FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU

odpovídal(a): Redakce

Dobry den,v roce 2011 jsem pobirala rodicovský…

Dobry den,v roce 2011 jsem pobirala rodicovský příspěvek.Dále jsem si přivydělala na DPP částku 60000 Kč za rok (měsíčně 5000 Kč,daněno zálohovou daní,podepsané prohlášení k dani, tedy zálohová daň 0 Kč).Je možné,aby si mě manžel žijící ve společné domácnosti uplatnil v přiznání k DzPFO jako manželku bez příjmů?-jiné příjmy než uvedené výše jsem neměla.Budu i já podávat přiznání k DzPFO,kdyz mam danovou povinnost 0 Kč? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je žena na…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je žena na mateřské dovolené a má 2 dohody o provedení práce za rok 2011. Součet těchto příjmů z obou dohod přesáhne 5000kč HM. U 1 dohody podepsala prohlášení. Podá si daňové přiznání na FU sama. Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,měla bych dotaz. Od ledna 2011 jsem…

Dobrý den,měla bych dotaz. Od ledna 2011 jsem pracovala do května 2011. Pak jsem šla na nemocenskou-rizikové těhotenství. Na mateřskou jsem šla 6.12.2011. V 1.dubna 2011 jsem se vdala. Můj dotaz je- nemocenská a rodičovský příspěvek není příjem pro manžela, když si mě dá jako úlevu na manželku do daňového přiznání 2011. Platí pořád 68 000kč za rok na manželku? Úleva na manželku se bude počítat od dubna 2011 a je zahrnuta celá částka 68 000kč v hrubym nebo se to krátí měsícema? 2 dotaz: když si budu dělat svoje daňové přiznání, tak do příjmu zahrnu nemocenskou, mzdu a mateřskou? Pracovní poměr mam na dobu neurčitou. 3 dotaz: nebude vadit, když manžel má nějaké dluhy, ale né exekuci, když uvede tu slevu na manželku a na dítě?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měla bych dotaz. Kdo dělá roční…

Dobrý den, měla bych dotaz. Kdo dělá roční zúčtování daně ze závislé činnosti? Poslední zaměstnavatel v daném roce( zdaňovacím období)? Nebo,když pracovní poměr končí k 31.12. a nastoupí u nového zaměstnavatele do práce 1.1. následujícího roku a předá novému zaměstnavateli všechny doklady za loňský rok, může tento nový zaměstnavatel udělat roční zúčtování z předešlého roku? Nebo má pracovníka odkázat na předchozího zaměstnavatele u kterého pracoval do 31.12.? Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, od října 2011 mám souběžně dvě…

Dobrý den, od října 2011 mám souběžně dvě zaměstnání. Původně jsem pracovala několik let u firmy A na plný úvazek, s podepsaným prohlášením a slevou na poplatníka. Od října jsem si našla novou výhodnější práci ve firmě B a v původní jsme se dohodli pouze na příležitostné výpomoci. Proto prohlášení ve firmě A ukončeno k 30.9. a od 1.10. podepsáno v nové firmě B a tam taky uplatněna sleva na poplatníka. V původní firmě A už pouze cca 3 tis. kč měsíčně, takže bez podepsaného prohlášení zdaňováno srážkovou daní. Ráda bych se proto zeptala, můžu si ve firmě B s podepsaným prohlášením požádat o provedení ročního zúčtování nebo to není možné? A pokud ano, předpokládám, že do zúčtování se zahrnou příjmy z firmy A pouze do 9/2011 (od 10/2011 daněno srážkovou) a z firmy B pak příjmy 10-12/2011, je to tak? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem jednatelka s.r.o. a sjednala jsem…

Dobrý den, jsem jednatelka s.r.o. a sjednala jsem si na úklid kanceláře paní, má živnostenský list, je to Ukrajinka, má ukrajinský pas. Na konci měsíce mi dává fakturu ( částka od 5-7.000 Kč). Platím z této částky srážkovou daň? Děkuji Ghiuri Markéta


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli letos…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli letos zůstala možnost poskytovat zaměstnancům stravenky (přispívat na ně od zaměstnavatele) a jak je to s tím paušálem nebo slevou, která je původně měla nahradit? Existuje něco takového a už je možno něco odečítat? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,před 5 měsíci jsem nastoupila po…

