Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřeboval bych poradit, jaké doklady…

Dobrý den, potřeboval bych poradit, jaké doklady jsou potřebné k uzavření pojištění nemovitosti a domácnosti (např. plány nem., revize, kolaudační protokol, ...)? Jsem vlastníkem nemovitosti, která je částečně po rekonstrukci, ale plány již nesouhlasí se skutečností.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, společně s rodiči splácím byt v…

Dobrý den, společně s rodiči splácím byt v osobním vlastnictví. Majitelem je můj otec, ale po celkovém zaplacení bytu koncem tohoto roku, bych chtěl tento byt převést na sebe a rodičům vrátit peníze které do splátek v minulých letech investovali. Zajímalo by mě, zda bych např. mohl od nich byt odkoupit za dlužnou částku (cca 450000) a k jejímu pokrytí využít i 300 000 úvěr pro mladé od SFRB. Je mi 35let, jsem ženatý,manželce je 31 a máme ročního syna. Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vymazání věcného břemene z LV. Dobrý den, Děda…

Vymazání věcného břemene z LV. Dobrý den, Děda si v roce 1960 půjčil od pokniku 10000,- korun na stavbu domku. Tato půjčka byla zanesena do LV, jako věcné břemeno.Tato půjčka mu byla strhávána 10 let z platu, tuto smlouvu ještě máme. Děda před 5 lety zemřel. Podnik pred 10 lety zanikl i s archivy. Jak můžeme věcné břemeno vymazat? Účetní nám poskytly čestné prohlášení, že děda již žádné pohledávky , v jejich rocích zaměstnání,vůči podniku neměl. Žádost o zápis do KN,čestná prohlášení a výpis, že podnik neexistuje je pro KN nedostačující. Co máme ještě zařídit za přílohy? děkuji za váš čas


odpovídal(a): Redakce

Provadeni průbezne inventarizace u zasob ve…

Provadeni průbezne inventarizace u zasob ve smyslu § 29 odst.2 zákona o ucetnictvi. 1. Vztahuje se na provadeni průbezne inventarizace ustanoveni § 30 odst.2 že i v tomto pripade ji lze provadet jen v prubehu poslednich tri mesicu ucetniho obdobi a nebo je ji možno provadet v prubehu celeho roku. 2. Jake další podminky musí byt dodrzeny ?? 3. Existuje nejaka literatura, která by popisovala metodiku provadeni prubezne inventarizace zasob. Dekuji za pripadne odpovedi.


odpovídal(a): Redakce

Darování automobilu vyřazeného z OM

Doplnění k mému včerejšímu dotazu (zák.č. 586/92 Sb. § 4 odst.1 písm c): Mohu osobní automobil(pořizovací cena 400 tis.) od jehož vyřazení z obchodního jmění neuplynulo 5 let ale pouze 3 roky (tzn. v případě prodeje by nebyl osvobozen od daně z příjmu)darovat synovi? Nemohu být nějak daňově postižen? Neobcházím zákon? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Odepisování nemovitosti ve spoluvlastnictví

Vážení, potřebuji poradit v následující problematice. Já a můj jsme spolumajiteli podnikatelského objektu. Do roku 1998 jsem tento objekt měl zahrnut v majetku mé firmy a také ho odepisoval. V loňském roce jsem pozastavil živnost a vystřídal mě syn, který na uvedeném objektu začal podnikat. Jak to vyřešit s uvedeným objektem, co se týče možnosti odepisování. Může syn navázat na moje původní odepisování? Nebo si zahrne zůstatkovou cenu jako počáteční stav a něj začne odepisovat? Nevím zda je můj postup správný, když si využívání uvedeného majetku pouze bezplatně předáme. Každý máme poloviční podíl a odepisovat může jen jeden. Bude pro finanční úřad stačit, když prohlásím, že jsem uvedený majetek přestal odepisovat a od roku 1999 je začne odepisovat druhý spolumajitel? Uvedený problém je pro mě dost důležitý. Druhý dotaz: Při vedení účetnictví jsme v roce 1996 omylem uvedli do uzávěrkových operací zůstatkovou cenu prodaného IM, přesto, že jsme v daném roce nic nevyřazovali. K tomuto došlo tím ,že jsme si dělali předběžnou kalkulaci, kolik použít odpisů a program to umožnil pouze přes zůstatkovou cenu vyřazeného IM. V uvedeném roce jsme měli daňový základ nízký a použili jsme jen asi 30% možných odpisů. Bohužel jsem ale zapoměli pokusnou částku z uzávěrkových operací vyřadit. Máme nyní šanci při finanční kontrole na FÚ docílit toho, aby se uvedená neúmyslná chyba dala napravit? Děkuji za odpovědi a přeji pěkný den


