Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

Zaji?tění daně

Firma "A" (cizinec se stálou provozovnou na území ČR)vystavil českému s.r.o. fakturu v roce 1999. V tomtéž roce došlo k vzájemnému zápočtu závazků a pohledávek obou firem, ale jen ve výši 90% vystavené faktury (odečteno 10% zajištění daně). S.r.o. ale toto zajištění daně neposlalo na účet FÚ. Může si firma "A" odečíst toto zajištění daně v daň. přiznání za r. 1999? Předem děkuji za zodpovězení dotazu.


odpovídal(a): Redakce

Podnikám jako OSVČ v oblasti pyrotechniky. Chtěl…

Podnikám jako OSVČ v oblasti pyrotechniky. Chtěl bych si ověřit, zda odpalování ohňostrojů je daněno 5-ti% sazbou DPH? Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Kolik můžu vyplatit brigádníkovi,…

Dobrý den. Kolik můžu vyplatit brigádníkovi, abych naodváděl soc. a zdr. pojištění. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Prosím o zaslání informace, kde je publikována…

Prosím o zaslání informace, kde je publikována Smlouva o zamezení dvojího zdanění uzavřená mezi ČR a USA a kdy byla uzavřena. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

VYDANÁ NEMOVITOST

Ve smyslu zákona 42/92 mi bylo bytovým družstvem bezúplatně převedeno vlastnictví k bytové jednotce podle zák. 72/94. Jedná se o "vydání nemovitosti podle zvláštního předpisu" ve smyslu zákona o daních z příjmu fyzických osob, tj. je případný prodej tohoto bytu před uplynutím 2 let od nabytí osvobozen od daně z příjmu?


odpovídal(a): Redakce

PRODEJ vs.DAROVÁNÍ NEMOVITOSTI

Dobry den, Muj dotaz se tyka prodeje nemovitosti v cene 600 000 Kc. Je z danoveho hlediska vyhodnejsi prodej nebo darovani? Jake nalezitosti musi mit darovaci nebo kupni smlouva? Musi byt podpisy overeny notarem? Jake danove povinnosti z takoveho prodeje nebo darovani vzniknou? Jaka bude vyse dani? Zaplati je prodavajici nebo kupujici? Dekuji Milan Volny


odpovídal(a): Redakce

Zemřel mi manžel, který podnikal jako OSVČ. …

Zemřel mi manžel, který podnikal jako OSVČ. Dozvěděla jsem se, že musím udělat mimořádnou účetní závěrku a podat daňové přiznání do 6-ti měsíců. Je to pravda? Musím zaplatit za manžela sociální a zdravotní pojistné za měsíc duben? V manželově firmě zůstalo osobní auto, které se za rok 2000 mělo již doodepsat (zůstatk. cena činí 42.000,- Kč). Mohu toto auto odepsat k 1.4.2000 v celé částce? Bude toto auto součástí dědictví a bude se muset nechat znalecky posoudit (odhadnout)? Děkuji,


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o sdělení odpovědi. Zákazníkovi…

Dobrý den, prosím o sdělení odpovědi. Zákazníkovi poskytujeme služby. Zákazník nám skládá zálohu 1x měsíčně. Zbytek peněz, které převýší složenou zálohu, doplatí zákazník dle datumu splatnosti na fakturách. Jde nám o datum uskutečnění zdanitelného plnění (dále jen UZP) na fakturách - daňových dokladech. V zákoně o DPH, v §9,odstavci 1, písmenu e) je uvedeno, že zdanitelné plnění se považuje za uskutečněné při poskytování služeb, dnem jejich poskytnutí nebo zaplacení, a to tím dnem, který nastane dříve. Záloha je poskytnuta 5.4. (500 000 Kč). Služba byla uskutečněna 3.4. (20 000 Kč) Datum UZP bude 3.4. a do 15-ti dnů se musí vystavit faktura-daňový doklad. Ovšem když další služba (50 000 Kč) byla poskytnuta 14.4. Jaké bude datum UZP nyní? 5.4. nebo 14.4.? Upozorňuji, že přesnou výši fakturované částky se dozvíme až po té, co služba byla ukončena - tedy 14.4. Bude-li v tomto případě datum UZP 5.4. hrozí, že nestihneme vystavit daňový doklad do 15-ti dnů ode dne UZP, jak stanoví zákon! Jaké bude datum UZP, uskutečníme-li službu 23.4.? Bude-li datum UZP 5.4., přetáhne se automaticky 15-ti denní lhůta na vystavení faktury. Druhý dotaz: Musí se neplátcům daně vystavovat jen účetní doklady? Jak velká chyba bude, když neplátci vystavíme daňový doklad?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se zeptala na tuto…

Dobrý den, ráda bych se zeptala na tuto problematiku. Tento rok jsem ukončila studium, vykonávala jsem spolupráci se svým otcem. Od srpna se chystám do zaměstnání, jak mám vyřešit souběh těchto funkcí? Je lepší přestat být spolupracující osobou? Nebo se jedná o klasický souběh, kde stačí na konci roku při podávání daňového přiznání pouze předložit potvrzení o výši příjmů a o výši sražené daně? Mám možnost odečíst si částku 10460 za to, že jsem se soustavně připravovala na budoucí povolání za celý rok, ikdyž jsem se připravovala jen dva semestry z roku, 6 měsíců? Předem děkuji za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám otázku týkající se zmeny zákona o…

Dobrý den, mám otázku týkající se zmeny zákona o dani silniční č.303/2000 § 3 odst.6 a 7, kde se od 2.8.2000 snižuje sazba daně za splnění uvedených podmínek o 25 resp. 50%. Jak se tyto změny promítnou v zálohách na daň a to konkrétně v souvislosti se zálohou placenou 16.10.00, bude již snížena 0 25 %, nebo bude tato změna promítnuta ve výsledném zúčtování k 31.1.2001 a jak?



