Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

odvod DPH při prodeji majetku

Dobrý den, poplatník vedoucí DE, přerušil činnost k 29.2.08, je plátcem dph, v evidenci drobného dlouhodobého majetku má váhu za PC 7 tis. Kč. Prodal ji 31.3.08 za 5 tis.Kč musí odvést DPH? Pokud by ji vyřadil z majetku před 29.2.08 tak si mylsím že ne. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

odpočet úroků z úvěru

Dobrý den, mám dotaz z oblasti odečtu úroků ze stavebního spoření do daňového přiznání. Paní splácí úvěr na bytové potřeby, není ale přímo vlastníkem bytu, dodala potrvrzení od družstva, že je jejím členem, který je vlastník bytu a že je jejím nájemcem,má tam trvalý pobyt a právě jelikož vyrovnala všechny závazky k družstvu družstvo potvrzuje realizaci převodu do jejího vlastnictví.Může si úroky u úvěru na bytové potřeby za rok 2007 odečíst v daňovém přiznání i když v roce 2007 bylo vlastníkem družstvo a ona jen jejím členem? Děkuji za odpověď.odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vyživovací povinnost

Dobrý den, manželově dceři je nyní 19 let a PRÝ ještě studuje (jeho bývalá manželka to tvrdí, ale žádný doklad mu nedala, takže to není jisté). V každém případě je manžel již 3 roky nezaměstnaný a výživné stále platíme. Schválně píšu PLATÍME, protože to jde z našeho rodinného rozpočtu, do kterého vydělávám jen já. Manžel nedostává z úřadu práce žádné příspěvky, čili nemá ŽÁDNÝ PŘÍJEM. Můžete mi sdělit, zda vtom případě může přestat sám od sebe platit alimenty nebo zda je nutné dát k soudu žádost o jejich zrušení? Z čeho se alimenty vypočítávají, když nemá žádný příjem? Zároveň má ještě 15ti letého syna (se stejnou manželkou), na kterého také stále platí. Jedná se sice "jen" o 1.700,- Kč měsíčně, což se nezdá moc na dvě děti, ale v našem rodinném rozpočtu je to značná částka, protože máme také dvě děti.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

prokázání účelu úroků

Dobrý den,Finanční úřad pro Prahu 7 po mně požaduje kopii hypoteční smlouvy pro přiznání snížení daňového základu o výši zaplacených úroků v daňovém přiznání za rok 2007.Originál o výši zaplacených úroků byl předán. Je toto nutné dokladovat? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

dotace

Dobrý večer. Máme úvěr od banky a část zaplacených úroků nám vrací PGRLF jako dotaci. Je tato dotace úroků pro mne daňovým příjmem? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

daňová uznatelnost nákladů

Vážený pane doktore, firma s.r.o., bude pořádat reprezentaci novinek zboží,které jsou uvedeny v jejím katalogu zboží na rok 2008. Tato reprezentace bude uskutečněna ve dvou dnech v pronajaté místnosti v hotelu. Reprezentace bude spojena s předvedením a výstavou tohoto zboží.Na akci budou pozváni význační odběratelé. S touto akcí budou spojeny i další výdaje: ubytování,občerstvení,pronájem, večer bude odběratelům uskutečněn kulturní program - hudební produkce a jiné. Ženám bude předána při prezentaci květina. Akce je po- řádána za účelem zvýšení tržeb. Předpokládáme, že na této akci někteří odběratelé uzavřou přímo objednávky a jiní následně. Má otázka zní: Mohli bychom použít ZDP § 24, odstavec 3, písm.zc) a veškeré náklady spojené s touto akcí podle výše uvedeného § daňově uznat? O celé akci bude zpracována řádná dokumentace včetně vydaných daňových dokladů (faktur na odběratele) souvisejích s touto akcí. Pane doktore, předem Vám děkuji za odpověď a přeji Vám dobré a pevné zdraví. Marie Volfová, Ražice 28


odpovídal(a): Redakce

vrácení přeplatku na dani

Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat, do kdy má FÚ povinnost vrátit daně.


