Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

Rekonstrukce a vybavení pekárny

Dobrý den, rád bych se Vás zeptal na následující: jsem OSVČ, která provozuje malou pekárnu s cca.10zaměstnanci. Nyní chci provést investici do vlastní nemovitosti-rekonstrukce,bezbariérový přístup apod. a koupi vozu potřebného k této činnosti. Jaké jsou možnosti získání dotace pro tento typ ,,malého podnikatele"? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

podnikatelský úvěr

Dobrý den, měl bych zájem koupit MVE ( málá vodní elektrárna ) za účelem investice v ceně cca 1.8 mil. Ovšem nedisponuji patříčným kapitálem, je nějáká šance získat ideálně 100% úvěr? Případně jej nakombinovat jako u hypotéky na bydlení třeba 85% u jedné banky a 15% u jiné? Nebo jsou nějaké úplně jiné možnosti k získání prostředků? Výnos je v daném případě cca 300 tisíc ročně. Možno doložit za minulé roky provozu. Dobu splatnosti bych si představoval 10 - 15 let podle úrokové sazby a podmínek. Děkuji za odpověďodpovídal(a): Redakce

OSVČ

Dobrý den,prosím Vás o radu.10 let jsem OSVČ v oboru topenář.Pracuji s kamarádem,také topenářem,a používám jeho nářadí.Nyní se odstěhoval(i s nářadím) a já musel pozastavit svou živnost a jsem uchazeč na Úřadu Práce.Mohu požádat ÚP o příspěvek do podnikání ve výši 100.000,-Kč na pořízení nářadí a pokračování v činnosti jako OSVČ ? Jakou mam šanci? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně důchodového…

Dobrý den, mám dotaz ohledně důchodového pojištění. Byla jsem zaměstnancem od 1.8.2009 do 31.7.2010, první 2dny byly víkendové. Jak je možné, že důchodové pojištění jsem měla až od 3.8.2010? Nikde jsem se nedočetla jak je to s důchodovým pojištěním pokud pracovní smlouva začíná ve dnech víkendových.Ačkoli jsem měla odpracován 1 rok, nenáleží mi o 2 dny právě kvůli začátku pracovního poměru o víkendu podpora v nezaměstnanosti. Děkuji Vám velice za zodpovězení dotazu.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Prosím vás chci se zeptat, zda ten který má…

Prosím vás chci se zeptat, zda ten který má předčasný důchod může pracovat jako OSVČ ,a pokud může pracovat, tak za jakých podmínek. Velice děkuji za odpoěď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, obracím se na Vás s žádostí týkající…

Dobrý den, obracím se na Vás s žádostí týkající se problematiky sepsání kvalifikační dohody mezi školou a ředitelem této školy. Je dle zákona v pořádku, že si ředitel sám se sebou (se školou) podepíše kvalifikační dohodu? Tzn., že na kvalifikační dohodě figurují dva podpisy ředitele – jednou za zaměstnavatele (statutární ogán) a jednou za osobu, která se začne dále vzdělávat. Dále by mě zajímalo, zda musí ředitel tuto skutečnost oznamovat zřizovateli nebo zda je to plně v jeho kompetenci, tzn. pouze v rámci školy. Děkuji za odpověď. S.H.


odpovídal(a): Redakce

Vymáhání pohledávky na akciové společnosti

Dobrý den, má význam vymáhat pohledávku soudní cestou na firmě, která je stoprocentně vlastněná akciovou společností s akciemi na majitele nebo mi hrozí riziko, že z důvodu nedohledání majetku navíc uhradím výlohy spojené s exekučním řízením? Má rovněž význam vymáhat pohledávku na firmě v insolvenčním řízení nebo pouze riskuji další náklady spojené s vymáháním? Děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, má význam vymáhat pohledávku soudní…

Dobrý den, má význam vymáhat pohledávku soudní cestou na firmě, která je stoprocentně vlastněná akciovou společností s akciemi na majitele nebo mi hrozí riziko, že z důvodu nedohledání majetku navíc uhradím výlohy spojené s exekučním řízením? Má rovněž význam vymáhat pohledávku na firmě v insolvenčním řízení nebo pouze riskuji další náklady spojené s vymáháním? Děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

podnikání při mateřské

Dobrý den, jsem na MD ( od 10. měsíce 2010 budu na RP ) a začala jsem si přivydělávat vlastní výrobou bižuterie apod. kterou prodávám přes internet. Od března do dnešního dne jsem si vydělala 5300 Kč. Je tento příjem osvobozen od daně? A pokud ano do jaké výše. Nemám živnostenský list. Pokud bych musela odvádět daň kolik procent? je pro mne vhodnější vyřídit si ŽL?


odpovídal(a): Redakce

náhrada soudních výdajů

dobrý den, chtěla bych se zeptat zda náklady soudního řízení hrazené protistraně (prohraný soudní spor) je daňově uznatelný náklad (podle jakého § zákona o ZDP) a zda je možné uplatnit DPH? Děkuji Jabornickáodpovídal(a): Redakce

dodání zboží mimo tuzemsko

Dobrý den, chci se zeptat na fakturaci do zahraničí. Do třetích zemí s DPH nebo bez (jak a proč) a totéž do EU, když je klient z EU a nemá DIČ?


