Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

Daň z převodu nemovitostí jako výdaj

Dotaz k §10 bod 5 zákona č.586/1992 Sb. Výdaje u ostatních příjmů podle odst.1 pism b)§10. Příklad: poplatník prodal v roce 1999 nemovitost, je povinem přiznat přijem z prodeje podle výše uvedeného paragrafu. V roce 1999 po prodeji nemovitosti podal přiznání k dani z převodu nemovitosti. Zatím nebyl příslušním FU doručen daňový výměr - tuto daň poplatník zatím neuhradil. Může si poplatnk tuto přiznanou (zatím nezaplacenou) daň z převodu započíst jako výdej související s prodejem nemovitosti pro účely přiznání dani z příjmů za rok 1999 podle §10 zákona o dani z příjmu? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Soubory movitých věcí : 1. Do souboru movitých…

Soubory movitých věcí : 1. Do souboru movitých věcí přiřazuji prvek, který již v evidenci byl jako samostatné inventární číslo, byl odepisován jiným způsobem i v jiné odpisové skupině než je odepisován soubor. Jak se takový prvek do souboru zařadí a jak bude odepisován ? 2. Jak se vyřadí ze souboru prvek, který má dále existovat jako samostatná movitá věc a dle svého zařazení jako samostatný má být odepisován opět jinak něž tomu bylo v souboru? 3. Provedené technické zhodnocení na jednom z prvků souboru je třeba evidovat i u toho konkrétního prvku? Nebo stačí evidence za soubor jako celek? Potom ale neodpovídá zůstatková cena souboru součtu zůstatkových cen všech prvků.



odpovídal(a): Redakce

Prosím o odpověď na dva dotazy: 1. Jsem student,…

Prosím o odpověď na dva dotazy: 1. Jsem student, odrazí se tento fakt také při přiznání daně, pokud vlastním také živnostenské oprávnění? 2. Lze do nákladů započítat také výdaje, které vznikly v souvislosti s činností ještě před vydáním živnostenského orávnění? Děkuji, J. Vojta


odpovídal(a): Redakce

v březnu t.r. jsem spolumajitelům firmy s.r.o.…

v březnu t.r. jsem spolumajitelům firmy s.r.o. prodala svůj obchodní podíl v hodnotě 1000000,- Kč.Ve firmě již nepracuji, nemám živnostenský list,jakým způsobem budu tyto peníze zdaňovat. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vazeni, chtel bych obchodovat akcie a opce…

Vazeni, chtel bych obchodovat akcie a opce jako fyzicka osoba-obcan na zahranicnich trzich a potreboval bych poradit v nasledujicich vecech: 1, Muzu zisk z obchodovani s CP (par.10) v jednom roce uplatnit oproti ztrate z obchodovani s CP (par.10) v roce predchazejicim? 2, Plati casovy test (6 mesicu) i v pripade, ze po takto dlouhou dobu drzim opce, ci futures kontrakty? 3, Jak je to s danovym testem v pripade uplatnenych opci? Kdyz tedy napr. koupim call, ktery po 3 mesicich uplatnim a takto ziskane akcie prodam jeste po dalsich 3 mesicich. Bude to prodej od dane osvobozeny? Predem dekuji za odpoved. Jan Haze


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Krádež osobních věcí v zaměstnání

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, v zaměstnání mi byla ukradena taška s veškerými osobními věcmi ze zamčené skříňky a zaměstnavatel mi zakázal zavolat policii. Má na toto nárok? A mám nějaký nárok na úhradu škody od zaměstnavatele? Dozvěděla jsem se, že k tomuto slouží pojišťení, které by zaměstnavatel měl mít. Děkuji za odpověď. S pozdravem Marie


odpovídal(a): Redakce

MZDA PŘI NEMOCI

Zamestnanec je zamestnan ve dvou pracovnich pomerech u dvou firem. Je nemocny a zustane doma. Obema zamestnavatelum doruci neschopenku. Jeden zamesnavatel mu bude vyplacet nemocenske davky. A nyni konkretni problem. Druhy zamesnavatel si jeho prace velice ceni a pouziva jeho sluzeb konzultacne na telefonu. Tento zamestnavatel chce tomuto pracovnikovi zachovat plnou mzdu. Tento zamestnavatel nevyplaci pracovnikovi nem. davky. Vyplatil tedy tomuto pracovnikovi plnou mzdu tim zpusobem, ze byla cela pojata jako premie. Je to ucetne a danove v poradku?


odpovídal(a): Redakce

DPH u zpracování účetnictví

Mam ZL na cinnost ekonom.a organ. poradenstvi. Jsem zaroven platce DPH. Pro firmy krome jineho zpracovam ucetnictvi a ruzné ekonomicke analyzy, jaka by mela byt uplatnena sazba DPH u techto cinnosti? Diky.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, zajimalo by me vyreseni prefakturace…

Dobry den, zajimalo by me vyreseni prefakturace DPH´v nasledujicim pripade: Nase spolecnost obdrzi fakturu ze Slovenska, kterou dale prefakturuje do Polska. Jak se fakturovat / odvadet DPH? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Vážení naše firma přejde ze způsobu vedení skladů…

