Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

Vyplnění ELDP

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak vyplnit ELDP. Zaměstnankyně skončila HPP dne 29.2.2008. Leden i únor pobírala nemocenské, ale v únoru dostala náhradu za nevybranou dovolenou cca 9000 Kč. Jak máme vyplnit řádky na ELDP? Když napíšeme 0++, vyloučené dny 60 a příjem 9000 Kč, tak nám to hlásí chybu, protože je tam příjem. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Formulář

Ještě k Vyúčtování daně z příjmů FO ze závislé činnosti...nevím do kterých okýnek jsme měli uvedené hodnoty zapsat: Mzda: 7.000 základ pro výpočet zálohy 840 záloha na daň 600 sleva na poplatníka 240 záloha po slevě 1.000 daň.zvýhodnění na dítě 240 sleva na dani 760 daňový bonus Do formuláře jsme zapsali: Část I. sl. 1 240, sl. 2 240, sl. 5a 1.000, sl. 5b 760 a sl. 8 -760 Je to tak správně? Děkuji za odpověď - Jana Pospíšilováodpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek + svátek

Dobry den, 1. by me zajimalo jak se vypocita kolik dostanu za dovolenou.Zda se do veskereho vypoctu pocita hruba mzda i s priplatky ci jenom zakladni mzda.Vim, ze se toto vypocitava kvartalne, ale zamestanvatel me presvedcuje, ze se vypocet nedala z Hrube mzdy nybrz pouze ze zakladu. 2. by me zajimalo,zda se statni svatky pocitaji mezi odpracovane hodiny aniz by odpracovany byly, opet mi bylo spocitanao v prosinci 2007 21 pracovnich dnu, ale v kalendari je napsano 18+3 statni svatky, zamestavatel mi tvrdi, ze je to uplne jedno se sepracuje ci ne, proste a jednoduse se pocitaji. Dekuji za odpoved M.M.


odpovídal(a): Redakce

příjmy na dohodu

Dobrý den,jsem v současné době na MDovolené.Mám možnost si přivydělat na dohodu o pracovní činnosti, ale jsem OSVČ vedlejší.Budou se i příjmy ze této dohody počítat pro uznání vedlejší činnosti u OSSZ?


odpovídal(a): Redakce

změna místa podnikání

Mám 2 provozovny v místech X a Y. V místě X zároveň bydlím a mám tam napsané i sídlo společnosti. Co vše musím udělat, abych si převedla sídlo společnosti do místa provozovny Y? Jak ošetřit, aby korespondence chodila pořád do provozovny X? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

zaokrouhlení při dělení na spolupracující osobu

Jsem OSVČ, rozdělovala jsem příjmy na spolupracující osobu. Suma příjmů i suma výdajů končila lichou číslicí (konkrétně 5), takže při rozdělení příjmů a výdajů přesně na polovinu to vyšlo pro každého xxxx2,50 Kč, účetní program toto zaokrouhlil a mně dal do přiznání sumu o korunu větší než manželovi. Na FÚ mi správkyně daně nechala v přiznání přepsat čísla o korunu míň s tím, že když rozděluji příjmy přesně 50:50, tak musíme mít s manželem stejné sumy. Daňová povinnost se samozřejmě nezměnila, protože při zaokrouhlení ZD na 100dolů byl výsledek stejný. Je toto správný postup? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

archivace dokladů

Dobrý den prosím pěkně jak dlouho je potřeba archyvovat doklady pro kontrolu z finančního úřadu.Jsem OSVČ a vedu učetnictví.Stěhovali jsme se a nemohu najít doklady z prvních tří let.Jedná se o rok 1999-2001 celý šanon jsem někde stratil.A proto jak dlouho je důležité ty doklady archyvovat a jak se dá vzniklá situace řešit Děkuji Hrubý


odpovídal(a): Redakce

sazba daně z příjmů u podílů na zisku s.r.o.

Jaká je sazba daně a postup při vypláceni nerozděleného a zdaněného zisku z minulého období společníkům s.r.o.


odpovídal(a): Redakce

sleva na dani pro ZTP

Prosím o zdělení zda se mne týká odpis na dani pokud jsem držitelkou průkazu ZTP. Nejsem držitelkou ZTP/P. Zajímalo by mne zda mám nárok na odpis z Daní a kolik. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

vyřazení a prodej auta

Dobrý den, jsem OSVČ, vedu DE. Mám v evidenci HIM osobní automobil, který jsem tam zařadila 1.7.2003 po skončení leasingu. Pokud chci auto prodat, budu muset příjem zdanit? A jak by to bylo, pokud bych auto vyřadila z evidence (převedla do osob. vlastnictví) a následně prodala. Předem dekuji za odpověď.odpovídal(a): Redakce

