Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

sazba DPH u RD

Dobrý den, mám dotaz ohledně uplatnění DPH ve stavebnictví. Máme rodinný dům v hrubé stavbě, nyní poptáváme stavební firmu na dodělání přípojek, garáž, terénních úprav a přístupové cesty (na klíč vč. materiálu). Četla jsem o změně zákona o DPH a můj dotaz zní, zda lze na tyto práce účtovat se sníženou sazbozu DPH 9%. Děkuji za odpověď. LS


odpovídal(a): Redakce

předmět silniční daně

Na co vše je třeba platit silniční daň? Máme živnost na dokončovací teréní práce a vlastníme bagr,traktor,Liazku s přívěsem.Malý bagřík zvaný bobík.Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

elektronické daňové doklady

Dobrý den, jeden z našich dodavatelů nám sdělil, že nám bude zasílat faktury v elektronické podobě ve formátu .pdf a proto nebudou obsahovat razítko a podpis, že to zákon prý nevyžaduje. Hledala jsem to v zákoně ale nenašla. Chtěla bych se tímto zeptat, zda tedy mohu tyto fakturu akceptovat jako daňový doklad a zda je to tak správně a v jakém zákoně je toto uvedeno? Děkuji Havlová


odpovídal(a): Redakce

převod nemovitosti a daně

Dobrý den. Můj děda vlastní polovinu bytu a druhou polovinu bytu vlastní tři osoby (děda a 2 strýcové). Lze tímto způsobem darovat celý majetek vnučce, s tím, že vnučka ostatní 2 strýce vyplatí? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

prodej bytu a daně

Dobry den, som vlatnikom bytu 2+kk v Prahe cca 2 roky. Chcem sa opytat, ci by som v pripade predaja bytu napr. po troch rokoch uzivania platil nejaku dan z predaja za predpokladu, ze si dalsiu nehnutelnost v CZ nekupim. Niekde som sa totiz docital, ze majitel bytu moze nehnutelnost predat uz po dvoch rokoch uzivania (v byte sa trvalo zdrziava atd.) bez platby dane z predaja nehnutelnosti. Vopred velmi pekne dakujem, Pavol


odpovídal(a): Redakce

Práce na základě DPP

Dobrý den,zajímalo by mě, zda když jsem dělala mzdové účetnictví na DPP a společnost se mnou ukončila spolupráci na dohodu o provedení práce, nyní mě požádala, abych ještě ukončila HPP se zbylými zaměstnanci,připravila potvrzení o příjmu,hlášení na pojišťovny a vůbec vše, co s ukončení HPP souvisí,je mojí povinností toto udělat,když nebudu mít zaplaceno stejně a práce na DPP mám již ukončenou?Když to neudělám,jednatelka mi sdělila, že na mě může podat trestní oznámení, je to tak??Děkuji mnohokrát za odpověď, přeji pěkný den


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den,je možné na základě dohody o ukončení pracovního poměru vyplatit zaměstnanci odstupné ve výši 1násobku měsíční mzdy,které nepodléhá SaZP? S výkonem práce daného zaměstnance nejsme spokojeni a on bez odstupného sám odejít nechce.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Čerpání dovolené

Dobrý den,je možné před nástupem na mateřskou dovolenou požádat zaměstnavatele o proplacení nevybrané dovolené?Pokud nastoupím na MD od 1.6.2008 a dovolená mi bude případně proplacená ve mzdě za 5/2008, bude se počítat výše PPM z této "zvýšené" mzdy?Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Darování krve

Dobrý deň. Mám dotaz ohľadne náhrady mzdy pri darovaní krvi. Sme zlínska firma a naši zamestnanci začali chodiť darovať krv do súkromnej fy sanaplasma s.r.o.. Nakoľko ide nie o bezpríspevkové darcovstvo (vyplácajú im za odber krvi alebo plazmy čiastku 400-500czk), my ako firma im nepreplácame náhradu mzdy, ani im neuvádzame "dar" pri RZD. Aj keď je na potvrdení uvedené že sa jedná o tzv.jiný úkon v obecném zájmu ve smyslu ust. §203 ods.2písm d) z.č. 262/2006Sb..se vydává pro účely poskytnutí prac.volna s náhradou mzdy myslíme si že to nieje pravda. Zamestnanci sa samozrejme búria. Samozrejme že darovanie v krajskej nemocnici radi vymenili za darovanie v uvedenej fy nakoľko im za to zaplatia a ešte si nárokujú na náhradu mzdy. Prosím Vás o vyjadrenie či zamestnanec má právo v tomto prípade na náhradu mzdy a úľavu na dani.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Mám dotaz,zkoumá se při uzavírání…

Dobrý den.Mám dotaz,zkoumá se při uzavírání smlouvy na hypotéku jen bankovní registr,či ještě i nebankovní a Solus? Mám bankovní registr v pořádku,ale exekuci u nebankovní společnosti,to znamená záznam v Solusu a možná i v nebankovním registru.Mám vůbec šanci být spolužadatelem při vyřizování hypotéky?Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Záznam v registru a hypotéka?