Dobrý den,před 5 měsíci jsem nastoupila po rodičovské dovolené na HPP do malého podniku se 4 zaměstnanci. Zaměstnavatel mi nedal k podpisu Prohlášení poplatníka. Je mi jasné, že za rok 2011 už nemůžu uplatnit výpočet daně. Je možné ale nyní, v lednu podepsat poprvé u tohoto zaměstnavatele Prohlášení na rok 2012, ačkoliv to není do 30 dnů od nástupu?Bude s tím mít FÚ nějaký problém? Příští rok už totiž pravděpodobně budu mít zájem o nějaké odpočty ze základu daně a takhle bych musela za 2012 potom podávat sama daňové přiznání. Děkuji za odpověd


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, žádám Vás o radu v následujícím. V…

Dobrý den, žádám Vás o radu v následujícím. V roce 2011 jsem měla zaměstnance na dohodu o provedení práce. V dohodě bylo sjednáno, že práce budou provedeny v měsíci únor až prosinec 2011 a výplatu odměny ve výši 30.000,- obdrží po dokončené práci. V prosinci mu tedy byla vyplacena odměna ve výši 25.500 Kč (po sražení 15% daně). Můj dotaz spočívá v tom, zda-li můžu tento jeho příjem brát, jako že si nevydělal víc jak 5000 měsíčně (30000/11měsíců =2.727) a daň odvést srážkou 15% 4.500 a zaměstnanec by už tento příjem nikde neuváděl a nebo zda-li se musí brát, že příjem byl vyplacen v měsíci prosinec, tudíž částka přesáhla 5000 měsíčně (30000) a tedy daň 4.500 odvést jako zálohu, udělat Vyúčtování daně z příjmů a zaměstnanci dát potvrzení o příjmu? Prostě jde mi o to, zda-li odměna za provedení práce vrámci celého roku se může průměrovat na měsíc.Děkuji Vám za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den prosím o radu,zapomněla jsem…

Dobrý den prosím o radu,zapomněla jsem pracovníkovi strhávat slevu na děti,za rok 2011, jak prosím zpětně opravit nebo jak opravit. Moc děkuji



odpovídal(a): Redakce

Prosím o radu, náš zaměstnanec pozdě doložil…

Prosím o radu, náš zaměstnanec pozdě doložil potvrzení o studiu dítěte, proto jsem mu uplatnila zvýhodnění na dítě až v měsíci říjnu.V ročním zúčtování daně si uplatní i zvýhodnění za září.Vyplývá z toho ještě nějaká povinnost vůči FÚ?/Opravná hlášení atd./. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můžu se zeptat, jak je to s možností…

Dobrý den, můžu se zeptat, jak je to s možností odpočtu životního pojištění v daňovém přiznání? Jde mi o to, že mi v součané době platí toto pojištění rodiče - mohu já uplatnit nárok na odpočet? A v průběhu příštího roku bych ráda změnila pojišťovnu - musím pak nějakou částku, kterou si odečtu vracet...?


odpovídal(a): Redakce

DOBRY DEN.Mam brigadnika na DPP. Podepsal u me…

DOBRY DEN.Mam brigadnika na DPP. Podepsal u me prohlaseni. Jak mu spocitam mzdu a odvody ? Ma 8000,- hrubeho. Prohlaseni podepsal jen u me. Je to tak, ze vezmu 8000,- odectu jednu dvanactinu ze slevy na dani za poplatnika tj. 1970. A z toho spocitam 15% dan tj. 905,-. Takze brigadnik dostane 7095. ? Ja se musim zaregistrovat na FU jako platce teto dane, zaplatim na ucet 713 a pak v lednu podam vyuctovani. A jemu dam potvrzeni ? Je to sparvne ? Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem studentkou VŠ (21 let) a od…

