Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

evidence majetku a oprávnění k podnikání

Dobrý den, mám dva dotazy ohledně podnikání OSVČ. 1. OSVČ doposud nevedla evidenci dlouhodobého majetku. Nyní si pořídila počítač, který dohromady má hodnotu nad 40 tisíc, ovšem byl kupován po částech na více faktur. Dále má fotoaparát, který byl rovněž kupován po částech (více objektivů) a dohromady má cenu nad 40 tisíc. Je nutné, aby OSVČ začala vést evidenci dlouhodobého majetku? To znamená považují se počítač a fotoaparát jako celek, i když byly kupovány po částech na více faktur? 2. OSVČ má živnost na poskytování služeb v oblasti software. Je možné, aby na svých webových stránkách nabízela překladatelské činosti, pokud činost nebude vykonávat sama, ale bude ji v případě objednávky zadávat jiné firmě? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Příjmy z finančních derivátů plynoucí ze zahraničí

prosím o radu jak se daní výnosy z futures a options ze zahraničí ? děkuji bursa



odpovídal(a): Redakce

Vkládání do obchodního majetku

Lze vlozit do ucetnictvi za rok 1999 predmet zakoupeny v roce 1994?


odpovídal(a): Redakce

Dotace na obnovu lesa

1) Když nezemědělec obdrží dotaci na výsadbu lesa, může uplatnit v § 10 daňového přiznání paušální výdaje 50 % ? 2) Jsou-li 3 spoluvlastníci lesního pozemku a dotaci obdrží jeden z nich, lze u každého zdaňovat poměrnou část anebo dotaci musí zdanit ten, který dotaci obdržel na účet?


odpovídal(a): Redakce

VH rozhodla o zrušení společnosti s likvidací ke…

VH rozhodla o zrušení společnosti s likvidací ke dni 15.5.2000. Bude den vstupu do likvidace 15.5. nebo 16.5.? Ptá se likvidátor společnosti.


odpovídal(a): Redakce

Jak vyřadit umělecká díla (obrazy) v případě…

Jak vyřadit umělecká díla (obrazy) v případě fyzické likvidace nebo darování(např. muzeu). Pořizovací hodnota se liší od jejich dnešní umělecké hodnoty. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Zánik pojistné smlouvy

Vážený pane doktore, velmi Vám děkuji za odpověď na můj dotaz ohledně výpovědi pojistné smlouvy s nezaplacením 1. pojistného a následné žádosti pojišťovny o zaplacení dlužného pojistného. Nicméně vzhledem k tomu, že jsem neuvedl velmi podstatnou věc a to znění všeobecných pojistných podmínek, dovoluji si Vás požádat ještě o jednu, tentokrát již velmi stručnou, odpověď. Předně bych se rád omluvil - částečný přepis znění § 13 odst.2 se nevztahoval k zákonu o pojistné smlouvě, ale k zákonu č. 168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Nyní znění Článku 4 - Zánik pojištění dle platných VPP-HAV/01: "Vedle způsobů stanovených zákonem pojištění zaniká: 2. Nezaplacením pojistného a) Neuhrazením 1. pojistného, resp. první splátky, ve lhůtě do 1 měsíce od data splatnosti pojistného, zaniká pojištění od počátku. Pojistitel může pojistníkovi písemně oznámit prodloužení této lhůty. Pojistitel považuje neuhrazení 1. pojistného v dané lhůtě za projev vůle pojistníka, že na pojištění nemá zájem. b) Neuhrazením následného pojistného nebo jeho části zaniká pojištění dnem následujícím po marném uplynutí lhůty stanovené pojistitelem v upomínce k zaplacení dlužného pojistného. Tato upomínka musí obsahovat upozornění na zánik pojištění v případě nezaplacení pojistného. Pojistiteli náleží pojistné do dne zániku pojištění." V mém případě se jedná o případ dle 2a) a mě v kontextu k 2 b) plyne (kde je výslovně uvedeno upozornění na zánik pojištění a nárok pojistitele na pojistné do dne zániku pojištění), že v mém případě pojištění nevzniklo, resp. zaniklo od počátku a pojišťovně tudíž pojistné nenáleží. V opačném případě bych ve znění 2a) také očekával text upozorňující na zánik pojištění a nárok pojistitele na pojistné do dne zániku pojištění. A výklad pojišťovny, že pojištění zaniklo nikoly nezaplacením 1. pojistného, ale výpovědí není dle mého názoru správné. Nemohu přece vypovědět něco co nikdy právně nevzniklo a má výpověď byla zbytečná a de facto nicotná. Prosím o odpověď zda se na základě těchto nových informací stále kloníte k názoru, že požadavek pojišťovny je oprávněný. Ještě jednou Vám děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Darovací daň

