FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ NESCHOPNOST

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měla bych na vás dotaz týkající se…

Dobrý den, měla bych na vás dotaz týkající se pracovní neschopnosti. Mám uznanou nemoc z povolání /r.2012/ a nyní se zdrav. stav zhoršil a na žádost neurologa a ortopeda mi měl obvodní lékař vypsat neschopnost. Ten mi ji vypsal,ale jako ,,obyčejnou nemoc,, a ne jako nemoc z povolání,kde je jiná výše nemocenské. Náhradu na ztrátě na výdělku mi zaměstnavatel nikdy nevyplácel,protože jsem na nemoc z povolání neschopenku nikdy neměla. Prosím o radu,jak postupovat a jestli obvodní lékař konal správně. Děkuji za odpověd. M.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak to je s…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak to je s nemocenskou v nezaměstnanosti. Jsem nemocná s kyčlí 10 měsíců, čekám na operaci ASK kyčle. Bohužel nemocnice nemá peníze, tak mám operaci slíbenou až na jaro 2014. Z důvodu končící podpůrčí doby, jsem zažádala na radu OSSZ o důchod, ten mi nebyl přiznán a bylo mi nakázáno ukončit PN. Po ukončení kontrolky jsem dostala výpověď. Nyní jsem tedy na PÚ. Chci se zeptat z čeho mi bude vyplácena nemocenská po nástupu na operaci.Moc děkuji za odpověď Horynová



odpovídal(a): Redakce

Vyměřovací základ nemocenského

Dobrý den. Mám dotaz ohledně výpočtu nemocenské. Dva měsíce jsem byla na nemocenské s úrazem. Tu jsem ukončila a pár dní na to jsem zjistila, že jsem těhotná. Má práce mi nedovoluji chodit do zaměstnání, tudíž musím opět nastoupit na nemocenskou. Z čeho mi bude vypočítaná, zda z průměrné hrubé mzdy nebo z té předešlé nemocenské? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odstupné po pracovní neschopnosti

Dobrý den, k 30.11.2013 mi končí výpovědní lhůta pro nadbytečnost, 20.11.2013 nastupuji na plánovanou operaci, kdy budu delší dobu v pracovní neschopnosti (asi 3/4 roku).Po ukončení pracovní neschopnosti mi bude zaměstnavatel vyplácet 3-měsíční odstupné, které se prý díky pracovní neschopnosti krátí. Je to pravda, že se odstupné přepočítává.


odpovídal(a): Redakce

Nemoc

Dobrý den, jaký je rozdíl mezi tím, když nastoupíte na nemocenskou ve výpovědní lhůtě z nadbytečnosti, která končí k 30.11.2013 a tím, že půjdu na nemocenskou v tzn. ochranné lhůtě a musím se ihned hlásit na Úřadu práce.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám pracovní poměr, který trvá 1 měsíc…

Dobrý den, mám pracovní poměr, který trvá 1 měsíc, před tím jsem byla na úřade práce 2 roky. Teď jsem otěhotněla a mám rizikové těhotenství, tudíž jsem na nemocenské. Vypadá že na nemocenské zůstanu až do porodu. Prosím o informace zda mám nárok na nemocenské dávky a v jaké výší? Hrubá mzda je 25 000, čistá - 17 900 Kč. Moc děkuji za odpověď. Jsem s pozdravem a úctou.


odpovídal(a): Redakce

OČR

Dobrý den, jak často lze čerpat ošetřovné? Děkuji!


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, netušila jsem, že za 4 dny nemoci…

Dobrý den, netušila jsem, že za 4 dny nemoci budu chudší o 3,5 tis. CZK. Lze to prosím změnit již po výplatě a místo 4 dní neschopnosti, tj. stáhnout neschopenku, dočerpat dovolenou?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pokud je zaměstnanec celý měsíc v…

Dobrý den, pokud je zaměstnanec celý měsíc v pracovní neschopnosti má nárok na vyplacení variabilních složek mzdy, které mu pravidelně nabíhají i přes to, že práci skutečně v daném měsíci nevykonává? Tzn. základní mzda je nulová (náhradu mzdy vyplácí OSSZ), ale variabilní složky mzdy vytvoří např. 2000 Kč v daném měsíci - je správné, že se z této částky odvede SP, ZP, daň a poté se zaměstnanci vyplatí?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den zaměstnankyně je ve zkušební lhůte,…

Dobrý den zaměstnankyně je ve zkušební lhůte, chteli jsme jí ukončit pracovní poměr k 1.7., než jsme jí však oznámení dali, nastoupila na nemocenskou. Protože směny vždy rozepisujeme na 2týdny dopředu a s ní se už nepočítalo, protože měla skončit, neměla už na poslední týden který připadá na 21dnů nemocenské hrazené zaměstnavatelem rozepsané žádné směny. Je to tak tedy správně? Dostane zaplacenou náhradu mzdy jen za směny které měla pracovatdle rozvrhu a protože poslední týden už v plánu nefiguruje, tak za něj nedostane nic? Jí se to samozřejmě nelíbí.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na výpočet…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na výpočet nemocenské. Pracovala jsem s dost vysokým výdělkem a od dubna 2010 až do května 2013 jsem byla na mateřské a rodičovské dovolené. Během května jsem spadla ze schodů a jsem na neschopence. Neschopenku mi vypočítali za první 3 měsíce roku 2010, kdy jsem byla v pracovní neschopnosti, co by rizikové těhotenství. Další měsíce jsem již pobírala mateřskou. Myslela jsem si, že se neschopenka vypočítává ze mzdy a né z neschopenky. Průměrný měsíční plat mi tedy vypočítali 1600,- přitom můj plat se pohyboval nejméně 17000,- až 35000,- Můžete mi prosím poradit, zda je správně vypočítaná? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím jak to je s proplácením…

