Složitá volba úvěru na bydlení

Sekce: Financování bydlení | Téma: Volba úvěru na bydlení

Otázka: 28.05.2007 00:15


Dobrý večer, hodláme koupit rodinný dům za 2 800 000 Kč. Jelikož vlastníme 3 byty a máme nějakou hotovost, dáme dohromady 2 300 000 Kč. Na zbytek 500 000 Kč uvažujeme o hypotéce (zatím jsme vybrali ČS hypotéka fix na 5 nebo 10 let, ČS hypotéka pro mladé fix na 5 let nebo GEMB hypotéka fix na 5 let. Dlužnou částku bychom chtěli mít splacenu do 10 let. Zároveň mám stavební spoření od 22.07.2003. Naspořeno je 108 500 Kč, varianta rychlá u Modré pyramidy, cílová částka 300 000 Kč. Uvažovali jsme o navýšení cč na 500 000 Kč. Co přesně znamená překlenovací a přidělený úvěr a dospořování? Pokud mi st. spořitelna převede 500 000 Kč a z toho je 108 500 Kč mnou naspořených (vč. st. příspěvků a výnosů), budu úroky platit i z této částky? Předpokládám, že úrokové sazby hypoték budou v budoucnu růst. Proto jsme uvažovali o fixu na celých 10 let. Je tu však možnost splatit 250 000 Kč již za 3 roky (prodej chaty, kterou máme 2 roky a nechceme zatím prodávat z důvodu daně z příjmu). Bylo by tedy pro nás lepší v příp. hypotéky volit raději kratší fix s možností mimořádné splátky při změně sazby? Také uvažuji vzít fix 10 let a 250 tis. nechat na případné opravy, i když dům je po kompletní rekonstrukci (kromě fasády). Pro pořádek můj příjem je 7500 mateřská, manželův 18 000 Kč čistého, vyživujeme 1 dítě a bude s námi ve společné domácnosti bydlet i tchýně, která má důchod 11 000 Kč. RD má 3 bytové jednotky, z nichž jednu budeme pronajímat. Co se týče výdajů platíme 800 Kč pojistky, 1200 Kč alimenty, 1500 Kč stavební spoření a 3400 Kč splátku spotřebního úvěru. Předem velice děkuji za odpověď.

Odpověď: odpovídal(a): Michal Ruml , 01.06.2007 08:11


Dobrý den, díky za dotaz. Nejprve odpovím na váš dotaz ohledně překlenovacího úvěru - ano, máte pravdu v případě překlenovacího úvěru je vám půjčena celá cílová částka včetně toho co máte naspořeno a tudíž z toho i platíte úroky, ty navíc splácíte ve stále stejné výši ze stále stejné částky (nedochází totiž ke splátkám jistiny). Na druhou stranu do doby než se váš "překlenovák" překlopí na řádný úvěr ze SS, neustále dospořujete na stavební spoření a dostáváte tak i státní podporu, která tudíž kompenzuje nevýhodu vyšších zaplacených úroků. Nicméně obecně platí, že na vyšší investice je většinou o něco výhodnější hypotéka. Ve vašem případě máte více možností jak vaši investici financovat. Já bych nicméně doporučil buď právě překlenovací úvěr ze stavebního spoření (díky naspořené částce je možné že něj nebudete muset ručit nemovitostí), nebo hypotéku. U hypotéky bych volil dobu fixace tak, aby korespondovala s ukončením smlouvy o stavebním spoření. V té době budete moci prostředky z něj včetně státní podpory vybrat a použít na částečné splacení hypotéky. Konkrétní banku vám samozřejmě doporučit nemohu, nocméně jak GE Money, tak Česká spořitelna jsou velké banky s korektním chováním vůči svým klientům - tudíž bych vybíral podle bankou konkrétně nabídnuté úrokové sazby a výše poplatků, které bance budete muset platit. S pozdravem a přáním pěkného dne,


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: FINANCOVÁNÍ BYDLENÍ

odpovídal(a): Redakce

Výše daně - směrná hodnota nebo zjištěná cena

Dobrý den, koupili jsme od developera nový dům se zahradou. Podali jsme řádné daňové přiznání na nezastavěný pozemek, přiložili jsme kupní smlouvu, kde byla uvedena cena za nezastavěný pozemek a zaškrtli jsme políčko použít směrnou hodnotu, že pro určení srovnávací daně . Dle ceny, kterou jsme zaplatili za pozemek nám vyšla záloha na daň cca 35 000 Kč. Nyní nám přišel výměr od FÚ, že máme doplatit cca 60 000 Kč, protože neberou cenu, kterou jsme zaplatili, ale 75% směrné hodnoty. Doplatek zaplatíme, ale zajímalo by nás, jestli nemůžeme podat dodatečné daňové přiznání a použít pro srovnávací cenu odhad znalce, protože ten by nám mohl zohlednit, že pozemek má dvě věcná břemena a část je za plotem a nemůžeme ho řádně užívat, protože tam má ČEZ přístup k elektroměru, který patří k úplně jinému domu. Můžete mi říci, zda můžeme podat dodatečné daňové přiznání a jestli by byla šance zohlednit ta věcná břemena. Moc děkuji.


