Zařazení předmětu leasingu do OM

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 05.03.2000 00:00


Vážení, prosím o zodpovězení následujících dotazů: 1) Podnikatel -JÚ- má finanční leasing osobního automobilu, smlouva končí 1.3.2000. Podnikatel pozastavil činnost 28.2.2000. Musí auto zařadit do obchodního majetku? Pokud nezařadí, může poměrnou část leasingu uplatnit do daňových výdajů? Auto využívá pouze pro podnikání. Pokud v době pozastavení činnosti auto prodá, musí příjem zdanit? A kdy nemusí? 2) Spoluautoři knihy mají mezi sebou smlouvu o procentním podílu na zisku z prodeje díla, který jim zabezpečuje nakladatelství a peníze zasílá na účet 1. z nich. Jak to bude v JÚ: 1. autor zdaní v § 7 příjem snížený o % podíl 2. autora? 2. autor zdaní svůj podíl sám? Pokud 1. autor v tomto roce nevyplatí 2. autorovi jeho podíl, zdaní celou částku od nakladatelství (30% paušál) a v roce příštím při výplatě se může stát, že příjmová strana v daňovém přiznání bude mínusová? Děkuji. S pozdravem

Odpověď: odpovídal(a): Redakce ,


1.) Popsaná situace neznamená, že by podnikatel nemohl automobil zařadit do svého obchodního majetku (ale jeho povinností to není). Pokud však nebude daný automobil zařazen do obchodního majetku, nebudou naplněny podmínky pro daňovou uznatelnost nájemného u finančního pronájmu s následnou koupí najaté věci stanové v § 24, odst.4 zákona č. 586/1992 Sb. ve znění p.p. (dále jen "zákon"). V otázce zdanění příjmu z prodeje tohoto automobilu je situace jednoznačná. Příjem z tohoto prodeje bude nutno zdanit v každém případě a to podle § 7 zákona resp. podle § 10, pokud by nebyl automobil zařazen do obchodního majetku nebo by před jeho prodejem došlo k vyřazení z obchodního majetku. Tento příjem by byl od daně z příjmů osvobozen pouze za podmínky, že automobil nebyl zařazen do OM a že doba mezi jeho nabytím (tzn. ukončení leasingové smlouvy) a prodejem bude delší než jeden rok, případně automobil v OM zařazen byl a doba mezi jeho vyřazením z OM a prodejem by přesáhla pět let. 2.) Oba spoluautoři zdaní každý svůj podíl zvlášť, přičemž není rozhodující na čí účet je platba poukázána. První autor pouze přijímá odměnu i pro svého kolegu. Luděk Hrubý TACOMA Consulting a.s.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Příležitostná práce

Dobrý den, výbor tenisového klubu rozhodl vyplatit hráčům jednorázovou odměnu za za reprezentaci klubu v divizní soutěži. Žádné jiné odměny hráči nedostali. Mohu jim tuto jednorázovou odměnu vyplatit jako příležitostnou činnost? Děkuji za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Pracovněprávní vztah dcera - otec

Dobrý den, moje dcera je OSVČ, já jsem zaměstnán ve státní správě a občas pro ni vykonávám drobné práce jako je údržba provozovny nebo doprava zboží jejím vozem. Nežijeme ve společné domácnosti. Otázka zní: jak oficiálně upravit náš pracovněprávní vztah, jakou mu dát formu (smlouva, dohoda či něco jiného)? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Smouva na DPP v důchodu

Dobrý den, nejdříve děkuji za rychou odpověď ale mám ještě jeden dotaz, když budu pokračovat v DPP a překročím hodiny za rok/300/ bude smlouva dále platit, ale začnou mi strhávat sociální a zdravotní. Nebo musím přestat dělat a dostat novou smlouvu třeba na DPČ? Jelikož nechci normální pracovní smlouvu, abych nebyla tolik vázaná a musela chodit každý den do práce. Děkuji za odpověd Jelínková


odpovídal(a): Redakce

Plátce DPH

Dobrý den, jsem zaměstnaná, momentálně 1 rok na mateřské a naskytla se mi možnost pronájmu hostince. Zřídila jsem si ŽL s hostinskou činností a na živnostenském úřadě mi bylo řečeno že když jsem na mateřské, tak to mám jako vedlejší činnost. Chtěla bych se však zeptat jak je to s DPH a daněma? Rozjezd mě teď stojí dost peněz (vybavení a zásoby do kuchyně) a vůbec netuším jestli si to budu moct odečíst až budu příští rok platit daně nebo respektivě odhaduji že obrat přes milion budu mít mnohem dříve a nikde jsem se k nějaké dani nehlásila i když EET kasu jsem si koupila a za týden otevírám a chtěla bych se zeptat jestli by nebylo výhodnější se už teď přihlásit k nějakým daním resp. mám nějaké možnosti popř. která by byla výhodnější? Mockrát děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dotaz na autorskou činnost

