NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY
Dobrý den. Chceme vydědit svoji dceru, která má nyní asi 300 tisíc Kč dluh a je nemajetná. Od nás již dostala peníze s tím,že nedostane dědictví. Dočetl jsem se, žeNový občanský zákoník, který bude účinný od 1. 1. 2014 dle současné podoby přidává nový důvod pro vydědění. Tento důvod je navázán na potomka, který je buď zadlužen nebo si počíná tak marnotratně, kdy je na místě obava, že se pro potomkovy děti nezachová povinný díl. U tohoto nového ustanovení účinného od příštího roku si budeme muset počkat na rozhodovací praxi soudů pro naprostou zřejmost výkladu. Jelikož to na ni přesně sedí, poraďte prosím, jak máme postupovat. Děkuji.
Podílové spoluvlastnictví
Dobrý den,jsem vlastníkem ideální poloviny rod.domu se zahradou.Druhým vlastníkem je matka.Mám ještě bratra ,který by měl v případě úmrtí matky nárok na polovinu z matčina podílu. Do nemovitosti průběžně investuji bez přispění jak matky tak batra.Je možné nějak ošetřit, v případném dědictví ,to ,že jsem do nemovitosti investoval jen já?Matka i bratr jsou s problémem seznámeni a souhlasí s nějakou úpravou ,ale není nám známo ,jak taková úprava ,či smlouva má vypadat.Můžete nám prosím poradit?
Dobrý den, manželka je v plném invalidním důchodu a nyní by měla pobírat plný starobní důchod. Co vše potřebuje k přihlášení. DěkujiJAHO
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jak se pohlíží na jednorázový příjem z prodeje dědického podílu. Jedná se o tzv. institut zcizení, neprodává se tedy skutečný majetek, ale podíl na ještě neukončeném dědickém řízení. Pokud jsem takto svůj podíl prodala za dejme tomu 100.000,-Kč, pohlíží se na to jako na ostatní příjem a jak a kde jej zohlednit v přiznání k dani z příjmu?
Velice děkuji za odpověď, tuto velice specifickou kategorii jsem nenalezla v žádných zákonech ani poradnách, jediný výčet § 10 odst. 1 mi neposkytl požadovanou odpověď.
Zdravím, pracuji na dohodu u sro, (příjem do 9999,-/měs.), může si zaměstnavatel uplatnit měsíční paušál za moje auto (4000,-), pokud za něj zaplatí sil. daň?
Dobrý den, můj současný zaměstnavatel mi umožňuje využívat auto k soukromým účelům, zaplatím dle zákona daň při měsíčním vyúčtování mzdy 1% z hodnoty vozu. Na tuto daň jsem byl zvyklý i u předešlých zaměstnavatelů. Současný zaměstnavatel navíc musí účtovat dle legislativy účtovat navíc i DPH z provedených oprav a servisů v poměru
ujetých kilometrů. poměr soukromé/ služební. Musí to tak být?, protože u minulých zaměstnavatelů mě tato částka nikdy nezatěžovala. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, zemřela babička a pri dědickém řízení se jejich syn podílu vzdal v prospěch dědy a dcera se dědictví nevzdala, tudíž ji náleží 1/6 nemovitosti a dědovi náleží 5/6. U dědického řízení urcili cenu 2mil. S tim ze dcera na právo na 330tis. bez ohledu na prodejní cenu. Problém je že kdyz uz děda sehnal kupce, tal jeho dcera nepodepsala prodejní smlouvu s tim že požaduje 400tis. Proto se chci zeptat kdyz bez souhlasu neni mozny prodej, jestli jako vlastnik 1/6 může požadovat nájem po vlastnikovi 5/6. Děkuji
Dobrý den. Mám dotaz týkající se daňového přiznání. Jsem OSVČ a přiznání daně z příjmů FO podávám sama. Kromě příjmů ze samostatné činnosti dostávám nyní ještě stipendium na VŠ(doktorský studijní program, ale je mi více než 26 let). Předpokládám, že dle paragrafu 4, odst. 1, písmena k) ZDP není toto stipendium předmětem zdanění. Zajímá mě však, jestli se jako osvobozené od daně někam do daňového přiznání uvádí, nebo jestli se do daňového přiznání vůbec tento příjem nepíše. Pokud je potřeba ho někam na formulář napsat, prosím poraďte mi, kam přesně se zapisuje. Děkuji moc za odpověď. S přáním hezkého dne.