Vážení naše firma přejde ze způsobu vedení skladů B na způsob A. Asi běžný dotaz jak úplně a správně prokázat nakonci roku 1999 zůstatek skladu na účtě 132 aby nebyly námitky ze strany FÚ. Lze to udělat jen tak jak stanovují posupy účtování tzn. vedením evidence i při zůsobu B ? 2. Kde mohu zjistit rychle poměry domicilních měn k EURu. Potřebuji se vyrovnat s placením závazků v DEM při platbě v EUR. Díky



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. V současné době čerpám hypoteční úvěr…

Dobrý den. V současné době čerpám hypoteční úvěr u Komerční banky, a.s., poskytnutý na stavbu rodinného domu v celkové výši 2000000,-kč. Mám vyčerpáno 1900000,-kč ,ještě jsem neoznámil ukončení čerpání a podle smlouvy mohu čerpat do konce roku 2004. Prodejem svého bytu jsem nyní získal 900000,-kč a chtel bych uskutečnit předčasnou splátku jistiny. Banka žádá provedení úhrady za předčasné slacení jistiny až do výše 25% z objemu této předčasně splacené jistiny-tak je to psáno ve smlouvě o úvěru. Slyšel jsem, že pokud nemám dosud ukončeno čerpání a nepodal jsem žádost o ukončení čerpání, tak mám možnost uskutečnit předčasnou splátku bez úhrady těch 25%. Prosím Vás o radu, zda taková možnost existuje, popřípadě jak docílit toho, aby tento poplatek banka nevyžadovala v plné výši 25%, ale např. 10%. Za radu předem moc děkuji!


odpovídal(a): Redakce

Regulované nájemné

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli nájemník s regulovaným nájemným může nepřijmout nový výměr nájemného, který je přesně podle kalkulačky MMR. Argumentuje tím, že maximální přírůstek nájmného neodpovídá stavu chodby a okolí domu. Dům prochází průběžnými opravami a proto to není "jako ze škatulky". Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Odpočet DPH v následujícím čtvrtletí

Dobrý večer, měla bych dotaz ohledne odpočtu DPH. Mohu si uplatnit odpočet z dané faktury v následujícím čtvrtletí než do kterého se DUZP vztahuje?


odpovídal(a): Redakce

Vlastním akcie CS dluhopisového otevřeného…

Vlastním akcie CS dluhopisového otevřeného podílového fondu cca 1/2 roku (ISIN: 770970001564), zhodnocení je přibližně na hodnotě vstupního poplatku (co jsem vložil - dostanu), potřebuji na dobu cca 3 měsíce získat část peněz. Předpokládám zpětný odprodej zbytku CP nebo části do půl roku. Prodat - nebo získat peníze jinde (poplatky, úroky, problémy s vyřízením)? Jaroslav Jandura


odpovídal(a): Redakce

Vážení, prosím napište od kdy a kolik je nová min…

Vážení, prosím napište od kdy a kolik je nová min. mzda, Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Podnikám jako OSVČ. V majetku firmy mám již…

Podnikám jako OSVČ. V majetku firmy mám již odepsaný osobní automobil. Platil jsem povinné ručení i pojistku. Měl jsem totální havárii bez mé viny - auto neopravitelně zničené. Pojišťovna uhradí dle likvidátora z povinného ručení viníka částečnou náhradu. Bude tato náhrada mým daňovým příjmem? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Jak posuzovat příspěvek Komoře specialistů pro…

Jak posuzovat příspěvek Komoře specialistů pro krizové řízení a insolvenci. Povinnost členství nevyplývá ze zákona, členem nemůže být firma tzn.právnická osoba, ale jednatel, likvidátor tzn. fyzická osoba. Posoudit nejenom jako náklad dle § 24 ale i jako závislou činnost dle § 6 jednatele nebo likvidátora?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,poprosím Vás o radu, jak by jste navrhl…

Dobrý den,poprosím Vás o radu, jak by jste navrhl rozložit investici cca 1 000 000 Kč na krátké období asi 1 až 1,5 roku. Obdržím peníze z prodeje nemovitosti a v současné době mám pozemek, který ještě není stavební, nevím tedy přesně na jak dlouho zainvestovat(peníze pak použiji na stavbu). Zatím jsem vždy pouze volné prostředky vkládla do podílových fondů. Budu ráda za koukoliv radu či informaci.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Ráda bych se zeptala na postup…

Dobrý den. Ráda bych se zeptala na postup Penzijního fondu ČS. Dnes mi přišlo upozornění na změnu smluvních podmínek, ve kterých mě upozorňují- jestliže si nezačnu spořit alespoň 300Kč, přijdu o státní příspěvek. Není možnost se proti tomu odvolat, ale já s tím nesouhlasím. Spořím od roku 1996 a to pravidelně, spořitelna po celou dobu může s penizi manipulovat a obchodovat. Já dodržuji smlouvu, tak jak mi bylo stanoveno a nyní chce tato spořitelna smlouvu svévolně měnit bez projednání s protější stranou. a tak se chci zeptat jestli má na to právo. děkuji Habrová


odpovídal(a): Redakce

ÚROKY Z HYPOTÉKY

S manželkou stavíme rodinný domek na pozemku, který vlastní pouze manželka. V prosinci tohoto roku bude po vkladu do katastru přepsán do bezpodílového vlastnictví i na mně. Chtěl bych se zeptat, zda si můžu odečíst úroky ze stavebního spoření za celý rok 1999, nebo pouze za měsíc ve kterém došlo k řepsání. (meziúvěr nám byl přidělen v r. 1998) Děkuji za odpověď



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.