Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

příspěvek na ŽP a PP

Dobrý den, zaměstnavatel s.r.o. platí svým zaměstnancům životní důchodové připojištění(12.000 ročně),kolik si může letos uplatnit do nákladů,dříve to bylo 8.000,-Kč ročně. Teď všude čtu,že se zvýšila částka osvobozená u zaměstnance od daně na 24.000,- u jendoho zaměstnavatele.Ale nikde se nemůžu dočíst,kolik si může zaměstnavetel z této částky dát do nákladů.Nebo může celou částku,pokud to je zakotveno ve směrnicích firmy? Moc děkuji


odpovídal(a): Redakce

převod vozidla, účetnictví a daně

Dobrý den, prosím Vás o odpověď. Můj manžel má nákladní auto v majetku firmy. Od 1.1.2008 je i zaměstnaný, živnost mu dále běží. S autem ale začal jezdit víc syn, na kterého teď v květnu auto převedl a bude mít kupní smlouvu, za kolik mu to auto prodal. Ta musí být sepsaná na základě odhadu od soudního znalce, jakou má auto hodnotu? Do jaké doby si musí dávat do nákladů naftu, silniční daň a účty za opravy manžel a od kdy může syn? Jak je to s knihou jízd, když jezdil víc syn. Kdo ji má psát? Děkuji za odpověďodpovídal(a): Redakce

nákup letadla

Dobrý den, vlastníme firmu s.r.o.Zajímalo za jakých podmínek by šlo na firmu zakoupit malé letadlo.Děkuji Rusová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám zainvestováno přes Bohm&Partner …

Dobrý den, mám zainvestováno přes Bohm&Partner (BP). Nyní jsem dostal oznámení, že bylo rozhodnuto o převzetí činnosti BP, společností BH Securities a.s. (BHS). BP nabízejí 2 možnosti: 1) uzavřít smluvní vztah s BHS nebo 2) prodej cenných papírů nejpozději do 30.6.08 a zaslání veškerého fin. zůstatku na můj účet. Protože jsem v současné době asi 30% v mínusu, neuvažuji o možnost č.2).Na druhé straně nemám žádné informace o důvěryhodnosti BHS a taky přesně nevím co všechno (rizika/výhody) pro mě může přechod na jinou společnost znamenat. Můžu znát Váš názor popřípadě radu ? Pro Vaši informaci mám v současné době nakoupeny akcie MSFT v USD.


odpovídal(a): Redakce

Peněžitá pomoc v mateřství

Jsem v 18tt a 25.10.2008 mám termín porodu. Jsem na nemocenské, jsem zaměstnaná a můj průměrný výdělek je 6000Kč. Pracovní smlouvu mám do 31.12.2008. Můj zaměstnavatel po mě chce abych podepsala výpověď před nástupem na mateřskou.Tvrdí, že mi stejně končí smlouva a že mě v ten den stejně propustí a že pro obě strany to bude jednodušší. Chci se zeptat má na to právo? A pokud to tedy opravdu podepíšu kdo mi bude vyplácet mateřskou, pokud tedy na ni budu mít nárok? A existuje nějaký limit mateřské? Pokud totiž vím tak je to 69% z průměrného výdělku, ale to bude u mě méně než 7500 které bych měla na ÚP.Velice děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den! V současné době jsem na rizikovém těhotenství,na mateřskou dovolenou nastupuji 23.června.Jelikož jsem pobírala minimální mzdu,orientační výše mateřské mám okolo 4800 Kč.Mohu si přivydělávat prací doma nebo to na MD není možné?A pokud ano,přijdu o příspěvek v mateřství? Ještě jsem se chtěla zeptat,co je to vyrovnávací příspěvek a komu je přiznán. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den. S pozdravem Radka Zelená


odpovídal(a): Redakce

Krácení dovolené

Dobrý den, ráda bych se zeptala na kolik dní dovolené mám nárok v případě, že zaměstnavatel nám poskytuje 25 dní, nevybraných z loňska mám 4,5 dne. V roce 2008 jsem však byla od 7.-17.2., dále 27.2.-7.5, a nyní opět od 19.5. do 11.6.(bude ukončena hospitalizace) na nemocenské. Současně jednám se zaměstnavatelem o ukončení pracovního poměru ze zdravotních důvodů k 30.6.2008. Kolik dnů dovolené tedy budu moci do skončení pracovního poměru ještě čerpat? Jak se případné krácení dovolené vypočítá? Zohledňují se pracovní dny nebo kalendářní u neschopenky? Za odpověď děkuji!


