Dovoz košilí ze zemí mimo EU

Sekce: Firmy a podnikatelé | Téma: Start firmy

Otázka: 07.08.2010 10:03


Dobrý den! Mám několik otázek týkajících se podnikání cizinců v ČR. Jsem občan Republiky Uzbekistán. Mám několik dobrých návrhů z továrny výrobci textilních výrobků. Konkrétně T-košile z bavlny. Chtěl bych vědět, za jakých podmínek bych mohl získat povolení k dovozu těchto výrobků na území České republiky. Mohu získat bankovní půjčku na koupi tohoto výrobku a rozvoje podnikání? Děkuju. S pozdravem Dilshod Ruzmetov

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 09.08.2010 12:48


Dobrý den,
Budu uvažovat dovoz košil ze země mimo EU.

Úplně nejdřív je potřeba říct, že podnikatelé ze zahraničí mohou podnikat na území ČR za stejných podmínek jako občané ČR.

Podnikatelé ze zahraničí to ale mají s úvěrem těžší, protože některé finanční instituce požadují bydliště na území ČR (u některých úvěrů to tak má například GE Money Bank nebo UniCredit Bank, Komerční banka zase požaduje podnikání a daňovou povinnost na území ČR). Banky také nemusí uznat příjmy ze zahraničí pro posouzení bonity, mohou Vás hodnotit jako rizikového klienta. Šanci ale určitě máte i díky tlaku na banky, aby nikoho nediskriminovaly. Určitě ji budete mít u tzv. družtevních záložen. Více v článku na firemnifinance.cz. Srovnání úvěrů najdete na firemnifinance.cz/.../uvery-a-hypoteky.

Problém ale je v tom (a to platí i pro české podnikatele), že banky příliš neúvěrují začínající podnikatele. Banky většinou požadují alespoň 6 měsíců, resp. 12 měsíců historie. Proto obecně doporučuji prvně začít podnikat a rozjet podnikání s vlastními prostředky a poté zajít do banky. V případě, že máte dobré kontakty s výrobci, požádejte je o úvěr. Může se jednat například o zálohovou platbu na zboží od Vašich budoucích odběratelů.

Pokud dovážíte zboží ze zemí mimo EU, pak se na tento dovoz vztahují celní a daňové povinnosti. Při přechodu přes hranice se na zboží může vztahovat clo a daň z přidané hodnoty. Důležité je zatřídění zboží a země původu. Třída je XI Textil a textilní výrobky - Kapitola 62 Oděvy a oděvní doplňky - 6205 - Pánské nebo chlapecké košile - 20 Z bavlny - 90 Ostatní. Pokud země původu je Uzbekistán, celní sazba je 12 %. Databázi těchto sazeb najdete na ec.europa.eu. Poté je tu povinnost přiznat DPH, odvádět DPH ale budete, až při překročení obratu 1 mil. Kč za 12 předcházejících měsíců. Pokud máte další otázky ohledně daní a cel, směřujte svůj dotaz, prosím, do daňové poradny.

Nesmíte zapomenout ani na to, že na Vás přejde odpovědnost, pokud jde o bezpečnost zboží. Protože pokud jde o výrobce pocházejícího ze země mimo Evropskou unii, přechází tato povinnost na jeho zástupce v EU nebo na dovozce. Výrobek je považován za bezpečný, pokud je v souladu se specifickými pravidly aplikovanými v ČR. Pokud taková specifická pravidla neexistují, bezpečnost se posuzuje podle evropských norem, technických specifikací v předpisech EU, vnitrostátních norem, kodexů správné praxe, stavu vědy a techniky a očekávání spotřebitelů. Zde Vám doporučím obrátit se buď na Vaše partnery v ČR, případně na Asociaci textilního, oděvního a kožedělného průmyslu a zeptat se, jaké normy musí takové zboží splňovat.

Pokud jde o povolení, existují pouze výjimky, kdy je potřeba, více na MPO. V případě Běloruska a Severní Koree platí množstevní omezení.

V případě doplňujících otázek, se na nás znovu obraťte.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: FIRMY A PODNIKATELÉ

odpovídal(a): Redakce

Sdružení fyzických osob

Dobrý den, rozhodly jsme se s kamarádkou založit vlastní e-shop, tj. ve spolupráci 2 OSVČ:
1)Musíme pro tuto vzájemnou spolupráci uzavřít Smlouvu o sdružení, nebo je možné spolupracovat jen na základě ústní dohody (záleží rozhodnutí jen na nás)?
2)K e-shopu by byly napojeny 2 příjmové účty. Je možné, aby pro účely daně z příjmu jedna OSVČ přiznala příjmy z pouze z jednoho účtu a druhá OSVČ přiznala příjmy pouze z onoho druhého účtu (nebo musíme mít jen jeden účet v souvislosti se společným e-shopem a případně podepsanou smlouvou o sdružení)?
3) Pokud tedy bude e-shop veden dvěma OSVČ, mohou tyto osoby při daňovém přiznání uplatňovat rozdílným způsobem své náklady - tj. jedna jako skutečné náklady a druhá paušálem?
Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Kompletace PC sestav - živnost

Potřebovala bych vědět, jakou živnost si mám zřídit, když chci kompletovat počítače z originálních poč. komponentů. Popř. jaké je nutné vzdělání.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ a pojistné

Dobrý den. Měl bych dotaz ohledně začátku podnikáni. V Pondělí 1.8. 2011 se chystám založit si živnost. Budu pracovat pro firmu (tiskárna) jako manager obchodního oddělení. Každý měsíc budu firmě fakturovat částku ve výši 13.000Kč.