pořízení zboží z EU a DPH

Dobrý den, jsem plátce DPH a v lednu 2008 jsem nakoupila zboží v Rakousku bez DPH. Kdy mám uplatnit nárok na odpočet DPH? předpokládám, že v 2. čtvrtletí 2008, protože k prodeji zboží dojde až během dubna 2008. Takže v lednu se mi v účetnictví objeví doklad z Rakouska přepočtený na CZK a doplněný dle § 35 zákona o DPH, ale DPH odečtu až ve 2. čtvrtletí, současně s prodejem zboží. Za odpověď předem děkuji


odpovídal(a): Redakce

podmínky pro SZM

Dobrý den, chtěl bych vědět, zda-li je možné uplatnit společné zdanění manželů v případě, že jeden z manželů byl celý rok zaměstnanec, druhý byl 3 měsíce registrován na ÚP a pak obnovil ŽL. Děkuji Petr Kamil Červený


odpovídal(a): Redakce

účtování o DPH

Dobrý den, prosím o radu, přišla nám faktura za spotřebu vody. Spotřeba do 31.12.07 je fakturována s 5%DPH a od 1.1.08 s 9% DPH. DÚZP je však 27.3.08, nemělo by tedy DPH na celou částku být 9%? Nevím si rady, jak toto zaúčtovat? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

danění příjmů z nemovitosti na Slovensku

Dobrý den, prosím Vás o radu. Moje matka důchodkyně občanka ČR zdědila pozemky (pole) na Slovensku. Část z nich bude pronajímat, část by chtěla prodat. Nevíme v jakém státě a jaký druh daně má odvádět v případě pronájmu (domníváme se že pouze daň z příjmů a to jen v ČR). A stejně tak nevíme v jakém státě a jaký druh daně má odvádět v případě prodeje pozemků (domníváme se že výnos z prodeje bude uveden jen v řádném daňovém přiznání daně z příjmu v ČR, …podle informací z internetu byla daň z převodu z nemovitostí (která je obvyklá v ČR) na Slovensku zrušena) Můžete mi prosím mé domněnky potvrdit či vyvrátit popřípadě poslat kontakt na instituci kde bych mohl dostat odpovědi na moje otázky. Předem děkuji S pozdravem Libor Doležal


odpovídal(a): Redakce

zálohy na daň z příjmů

Dobry den, rada bych se zeptala jake pravidlo plati pro pololetni placeni zaloh pro OSVC, dan z prijmu. Je to stejne jako lonskeho roku, kdy pololetne se platilo 40 % poslední známé danové povinnosti, nebot ta cinila vice nez 30,000 Kc a nepresahla castku 150,000? Popripade kde toto najdu. Predem dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

prokázání cestovních výdajů

Dobrý den, jsem OSVČ vedoucí DE. Momentálně dojíždím z místa podnikání uvedeného v ŽL do místa vykonávané práce hromadnou dopravou. Stačí pro uznatelnost cestovního výdaje evidovat jednotlivé jízdenky? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

osvobození od dědické daně

Dobrý den, potřebuji radu ohledně daně z příjmů ze zděděné poloviny členského vkladu v družstvu. Bylo to dědictví a nevím jestli je tady nějaké osvobození, či podle jakého paragrafu tento příjem zdanit. Také zdědil 5 000 Kč v hotovosti. Velmi děkuji


odpovídal(a): Redakce

zálohy na pojistné

Dobrý den. Jsem studentkou a vyřídila jsem ŽL zprostředkování obchodu a služeb jako vedlejší činnost. Na OSSZ a na ZP jsem podala ptvrzení o studiu. Chci se zeptat zda budu platit nějaké zálohy a také zda příjdu o dětské přídavky. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

účtování o majetku u developera

prosím o radu ohledně zaúčtování nákladů na výstavbu. Developer staví byty a nebytové prostory. Byty jsou zapsané a ze 70% již prodané jako rozestavěné bytové jednotky. Nebytové prostory a 2-3 byty zůstanou v majetku Developera. Tady nastává otázka - jak zaúčtovat náklady na výstavbu a náklady s výstavbou spojené (projekt atd.). Pozn.: Stavební firma rozděluje dodávky stavebních prací ve fakturách na část bytovou (s 9% DPH) a nebytovou (s 19% DPH). Předem moc děkuju za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Bonusy za bezeškodní průběh při změně pojišťovny

Mel bych dotaz ohledne povinneho ruceni. Chci si pojistit (u pojistovny A) druhe vozidlo, na ktere chci uplatnit bezeskodni prubeh z meho prvniho vozidla (pojistovna B). Je mi pojistovna A povinna vydat potvrzeni skodniho prubehu, ktere pote predlozim pojistovne B?Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.