NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY
Dobrý den, v dědickém řízení jsem zdědil vysokou částku cca 20 mil Kč. Chci zajistit vyšší výnos než je předpokladána míra inflace. Existuje bezpečný způsob investice v rámci kapitálového trhu? Nebo mi nezbyde nic jiného, než se sám vložit do spekulativního nákupu nemovitostí například. Asi to je reálně vhodný způsob před platností Eura u nás .. co myslíte?
Dobrý den,
zajímalo by mě, zda si jako zaměstnanec (fyzická osoba) mohu vydělat nějaké peníze mimo zaměstnání, aniž bych si musel zřizovat živnostenský list. V případě, že je to možné, např. na základě smlouvy o dílo, je tato částka nějak omezena.
Děkuji za odpověď
Dobrý den,
ve společnosti došlo k technickému znodnocení majetku, který je vedený na účtě 022. Toto technické zhodnocení je doposud na 042 doposud není dokončeno, ale háček je v tom, že majitel společnosti veškeré technické zhodnocení financoval z vlastních zdrojů tzn., že jsem dopsud účtovala nákup materiálu a služeb na 042/365 jako závazek ke společníkovi.
Společník netrvá ihned na vrácení finanční půjčky, tak mě napadlo řešení tj. Kapitalizace finančních závazků společnosti § 132 ObchZ.
Závazek přeúčtovat 365 / 413 ?????
Máte nějaké jiné řešení, nebo mi doporučujete to mé? Jedná se zhruba o 500 tis.Kč.
Stavební firma založila účet u ČSOB, který slouží ke skládání peněz klientů jako jistina na postavený dům, aby bylo zřejmé, že klient má dostatek prostředků na financování stavby. Účet je pod hlavičkou firmy, ale firma s ním nemůže nijak disponovat a úroky z vkladu jdou ve prospěch toho, kdo peníze na účet složil.
K uvolnění peněz bude docházet až na základě zálohové faktury a pokyn k převodu peněz může provést pouze zákazník. A ten si je může i kdykoliv vyzvednout zpět. Pro firmu je tento účet pouze informativní - je zde vidět solventnost klienta.
Je firma povinna z této jistiny odvest DPH? Domníváme se, že se nejedná o klasickou přijatou zálohu a tudíž toto nepodléhá DPH.
Dobrý den,
manželka bude žádat o plný inv. důchod. Při výpočtu důchodu se vychází z vyměřovacího základu, který se stanoví (podílem součtu koeficienty upravemými ročními příjmy za rozhodné období) a (počtu dní tohoto rozhodného období minus vyloučené doby) krát 30,4.... Tím se získá průměrný měsíční příjem. Normální rozhodné období pro rok 2007 je 8086 dní. Dotaz zní.
Pokud manželka v letech 2001 až 2005 pobírala částečný invalidní důchd a nikde nepracovala a ani nebyla registrována na pracovním úřadě (tudíž nebyla účastna důchodového pojištění) jak je to potom s rozhodným obdobím. Zůstává rozhodné období 8086 dní nebo je to 8086 minus 4x365 dní. tj. doba po kterou nebyla manželka účastna důch.poj. se nezapočítává? Dotazoval jsem se na tuto věc dvakrát na ČSSZ v Praze na info lince a pokaždé jsem dostal naprosto "zaručeně správnou" odpověď leč vždy jinou. Podle jedné referentky je rozhodná doba vždy 8086 dní, podle druhé se doba kdy nebyla manželka účastna důch.pojištění nezapočítává, tedy rozhodná doba by měla být 8086 minus 4x365 dní. Hledal jsem odpověď v zákoně 155/1995 Sb. ale stejně mi to není jasné. Jak to vlastně je. podtatně to totiž ovlivňuje výši důchodu.
Děkuji moc předem za odpověď.