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, obracim se na Vas s otazkou…

Dobry den, obracim se na Vas s otazkou ohledne OSVC. Jsem studentkou doktorandskeho studia, obcanstvi Slovenske, ale jiz 10 let ziji v Ceske Republice a zde chci i zustat. Planuji si zalozit zivnost. Tim padem bych chtela odvadet pojistne zde v CR. Mam potom narok na veskerou zdravotni peci (zatim si zdravotni pojisteni platim na Slovensku)? V pripade, ze budeme s pritelem planovat miminko, budu mit narok na materskou? Predem dekuji za odpoved a preji hezky den. Jancikova, D.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám na Vás dotaz. Já bydlím se svou…

Dobrý den, mám na Vás dotaz. Já bydlím se svou mamkou a pobýrám sirotčí důchod. Jelikož jsem téměř před dvěma lety dosáhla plnoletosti tak bych chtěla, aby sirotčí důchod chodil na účet mě a né moji mamce, protože se chci odstěhovat. Je to možné? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den.Mám dotaz k výpočtu nezabavitelné…

Dobrý den.Mám dotaz k výpočtu nezabavitelné částky.Formou splátek mám schválené oddlužení.První splátka byla odeslána z původní výše příjmu16408kč.Nyní se mi narodilo druhé dítě,přišla jsem o částečný invalidní důchod ve výši 5308kč a mateřská mi chodí spolu s příspěvkem na bydlení.Tento měsíc jsem dostala celkem 8756kč.K tomu mám oficielně příjem 3500kč od přítele jako příspěvek na provoz společné domácnosti.Ale ten se přítel zavázal posílat jako splátku soudu a i tento měsíc tak zmíněných 3500kč poslal na účet insolvenčního správce.Zkoušela jsem počítat výši splátky pro tento měsíc,ale vychází mi to tak,že jsem pod hranicí nezabavitelné částky a že i těch 3500odeslaných přítelem je v podstatě nezabavitelných.Nebo se pletu? a prosím ještě jednu otázku-dávky státní sociální podpory se do příjmu počítají?Porodné už jste jednou odpovídal,že se do příjmu nepočítá,ale co třeba příspěvek na bydlení?Děkuji za odpovědˇ.Radka.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, prosím o radu ohledně určení…

Dobrý den, prosím o radu ohledně určení pracovního poměru na dobu určitou. Pokud zaměstnavatel uzavře smlouvu se zaměstnancem na dobu určitou a to jeden rok, např. od 24.6.2010, kdy bude tako doba končit, 23.6.2011 nebo 24.6.2011? Zaměstnavatel tvrdí, že 24.6.2011, protože se řídí § 333 Zákoníku práce, který se odvolává na § 122, odst.2 Občanského z. o počítání času. Myslím si ale, že se zde mluví o lhůtách a doba pracovního poměru se počítá dnem nástupu a končí poslením dnem, ráda bych věděla, jaký je rozdíl mezi lhůtou a dobou určitou PP a zda lze tento § skutečně použít k určení doby PP. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

daňová povinnost

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na zdanění vedlejších příjmů, konkrétně se jedná o pronájem bytu. Od jaké částky ročně je již nutné tento příjem zdaňovat, jestli se musí vyplňovat daňové přiznání i když ho normálně nedělám, je nutné toto dodanit zpětně. děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nevypovězená smlouva - dlužné pojistné

