FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA PRÁCE V DŮCHODU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně svého tatínka.…

Dobrý den, mám dotaz ohledně svého tatínka. Potřebovala bych vědět, kdy musí žádat o starobní důchod. Teď má plný invalidní důchod a dostává rentu z důvodů pracovního úrazu. V dubnu 2014 už má věk na starobní důchod. Prosím o informaci, kdy se o starobní důchod žádá a co k vyřízení potřebuje. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Již asi 17 let jsem na sociální…

Dobrý den. Již asi 17 let jsem na sociální podpoře.Nechci uvádět z jakého důvodu. Zajímalo by mne,jestli budu mít vůbec nějakej důchod a kdyš jo tak jak mi ho vypočítaj. Děkuju předem za odpověd. Karel K.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den! Jsem v důchodu a zajímalo by mne,…

Dobrý den! Jsem v důchodu a zajímalo by mne, kdybych pracoval jako taxikář (OSVČ), jake budu platit sociální dávky a zravotní pojištění, kolik si mohu vydělat, jako pracující důchodce, kdybych měl měsíční příjmy kolem 50000 korun.


odpovídal(a): Redakce

Smlouvy v důchodu

Dobrý den! Prosím o radu. Můj bratr je ve starobním důchodu a chtěl by pracovat jako brigádník u nejmenované firmy. Kolik si může vydělat peněz ke starobnímu důchodu, aniž by platil sociální a zdravotní pojištění a byl ušetřen i daní. Popřípadě kdyby přesáhl výdělky, jaké by z toho vyplynuly fin. povinnosti vůči státu? Děkuji za odpověď! Flucht


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem v předčasném důchodu,když budu…

Dobrý den, jsem v předčasném důchodu,když budu pracovat na dohodu o pracovní činnosti, bude mi ze mzdy odpočítáváno i zdravotní a sociální pojištění i daň? Děkuji Kazíková


odpovídal(a): Redakce

Práce v důchodu

Dobrý den,v dubnu 2013 nastupuji do starobního důchodu,budu-li pracovat dále na novou smlouvu,nebo dohodu o prac.činnosti,musí za mě zaměstnavatel, i já,odvádět zdravotní i soc.pojištění?Manžel je invalida II-ho stupně,a letos přešel z invalidního důchodu do starobního,mohu si za něj uplatnit slevu na dani ze mzdy,a nebo by to bylo možné pouze v případě,že by pobíral invalidní důchod,a ne starobní,nebo se to týká pouze vlastní invalidity?Někde jsem četla,že pokud jsem nepobírala starobní důchod k 1.1.2013,ale budu jej pobírat až v dubnu 2013,tak si mohu uplatnit slevu na dani?Děkuji,Rájecká Františka


odpovídal(a): Redakce

Zdanění DPP důchodce

Dohoda o provedení práce ( důchodce ), výdělek měsíčně cca 3500,-kč. 1,Podléhá od 1.1.2013 dani ze mzdy ? 2,Co je nutno dodržet, aby se daň neplatila ? S díky za odpověď Vít Dostál


odpovídal(a): Redakce

Zdanění DPP důchodce

Dobry den, chtela bych se zeptat jak je to s danenim a odvody v roce 2013 u dpp duchodcu, pokud vydelek mesicne neprekroci 5000. Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,pracuji jako důchodce na dohodu o…

Dobrý den,pracuji jako důchodce na dohodu o pracovní činnosti s průměrnou mzdou 3.500 Kč za měsíc.Jak se mi změní odměna v tomto roce oproti předcházejícímu.Děkuji za odpověď.L.Simunek


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem žena středoškolák 1 dítě bude…

Dobrý den, jsem žena středoškolák 1 dítě bude mi letos 59 let datum odchodu do penze 14.6.2015.Pravděpodobně mi bude ukončen prac.poměr . Obávám se že mne už nikdo nezaměstná. Pracuji od 19 let. Zaměstnavatel byl nucen nám snížit výplaty /nedostatek fin/.Obávám se, že během krátké doby nebude na výplaty . Mám nabídku zkusit práci na živnost.list jako makléř. Pokud budu na UP, je mi jasné, že si nemohu vydělávat. Vzhledem k tomu, že nevím jak mi práce na živ. půjde mám odejít do předčasného důchodu?? poraďte prosím. Upřímně bojím se riskovat , doba je zlá. Mám sice nějaké úspory, ale vše ještě na 2 až 3 roky vázané SS a důchod.přip. Živ.poj atd. Jde mi o to, že se obávám rizika práce na živnostenský list, ale nevěřím v možnost zaměstnání v tomto věku . Předem děkuji Milena Otoupalová



