Žádám Vás o odpověď na následující otázku. V…

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 18.04.2000 00:00


Žádám Vás o odpověď na následující otázku. V roce 1999 jsme si pronajali nemovitost, která nám slouží pro výrobu a skladování. Ve smlouvě jsme se zavázali, že provedeme opravu této nemovitosti na vlastní náklady bez přefakturace pronajímateli. Protože se bude jednat o velmi nákladnou opravu, využili jsme možnosti začít tvořit rezervu na opravy podle zákona o rezervách, a to ještě v roce 1999. Předpokládaný rok zahájení opravy je rok 2001. Máme 3 dotazy: 1. Pronajímatel se nyní rozhodl, že by z finančních důvodů nemovitost rád prodal. Rozhodli jsme se proto pronajatý objekt koupit. Bude mít tato skutečnost nějaký vliv na možnost pokračovat ve tvorbě rezervy? 2. S uvedeným objektem souvisí ještě jeden problém. Technický stav budovy je natolik špatný, že budeme pravděpodobně nuceni některé opravy, na něž je tvořena rezerva, provést ještě letos (rok 2000 je teprve 2. rokem tvorby rezervy). Je to možné? Nehrozí nějaká sankce za nedodržení minimální doby tvorby rezervy na dva roky? 3. Novela zákona o DPH považuje za zdanitelné plnění provádění oprav pronajatého majetku. Nedovedeme si představit praktickou aplikaci tohoto ustanovení v našem případě (viz výše). Pronajímatel nám uplatněnou daň na výstupu hradit nebude, kam tuto daň zaúčtovat, jak se bude chovat z hlediska daně z příjmů (vzniká několik variant: opravy ve vlastní režii, opravy provedené dodavatelsky od plátce DPH a nebo od neplátce DPH)? Děkuji za odpověď.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce ,


1. V tvorbě rezervy můžete pokračovat - důvody pro její tvorbu se nemění. 2. Provedení opravy dříve než je plánováno je samozřejmě možné, podle našeho z toho neplynou žádné důsledky ve formě potenciálního postihu za porušení ustanovení § 7 odst.7 zákona o rezervách. Podle našeho názoru je třeba toto ustanovení chápat tak, že na počátku tvorby rezervy je nutné stanovit mimimálně dvouletou dobu, po kterou se bude rezerva vytvářet. Pokud následně dojde ke změně situace a provedení opravy se urychlí, nemá to za následek daňovou neuznatelnost rezervy vytvořené v prvním roce. 3. Domníváme se, že ve Vašem případě ani k této situaci nedojde, vzhledem k tomu, že dům od pronajímatele pravděpodobně koupíte ještě před opravou. Nicméně v každném případě by se jednalo o bezúplatné zdanitelné plnění - základem daně je cena (bez daně) zjištěná podle zvlášního předpisu (zákon o oceňování majetku). DPH doporučujeme zaúčtovat souvztažně s účtem 343 jako nedaňový náklad (podle našeho názoru účet 548). Luděk Hrubý TACOMA Consulting a.s.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Úlevy na děti

Dobrý den, manžel uplatňuje výdeje procentem z příjmů (60%) spolu se dělíme o příjmy já jako spolupracující osoba (10%). Žijeme všichni ve společné domácnosti. Já jsem zaměstnaná a u zaměstnavatele nemám úlevy na děti. Zajímalo by mě, když si každý dáme do přiznání jedno dítě,tak si každý odečte 15204 Kč,nebo na druhé mladší je to 19 404Kč? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus

Dobrý den, nevěděla jsem jak se mam dotázat na výpočet mzdy,který uvádíte na těchto stránkách, / mzda 16 000 / nevychází mi tam daňový bonus, vy uvádíte 1 744,Kč ale mě vychází 1 729, Kč. Můžete mi upřesnit jak jste došli k vaší částce 1 744, Kč. Děkuji Vám za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