Dobrý den.Mám dotaz,zda mohu být spolužadatelem u hypotéky,když mám nebankovní exekuci a záznamy v registrech.Exekuci splácím dohodou,nemám srážky ze mzdy,ani z účtu.Děkuji za odpověď a popř.radu,kam se obrátit,kdo nám pomůže.Hlavní žadatel-přítel je bez záznamu-v pořádku.Dškuji.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na PPM

Pracuji na pol.úvazek, jsem těhotná, pobírám rodičovské dávky. Pokud bych byla zneschopněná, mám asi nárok jen na rodičovskou, ne současně i nemocenskou. Co kdyby pobíral rodičovskou manžel? Měla bych pak nárok na nemocenskou?


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, prosím poraďte mě jak se vypořádat s tímto případem: Zaměstnanec od 8.1.2008 do 3.3.2008 byl nemocen a 4.3.08 ukončil pracovní poměr. Z r. 2007 zbývá 6 dnů dovolené, kterou si nevybral, musíme jí zaplatit.Takže jsme spočítali takto: 592,- x 6dnů D =3 552,- z toho ZP 160,- pracovník a 320,- zaměstnavatel, SP 285,- pracovník a 924,- zaměstnavatel. Čistá mzda 3107,-. Daně žádné nevyšly. Je to výpočet správný? Předem moc a moc děkuji za pomoc


odpovídal(a): Redakce

Předčasné splacení bez sankcí?

Dobry den, som vlatnikom bytu 2+kk v Prahe cca 2 roky. Fixaciu mam na 5 rokov. Chcem sa opytat, ci by som v pripade predaja bytu napr. po troch rokoch uzivania platil nejaku dan z predaja za predpokladu, ze si dalsiu nehnutelnost v CZ nekupim. Platil by som aj penale za predcasne splatenie hypoteky v dobe fixacie ? Niekde som sa totiz docital, ze majitel bytu moze nehnutelnost predat uz po dvoch rokoch uzivania (v byte sa trvalo zdrziava atd.) bez platby dane z predaja nehnutelnosti. Vopred velmi pekne dakujem, Pavol


odpovídal(a): Redakce

Pracovní úraz

Dobrý den, náš zaměstnanec měl v roce 2006 prac. úraz. Po něm se vrátil do práce a nyní znovu omarodil a bude žádat o část. inv. důchod. Slyšela jsem, že bychom mu snad měli něco doplácet pokud zůstane doma, ale nevím jak to přesně je. Prosím o radu. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Svátek

Dobrý den,několik našich zaměstnanců pracuje v nepřetržitém provozu a jsou odměňováni hodinovou mzdou.Jak jim zaplatíme svátek, připadne-li na jejich pracovní den (dle rozvrhu příslušného kalendáře) a oni ho odpracují.V každém případě dostanou zaplaceny odpracované hodiny x hodinová sazba. Jen si nejsem jista, zda jim náleží i 100% příplatek za svátek, když dle rozvrhu připadne svátek na jejich pracovní den. Děkuji. R.N.


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování daně

Prosím o radu při výpočtu ročního zúčt.daně z příjmu ze záv.čin.- zaměstnanec měl úhrn příjmů 81.442,-, úhrn pojistného 10.217,-, živ.poj. 3.456,-, vyplacené bonusy 7.828,-, uplatn. daň.zvýhodnění na 2 děti, úhrn sražených záloh je za rok 2007 O,-. Jaká bude výsledná částka ročního zúčtování? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

dobrý den, pracoval jsem do 15. ledna 2007, od té doby až do konce roku jsem byl na neschopence. Mám nárok na dovolenou? kde přesně (zákon, §) je to ošetřeno? zaměstnavatel tvrdí, že na dovolenou nárok nemám. má pravdu? děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Hypotéka od neznámé společnosti?

Dobrý den.Mám nabídku sjednat si úvěr u Eurohypotéky,s.r.o.Mám ale obavy,abych neměla nějaké problémy.Můžete mi,prosím sdělit,co je to za instituci a zda jsou tyto produkty v pořádku?Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Odpovědnost za vady

Dobrý den, prosím poraďte mi jak mám postupovat. Zakoupil jsem nový OA, který hned od počátku reklamuji se stejnou závadou. Nyní mi firma sdělila, že mám OA přivézt a pak se uvidí. Upozornili mne však, že výměna může trvat i půl roku. Prosím poraďte, musím auto přivézt a pokud ano, mám nárok na jiné vozidlo na dobu než se výměna uskuteční, nebo není mou povinností vozidlo na firmě nechat. Děkuji



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.