odpovídal(a): Redakce

povinnost platit dan z NNV

Dobrý den, jsem podílová spoluvlastnička nemovitosti. Došlo ke změně podílu v můj prospěch (navýšení). Jsem povinna zaplatit daň z nabyti nemovitých věcí? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Placení daně z nemovitosti

Dobrý den, předali jsme darem dceři nemovitost. Co je třeba dále udělat. Převod je již zaregistrován na katastru. Jaké další kroky je třeba udělat směrem k finančnímu úřadu, jak pro nás, tak i pro dceru?


odpovídal(a): Redakce

Financování hypotéky spotřebitelským úvěrem

Dobrý den, mám dotaz. S přítelem uvažujeme o koupi bytu. Oba jsme došli k závěru, že to vyjde levnějí než současný i jiný nájem. Problém je v tom, že nemáme naspořené peníze. Dohromady máme čistý příjem 35 000 Kč. Uvažovali jsme , že by si jeden z nás vzal ůvěr potřebný k částce hypotéky a ten druhy by si zažádal potom o hypotéku. Myslíte, že to takhle banka povolí? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na hypotéku

Dobrý den, v návaznosti na nové podmínky pro získání hypotéky mám jeden dotaz k podmínkám. Dá se do měsíčního čistého příjmu započítat i výdělek z pronájmu bytu a vedlejší příjem v podobě hotovosti na splácení leasingu? Má situace je taková: hrubá mzda 45000 Kč, žena na mateřské 7500 Kč. Od příbuzné osoby mám splátky automobilu (osoba příbuzná neměla v té době nárok na půjčku). Splatnost v roce 2023. Dále úvěr splatný v roce 2023 - 5000 Kč měsíčně. Zároveň mám stavební spoření, kde mám v tuto chvíli 100 000 Kč a dále vedlejší příjem z pronájmu orné půdy. Měsíční příjem tedy 40000,- čistého. Současné splátky ve výši 12500 Kč. Měl bych nárok tedy třeba na úvěr ve výši 3500000 Kč? V budoucnu by k současnému příjmu přibyl i výdělek z pronájmu bytu. Hlavně mi jde o to, jestli se vedlejší příjmy započítávají k čisté mzdě při výpočtu nároku nebo ne. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Navýšení rodičovského příspěvku

Dobrý den, v článku jsem četla, že nárok na navýšení rodičovského příspěvku by zanikl s narozením dalšího sourozence.... Můj případ: syn bude mít 3 roky v únoru 2020, do té doby bych měla teoreticky pobírat RP. Plánujeme ale mladšího sourozence :-) Dokážete poradit, kdy je ideální (aspoň teoreticky) mladšího sourozence porodit, abych nepřišla o toto navýšení u 1. dítěte? (Předpokládám, že o doplatek budu muset žádat, asi mi nepřistane na účtě hned v lednu 2020, takže než se žádost vyřídí.... A pobírání "mateřského příspěvku" cca 1,5 měsíce před narozením 2.dítěte, po dobu 6 měsíců, by mělo nějaký vliv na nárok?) Děkuji za radu Julie Šimková PS. Když už "plánovat" tak důsledně :-)


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na dítě

Dobrý den, mohu uplatnit slevu na dítě - studenta? Pro upřesnění: dcera 21 let, studuje VŠ. Slevu jsem uplatňovala u zaměstnavatele vždy já, loni také od ledna do července, kdy se dcera vdala.(Poté mi účetní odečet zastavila). Ona nadále studuje, nepracuje, trvalé bydliště má u nás. Její manžel je nezaměstnaný, příjem nemá, tudíž slevu na manželku uplatnit nemůže. Mohu uplatnit slevu zpětně já a žádat ji i v tomto roce? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dítě a rozvod

Dobrý den, prosím vás o radu, manželé se rozvádí a od září nemají společnou domácnost. Manželka je na MD, ta si slevu na děti nemá kde uplatnit. Může si slevu na děti uplatnit manžel, pokud mu manželka napíše čestné prohlášení, že děti nebude uplatňovat a souhlasí, aby je uplatnil manžel? Děti byli svěřeny do matčiny péče. Děkuji moc


odpovídal(a): Redakce

Daň z pronájmu a uplatnění výdajů

Přeji hezký den! Syn se odstěhoval z mého bytu v OV v Brně do vlastního většího. Rozhodl jsem se volný byt od 1.1.2018 pronajmout. Spolehlivého nájemce jsem však našel až od 1.6.2018. Paušály za topení, vodu, elektřinu a příspěvek do společenství vlastníků jsem samozřejmě musel platit. Mohu v daňovém příznání zohlednit tyto výdaje za celý rok, i když smlouva o pronájmu byla uzavřena až v polovině roku? Za laskavou odpověď Vám předem děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Odečet úroků z hypotéky

Dobry den, nasa situacia je nasledovna: od minuleho roka splacame hypoteku kde sme uvedeny ako 2 spoludlznici 1. ja (fyzicka osoba slovenskej narodnosti), 2. partnerka (fyzicka osobna ceskej narodnosti). Moja otazka je, ci mozem zaziadat o vratenie dane zo zaplatenych urokov ja (ako cudzinec) alebo to musi spravit partnerka, ktora je ceskej narodnosti ? Dakujem za odpoved. Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.