DPH a pronájem

Dobrý den, první dotaz:firma plátce DPH má pronajatý dům od fyzické osoby, který využívá k dočasnému ubytování svých zaměstnanců zdarma, kdy cena jednoho lůžka je 3.500,- Kč, kterou zaměstnavatel platí za zaměstnance pronajímali /příspěvek na ubytování/. Vztahuje se na tuto částku DPH? A když firma sama vybaví pokoje, má nárok na odpočet DPH? druhý dotaz: firma plátce DPH má pronajatou ubytovnu od fyzické osoby, část je využívaná k podnikání - ubytování osob /zde 15 % DPH/ a část využívá k ubytování svých zaměstnanců zdarma /viz první dotaz/.Vztahuje se na tuto částku DPH a jak to je s DPH na vstupu. děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pracovní úraz

Dobrý den. Manžel měl pracovní úraz a byl 5 měsíců v neschopnosti. Dostal odškodnění z pojišťovny, se kterou má zaměstnavatel uzavřenu pojistku. V práci mu nyní řekli, že si daně za rok 2019 musí podat sám, protože má příjem od dvou plátců. Můžete mi prosím napsat, kam se píše toto odškodnění z pojišťovny? S pozdravem E.K.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Dobrý den, pracuji od srpna minulého roku jako zaměstnanec na plný úvazek. Musím u tohoto zaměstnavatele uvádět v daňovém přiznání FO dpp za minulý rok od ledna do července u které byl výdělek 10000 Kč hrubého, byla jsem OBZP, nebylo podepsané přiznání FO. Proč chce zaměstnavatel podepsat prohlášení k dani do 15.2. když termín je do 1.4.?


odpovídal(a): Redakce

Odečet úroků z úvěru

Dobrý den, lze si prosím odečíst z daní kromě úroků z klasické hypotéky také úroky z úvěru, který má naše Společenství vlastníků jednotek? Mám na mysli z části která připadá na náš byt. Úvěr je na zateplení a nové balkony. Děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Od 1.1.19 do 31.8.19 sestra pracovala v České republice a má potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele. Od 1.9.19 se přestěhovala do Německa, kde si pořídila bydlení a pracuje jako zaměstnanec a odvádí daně v Německu. Musí podat daňové přiznání za těch odpracovaných 8 měsíců v ČR? Když ano, tak může si uplatnit slevu na poplatníka 16560,-Kč ? Stačí napsat čestné prohlášení, že od září žije a pracuje v Německu nebo musí mít nějaké potvrzení? V Německu chce již trvale zůstat. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Převod bytu na nevlastní dceru

Vyvdala jsem dceru v jejich 9 let, manžel byl vdovec. Dceru jsme vychovali do její zletilosti, pak jsme se rozvedli. Jiné děti nemám, jen poloviční sestru. Bydlím v jednopokojovém bytě, který mám v osobním vlastnictví. Chci převést svůj byt na jen na dceru, je vdaná a má 3 děti. Jak je to s daňovou povinností v případě daru, prodeji nebo závěti?


odpovídal(a): Redakce

Úroky z hypotéky

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli je možno uplatňovat odpočet úroků z hypotéky na rekreační dům, který využívám k trvalému bydlení a jsem jeho majitelem, jakož i jediným čerpajícím hypotéky. Předem děkuji za odpověď S pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Zrušení invest. pojištění - daně

Dobrý den, Od 1.5.2011 do 31.8.2019 jsem měl investiční životní pojištění o měsíčním celkovém pojistném 831 kč. Ročně jsem uplatňoval částku odečtu ve výši 6007 kč. Jestli jsem to dobře pochopil, tak doplatím 8 let a 3 měsíce k tomu. (8let *6007 + 3měsíce* 500,5834) 8056+1501,75=49558 kč * 0,15%= Navýšení daně bude o 7433,7 kč. Chci se Vás prosím zeptat, zda toto platí jen u životního pojištění nebo i v mém případě pro investiční životní pojištění. Nikde jsem totiž o tom nikde nic nenašel. Zaměstnavatel mě na pojištění nepřispíval. Předem Vám moc děkuji za odpověď.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.