Dobrý den. Jsem spisovatelka a hraji divadlo pro děti. Současně jsem na mateřské a ráda bych se právě divadlu a prodeji knih více věnovala. Nevím ovšem, zda mám účtovat přes zapsaný spolek, který mám založený, nebo si založit ŽL a dělat to jako vedlejší činnost, nebo účtovat bez ŽL jen dle autorského zákona. Žádnou jinnou činnost než divadla a besedy pro děti a občasný prodej vlastních autorských knih provozovat nehodlám. Po uplynutí mateřské chci na 1/2 úvazek učit v Mš. Děkuji za odpověď a přeji krásný den.


odpovídal(a): Redakce

Nerezident ČR a daně

Dobry den, jsem fyzicka osoba, obcan Ceske republiky a zaroven jsem rezidentem Spojenych arabskych emiratu. V Ceske republice jsem pouze 20 dni v roce, kde zije pouze moje maminka. Zbytek roku ziji a pracuji v Dubaji. Vlastnim nemovitost v CR i v Dubaji. Me prijmy jsou pouze od meho zamestnavatele se sidlem ve SAE. Od roku 2015 je stredisko zivotnich zajmu SAE. Na zaklade smlouvy mezi CR a SAE c.276/1997 Sb. o zamezeni dvojiho zdaneni a vzhledem ke stredisku zivotnich zajmu v SAE (prace, byt, pratele, pritelkyni a pobyt 340 dni v roce), jsem danovy nerezident CR a nemam povinnost platit dane z prijmu v CR? Dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Smouva na DPP v důchodu

Dobrý den od letošního května jsem v řádném důchodu. Od 3.6. jsem nastoupila na výpomoc do zaměstnání se smlouvou DPP ,mám ji do 30.11.2019 na 300h ročně. Jenomže už jenom za červen mám skoro 100 h, jelikož jsem tam denně na 4h dopoledne./někdy podle potřeby i více/ Vyhovuje mi to, ale nevím co mám dělat , když to mám na 300h za rok,ráda bych v tomto pokračovala dál.Jaká smlouva by pro mne byla výhodnější ?


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání a studentská brigáda

Dobry den. Nedavno jsem se dozvedela, ze muzu taky podavat danove priznani. Jsem cizinkou, ale bydlim tady uz 6 let. Jsem taky studentkou a na brigade uplatnuji slevu na studenta. Mohla bych ted jeste podat danove priznani? Jaka bude pokuta? Muzu taky podat to za 3 predchozi roky, kdyz jsem nikdy toto nedelala? Vyplati se to pro mne vubec, mam dokumenty od zamestnavatele za rok 2016,17 a 18 a rocne jsem zaplatila tak cca 10 tisic tech dani. Pripadne jestli se muzu nekam stavit pro podrobnejsi konzultaci? Deluji moc krat.


odpovídal(a): Redakce

Invalidní důchod a prodej do zahraničí

Dobrý den ráda bych se zeptala, jak mám danit zahraniční příjem - prodej výrobků - jakožto osoba invalidní 3. stupně? Výše tohoto příjmu bude nestejný, ale každopádně každý měsíc. Na FÚ mi nejsou schopni poradit. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ - Záloha na sociální a zdravotní pojištění (započatý měsíc)

Dobrý den, prosím o radu týkající se povinnosti zaplatit zálohy na zdravotní a sociální pojištění. V roce 2017, v září, jsem se stala OSVČ a celé září i říjen jsem podnikala a platila min. zálohy na zdravotní a sociální pojištění. V listopadu jsem nastoupila i do zaměstnání (podnikání se stalo vedlejší činností a pojištění hradil zaměstnavatel). V prosinci jsem měla úraz a až do 15.12.2018 jsem byla v pracovní neschopnosti, od 16.12.2018 jsem ukončila zaměstnanecký poměr a přerušila provozování živnosti, současně jsem se ten den přihlásila na Úřadu práce. Měla jsem v prosinci 2018 povinnost uhradit zálohy na zdravotní a sociální pojištění? Předem děkuji za odpověď.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.