S pozdravem
Ing. Vladimír Pavelka
Mám nastoupit do práce, budoucí zaměstnavatel mi nabídl možnost pracovat pro něj na ŽL. S tím,že to spočítáme tak, aby to pro mě "vyšlo na stejno". Měla jsem mít plat 20.000,- čistého. Kolik bych musela fakturovat aby to tak vyšlo? Nebo jak to spočítám? A je lepší zaměstnanecký poměr nebo práce na ŽL? Díky za odpověď.
Dobrý den, jsem studentem VŠ řádného denního studia. Od kamaráda jsem dostal nabídku práce na vytvoření software na analýzu patentových záznamů pro jistou univerzitu v Dánsku. Vzhledem k výraznému rozdílu mezi finančním ohodnocením brigádníků v ČR a v Dánsku jsem tuto brigádu vzal a práci již téměř dokončil. Nicméně je potřeba nějakým způsobem provést platbu. Možností je několik. Zmíněný kamarád mi může zaslat peníze např. prostřednictvím služby PayPal, nicméně jako občan Dánska platí velmi vysoké daně a doporučuje mi nalézt jiný způsob platby. Nicméně jsem se dočetl, že z příjmu ze zahraničí platím daň v místě příjmu. Bylo mi doporučeno vytvořit si živnost (což si nejsem jist, zda vůbec jako student mohu) a odvedenou práci fakturovat. Nemám v tomto ohledu žádné znalosti ani zkušenosti, jak se obvykle postupuje, případně jaký způsob pracovní smlouvy atd. volit. Prosím poraďte. Děkuji. Hyka
Dobrý den. Jsem studentka a je mi 18 let. Tento měsíc (červenec 2008) jsem si přividělávala na brigádě. Vydělala jsem si 6500 a mám uzavřenou dohodu o provedení práce. Chtěla bych se zeptat jakou daň budu odvádět a je-li možnost na nějaké odpočty či vrácení.
Děkuji za odpověď!
Je přijatá dotace, získaná v rámci výběrového dotačního řízení Ministerstva kultury, zdanitelným příjmem. Podle § 4 odst 1 t) si myslím, že by měla být od daně osvobozena, ale nejsem si jista zněním v tomto bodě zákona.
děkuji za odpověď
Dobrý den, vlastním od 1.1.2006 byt v Praze, osobní vlastnictví. Přihlášená v něm nejsem, byt pronajímám. Potřebuji teď ale "poshánět" cca 2,5 milionu korun na stavbu rodinného domku, kde budu bydlet s matkou. Při prodeji bytu bych asi musela platit daň z příjmu z ceny prodeje. Proto zkouším i možnost sehnat na přechodnou dobu hypotéku nebo stavební spoření, které bych za cca 2,5 roku, až budu byt vlastnit 5 let, mohla jednorázově splatit z peněz získaných prodejem bytu. Ručit mohu přímo tou nemovitostí, která se bude stavět. Nebo tímto bytem - ale jak by potom vypadal prodej, když by na něm bylo zástavní právo? Dá se nějak "zastavit" i výnos z prodeje, abych mohla po dobu této zástavy byt prodat? Mám uzavřené stavební spoření, od 2006, spořím 1.700 Kč měsíčně. Jsem IČO fyz. osoba, ale s podnikáním teď končím, budu muset někde nastoupit do práce, zatím žádnou nemám, tedy příjmem ručit nebudu moci. Matka je v penzi. Je pro mě nějaká šance na úvěr cca 2,5 mil. za těchto podmínek? Děkuji.
Döbrý den. Jako jednatel s.r.o. nemám s s .r.o. uzavřenou ani pracovní ani žádnou jinou smlouvu. Tato funkce mi plyne automaticky z registrace v OR. Pokud si chci jako jednatel uplatňovat výdaje jako daňové, musím mít ještě se s.r.o. uzvřenou nějakou smlouvu?děkuji.