Dobrý den, jsem studentkou VŠ (21 let) a od června 2011 pracuji na základě dohody o provedení práce. Mám podepsané prohlášení k dani. Zaměstnavateli jsem při podpisu smlouvy donesla potvrzení o studiu na školní rok 2010 - 2011. V září, kdy mi začala škola a nový školní rok, mě zaměstnavatel neupozornil, že bych měla dodat navé potvrzení o studiu. Výplata za září a říjen (nepřesáhla 2000) proběhla stejně jako za prázdninové měsíce (byla mi vypočítána daň a uplatněna sleva na dani, takže jsem vždy dostala výplatu za počet odpracovaných hodin a nic se mi z ní nesráželo). V listopadu mi však na účet přišla jiná částka než měla přijít (odpacované hodiny byly v pořádku), bylo mi řečeno že je to kvůli tomu potvrzení o studiu na nový školní, které jsem jim nedodala. Proto jsem se chtěla zeptat, jak je možné, že v září a říjnu to neřešili a najednou v listopadu ano? Dále potom jestli je možné ty peníze získat nějakým způsobem zpět, pokud bych jim dodala potvrzení a jestli by mě na to měl správně zaměstnavatel upozornit, že musím donést nové potvrzení, nebo si na to musím myslet sama?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o informaci, jak se bude…

Dobrý den, prosím o informaci, jak se bude počítat roční zúčtování mzdy v tomto konkrétním případě: Od 1.1.2011 do začátku září nemoc, září nástup do práce po nemoci, tj. září, říjen, listopad práce. V prosinci vyplacena mzda za listopad spolu s 3měsíčním odstupným (z něj neodvedeno soc. a zdravot.poj.). Mzda včetně odstupného v r. 2011: 115.072, soc. poj. odvedeno 3.698, zdravot. poj. 2.561, záloha na daň 14.280. Kolik je prosím nezdanitelné minimum v roce 2011? Můžete mi prosím sdělit, kolik Kč bude činit vrácená daň při ročním vyúčtování (prohlášení podepsáno)? Za odpověď moc děkuji. Alena P.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám možnost přivýdělku na DPP ve výši…

Dobrý den, mám možnost přivýdělku na DPP ve výši Kč 6500,-/měs. Je pravda, že výše u DPP není omezena, jen nad 5000,- už je zálohová daň? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem zaměstnancem na HPP, nyní mi…

Dobrý den, jsem zaměstnancem na HPP, nyní mi zaměstnavatel nabídl možnost přivýdělku (jedná se o jiný druh jednorázové práce pro téhož zaměstnavatele) Je možné tuto činnost vykonat na základě DPP? Předpokládaný výdělek z této činnosti je cca 8000,-Kč. Jaká bude platba daně a následné roční zúčtování daně - daňové přiznání si podávám sám - myslím tím, jestli potřebuji pro FÚ potvrzení ze závislé činnosti každé zvlášť nebo stačí jedno společné za obě činnosti (z HPP a DPP) Děkuji mnoho za ochotu


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak je to když…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak je to když každý měsíc pobírám výplatu cca 27000 Kč hrubého a nyní mám dostat mimořádné odměny ve výši 10000 Kč. Jak to bude s výpočtem daně. Bude daň vypočítána ve stejné výši 15% nebo se zvedne, jelikož překročím hranici 30000Kč? Kolegové tvrdí, že čím více si vydělám , tím platím vyšší daně. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, několik let pracuji ve firmě na hlavní…

Dobrý den, několik let pracuji ve firmě na hlavní pracovní poměr a mám podepsané prohlášení poplatníka. Nyní jsem si našla další práci a v současném zaměstnání jsme se dohodli, že budu už jen vypomáhat na kratší úvazek. Takže budu mít 2 souběžné pracovní poměry. Je možné u původního zaměstnavatele např. k 31.10. ukončit podepsané prohlášení poplatníka včetně slevy na dani a od 1.11. si prohlášení podepsat u nového hlavního zaměstnavatele? Navadí to takhle v průběhu roku? Naše mzdová účetní by raději až od nového roku. Ale pro mě to tak bude výhodnější, aspoň myslím, u původního zaměstnavatele už bude jen kratší úvazek a také míň peněž, takže pokud nebudu mít podepsané prohlášení a příjem bude do 5000 Kč měsíčně, tak může být zdaněn srážkovou daní a nemusím pak ani podávat přiznání k dani z příjmů kvůli souběhu zaměstnání, je to tak? Za odpovědi na všechny otázky moc děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem starobní důchodkyně a od…

Dobrý den, jsem starobní důchodkyně a od listopadu pracuji na dohodu (před tím jsem ještě nikde nepracovala), chtěla jsem se zeptat, zda při ročním zúčtování mám nárok na slevu na dani v plné výši nebo pouze ve výši 2/12 (prohlášení jsem podepsala). Děkuji