Dobrý den, prosím jak to je s proplácením nemocenské podnikem ? : První 3 týdny ho proplácí podnik, zbývající dobu nemocenská pojišťovna. Oba vychází při výpočtu výše ze stejných údajů pro výpočet procent dávek, ale podnik mi z tohoto "svého nemocenského" strhl poplatky jako ze mzdy, takže výsledná výše byla nižší než z pojištění. Navíc, přestože jsem za ony 3 týdny tímto zaplatil daně i sociální pojištění, mi tato doba nebyla započtena v důchodovém pojištění, jelikož je vykázána jako pracovní neschopnost. Z nemocenských dávek vyplacených podnikem se platí odvody jako ze mzdy ? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosíme o odsouhlasení zda čerpání…

Dobrý den, prosíme o odsouhlasení zda čerpání dovolené a ošetřovného u naší zamětnankyně je dobou o niž se musí prodložit výpovědní doba, jenž nyní běží? Zaměstnankyně dala 30.4. výpověď, ta nyní běží do 30.6., nařídili jsme jí čerpat zbytkovou dovolenou a po jejím návratu doložila ošetřovačku. Domníváme se, že k prodloužení výpovědní doby o toto viz výše nedojde, domníváme se správně? Víme že výpovědní doba se prodlužuje o nemoc či nástup na rodičák, ale viz výše jsme nedohledali. Děkujeme J.P.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můžu se zeptat, jestli je nějak…

Dobrý den, můžu se zeptat, jestli je nějak omezená doba, kdy může v době pracovní neschopnosti přijít kontrola? Např. 8-20 hodin? Moc děkuji K.V.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na nemocenské

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s pracovní neschopností v případě, že mám dva zaměstnavatele? U hlavního zaměstnavatele mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou, u druhého zaměstnavatele mám dohodu o pracovní činnosti na dobu určitou do konce roku a výdělek mívám více než 5000Kč měsíčně a je mi strháváno sociální i zdravotní pojištění. Nyní jsem čerstvě v pracovní neschopnosti- jak mám postupovat? Mám nárok na nemocenské i u druhého zaměstnavatele? Děkuji moc.


odpovídal(a): Redakce

Nemoc

Dobrý den, zaměstnanec má smlouvu na dobu určitou do 30.4.2013 a od 30.4.2013 je v pracovní neschopnosti. Má nárok na náhradu mzdy za nemoc /pokud ano, tak kolik dní/ nebo mám rovnou neschopenku poslat OSSZ? děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Průměr pro výpočet náhrady

Dobrý den,mám dotaz ohledně nemocenských dávek. Na neschopence jsem od 25.2. Má průměrná hrubá měsíční mzda za poslednich 12 měsiců,tedy únor 2012 až leden 2013, činí 21899,-. Průměrná měsíční mzda za 3 poslední měsice,tj.listopad 2012 až leden 2013,činí 25433,-. Za únor jsem za ten jeden proplacený den dostala 493 kč,ovšem podle mých výpočtů jsem měla dostat 632 kč. Je to pravda? Za březen mi to vychazí na 11 dnů proplácené zaměstnavatelem a 5 dnů od OSSZ. Od zaměstnavatele jsem dostala 5416,-,ale myslím že jsem měla dostat 6952,-. Od OSSZ mi peníze stále nepřišly. Jak by to tedy mělo prosím být? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

nemocenské

Dobrý den, jsem ve výpovědi ze strany zaměstnavatele ke dni 30.4.13.Dnem 10.4. jsem onemocněla.Chtěla jsem se zeptat zdali po skončení PP dne 30.4. mám stále nárok na nemocenské dávky OSSZ.Zaměstnavatel mi dal podepsat, že nežádám prodloužení PP do ukončení pracovní neschopnosti.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu ohledně nemocenské a…

Dobrý den, prosím o radu ohledně nemocenské a následně mateřské dovolené. Do firmy nastoupila těhotná zaměstnankyně k 1.4., po týdnu přesněji 8.4. šla na nemocenskou a nyní to vypadá, že bude na rizikovém těhotenství na nemocenské až do nástupu na PPM. Vyplňuji nyní její žádost o nemocenské dávky, předpokládám, že za naši firmu tam mám tam vyplnit jen těch 8 dní v dubnu s její mzdou. A co ty měsíce předtím to tam nemám vyplňovat nic ? Musí ona dokládat ještě nějakým potvrzením že byla předtím účastník nemocenského pojištění jinde. Je to národností slovenka, ale již je 4 rokem účastníkem pojištění v Praze, má tudíž stejná práva jako zaměstnanec české národnosti ? Děkuji mnohokrát za váš radu ohledně vyplnění žádosti o nemocenské dávky a poté potažmo PPM.


odpovídal(a): Redakce

Nemoc

Dobrý den, pokud ve zkušební době ukončím pracovní poměr a v ochranné lhůtě omarodím, bud mi SSZ vyplácet od 22.dne nemocenskou? A papír na nemocenskou se doručí zaměstnavateli nebo přímo na SSZ?