Dobrý den, prosím o radu. V roce 2007 jsem uzavřel havarijní pojištění motorového vozidla. Ve smlouvě (dokumentu) je uvedeno: Počátek pojištění dne 01.10.2007 a konec pojištění dne 30.09.2008. Konec pojistné smlouvy nebyl uveden a dokument je nazván: „Pojistka-potvrzení o uzavření pojistné smlouvy ze dne 29.8.2007“ a obsahuje veškeré údaje (jako má dle zákona obsahovat smlouva, kromě mého podpisu). Písemnou smlouvu jako takovou nemám (nejsem si ani vědom, že bych měl), neboť byla pojistka uzavírána po telefonu. Následně jsem se u pojišťovny rozhodl k této pojistce uzavřít ještě pojištění odpovědnosti za škodu (abych měl v budoucnu vše u jedné pojišťovny) a požádal jsem o to pojišťovnu. Pojišťovna tuto změnu provedla a poslala mi nový dokument nazvaný: „Pojistka-potvrzení o uzavření smlouvy ze dne 29.8.2007 ve znění dodatků/změn ze dne 13.4.2008“ dokument obsahuje opět veškeré údaje a požadovanou změnu s tím, že zde je však napsáno: „Počátek pojištění nastává dne 1.10.2007 a pojištění končí zároveň s koncem pojistné smlouvy dne 30.9.2008“. Tento rozdíl mi byl po telefonu vyjasněn tak, že to je proto, abych do konce pojistného období zaplatil jen poměrnou část povinného ručení a že od dalšího pojistného období pak budu platit obojí najednou 2xdo roka (půlroční placení). Číslo smlouvy zůstalo u obou dokumentů shodné. Protože mi do 30.9.2008 nepřišlo potvrzení na další rok a zelená karta, volal jsem na pojišťovnu a tam mi bylo sděleno, že v následujícím pojistném roce dosáhne vozidlo věku, kdy už tato pojišťovna havarijní pojištění uzavřít neumožňuje. Po delším rozhovoru se mi po telefonu omluvili za chybu u nich (že mne již dříve neinformovali a přišel jsem tak o možnost k výpovědi smlouvy v zákonné lhůtě). Domnívám se ale, že smlouvu nebylo nutné vypovídat, neboť jak sama pojišťovna v dokumentu uvedla „pojištění končí s koncem pojistné smlouvy ke dni 30.9.2008“ viz výše a dle mne tak již nebylo možné ji automaticky obnovit jak je u smluv běžné. Operátorka mi po telefonu řekla, že mi pošlou návrh nové smlouvy, avšak bez havarijního pojištění a že, pokud budu chtít, tak ji mám podepsanou poslat zpět, zaplatit pojistné a jsem normálně pojištěn. Vzhledem k časové tísní (od dalšího dne bych nebyl pojištěn) jsem řekl ať, návrh pošlou. Během dne jsem si však zajistil jinou pojišťovnu, která mi nabídla i havarijní pojištění a proto jsem uzavřel smlouvu ihned s nimi jak na havarijní tak na povinné ručení (byť byla dražší než původní). Návrh jsem tedy nepodepsal, pojistné neuhradil a považoval věc za ukončenou. V únoru 2009 mi přišla upomínka placení pojistného. Ihned jsem kontaktoval pojišťovnu (telefonicky) a po vyhrocené diskusi, kdy sice uznali svou chybu z dřívějška, stále požadovali úhradu. Informaci o tom, že jsem ale s nimi novou smlouvu s jinými podmínkami nepodepsal, ignorovali. Následně mi poslali v dubnu dopis s výpovědí smlouvy, který jsem ignoroval, neboť není-li smlouva, není co vypovídat. Včera mi však přišla výzva k uhrazení dluhuj 20 dnů (ve výši cca 55% dříve stanoveného ročního povinného ručení) za období do 30.3.2009 (zřejmě od 1.10.2008) s výhrůžkou exekucí. Má pojišťovna nárok na tuto částku nebo ji vymáhá na základě neexistující smlouvy, když původní snlouva včetně pojištění(dle mého názoru) skončila dle údajů v „dodatku“původní smlouvy k 30.9.2008 viz výše? Jak doporučujete postupovat, a neporušuje pojišťovna zákon? Předem moc děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Chci se zeptat, co mám dělat, když…

Dobrý den. Chci se zeptat, co mám dělat, když budu pracovat v Anglii minimálně půl roku. Jak a kde( zdali v ČR nebo tam)si platit zdravotní pojištění a sociální pojištění.Budu pracovat jako au-pair a tak myslím, že můj "zaměstnavatel" za mne nic platit nebude. Děkuji za odpověď. Jsem (byla jsem ) student (na rok ale školu přerušuji). D


odpovídal(a): Redakce

Co znamená bez zbytečného odkladu

Dobrý den, mám se zákazníkem uzavřenu smlouvu o dílo, cena je stanovena rozpočtem. Teď jsem oznámil zákazníkovi zvýšení ceny. V zákoně se píše, že pokud se zákazník k tomu nevyjádří bez zbytečného odkladu, mohu po něm požadovat tu novou cenu. Kolik je to dní, ten zbytečný odklad?


odpovídal(a): Redakce

dluhopisy

Dobrý den, chtěl bych vás poprosit o radu týkající se pravidelného,kratkodobého investování s možností finance kdykoliv z nouze a potřeby vybrat a použít.Kdykoliv snížit nebo zvýšit částku,kdykoliv vložit nějaký mimořádný vklad.Spořící účet nechci kvůli reklamním trikům na nalákání nových klientů a po té snížení procent.Z akcií mám obavy a strach o ztrátu části financí,ne-li o všechny.Ale zajímají mne dluhopisy.Nejlépe státní,komunální,bankovní nebo takové u kterých je dána 100% jistota návratnosti alespoň investovaných financí a samozřejmě s pevným úrokem až do splatnosti dluhopisu.Měsíční částka by byla cca od 1000 do 3000 Kč.Mohou to být dluhopisy u kterých se pravidelně připsaný úrok může reinvestovat.Zajímala by mne imunizační strategie,ale na toto téma zde máme málo prostoru. Každopádně věřím ve vaše rady a těším se na ně. Mockrát vám děkuji a mějte se hezky a nashledanou.