odpovídal(a): Redakce

Vážení, jako OSVČ (FO - nikoliv zaměstnanec…

Vážení, jako OSVČ (FO - nikoliv zaměstnanec)jezdím v rámci podnikatelské činnosti na služ. cesty. Mohu si uplatnit do nákladů na SC stravné a v jaké výši.


odpovídal(a): Redakce

Jsem studentka a chystám se zřídit si…

Jsem studentka a chystám se zřídit si živnostenský list. 1) Jak vysoké zdravotni a socialni pojištění mám očekávat? 2)Mohu si uplatnit náklady vzniklé i před vydáním ŽL? - školení, doprava... Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Uplatňování daňových výdajů u automobilu

Fyzická osoba vede jednoduché účetnictví, plátce DPH. Do 2.2.2000 používal svůj soukromý automobil, který neměl vložen do obchodního majetku. Auto používal pro soukromé i podnikatelské účely. Doklady o nákupu PHM nemá. Dne 2.2.2000 automobil prodal a zakoupil ve stejný den nový automobil, který zahrne do svého obchodního majetku. Toto auto bude používat pro soukromé i podnikatelské účely. Ve stejný den má přidělenu SPZ i má doklad o úhradě poplatku za zaevidování vozidla. Doklady o nákupu PHM má. Jaký je správný postup při účtování odpisů, DPH, silniční daně, atd.


odpovídal(a): Redakce

Nezdanitelné částky

Jsem FO (úklidové služby, reklama),jednoduché účetnictví, sídlo firmy ve vlastním rod. domku.Za rok 1999 mi při uzávěrce vyšla ztráta (hutě mi za služby dluží 250 tisíc Kč). Z tohoto důvodu mi účetní odmítl daňový základ snížit o : a) zaplacené úroky z úvěru stavebního spoření, b) poměrnou část nákladů na spotřebovanou elektřinu a otop v RD (kancelář). Jednal správně? Uplatňují se tyto jen při kladném rozílu příjmů a výdajů?



odpovídal(a): Redakce

Prodala jsem byt v osobním vlastnictví, v lednu…

Prodala jsem byt v osobním vlastnictví, v lednu 2000 byl zapsán do katastru nemovitostí s novým majitelem a táži se, zda se na prodej bytu vztahuje osvobození od daně z převodu nemovitosti. Děkuji za zodpovězení dotazu.


odpovídal(a): Redakce

Firma uzavírá termínované vklady v EURech. Na…

Firma uzavírá termínované vklady v EURech. Na výpisech se potom objevuje srážková daň uvedená také v EURech. Jakým kurzem máme účtovat srážkovou daň, když ve firmě používáme celoroční pevný kurz a banky používají denní kurz ČNB?


odpovídal(a): Redakce

V rodinném domku(řadovce)ve ktrém jsu dvě bytové…

V rodinném domku(řadovce)ve ktrém jsu dvě bytové jednotky bydlím já a mí rodiče.Můj dospělý syn poškodil mému otci svým vozidlem jeho vozidlo.Považuje se syn,který sice má trvalé bydliště na této adrese,ale dlouhodobě žije se svou přítelkyní v jejím bytě v jiném městě,za OSOBU ŽIJICI V JEDNE DOMACNOSTI? Ďěkuji.