Dobrý den, prosím o informace. OSVČ-plátce DPH, vede daň. evidenci, s před. podníkání provádění drobných staveb... zakoupila automobil Ford Transit 2,5 DI. Základ DPH 101 722,69 DPH 19 327,31 + v 0 sazbě DPH 3950Kč. Jak postupovat při zaúčtování do PD a odpočtu DPH, vést vozidlo jako IM, odpisy? Děkuji za odpověď
Dobrý den, zajímalo by mě, zda když mám hrubou jednorázovou mzdu 20.000 Kč na dohodu o provedení práce, můžu si podat daňové přiznání a odečíst si tedy slevu na poplatníka (24.840) a slevu na studenta (4.020) a získat tak daňový bonus? A to i v případě, kdy jsem tuto dohodu měla uzavřenou jen na tři měsíce? Děkuji, TM
Dobrý den
Nedávno jsem se stal plátcem DPH jako fyzická osoba.Předmět podnikání je stolařská výroba.Nejsem si jist kdy lze uplatnit sníženou sazbu při dodání např:kuch.linky, schodiště, pergoly atd.
Jak vždy s jistotou určím DPH?
Děkuji
Dobrý den, při prodeji bytu v osobním vlastnictví, který vlastním třetím rokem, ale nejsem v něm trvale hlášená: jakou budu platit daň kromě daně z prodeje nemovitosti? Dan z příjmu podle §7? nebo §10? Z celé částky prodejní, nebo rozdílu mezi prodejní a původní kupní cenou? Platí se z této částky pojistné sociální a zdravotní? Existuje způsob, jak tuto daň z příjmu neplatit, použiji-li celou částku získanou prodejem na řešení své bytové situace? Děkuji předem za odpověď.
Dobrý den,
fyzická osoba, plátce DPH,plátce silniční daně, osobní automobil na leasing, auto používá pro podnikání, které není v majetku firmy. Podnikatel má nárok uplatnit výdaje na dopravu sil.mot.vozidlem v prokázané výši.Tzn.,že pro uplatnění výdajů použije daňové doklady(paragony)za nakoupené pohonné hmoty, může uplatnit rovněž DPH ?
Dobrý den,mám 2 dotazy:1.se týká výše sazby DPH u výroby a zabudování vstupních dveří do Dětského domova.Je tento objekt považován za objekt,u kterého je možné fakturovat s 9%DPH?
2.dotaz se týká prodeje provozovny,kterou jsme nakoupili v roce 1998 za Kč 1.499.000,-.Odhadní cena je Kč 2.500.000,-, zůstatková samozřejmě jiná.Z jaké ceny se platí daň z příjmu, jaké jiné daně jsme povinni zaplatit,co třeba DPH?Děkuji.Hezký den
Dobrý den, před více než rokem jsme přijali zaměstnance v částečném invalidním důchodu. Nyní už tři měsíce marodí. A přišlo nám vyrozumnění od jeho ošetřující lékařky,že není schopen dosavadní práce na kterou byl přijat a další omezení, dle jeho omezení nemáme ani možnost ho přeřadit na jinou práci. Vedení rozhodlo, po ukončení nemoci o propuštění. Jak máme v tomto případě postupovat. Dle kterého §ZP lze takového zaměstnance propustit, jaká je výpovědní doba a zda má nárok na odstupné a v jaké výši. Pokud bude výpovědní lhůta a nemáme možnost po dobu výpovědní lhůty mu zajistit náhradní pracovní činnost, jak to řešit v tomto případě. Děkuji za pomoc. Ajka
Dobrý den, jistá firma zabývající se prodejem pletiva na drátokoše si bez našeho dovolení na své web stránky umístila fotografie našeho oplocení rodinného domu. Oplocení našeho domu ale není vyrobeno z produktů této firmy ani je tato firma nestavěla. Můžu nějakým způsobem požadovat finanční náhradu za zveřejňování mého majetku bez svolení? Není to klamavá reklama té jisté firmy? Předem mnohokrát děkuji za odpověď. Moranová
Hezký den, chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na návštěvu lékaře v pracovní době a jak často mohu k lékaři chodit. Bohužel lékař neordinuje ve večerních hodinách a má pracovní doba je od 8.30 do 16 hodin. A nechci si vždy na návštěvu lékaře brát dovolenou.
Děkuji za odpověď Lenka