Dobrý den. Šest měsíců jsem byla v pracovní neschopnosti a zbytek roku na mateřské dovolené, tudíž celý rok 2017 mám příjem pouze z ČSSZ. Jak je to s daňovým přiznáním?
Děkuji
Dobrý den, chtěl bych vědět jak postupovat dále. Manželka pracuje na poloviční úvazek a je v 3. měsíci těhotenství zaměstnavateli to oznamila, protože svou práci nemůže ve svém stavu vykonávat. Stará se o postižené, čili je to fyzicky a psychicky náročné. V práci se ústně dohodli, že bude tedy jen doprovázet pacienty k lékaři, do práce, do obchodu. Ale i přesto je to náročné, nachodi asi 6-10 Km denně. Někdy tahá i tašku s nákupem. Je unavená a nezvládá to. Zaměstnavatel ji na to odvětil, že má tedy jezdit autobusem. Ale jízdné ji proplacet odmítá a firemni auto ji taky neda. Rekl ii, ze jinou práci pro ní nemá a ať si vezme nemocenskou, nebo ji dá výpověď pro nadbytečnost. Neschopenku odmitla, protože máme dvě děti a musi je vodit do školy, do kroužků apod. Vycházky ji na to nestačí. Může se takto zaměstnavatel chovat, nebo máme raději zajit za právníkem a domahat se svých práv. Děkuji Chalupa
Dobrý dren, od 6. 2 jsem na neschopence z důvodu rizikového těhotenství. Pracuji jako učitelka ve škole. Na mateřskou nastupuji 9.8. Můžu pracovní neschopnost ukončit 30.6 a o prázdninách čerpat dovolenou? Nebo mám nárok vybrat si dovolenou i dřív v červnu na srpen? Děkuji za odpověď, Martina.
Dobrý den, jsem vlastníkem ? podílu bytu, který jsme pořizovali s bývalým manželem před uzavřením sňatku. Vlastníkem druhé poloviny je bývalý manžel. Nyní jsme se dohodli (dohoda schválená soudem), že bývalý manžel v rámci vyrovnání majetkových záležitostí převede svůj podíl na mě. Ve zmíněném bytě trvale bydlím a nadále budu. Můj dotaz zní, zda budu z takto nabyté nemovitosti platit daň, popř. kolik %.
Děkuji za odpověď
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda bych jako státní zaměstnanec ve služebním poměru dle Zákona o státní službě mohla vykonávat i jiné činnosti na základě živnostenského listu nebo jaké obecné možnosti přivýdělku a na základě jaké smlouvy vůbec mám.
Předem mockrát děkuji za odpověď a jsem s pozdravem, Sidy.