odpovídal(a): Redakce

Krácení stravného při zahraniční pracovní cestě

Vážení, chtěl bych Vás požádat o odpověď na dotaz, zda se při zahraniční služební cestě krátí výše stravného obdobně, jako u tuzemské cesty, to znamená 20% snídaně, 40% oběd a 40% večeře. Děkuji. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Jsem fyzicka osoba uctujici v jednoduchem…

Jsem fyzicka osoba uctujici v jednoduchem ucetnictvi. V roce 1999 mi byly vraceny preplatky za socialni a zdravotni pojisteni za rok 1998. V peneznim deniku jsou tyto preplatky vedeny jako PRIJEM, mesicni zalohy na pojisteni jsou vedeny jako VYDAJ. Pro vypocet dane z prijmu pouzivam PRIJMY a VYDAJE urcene souctem prislusnych sloupcu v peneznim deniku. Nevim ale jak spravne urcit PRIJMY a VYDAJE pro vypocet socialniho a zdravotniho pojisteni za rok 1999, resp. mam celkove PRIJMY dle penezniho deniku snizit o vracene preplatky a do celkovych VYDAJU nepozapocitavat zaplacene zalohy? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Musí obsahovat paragon za benzin podpis…

Musí obsahovat paragon za benzin podpis vystavitele, aby byl uznán jako daňový náklad?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Získala jsem 400tis prodejem…

Dobrý den.Získala jsem 400tis prodejem nemovitosti.Chci koupit byt cca za 800tis.Splácím měsíčně 2000 úvěr ze stavebního spoření,zbývá k doplacení 130tis.Je mi 34 let,mám 2 děti,jsem samoživitelka.Měsíční čistý příjem rodiny činí 15000 + 3000 výživné.Jak mám postupovat?Je pro mne výhodnější doplatit stavební spoření a vzít si hypotéku na větší částku,nebo jej nechat dále běžet a hypotéku vzít pouze na 400tis?Mám šanci vůbec nějakou půjčku získat?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dva dotazy ohledně stravování…

Dobrý den, mám dva dotazy ohledně stravování zaměstnanců. 1. Část zaměstnanců využívá k stravování stravenky (Syas). Jak vypočítat cenu pro zaměstnance. Hodnota stravenky je 60,-- Kč + man. pop. Máme do cenu započítat i man. popl. a jestli se ještě připočítá DPH a jaké hodnoty, nebo jsou stravenky ceniny a tím pádem bez daně? 2. Část zaměstnanců bere obědy od ext. dodavatele. Jak vypočítat cenu v tomto případě. Základ x 45 % + 19 % DPH? Nebo vycházet z ceny od dodavatele včetně daně x 45 % + DPH 19%? Mnohokrát děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pořízení závěti

Závět mohu sepsat buď sám vlastnoručně, za přítomnosti dvou svědků, kteří se musí na závěť podepsat nebo před notářem ve formě notářského zápisu.Jsem svobodný případné spory týkající se dědění nepředpokládám.Mám syna,ale nejsem a zatím nemohu být uveden v jeho rodném listě.Pro případ mojí smrti chci,aby můj syn po mě dědil, i když nejsem uveden jako otec.Proč nestačí na vlastnoručně sepsané závěti můj úředně ověřený podpis, ale jsou nutní svědci nebo notářský zápis? Závěť s úředně ověřeným podpisem bez notářského zápisu a bez svědků je neplatná?


odpovídal(a): Redakce

MORAVIA BANKA

Dobrý den! Měl jsem termínovaný vklad u Moravia Banky a dostal jsem z něj jen 90%. Lze tuto ztrátu odečíst ze základu daně pro rok 1999? Děkuji. Fišar



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.