NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY
Dobrý den, mám na Vás dotaz ohledně poplatků za studia. Minulý školní rok jsem studovala první ročník Ošetřovatelství, což je tříletý bakalářský obor. Po odstudovaném roce jsem bakalářský obor přerušila na rok. Byla jsem přijata na pětiletý magisterský obor Učitelství. Ten nyní studuji v prvním ročníku. Od příštího roku chci studovat bakalářské i magisterské studium současně. Tedy nastoupim u obou dvou oborů do druhého ročníku. Chtěla jsem se zeptat, zda si budu muset jedno ze studia platit, jestliže se jedná o obory na stejné univerzitě? Ještě mám jeden dotaz, pětiletý magisterský obor budu končit až dva měsíce poté, co oslavím 26.narozeniny. Tedy státnicovat budu v červnu a 26 oslavím v dubnu. Budu si tedy dva měsíce, kdy už budu mít 26 let platit sama, nebo jestliže jsem započala 5.ročník ve věku 25 let nebudu muset dané dva měsíce před koncem studia nijak řešit. Děkuji pěkně za objasnění mých dotazů a přeji hezký den.
Dobrý den, obracím se na Vás se specifickým dotazem, a sice jak postupovat v případě, že se narodí dítě do třístého dne po rozvodu, přičemž na otce dítěte je automaticky považován bývalý manžel, neb existuje tzv. právní domněnka, ale otcovskou dovolenou si chce čerpat skutečný otec dítěte. Chápu následující postup - příslušný matriční úřad vydá rodný list dítěte s uvedením bývalého manžela. Následně je možné zajít na soud a určit trojstrannou dohodou otcovství k narozenému dítěti, kdy bývalý manžel se otcovství před soudem zřekne, naopak skutečný otec dítěte se k němu přihlásí a já s oběma výroky budu souhlasit. Problém vidím s čerpáním tzv. otcovské dovolené pro skutečného otce. Aby bylo možné o ni požádat, je nutné, aby byl otec zapsaný v rodném listu dítěte. Matrika na vystavení rodného listu má 30 dní. Následuje podání žádosti na soud, který ale samozřejmě rovněž má zákonnou lhůtu na předvolání a vydání rozhodnutí. Upřímně pochybuji, že se vše stihne vyřídit do konce šestinedělí. Obracím se na Vás tedy s dotazem, jak v takovém případě postupovat? Bude například k čerpání otcovské stačit, když doložíme zaevidované podání na soudu s ověřenými podpisy všech tří účastníků společně s průvodním dopisem, kde bychom situaci vysvětlili? Pamatuje vůbec zákon na obdobnou situaci? Moc děkuji za odpověď.
Babička (83let, státní důchod) uzavřela pachtovní smlouvu, kdy celková výše pachtovného včetně daně z nemovitých věcí činí 20 863,- Kč za rok 2018. Má povinnost podávat DP ? pokud ano, poprosila bych o praktický návod -vyplnění přílohy 2, nemáme zkušenosti :-) děkuji
Dobrý den, mám dotaz ohledně paušálních výdajů. Manžel podniká v řemeslnické činnosti / stavební činnost/ a chce za rok 2018 uplatnit paušální výdaje, na které má nárok ve výši 80%, ale chtěl by uplatnit paušální výdaje pouze ve výši 30%, protože si chceme vzít úvěr na bydlení / dokládání příjmů bance/. Může uplatnit paušální výdaje pouze ve výši 30% procent, i když spadá do kategorie, kde by měl uplatnit výdajový paušál ve výši 80%. Děkuji za vaší rychlou odpověď. Tereza
Dobrý den, ráda bych prodala svůj podíl na společné nemovitosti druhému spoluvlastníkovi, který nemovitost užívá, podniká zde. Já bydlím 150 km daleko a nevyužívám ji. Před časem (cca 2 roky) jsme proto nechali společně vyhotovit znalecký posudek tržní ceny nemovitosti. Částka stanovená tímto posudkem potenciálního kupce zřejmě zaskočila, domníval se, že bude nižší minimálně o polovinu a tak o podíl přestal mít zájem. Nyní by ho rád koupil, ale cenu chce odvíjet od nového znaleckého posudku, který si hodlá nechat zhotovit. Nemovitost se za poslední 2 roky zhodnotila (nová střecha, kotel). Myslím si, že nyní potřebuje posudek jako kupující pro daňové účely. Může se cena nemovitosti výrazně lišit, pokud se dělá posudek za účelem daní či za účelem stanovení tržní ceny? Domnívám se, že za poslední 2 roky došlo k nárůstu cen nemovitostí i k jejímu zhodnocení za společné peníze, přesto požaduji stejnou cenu, jako před 2 lety. Očekávám ale spekulaci. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ohledně daňového přiznání a odpočtu na dítě. V roce 2018 jsem byla zaměstnaná do konce srpna, poté mi skončila pracovní smlouva a já jsem přešla na mateřskou dovolenou. Nyní si budu podávat daňové přiznání a chtěla jsem se zeptat, zda si v něm můžu uplatnit slevu na dítě, které se narodilo v říjnu 2018? A ještě jsem se chtěla zeptat, zda slevu na poplatníka můžu čerpat za celý rok 2018 v plné výši. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, rád bych Vás poprosil o radu. Podávám daňové přiznání za rok 2018 jako fyzická osoba, která vykonává samostatně výdělečnou činnost jako vedlejší zdroj příjmů. Zároveň jsme s manželkou koupili nemovitost (bytovou jednotku, v katastru změna vlastníka k 3.12.2018), kterou jsme v roce 2018 nevyužívali k vlastnímu bydlení, ale kterou jsme v prosinci roku 2018 pronajímali původním majitelům (nájem trval ještě v lednu roku 2019, od února už byt využíváme k vlastnímu bydlení). Tento příjem (16.727,- Kč) tedy přiznávám v daňovém přiznání. A můj dotaz zní. Mohu si jako náklady napsat zrychlený odpis nemovitosti (pořizovací cena byla 4.500.000,-)? Pokud ano, tak v plné výši za celý rok nebo jen poměrnou část, protože jsme byli vlastníky pouze jeden měsíc. A jak je to potom s odepisováním úroků z hypotéky a pojištěním nemovitosti? A poslední otázka, jak toto počítat při daňovém přiznání za rok 2019, když k 31.12.2019 budeme využívat byt k vlastnímu bydlení a v lednu 2019 jsme z něho měli příjem z pronájmu. Předem Vám velmi děkuji za odpověď. S pozdravem a přáním příjemného dne.
Dobrý den, rád bych se zeptal na výpočet čisté mzdy. Ve smlouvě mám tuto větu: S účinností od 7.1.2019 je Vám přiznán tento mzdový tarif: Základní měsíční hrubý tarif ve výši Kč 24.000,00 Dostal jsem výplatní pásku kde je mzdový výměr 24 000/měs. ale vedle je mzda(to je předpokládám hrubá) jen 19 826 ze které je správně výpočet č. mzdy 15 724Kč-nemám žádné bonusy. Jaký je rozdíl mezi mzdovým výměrem a hrubou mzdou. Neměl bych mít hrubou mzdu 24 000 Kč? 24000 je částka pro zaměstnavatele, který musí zaplatit, chápu-li to správně. Pokud budou otázky, zašlu vám smlouvu a výplatní pásku. Děkuji
Dobrý den, v roce 2018 jsem zrušila životní pojištění, které jsem si odepisovala z daní. Vím, že bych v daňovém přiznání měla provést dodanění, ale nevím na jakou částku. Výše daňových odpočtů se v průběhu let měnila a za některé roky jsem ji neuplatňovala vůbec. Bohužel nemám doklady z predchozích let a jednotlivé částky si nepamatuji. Můžete mi prosím poradit, kde zjistím jakou částku mám dodanit? Děkuji za odpověď!
Zdravím, minulý rok (2018) jsem k 31.3.2018 ukončil pracovní poměr (HPP) a od 1.4.2018 přešel na OSVČ (založil živnost). Během roku 2018 jsem tedy byl 3 měsíce "klasický" zaměstnanec a 9 měsíců OSVČ (každé vždy zvlášť). Během zaměstnání za mě zaměstnavatel vyřizoval všechny daňové povinnosti a já dostával svoji čistou mzdu na účet. Jako OSVČ si budu již podávat daňové přiznání sám a zajímá mě zda-li budu v DP za rok 2018 uvádět pouze příjmy z OSVČ období nebo zde musím uvést i příjmy z HPP období? Díky M.
Dobrý den, prosím o radu. Od 1.9.2018 jsem nastoupila do zaměstnání na plný úvazek po ukončení rodičovské dovolené. Můj výdělek do konce roku však nepřesáhl 68.000,- Kč. Může si tedy manžel uplatnit slevu na manželku za celých 12 měsíců, nebo pouze za 8 (leden – srpen)?? Moc děkuji za informaci a přeji krásný den.