Dobrý den. Před několika týdny sem vam psal že zaměstnavatel chtěl aby jsem podepsal škodnou událost, odmítl sem to udělat, neprokázali mně to že tu škodnou událost udělal Já.Nechali mne na pokoji Koncem března mne končit pracovni pomer.Na personálním odeleni říkali že než výpisů zápočtový list Já musím obejít kolečko a podepsat papír že nikomu nic nedluzim.Prosím vás mám za povinnost podepisovat zaměstnavatele tento papír. Mám strach abych potom zaměstnavatel nevyuzil ten papír a nechtěl po mně finanční prostředky. Dikui naschledanou
Dobrý den, zaměstnavatel má sdružení, které ke dni 31.3.2018 končí, nebo-li se rozpadá. Jsem zaměstnaná po dobu mateřské a rodičovské dovolené, která bude u kolegyně ještě 3 roky trvat. Zároveň však jakmile jsem se dozvěděla, že sdružení končí, jsem si našla práci a 1.4.2018 nastupuji u nového zaměstnavatele. Do této doby jsem ale nedala ani já výpověď a ani mi výpověď nebyla dána (ať klasicky či dohodou). Mám nárok na odstupné? Jsem zaměstnána 3 roky a měsíc. Děkuji za odpověď a přeji hezký den
Dobrý den. Byla jsem v r. 2017 zaměstnána po celý rok na základě pracovní smlouvy na HPP. Loni jsem měla pracovní úraz, takže mám letos povinnost podat daňové přiznání sama. Mám k dispozici obě potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, od zaměstnavatele i od pojišťovny. Z nich zadávám příjmy do daňového přiznání. Navíc jsem však měla za rok 2017 příjem z dohody o provedení práce v úhrnné výši 12.339,- Kč. Mám dva okruhy dotazů: 1.) Musím příjem z DPP do daňového přiznání zadat, když nedosahuje výše 30 tis. Kč? Vztahuje se na něj osvobození od daně dle §10 daň. zákona? 2.) Pokud by byl můj příjem z DPP osvobozen od daně, ale zadat se do daňového přiznání přesto musí, tak jak ho zadám? Mám příjem 12.339,- vyplnit v příloze 2 daňového přiznání a zároveň tam zadat částku 12.339,- jako výdaj ve stejné výši, takže dílčí základ daně z ostatních příjmů bude 0,- Kč? Nebo ho není třeba v tomto případě v přiznání vůbec uvádět?
Děkuji za zodpovězení mého dotazu.
Dobrý den,
podal jsem elektronické DAP, kde jsem však udělal chybu, toho charakteru, že by mi FÚ vracel více, než by správně měl. Chybu jsem si však uvědomil až po odeslání DAP. Samotné "potvrzení", jenž se má fyzicky dodat do 5 dnů jsem nedodal, protože se na něm píše, že pokud nedodržím tento interval, nahlíží se na něj, jako by DAP podáno nebylo. Udělal jsem správnou věc? Budu moct podat nové elektonické DAP, ve kterém uvedu vše správně a dodám fyzicky nové potvrzení? Nebo budu muset opravovat to špatné/staré?
Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, v předešlém roce (2016) mi vedla účto jedna paní účetní, ale nebylo jednoduché se s ní domluvit, tak jsem v roce 2017 začala účetnictví vést sama, jsem čtvrtletní plátce, nyní u daňového přiznání si nejsem jistá co vše bych měla mít zaúčtováné, aby bylo DAP správně. Ze závazků jsem převedla vše do peněžního deníku, banka mi souhlasí na PČ i KS, majetek nemám, osobní spotřebu teprve do deníku zaúčtuji, odvody na soc. a zdrav. tam mám taky, můžu si zaúčtovat náklady za užívání soukromého auta? A zatím mi nesedí peníze v hotovosti, protože předchozí paní účetní mi není schopná sdělit konečný stav :-(
Předem děkuji za radu.
Dobrý den,
S manželkou jsme minulý měsíc koupili dům, který je cca 10 let rozestavěný a do dnešního dne ještě nebyl zkolaudován. Budeme muset platit daň z nabytí nemovitosti? Předem moc děkuji za odpověď.
Dobrý den, prosím o radu, v oblasti podání daňového přiznání FO. V roce 2017 jsem byla na rodičovské dovolené a čerpala rodičovský příspěvek. Byla jsem vedena jako zaměstnankyně ve firmě, kde jsem si však na rod. rovolené nepřivydělávala (tedy příjem 0,- Kč). U jiné společnosti jsem si částečně přivydělávala. Nejprve (protože jsem si myslela, že půjde o krátkodobou spolupráci) na Dohodu o provedení práce - celkem 20 tis. Kč. A posléze jsem práci fakturovala - pracovala na ŽL (u stejné společnosti). Růžové prohlášení nemám podepsáno nikde (nebyla jsem si jistá, zda ho podepisovat, když mi vyplývá povinnost podat si přiznání sama). Otázka zní, jak nyní podat přiznání - když mám souběh dohody a fakturované činnosti u jedné společnosti.(popř. co vyplnit do přiznání z "Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti plynoucich na základě dohod o provedení práce). Děkuji za reakci.