odpovídal(a): Redakce

Jsem pracující starobní důchodce (na dobu…

Jsem pracující starobní důchodce (na dobu neurčitou). Zaměstnavatel mi dal výpověď pro nadbytečnost dne 10.4.2012. Výpovědní dvouměsíční lhůta mi začíná běžet od 1.5. Od 16.4.2012 mi předal nový platový výměr s tím, že mi odebírá funkci vedoucího a příplatek za vedení zaměstnanců a snižuje osobní příplatek. A to bez jakékoliv příčiny. Vysvětlení zaměstnavatele je úspora mzdových prostředků. Od téhož dne mám nemocenskou. Z jakého průměru se mi bude počítat náhrada za nemocenskou, když téhož dne došlo ke změně ve výši odměny za práci? Mám ještě nevyčerpanou dovolenou, kterou si částeně vyberu a zbytek mi musí zaměstnavatel proplatit. Z jakého rozhodného období se bude průměr na dovolenou vypočítávat? Do zaměstnáná s největší pravděpodobností již nenastoupím, z důvodu nevhodného chování zaměstnavatele vůči mé osobě jako starobnímu důchodci (mám psychické problémy).Zaměstnavatel mě přinutil podepsat převzetí nového platového výměru a novou pracovní náplň. Mám nějakou možnost obrany, když s jeho postupem nesouhlasím? Děkuji. Jironov


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,již od května loňského roku beru plný…

Dobrý den,již od května loňského roku beru plný důchod a nepřestal jsem pracovat.Pr.smlouva je na dobu neurčitou,ředitel naší vlečky však chce abych skončil na konci tohoto roku.To už bude mít vyškoleného mladšího zaměstnance kterého přijal letos v únoru.Já s tím v celku souhlasím,ale očekávám,že mi bude vyplaceno tříměsíční odstupné poskončení výpovědní lhůty.Mám na odstupné nárok či ne?Děkuji František Vašmucius,Sokolov.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,může syn podnikatel FO zaměstnat svého…

Dobrý den,může syn podnikatel FO zaměstnat svého otce(důchodce)na dohodu o provedení práce (150 hod v r. 2011)? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je možné s…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je možné s důchodcem dohodu o pracovní činnosti opakovaně každoročně sepisovat. pŘ. 2.10.2006 - 30.9.2007,1.10.2007 - 30.9.2008, 1.10.2008 - 30.9.2009, 1.10.2009 - 30.9.2010, 1.10.2010 - 30.9.2011, 1.10.2011 - 30.9.2012. Dohody jsou vždy na stejný druh práce. Je možné to takto dělat? Děkuji Z.


odpovídal(a): Redakce

Jsem v důchodu starobním a mám nastoupit do…

Jsem v důchodu starobním a mám nastoupit do zaměstnání na 4 hod.denně/60,-Kč/hod. Co budu muset z tohoto výdělku odvádět státu ?


odpovídal(a): Redakce

Je nějaké omezení ve výši výdělku při částečném…

Je nějaké omezení ve výši výdělku při částečném invalidním důchodu? Kolik si může uživatel důchodu přivydělat, aby mu nebyl důchod krácen? Děkuji předem za odpověď. Renka Novotná


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Jsem důchodce, uzavřel jsem dohodu o…

Dobrý den, Jsem důchodce, uzavřel jsem dohodu o pracovní činnosti na max. 18 hodin týdně. Daňové přiznání si budu podávat sám. Co všechno budu muset odvést státu? Budu platit sociální a zdravotní pojištění, když jsem důchodce?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, náš zaměstnanec odchází do starobního…

Dobrý den, náš zaměstnanec odchází do starobního důchodu. Zatím bude pracovat do konce roku 2011 a příští rok chce pracovat pouze občas, podle toho jak ho bude firma potřebovat. Letošek mi problém nedělá(snad) zůstane mu původní smlouva. Ale jak ten příští? Tam musí být nová smlouva nebo může nadále pracovat na původní smlouvu, ale méně hodin, stačí např. dodatek ke smlouvě? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem už zhruba 15 let ve starobním…

Dobrý den, jsem už zhruba 15 let ve starobním důchodu. Naskytla se mi příležitost od ledna 2012 si na DPP přivydělat 10 000 Kč / měsíčně. Chtěla jsme se zeptat, zda si tuto částku můžu jako starobní důchodkyně přivydělat nebo je výše výdělku omezena, dále jestli můžu podepsat prohlášení (růžový papír) a uplatňovat si tak měsíčně slevu na poplatníka a jak to bude s daněmi; musím podat daňové přiznání nebo mi zaměstnavatel může provést roční zúčtování daně pokud nebudu mít žádný jiný příjem (jen tuto DPP a důchod)? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu ohledně zaměstnání v…

Dobrý den, prosím o radu ohledně zaměstnání v předsasném důchodu. Zamšstnanec jde do předčaného důchodu od 28.9.2011 ( starobní by měl od 26.12.2011), na jakou smlouvu či dohodu ho lze zaměstnat a kolik Kč si může vydělat? Během roku 2011 přacuje také na živnostenský list, podává si sám daňové přiznání. Děkuji za odpověď H.B.