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je již jasné, jak to bude po novém roce s osvobozením příbuzných od darovací daně. Pokud vím, tak darovací daň se ruší a vše se bude řídit daní z příjmů. Bude ale zachována tato vyjímka pro příbuzné při bezúplatném převodu? Pokud to ještě není známo, je možné, aby na rychlo byla schválena nějaká úprava, která začne platit od 1. ledna? Děkuji za odpověď. Ondřej Pohan


odpovídal(a): Redakce

Vývoz zbo?í, kurzové rozdíly

1) Který den je dnem UZP při vývozu? - den naložení a zaclení nebo den překročení st.hranice? 2) Kterým kursem se účtují pohledávky při jejich vzniku a násl. úhradě v jednoduchém účetnictví při vývozech?


odpovídal(a): Redakce

Příjmy z tvorby software

Dobry den, prosim o poradu tykajici se daneni prijmu soukrome osoby plynoucich z tvorby software. Prosil bych, jestli je to mozne, tak o odkazy na odpovidajici zakonne ci jine relevantni predpisy (take souvisejici s socialnim a zdravotnim pojistenim). Dekuji predem.



odpovídal(a): Redakce

Nemam s manzelkou shodne trvale bydliste, ale …

Nemam s manzelkou shodne trvale bydliste, ale zijeme prokazatelne ve spolecne domacnosti po cely rok. Mohu na ni prevest cast prijmu pro ucely priznani z prijmu fyzickych osob ?


odpovídal(a): Redakce

Moje babicka (duchodyne) vlastni pole, ktere…

Moje babicka (duchodyne) vlastni pole, ktere pronajima zemedelskemu druzstvu, za to letos od druztva obdrzela 52 000,-Kc. zajimalo by me jake dane z tohoto prijmu musi odvest, v jake vysi a do kdy. Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Podnikám jako OSVČ. V majetku firmy mám již…

Podnikám jako OSVČ. V majetku firmy mám již odepsané os. auto Škoda 105, jehož pořizovací cena byla 35.000 Kč. Toto auto by se ještě hodilo Charitě. Chtěla bych jim jej darovat. Jak mám postupovat z hlediska účetnictví, aby vše bylo v pořádku? Doufám, že nebudu muset nechat udělat znalecký odhad auta. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dva podnikatelé podnikají v rámci sdružení FO.…