Dobrý den, mám dotaz, jsem na mateřské dovolené, druhé v pořadí. Mám 2 leté a 5 měsíční dítě. Jsem stále zaměstnanec na dobu neurčitou, i druhou mateřskou mi vyplácel zaměstnavatel (denní vyměřovací základ cca 1000 Kč). Mám po dobu mateřské dovolené nárok na daňový bonus na děti, když si podám daňové přiznání za rok 2018 sama. moc díky za odpověď
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda jde na nějakou volnou činnost europalety pouze vykupovat a po roztřídění dále prodávat. ( né opravovat a vyrábět nové - na to musí být nějaké oprávnění myslím ). Děkuji za odpověď.
Dobrý den, prosím o radu. Byla jsem na rodičovské dovolené a současně jsem podnikala. Dcera 3. června 2018 dovršila věku 4 let a úřad práce ve svém rozhodnutí uvedl datum odejmutí dávky od 1.7.2018. Byla jsem tedy až do 1.7.2018 osobou za kterou platí pojistné stát a minimální vyměřovací základ pro mne platí až od 1.7.2018? Děkuji za odpověď.
dnes mi přišel dokument o ukončení studia (pro nedostatečný počet kreditů). Chci se zeptat, co to v tuto chvíli pro mě znamená, jak mám postupovat atd. Ode dneška mám lhůtu 5 dnů k vyjádření se k danému dokumentu. Ve studijním a zkušebním řádu je napsáno, že den ukončení studia je den, kdy rozhodnutí nabylo právní moci. Kdy tento dokument tedy nabývá právní moci? Den, kdy mi byl doručen? Po těch 5 dnech? Nebo po 30 dnech (jak jsem se kdesi dočetla? Nejsem tedy již studentem VŠ. Kdy nejpozději se mám dostavit na úřad práce? Je jedno, na kterou pobočku se dostavím nebo to musí být v místě trvalého bydliště? Co všechno mě na úřadu čeká, co všechno budu muset zařizovat? Stále mám brigádu. Musím na ÚP i tak? Se studiem bych ráda pokračovala. Jen se hlásím na jiný obor. Pokud zvládnu přijímačky, mohla bych být opět studentem od poloviny června. Přihlíží se na to na ÚP? Postupuje se např. nějak jinak?
Dobrý den, podnikám a chtěla bych se přihlásit k bakalářskému studiu (Obchodní podnikání) na Jihočeské univerzitě. Bude to mé první vysokoškolské studium. Vztahují se na mne nějaké semestrální či jiné poplatky, vzhledem k tomu, že jsem již přesáhla věk 26 let? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, mám dotaz. V zaměstnání pracuji od 1.8.2018, pracovní poměr končí 28.2.2019 - s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Výpověď jsem podala já bez udání důvodu. 14.1.2019 jsem nastoupila na nemocenskou z důvodu úrazu a nastoupila jsem zpět do zaměstnání 18.2.2019. Aktuálně se mi jedná o nárok na dovolenou. Kolik dnů si mohu vyčerpat? Nejdříve mi personalistka s účtárnou tvrdila, že mám nárok na 4 dny dovolené (máme 25 dnů na rok) a dnes mi poslala email, že po přepočtu z důvodu mé nemocenské mám nárok pouze na dva dny. Četla jsem si o výpočtu poměrné části dovolené - ale i tak mi dva dny nevychází. Je možné, že nemocenská krátí dovolenou? Na kolik dnů mám tedy ze zákona nárok? Děkuji Vám mnohokrát za radu
Dobrý den, na co vše má nárok budoucí matka která studuje VŠ. Bydlí s přítelem v nájmu a dítě bude otce mít v RL. Přítel je rozvedený a odvádí 6 tis. měsíčně na děti a příjem má v průměru 18 tis. Nájem je 9 000 tis. Bohužel nemohu najít relevantní odpovědi a rád bych kamarádce pomohl s těmato trablema. Děkuji za odpověď
Dobrý den, byla jsem půl roku na nemocenské, nyní zaměstnavatel vyžaduje, než nastoupím do práce udělat preventivku. Na prev. kontrolu se musím objednat, tak vybírám dovolenou. Určil mi jiného lékaře než ostatním zaměstnancům, proto mám obavy, že nepočítá s mým návratem. Pokud by mi tato prev. kontrola dopadla neúspěšně, mám možnost se proti rozhodnutí lékaře odvolat? Děkuji za odpověd.
Přeji hezký den! V zodpovězených dotazech jsem se dočetl, že je možno do nákladů při pronájmu bytu možno započítat paušálně Kč 4000 (výjimečně až 5000) za používání vozidla, byť by toto bylo použito jen jednou měsíčně. Můžete mi prosím prozradit, z jakého paragrafu zde vycházíte? Nepodařilo tuto informaci nikde v "paragrafech" najít. Za Vaši odpověď Vám předem zdvořile děkuji.