Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v současnosti mám příjem ze závislé…

Dobrý den, v současnosti mám příjem ze závislé činnosti ve výši okolo 10. 000 Kč a k tomu plánuji si přivydělat jako OSVČ na ŽL. Nepředpokládám z této činnosti měsíční příjem vyšší než 3000 Kč. Sčítají se pro výpočet daně příjmy z obou činností nebo musím zaplatit minimální daň z příjmu za práci na ŽL? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, investuji do podilových fondů. …

Dobry den, investuji do podilových fondů. Zajímá mě zda nepřeruší převod z jednoho fondu do jineho fondu 6 měsíční daňový test - jinak řečeno je na takovýto převod nahlíženo jako na neobchodní? Tedy nenastava daňová povinnost. Podotýkám že se jedná o fondy stejne investicni spolecnosti (banky). Dekujiodpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli si můžu…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli si můžu od základu daně FO odečíst úroky z hypotéčního úvěru jestliže jsem danou nemovitost vladtnil jen část zdaňovacího období a pak prodal. Jená se o rodiný dům, který jsem měl na hypotéku a minulý rok 10. měsíc jsem ho prodal? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Uzavřela jsem zpětný leasing na osobní automobil…

Uzavřela jsem zpětný leasing na osobní automobil,který již vlastním.Smlouva je podepsaná 48hodin,peněžní prostředky jsem nepřevzala lze stornovat leasingovou smlouvu?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Prosím o zodpovězení dotazu, jakou…

Dobrý den. Prosím o zodpovězení dotazu, jakou sazbu DPH přiřadit k přijaté faktuře z EU od plátce DPH na dodávku balíčku, který osahuje knihu (odbornou literaturu) a CD ROM vč. on line přístupu a hesla. Vím, že na knihu se vztahuje sazba 5%DPH a na CD ROM 19%DPH. Cena je však uvedena jednou položkou, z níž nevyplývá možnost identifikace části ke knize a části k CD ROM.


odpovídal(a): Redakce

Dbrý den. Dnešním dnem vstoupila v platnost…

Dbrý den. Dnešním dnem vstoupila v platnost novela Živnost. zákona. V této souvislosti si Vás dovoluji požádat o informaci, jak má být vypsán paragon o prodeji zboží prodejcem, který není plátcem DPH. Datum, razítko a číslo je samozřejmostí, jedná se o vypsání jednotlivých položek či jen souhrn. Musí být na tomto paragonu napsáno "nejsem plátce DPH? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Kupuji byt, který hodlám následně…

Dobrý den. Kupuji byt, který hodlám následně prodat, tedy nebudu zde mít hlášený trvalý pobyt dva roky a ani jej nebudu vlastnit po dobu delší pěti let. Část prostředků získaných z prodeje bytu hodlám využít na financování hypotéky. Musím použít k financování hypotéky částku celou? V případě, že využïji jen její část, jak velkou daň poté budu platit? ( Získám cca 700.tis., do bydlení užiji cca 200-300 tis.) Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o sdělení jak proúčtovat…

Dobrý den, prosím o sdělení jak proúčtovat likvidaci základního stáda skotu nutnou porážkou při výskytu BSE. Děkuji s přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

dobrý den, mám takový problém, v roce 2004 od 15…

dobrý den, mám takový problém, v roce 2004 od 15.10. do 31.12 jsem byla zaměstnaná v jedné firmě na mandátní smlouvu tudíž jsem měla podat daňové přiznání, jenže nevím vůbec jak, registraci jsem už finančnímu úřadu poslala dodatečně a teď musím podat to přiznání také dodatečně, vydělala jsem si celkem 10 000 mám na to jen příjmový doklad, výdaje je sem žádné neměla, taky jsem nevedla ani účetnictví ani daňovu evidenci, tak nevím vůbec jak to mám udělat a také jak vyplnit daňové přiznání.


odpovídal(a): Redakce

Mám na Vás dotaz: Jsem student a vlastním ŽL. …

Mám na Vás dotaz: Jsem student a vlastním ŽL. Za rok si nevydělám více než cca 38 000 Kč čistého zisku. Musím platit minimální daň, důchodové, zdravotní a sociální pojištění? Můžou si mě rodiče odečíst jako studenta? Velice Vám děkuji za objasnění mého problému. S pozdravemodpovídal(a): Redakce

Dobrý den, rád bych si pořídil nemovitost v…

Dobrý den, rád bych si pořídil nemovitost v hodnotě cca 1,5 mil. Kč. Rozmýšlím mezi volbou klasické hypotéky od některého z bankovních ústavů bez jakýchkoliv vedlejších produktů a hypotékou kombinovanou s investičním životním pojištěním. Předspořeno mám cca 300 t.Kč, jedná se tedy o úvěr ve výši 1,2 mil. Kč. Co byste poradili jako vhodnější, resp. finančně výhodnější variantu? Jsem poměrně mlád (27 roků, příjem cca 18 tis. čistého) a nejde mi tedy tolik o jištění v případě smrti, ale spíše o finanční výhodnost celé operace. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, rádi bychom za pomoci úvěru ze…