Chtěl bych se zeptat, kolik budu platit na zdravotním a sociálním pojištění? Musím si platit i sociální pojištění? Příjmy budu mít jak z provozování živnosti, tak i z dřívějších dob z inevsticí.

Děkuji moc za velmi vzácné informace pro mne.

S uctivým pozdravem, Michal Glöckner


odpovídal(a): Redakce

Pojistné a podnikání držitelů ZTP

Dobrý den, má známá je v důchodu, má ZTP, pobírala invalidní důchod, nyní už pobírá starobní důchod. Chtěla by si založit živnost. Nevíme však,jak je to s placením zdravotního a sociálního pojištění. Můžete nám sdělit, jak vysoké by musela platit (měsíčně) pojistné na zdravotní a sociální pojištění? Hledali jsme to v zákonech, ale je to na nás moc složité. A číslo účtu pro placení zdr. a soc. pojištění obdrží poštou po ohlášení živnosti? Děkuji za odpověď. Spurný.


odpovídal(a): Redakce

Kdy začít podnikat

Dobrý den,jsem ještě zaměstnaná v pracovním poměru do konce srpna.Od září chci začít podnikat.Je výhodnější si vyřídit ŽL již nyní a 2 měsíce podnikat na vedl.OSVČ a nebo počkat s vyřízením a podnikáním až od 1.9.2011?Práci bych začala až od září t.r.Potřebuji si však již nyní pořídit drahý software ke své práci a další věci..Jak by to bylo s účtováním (odpisy)v případě, že bych měla ŽL až od září?


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek na podnikání od ÚP

Dobrý den. V letošním roce jsem byla od 1.1. do 31.3.2011 v zaměst. poměru. Od 1.4. jsem evidována na ÚP. Uvažuji o začátku podnikání - obchod a prodej bez provozovny. Jak budu postupovat vzhledem k ÚP, až získám ŽL a jak bude probíhat mé vyúčtování daně z příjmu a záloh na zdravotní a socilání pojištění? Děkuji za odpověď. Bendová


odpovídal(a): Redakce

Začátek podnikání - zprostředkování

Dobrý den, chtěla jsem Vás požádat o Vaši radu ohledně začátku podnikání. Plánuji podnikat v oblasti zprostředkování prodeje služeb pro firmy, které sami služby nabízejí. Ze začátku bych zprostředkovávala prodej pouze přes internet ve formě poukázek, balíčů. Do budoucna bych teprve uvažovala o kamenném obchodě. A proto nevím, jakou formu podnikání zvolit, uvažovala jsem o ŽIVNOSTI (volné). Dále bych se chtěla zeptat, zda bude stačit, budu-li vést pouze daňovou evidenci? Pochybuji, že budu mít ze začátku velké obraty. Budu-li mít pouze internetový obchod, bude to mít na něco vliv? Děkuji předem za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Přechod ze zaměstnání do podnikání

Dobrý den,chci začít podnikat, zatím jsem zaměstnanec, ale od srpna chci v zaměstnání dát výpověd a začít podnikat na ŽL. Bude se pro tento rok jednat o hlavní nebo vedlejší poměr.Jak budu platit zdravotní a sociální pojištění? Pokud budu mít provozovnu,potřebuji na její otevření nějaké povolení a na jaké úřady to musím nahlásit.Děkuji Kadlecová


odpovídal(a): Redakce

Složené odúročení

Dobrý den, chtěla jsem Vás poprosit o radu. Podle jakého vzorečku spočítat odečet každodenní částky. Například. Mám na účtě např. 100Kč, úrok jsou denně 2%, první den se mi strhne 2Kč (2% ze 100Kč), druhý den se odečte 1,96Kč ( 2 % z 98Kč), třetí den se mi strhne 1,96Kč ( 2% z 96,04Kč) atd, každý den. Kolik bude částka např. za 5 dní? Hledám konkrétní vzoreček, podle kterého se to vypočítává.( nejlépe v excelu) Děkuji Petra Vostřelová


odpovídal(a): Redakce

Půjčka - zástava nemovitostí

Dobrý den,rád bych Vás požádal o radu. V současné době mé závazky převyšují příjmy. Požádal jsem o bankovní půjčku oproti zástavě bytem. Problém je však v tom,že v kupní smlouvě je předkupní právo městského úřadu po dobu ještě 3let. Banky mě právě odmítli možnost financování z výše uvedeného důvodu. Děkuji za Vaši odpověď s pozdravem Petr Procházka.