč. Nyní nám přišel výměr od FÚ, že máme doplatit cca 60 000 Kč, protože neberou cenu, kterou jsme zaplatili, ale 75% směrné hodnoty. Doplatek zaplatíme, ale zajímalo by nás, jestli nemůžeme podat dodatečné daňové přiznání a použít pro srovnávací cenu odhad znalce, protože ten by nám mohl zohlednit, že pozemek má dvě věcná břemena a část je za plotem a nemůžeme ho řádně užívat, protože tam má ČEZ přístup k elektroměru, který patří k úplně jinému domu. Můžete mi říci, zda můžeme podat dodatečné daňové přiznání a jestli by byla šance zohlednit ta věcná břemena. Moc děkuji.


odpovídal(a): Redakce

povinnost platit dan z NNV

Dobrý den, jsem podílová spoluvlastnička nemovitosti. Došlo ke změně podílu v můj prospěch (navýšení). Jsem povinna zaplatit daň z nabyti nemovitých věcí? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Placení daně z nemovitosti

Dobrý den, předali jsme darem dceři nemovitost. Co je třeba dále udělat. Převod je již zaregistrován na katastru. Jaké další kroky je třeba udělat směrem k finančnímu úřadu, jak pro nás, tak i pro dceru?


odpovídal(a): Redakce

Financování hypotéky spotřebitelským úvěrem

Dobrý den, mám dotaz. S přítelem uvažujeme o koupi bytu. Oba jsme došli k závěru, že to vyjde levnějí než současný i jiný nájem. Problém je v tom, že nemáme naspořené peníze. Dohromady máme čistý příjem 35 000 Kč. Uvažovali jsme , že by si jeden z nás vzal ůvěr potřebný k částce hypotéky a ten druhy by si zažádal potom o hypotéku. Myslíte, že to takhle banka povolí? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na hypotéku

Dobrý den, v návaznosti na nové podmínky pro získání hypotéky mám jeden dotaz k podmínkám. Dá se do měsíčního čistého příjmu započítat i výdělek z pronájmu bytu a vedlejší příjem v podobě hotovosti na splácení leasingu? Má situace je taková: hrubá mzda 45000 Kč, žena na mateřské 7500 Kč. Od příbuzné osoby mám splátky automobilu (osoba příbuzná neměla v té době nárok na půjčku). Splatnost v roce 2023. Dále úvěr splatný v roce 2023 - 5000 Kč měsíčně. Zároveň mám stavební spoření, kde mám v tuto chvíli 100 000 Kč a dále vedlejší příjem z pronájmu orné půdy. Měsíční příjem tedy 40000,- čistého. Současné splátky ve výši 12500 Kč. Měl bych nárok tedy třeba na úvěr ve výši 3500000 Kč? V budoucnu by k současnému příjmu přibyl i výdělek z pronájmu bytu. Hlavně mi jde o to, jestli se vedlejší příjmy započítávají k čisté mzdě při výpočtu nároku nebo ne. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Navýšení rodičovského příspěvku

Dobrý den, v článku jsem četla, že nárok na navýšení rodičovského příspěvku by zanikl s narozením dalšího sourozence.... Můj případ: syn bude mít 3 roky v únoru 2020, do té doby bych měla teoreticky pobírat RP. Plánujeme ale mladšího sourozence :-) Dokážete poradit, kdy je ideální (aspoň teoreticky) mladšího sourozence porodit, abych nepřišla o toto navýšení u 1. dítěte? (Předpokládám, že o doplatek budu muset žádat, asi mi nepřistane na účtě hned v lednu 2020, takže než se žádost vyřídí.... A pobírání "mateřského příspěvku" cca 1,5 měsíce před narozením 2.dítěte, po dobu 6 měsíců, by mělo nějaký vliv na nárok?) Děkuji za radu Julie Šimková PS. Když už "plánovat" tak důsledně :-)Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.