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, syn studující střední školu první…

Dobrý den, syn studující střední školu první ročník od září 2008 přejde na jinou střední školu opět do prvního ročníku. Úvaha - jelikož musí znovu absolvovat první ročník, ukončil by studium na původní střední škole ke konci května. Tzn. že červen, červenec a srpen by nebyl soustavně se připravujcí na studium? Měl by se nahlásit na úřadu práce, když nikde dosud nepracoval, měl by nárok na státní podporu? Po tyto tři měsíce by rodiče neměli nárok na odpočet na dítě?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPP

Dobrý den, naše brigádnice u nás podepsala Dohodu o provedení práce na období 11/2007-5/2008.V roce 2007 vyčerpala 70h, na rok 2008 jí zbývá vyčerpat 30h,ale předpokládaný počet hodin je 200h.Je možné v roce 2008 uzavřít novou dohodu od 6/2008 na jinou činnost v rozsahu 150h u téhož zaměstnavatele nebo jak tuto situaci řešit,aby byla zachována DPP.Nebo je možné použití např. odměny za splnění úkolu apod.?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den chtěla bych se zeptat zda se může uplatnit daňový bonus na dítě přítelkyně/přítele s kterým žiji společně, ale nejsme manželé.Děkuji za odpovědodpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

DOBRÝ DEN, CHTĚLA JSEM SE ZEPTAT,ZDA DO VÝPOČTU HODINOVÉHO PRŮMĚRU SE ZAPOČÍTÁVAJÍ HODINY NÁHRADNÍ MZDY TJ.80%.DĚKUJI ZA ODPOVĚD.


odpovídal(a): Redakce

DPP

Dobrý den, může podepsat student dohodu o provedení práce a současně prohlášení popl.daně z příjmů fyz.osob a tím mít slevu na dani ? Děkuji Bártová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, společnost chce zřídit pobočku v Číně,…

Dobrý den, společnost chce zřídit pobočku v Číně, kde chce zaměstnat zaměstnance odtamtud. Může se stát zaměstnancem společnosti sídlící v ČR s místem výkonu práce v zahraničí a kde se mu bude mzda danit? Jak to bude se sociálním a zdravotním. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Evidence docházky

Dobrý den,prosím Vás chtěla bych poprosit o radu. Jakou evidenci vést v případě,že zaměstnavatel a zaměstnanec mají ve smlouvě sjednáno nerovnoměrné rozvržení pracovní doby.Jak potom v evidenci docházky zadávat výběr hodin?Stává se, že zaměstnanci v případě,že čerpají nadpracované hodiny požadují po zaměstnavateli opětovné proplacení stravného? Jak to provést v tomto případě? Prosím o vysvětlení,ráda bych aby veškerá evidence ohledně vedení nerovnoměrného rozvržení pracovní doby byla ze strany zaměstnavatele v souladu se zákonem.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Měsíční fond pracovní doby

Jde mi o to zda-li může podnik použít hodiny odpracované z mého volna jako přesčasy na doplnění fondu pracovní doby.Minulý měsíc jsem na začátku měsíce odpracovala navíc 3dny. Celkem 27 hodin. Mzdová si je do pracovního výkazu zapíše jako odpacované,aniž by si je poznamenala jako přesčas. Při průběžném sčítání ke konci měsíce zjistí, že mám hodin dost a dá mi krátké služby.Kdo na přesčasy nechodí dostane služby dlouhé, aby mu nic nechybělo.Tak že jsem nakonec dostala zaplacených s příplatkem pouze 5 hodin a přišla o 3 dny volna.Praktikuje se to zde naprosto normálně.Co stím? Obrátit se na naší odborovou organizaci je naprosto zbytečné, a s inspektorátem práce mám jenom špatné zkušenosti.Když jsem před nedávnem řešila jiný pracovní problém, tak už mi dopředu řekli, že si mám raději najít jiné místo. To snad ale není řešení.


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Chtěla jsem se zeptat,zda může účetní počítat hodinový průměr z úkolové mzdy a k tomu započítávat i 80% z náhrady mzdy.Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

účtování dotací u příspěvkových organizací

Příspěvková organizace bude pořizovat pro zcela dotované středisko hmotný majetek na leasing a tento leasing bude také zřizovatelem plně dotován. Jakým způsobem se má správně účtovat dotace (od přijetí od zřizovatele po samotnou úhradu akontace a jednotlivých splátek)na majetek, který až do úplného zaplacení je majetkem leasingové společnosti.


odpovídal(a): Redakce

oprava daňového vypořádání

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, co mám dělat, když jsem zjistil, že jsem v min. roce měl podepsáno (neúmyslně) daňové prohlášení u dvou zaměstnavatelů a teď jsem zjistil, že to lze jen u jednoho. Může na to fin. úřad nějak přijít? Mám to nahlásit, nebo nechat být? Děkuji. Vaše odpověď mi snad pomůže, protože si teď opravdu nevím rady. Josef L.


odpovídal(a): Redakce

prodej bytu a daně

Dobrý den. V rámci rodinného vypořádání jsem dostal letos darem od své sestry byt v hodnotě cca. 1.500.000,-. Od daně darovací jsme osvobozeni a žádný znalecký posudek jsme nepotřebovali. Byt chci ihned prodat. Bude příjem z prodeje bytu podléhat dani z příjmu, případně jak bude vypočtena? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

nákup auta z EU

Dobrý den, rád bych věděl, jak se uplatňuje DPH při dovozu ojetého osobního automobilu z Německa pro firmu. Nákup je od plátce DPH. Děkuji. Tomáš KrutskýPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.