Dva podnikatelé podnikají v rámci sdružení FO. Účetnictví sdružení vedou v JÚ a v této soustavě účtují i oba účastníci. Příjmy a výdaje si rozdělují v poměru 50:50. Účastníci chtějí sdružení k 31. 12. 2000 rozpustit a ukončit i svou podnik. činnost. Ke dni rozpuštění evidují jen zůstatky: peněž. prostředků v hotovosti, na BÚ a DNIM (SW v operativ. evidenci). Účastníci sdružení by ke dni rozpuštění zúčtovali do svých pen. deníků podíl na společ. příjmech a výdajích. Dále by provedli vypořádání majetku: a) pen. prostředky, které do sdružení vložili by se jim vrátili, b) vozidla (AUV), které do sdružení vložili jako věci jednotl. určené k bezpl. užívání by se jim vrátili c) DNIM - SW by si rozdělili - každý by si do svého účetnictví převedl podíl na DNIM (1/2). Vzhledem k tomu, že podnikatelé ukončují svoji podn. činnost musí svůj ZD upravit dle § 23 odst. 8. Podnikatelé neevidují žádné pohledávky, závazky, zásoby mat., zboží, rezervy. Evidují pouze majetek v oper. evidenci: a) DHIM - jedná se o majetek, který byl již vydán do užívání (diář, telefon, skříň) b) DNIM - podíl na SW. Myslím, že hodnota DHIM a DNIM se nepřipočítává k ZD podle § 23 odst. 8, neboť se jedná o majetek, který byl již vydán do užívání, tedy nejedná se o skladované zásoby. 1) Prosím o posouzení správnosti vypořádání sdružení a správné stanovení ZD při ukončení podn. činnosti u OSVČ - DHIM, DNIM. 2) Dále bych se chtěla zeptat, jak posuzovat ukončení podn. činnosti u OSVČ z hlediska DPH. Platí zde § 5 odst. 5 zákona o DPH. Podnikatel eviduje pouze majetek v oper. evidenci: a) DHIM - pořízen před zaregistrováním jako plátce DPH b) DNIM - podíl na SW - pořízen ve sdružení, uplatněn odpočet DPH. Předpisy o JÚ zahrnují mezi zásoby jen DHIM, který byl však pořízen v době před zaregistrováním, o DNIM se jako o zásobách v JÚ nehovoří. Je nutno provést u tohoto majetku vedeného v OE dodanění DPH? Pokud se bude provádět dodanění u SW - odvede každý účastník ve svém daň. přiznání podíl na DPH (1/2)?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den , zajímá mne zda je při prodeji…

Dobrý den , zajímá mne zda je při prodeji firemního automobilu jednomu ze společníků nutné dokládat oficiální odhad ceny . Pokud ne , jak se cena stanoví. Děkuji PB


odpovídal(a): Redakce

Složenka_pov.ručení Generali

Potřebuji nutně pro manželku předvyplněnou složenku na povinné ručení od poj. Generali. Mohl by jí někdo s čísly účtu a s variabilním, konstantním ap. symboly zaslat na email: pavelradil@centrum.cz? Děkuji!


odpovídal(a): Redakce

NÁHRADY ZA VOZIDLO

Když použiji soukromé vozidlo k rpacovní cestě, kolik Kč se počítá za 1km, když se jedná o Škodu Favorit, obsah do 1500cm3?


odpovídal(a): Redakce

Jsem zamestnanec a v soucasne dobe cekam dite.…

Jsem zamestnanec a v soucasne dobe cekam dite. Uvazuji o podnikani na matersko dovolene, abych si trochu prividelala. Podnikani bych provozovala v miste trvaleho bydliste, to znamena, ze "teoreticky" bych pecovala o dite cely den. Zajimalo by mne, kolik nejvice bych si mohla prividelat, abych neprisla o penezni prispevek v materstvi, dále jak to bude s placenim zdravotniho a socialniho pojisteni a zda je nejaky rozdil v podnikani v dobe zakladni materske dovolene (28 tydnu) a dalsi materske dovolene.Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Má poplatník, který se připravuje na budoucí…

Má poplatník, který se připravuje na budoucí povolání studiem na střední škole při zaměstnání v hlavním pracovním poměru, nárok na odpočet nezdanitelné částky dle zák. 586/1992 Sb.o daních z příjmů ve znění platných předpisů podle § 15 odst. 1 písm. g) ve výši 10 464 Kč ročně? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Koupil jsem byt do osobniho vlastnictvi a asi tak…

Koupil jsem byt do osobniho vlastnictvi a asi tak po 5 letech bych ho chtel pronajimat. Mohu si jako vydaj uplatnit porizovaci cenu bytu a tuto cenu postupem casu uplne odepsat? Dekuji za odpoved.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.