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Určení otcovství, výživné

Dobrý den,jsem neprovdaná a mám 6ti měsíční dítě.Otec dítěte není uveden v rodném listě.Chci si žádat soudně o otcovství.Jak mám postupovat?Jak dlouho bude otec dítěte platit alimenty?Někde jsem četla,že jen 2roky?Mohu žádat alimenty i pozpátku i když nemám jak doložit,že jsem pro dítě něco kupovala?Většinu věcí mám z různého levného prodeje(bazary,sekáče atd.).Podle čeho se počítají alimenty OSVČ?.Děkuji za odpověď.Šmídová


odpovídal(a): Redakce

BYT V PRONÁJMU

Vlastním družstevní byt v Pardubicích, který pronajímám, neboť bydlím v podnájmu v Ostravě. Je možné vykázat vlakové jízdenky (1 zpáteční za měsíc) do nákladů na zajišťění příjmů z tohoto pronájmu? Díky K.


odpovídal(a): Redakce

PRODEJ AUTA

Měl jsem v obchod. majetku auto od r. 1995-1998. V r. 98 byl proveden poslední odpis. Na konci r.99 jsem toto auto prodal a tuto částku jsem použil na nákup nového automobilu. Chtěl bych se zeptat, zda jsem postupoval správně. Neměl jsem žádného odhadce, cena byla dohodou. A ještě prosím jeden dotaz:- pokud bych toto samé auto vyřadil na základě darování, jak dlouho ho musím mít po odpisech v obch. majetku, aby nový majitel nemusel platit darovací daň (nevím kolik je % tato daň)


odpovídal(a): Redakce

jaká je sazba DPH pro služby cateringu ?

jaká je sazba DPH pro služby cateringu ?


odpovídal(a): Redakce

Jsem soucasne obcanem CR a Canady. Nedavno jsem…

Jsem soucasne obcanem CR a Canady. Nedavno jsem ziskal prodejem me firmy v Kanade podstatnou castku. Rad bych vedel, zda investici v CR (nebo jinde) mohu dosahnout plynuleho prijmu 12% rocne po danich. Velmi rad postoupim ucetni prace vasi firme jestlize mate lepsi reseni nez 15% withholding dan v CR. TIA Lanny


odpovídal(a): Redakce

Vedlej?í pracovní poměr

Jsem student, budu mit VPP (5000 Kc). Vim ze studenti maji ulevu ze soc. a zdrav. pojisteni, ale nevim jakou. Poradte prosim kolik z teto castky tedy budu platit soc. a zdrav. pojisteni a co proto musim udelat..


odpovídal(a): Redakce

Zdaňování příjmů z reklamy na internetu

Dobry den, Na Vasem serveru www.finance.cz lze najit dost zajimavych informaci ohledne "dane a jak na ne". Mam dotaz. Dnes, kdy se stale vic veci toci okolo Internetu, byste mohli uverejnit i neco ohledne Internetu a dani. Pokud na seznam.cz dam vyhledavat slovo "penize", dostanu zaplavu odkazu na stranky, ktere nabizeji platbu za reklamu, za posilani emailu a za surfovani. Modelovy priklad: Na www strankach mam reklamni prouzky a za kazde kliknuti se mi na na virtualni ucet tohodle serveru pripocitavaji penize. Za nejakou dobu az stav konta dosahne treba 60 dolaru, mi ona spolecnost posle sek. Otazka se primo nabizi. Jak je to s danemi. Mam osobni zkusenost s tim, ze s podobnymi seky (je uveden odesilatel a prijemcova adresa, castka plus identifikacni udaje) nemaji nase banky (alespon Ceska sporitelna) na prepazkach prilis zkusenosti a posilaji cloveka od certa k dablu. Myslim, ze rada navstevniku Vasich stranek by uvitala informaci o tom, jak nalozit s timto prijmem ze zahranici a zda-li se musi platit dane a jake v pripade, ze jsem jen obycejny internetovy surfar (fyzicka osoba) s vlastni Webovou strankou na serveru v zahranic, ci doma a mam reklamni prouzky na sve WWW strance, za ktere mi poskytovatel prouzku plati. Pripadne jak se danim vyhnout,ze :-) Nase zakony na to jeste snad ani nemaji prislusne kolonky. Nebo se pletu? S pozdravem,


odpovídal(a): Redakce

Oprava automobilu

Faktura za opravu havarovaného služebního automobilu ve vlastnictví firmy byla uhražena tak, že základ pro DPH uhradila pojišťovna a DPH uhradila firma. Dotaz: a) může firma uplatnit odpočet DPH ? b)je považována platba od pojišťovny za zdanitelný příjem ? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Jsem fyzická osoba, pracuji jako zaměstnanec,…

Jsem fyzická osoba, pracuji jako zaměstnanec, nevlastním žádný živnostenský list. Mám příležitost zprostředkovat jako jednorázovou akci obchod, za zprostředkování mi náleží provize. a) Jaký typ smlouvy podle občanského zákoníku by bylo nejlepší použít na legalizaci mé činnosti (jednorázové - nebude se nikdy opakovat)? b) Provize za zprostředkování bude podléhat dani z příjmu fyzických osob, musím z ní odvést i zdravotní a sociální pojištění? Pokud ano, podle jakého paragrafu? Děkuji. S pozdravem a.mackova


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den Jaká je minimální mzda od 1. 4. 2000 …

Dobrý den Jaká je minimální mzda od 1. 4. 2000 Děkuji Stanka



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.