Dobrý den, rádi bychom za pomoci úvěru ze stavebního spoření koupili menší byt a tento pak pronajímali. Je takový postup možný? Je rozdíl v tom, jestli je tento byt v osobním vlastnictví nebo družstevní? Pokud ne, prosím o radu o jiném postupu. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vazeni, mam na Vas dotaz ohledne penzijniho…

Vazeni, mam na Vas dotaz ohledne penzijniho pripjisteni. Jsem obcan CR, 28 let, vdana a pracujici ve Velke Britanii. Mohu stale uzavrit penzijni pripojisteni v CR kam se zamyslim v budoucnosti vratit? Mym zamestnavatelem ve Velke Britanii je zahranicni konzulat a z tohoto duvodu zde neplatim dane. Mam velke starosti o svou budoucnost a penzi a proto doufam, ze mi zde poradite. S pozdravem Irena


odpovídal(a): Redakce

Jsem studenta VŠ, momentálně jsem těhotná,…

Jsem studenta VŠ, momentálně jsem těhotná, bydlíme s manželem ve společné domácnosti a manžel má stále zaměstnání. Na jaké dávky máme nárok po narození dítěte? (mateřská/ rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek, přídavky na děti..). Budu si při přerušení studia muset hradit zdravotní a sociální pojištění sama?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, provozuji pivnici a zaměstnávám 2…

Dobrý den, provozuji pivnici a zaměstnávám 2 zaměstnance. Mám několik dotazů, na které dostávám více druhů odpovědí: - jeden zaměstnanec je zaměstnán na poloviční úvazek a pracuje 4 hodiny denně (8-12hod.) - v prac. dny - druhý je na celý úvazek a pracuje 14 hodin denně (12-02)v prac. dny - jen do výše prac. hodin v daném měsíci - zbylé dny pokrývám já nebo manžel coby můj zodpovědný zástupce DOTAZ č. 1: může být prac. doba delší než 12 hodin v takovém provozu? A musím platit příplatek za noční provoz? DOTAZ č. 2: přes léto plánuji zaměstnat i pomocnou ruku "na zavolání". Tzn. v případě potřeby - plná terasa, atd. Jak toto nejlépe ošetřit? Děkuji Barbara Kiszková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsme manželé (31 a 30 let) s jedním…

Dobrý den, jsme manželé (31 a 30 let) s jedním dítětem (2r), rádi bychom si pořídili RD nedaleko Prahy. Manželův čistý příjem je cca 30tis., já jsem zatím na MD, po návratu do zaměstnání budu mít čistý příjem cca 12-15tis. Kč. Máme 150tis. na stav.spoř. s možností získat úvěr na cílovou částku 300tis. Vybrali jsme si starší (25let) domek u RK za 2,6mil.Kč. Máme šanci získat hypotéku v dostatečné výši? Můžeme využít zvýhodněný státní úvěr pro mladé? Jaký je nejvýhodnější způsob financování našeho nového bydlení? Jaké by byly předpokládané měsíční náklady na splácení hypotéky a ostatní výdaje s tím spojené? Jakou dobu si vyžádá vyřízení hypotéky, příp. státního úvěru a stavebního spoření? Kolik obvykle požadují RK jako rezervační poplatek? Lze jej hradit z hypotéky nebo stavebního spoření? Děkujeme za odpovědi a přejeme příjemný den.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer, prodala jsem ideální polovinu…

Dobrý večer, prodala jsem ideální polovinu rodinného domu, který jsem před 2 lety zdědila po své matce. Jsem povinna zaplatit daň z příjmu? Smluvní cena byla nižší než odhadní cena, daň z příjmu by se počítala tedy z odhadní ceny? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Prodala jsem nemovitost, kterou jsem vlastnila…

Prodala jsem nemovitost, kterou jsem vlastnila dobu kratší než 2 roky za stejnou cenu, za kterou jsem ji koupila. Jsem povinna platit daň z příjmu? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Chtěla bych si udělat živnostenský list na…

Chtěla bych si udělat živnostenský list na přívýdělek k částečnému invalidnímu důchodu.Počítám s výdělkem asi 36 tisíc Kč za rok. Budu muset platit minimální daň?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem OSVČ - lékař a zatím mám mobilní…

Dobrý den, jsem OSVČ - lékař a zatím mám mobilní telefon - paušál na firmu. Uvažuji právě o přechodu k jinému operátorovi a při prohlédávání tarifů spol. T-Mobile jsem objevil jejich studentský tarif. Můj syn studuje, moje otázka tedy zní: Je možné založit studentský paušál na jeho jméno a poté ho využívat k účelům firmy, resp. odečítat cenu za hovorné z daní, částka by mohla být případně odečítána z podnik. účtu. Je bezpodmínečně NUTNÉ toto využívání pro podnik. účely dokladovat výpisy hovorů, atd. Děkuji moc za Vaši pomoc!Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.