odpovídal(a): Redakce

darování auta

Dobrý den.Jsem OSVČ,před rokem jsem vyřadila z firmy osobní automobil,již ho nepotřebuji.Teď bych ho chtěla darovat synovi.OA je 10 roků starý.Můžete mě prosím napsat,jak to udělat? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

elektronické doklady

Dobrý den. Jak je to s problematikou originál dokladů. Některé firmy začaly zasílat své faktury jen mailem. Faktury nemají razítko ani podpis. Lze takový doklad akceptovat, zaúčtovat náklady a popř. si odpočíst DPH? Je v dnešní internetové době nutné posílat faktury poštou? Děkuji za odpověď. Nina S.


odpovídal(a): Redakce

daňová uznatelnost daru

Dobrý den, prosím Vás o radu ohledně sponzorského daru. Jsme kynologická organizace a budeme pořádat akci (vystoupení s besedou) pro děti a handicapované občany. Jedna firma nám chce přispět finančním darem na občerstvení.Může si takto poskytnuté peníze odečíst z daní? Děkuji Kourováodpovídal(a): Redakce

pořízení HIM

Dobrý den, koupili jsme nový vozík za 22936Kč bez DPH.Jak se mám Fa za tento vozík zaúčtovat a následně jak ho dát do evidence majetku? Vedeme účetnictví. Dále jsme dali opravit starý vozík.Přinesli mi doklad o opravě.Platíme za něj pojistku,ale v evidenci majetku jsem ho nenašla.Je možné , že stál málo a účetní ho nemusela dát do evidence?Můžu dát účtenku na opravy,když ho v evidenci nemáme ,ale platíme pojistku? Je to už starý vozík a doklad o koupi už není. Prosím poraďte mi. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

danění příjmů do 5000 Kč

Dobrý den, jsem student a pracuji na dohodu o pracovní činnosti, ve smlouvě mám 60 kč hrubého na hodninu. Za 69,5 hodiny mi přišla výplata 3648 KČ.Myslela jsem, že když jsem student a podepsala jsem růžový papír na slevu na dani, tak že se mi výdělky do 5000 KČ měsíčně nedaní.Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

promlčení daně

Dobrý den,prosím o radu jaká je promlčecí doba u dani z převodu nemovitosti.Správce daně se již od roku 2000 nepřihlásil.Jsem v pozici ručitele.Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

prodej stroje a přiznání k DPH

Dobrý den, jsme s.r.o.,plátci DPH. V březnu 2008 firma prodala stroj, který byl zařazen v majetku firmy. V daňovém přiznání k DPH za 3/08 tržbu za tento prodej uvedu do ř. 210,ř. 510 a ř. 520. Je to správně? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

daňový bonus na dítě při zěmně zaměstnání

dobry den ke dni 14.3.2008 jsem ukončila pracovni poměr a od 15.3.2008 jsem nastoupila do noveho pracovního poměru. chtěla bych vědět jak je to s danovym bonusem na dítě mam 1 ditě 12 let mam ho dostat pouze od jednoho zaměstnavatele nebo od obou? děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

s.r.o. a OSVČ

jsem společníkem s.r.o.kde mám zaměstnanecký poměr, zároveň mám IČo na živnost, která není živností s.r.o. ani předmětem zaměstnaneckého poměru. Mohu své firmě pravidelně fakturovat (daňově uzn.) nějakou činnost? Pokud by se IČo shodovalo s mouz zam. činností, bylo by to jinak? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

čistý měsíční příjem OSVČ

Ják vypočtu z daňového přiznání čistou mměsíční mzdu pro půjčku. Děkuji Lexová


odpovídal(a): Redakce

DAP právnické osoby

Dobrý den, Potřebuji poradit s vyplněním daň. přiznání právnických osob.Konkrétně jde o oddíl K řádek 1 výše ročního obratu.Potřebuji vědět výpočet a co vše se do tohoto výpočtu zahrnuje.Zda tam patří i Tržby a mimořádné výnosy. Děkuji za brzskou odpověď.


odpovídal(a): Redakce

silniční daň u pronajatého vozíku

Jaká se platí silniční daň u přívěsných vozíků v pújčovně vozíků, platí se daň i u vozíků, který se půjčí třeba 3x v roce?


odpovídal(a): Redakce

podnikání v důchodu

Dobrý den, jsem OSVČ a v únoru příštího roku mám nárok na starobní důchod. Pokud bych chtěla pokračovat dále v podnikání, jaké nevýhody by byly, pokud bych požádala o důchod např. ke konci lotošního roku? Děkuji.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.