FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA STUDIUM A BRIGÁDY

odpovídal(a): Redakce

Práce studenta

Dobrý den, mám dotaz ohledně zdanění, soc. a zdrav. pojištění u studentů. Momentálně pracuji v jedné firmě, kde jsem uzavřel pracovní smlouvu na 20 hod. týdně. U toho studuji klasickým denním studiem na střední škole. Chtěl bych se zeptat, zda mi z mé výplaty bude strhávaná nějaká částka, nebo budu brát čistou mzdu, když jsem student. Jedná se zejména o zdravotní a sociální pojištění, nastudoval jsem si k tomu spoustu informací, ale doposud jsem nepochopil, zda ho za mne zaplatí stát, anebo mi ta částka bude stržena jako „normálnímu“ zaměstnanci. Daně bych platit předpokládám neměl, když jsem student. V předchozím zaměstnání jsem pracoval na DPP tak jsem byl zvyklý, že co jsem vydělal, to jsem dostal. Takže by mne zajímalo zejména: 1) Zda mi tedy bude z výplaty strženo zdravotní a soc. pojištění, pokud ano tak kolik to činí procent. a jakým způsobem vypočítat čistou mzdu. 2)Jaký je rozdíl případně nevýhoda klasické prac. smlouvy vůči např. DPČ, jelikož tato firma mi dala podepsat klasickou smlouvu na 20h. týdně. 3)Je nějaký limit měsíčního, respektive ročního výdělku, od kterého je nutné odvádět daň i jako student? 4)Je možné mít najednou podepsaných několik růž. prohlášení, pokud v jednom měsíci nedojde k souběhu nezdaněných příjmů od několika zaměstnavatelů? Tzn. pokud mám smlouvu výše uvedou u zaměstnavatele A(včetně růž. prhl.) a u jiné firmy B podepsané také růžové prohlášení a DPP, ale nebudu pracovat u obou zaměstnavatelů v jednom měsíci, ale u jednoho mi přijde výplata za říjen a u druhého za listopad tak to není trestné? 5)Kolik můžu mít najednou uzavřených DPP? Je to nějak omezené? 6)Když mi z první výplaty strhli daně i všechna pojištění( výplata byla cca. 1500Kč) mohu těch cca. 400Kč stržených nárokovat při ročním zúčtování daně? Děkuji mnohokrát za odpovědi na mé vyčerpávající dotazy a přeji příjemný zbytek dne.


odpovídal(a): Redakce

HPP studenta

Dobrý den, jsem studentem vysoké školy, budu teď zaměstnán na normální pracovní poměr. Jsem nějak omezen počtem odpracovaných hodin nebo celkovou vydělanou částkou za měsíc? nebo je jedno kolik si vydělám a kolik odpracovaných hodin budu mít? Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem studentkou VŠ a mám brigádu. Stát…

Dobrý den, jsem studentkou VŠ a mám brigádu. Stát za mě, jako za studenta platí zdravotní a sociální pojištění. Proč mi i v práci strhávají zdravotní i sociální pojištění, když jsem jim donesla potvrzení o studiu? Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem studentkou magisterského studia,…

Dobrý den, jsem studentkou magisterského studia, ale v lednu 2012 jsem dosáhla věku 26 let. Pracuji na DPČ u jedné firmy, mé měsíční výdělky se pohybují pouze mezi 4000 až 5000 Kč. Mzdová účetní v červenci zjistila, že je mi 26 let a že bych měla platit větší ZP (do minimální mzdy 8000 Kč)(sama jsem ji tuto "změnu" nenahlásila). Vznikl tímto nedoplatek, který po mě firma chce uhradit. Nicméně na VZP jsem zjistila, že je to dluh firmy a ne můj (že si to má ohlídat firma, že mi bylo 26 let). Nevím tedy, zda poplatek firmě uhradit. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem student státní vysoké školy …

Dobrý den, jsem student státní vysoké školy (23let) a při studiu si přivydělávám na smlouvu "Dohoda pracovní činnost konané mimo pracovní poměr" (denně mohu pracovat maximálně 4h). Zajímalo by mne, zda je nutné abych odváděl všechny daně v plné výši? A pokud příjem nepřesáhne 8000kč, abych doplácel pojistné v plné výši? Pokud například vydělám 2500kč, čistá mzda je o více jak 40% nižší 1482kč. Jo je podle mne naprosto absurdní, když uvážím že jsem student za kterého by měl stát platit sociální a zdravotní pojištění.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, rok a půl jsem zaměstnaná na dohodu o…

Dobrý den, rok a půl jsem zaměstnaná na dohodu o pracovní činnosti, doteď jsem byla student, ale nyní jsem už ukončila VŠ studium. Smlouvu mám do konce roku. Zároveň jsem si zřídila živnostenský list jako vedlejší činnost. Chtěla jsem se zeptat, co se teď pro mě mění, co se týká čisté mzdy vydělané na DPČ, když už nebudu student - budou mi odvádět vyšší daň? a jaké povinnosti s tím souvisí, mám někde něco hlásit(zdravotní, sociální)? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Mohu zaměstnat na dohodu o provedení práce…

Mohu zaměstnat na dohodu o provedení práce studenta ( 18 let)? A pokud ano, bude jeho plat zdaněný, nebo je student osvobozen od daní? Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o odpověď. Student střední…

Dobrý den, prosím o odpověď. Student střední školy odmaturoval 1.6.2011 a nyní je bez práce. Kdy se má hlásit na úřadě práce - všude mi říkají jinak - na ÚP mi řekli, že se musí hlásit nejpozději do 1.8.2011 a jinde mi zase napsali, že až od září. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnanec dovršil 26 let a pokračuje v denním…

Zaměstnanec dovršil 26 let a pokračuje v denním doktorském studiu. Domnívám se, že mu zůstává pouze daňová sleva na studenta, ale už se ho týká minimální základ zdrav. poj. Je to tak, prosím? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o odpověď. Student - 20 let -…

Dobrý den, prosím o odpověď. Student - 20 let - ukončil střední školu maturitou. Je pojištěn ještě přes prázdniny? A když nesežene práci, kdy se má hlásit na ÚP? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem studentem Pedagogické fakulty UK…

Dobrý den, jsem studentem Pedagogické fakulty UK a přivydělávám si brigádně na DPČ. Mám dotaz ohledně odvádění zdravotního a sociálního pojištění. Protože jsem student, zdrav. a socíální by za mě měla odvádět škola, zároveň se mi strhává i ze mzdy a činí orientačně okolo 11-12% v každém měsíci, což se mi zdá hodně. Od kolegů studentů totiž slyším, že se jim strhává mnohem méně... Poradíte, jak to vlastně je? Děkuji za odpvěď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně srážek daně a SZP…

Dobrý den, mám dotaz ohledně srážek daně a SZP studentům, při přihlédnutí k DPČ a podepsanému Prohlášení. Na různých webových stránkách jsem se dočetla, že jako studentovi by měl SZP hradit stát, popřípadě jeho zaměstnavatel, domnívám se že by to nemělo jít srážkou ze mzdy, tedy hradit zaměstnancem, tedy mnou. Proto prosím o vysvětlení jak to tedy se sociálním a zdravotním pojištěním je. Dále by mě zajímalo jak je to s daněmi, vím, že jako studentovi se mi odčítá sleva na poplatníka i na studenta. Když to tedy shrnu mám podepsánou DPČ u jednoho zaměstnavatele, jiné výdělky nemám. Mám podepsané růžové prohlášení a měsíčně je mi sráženo jak SZP tak daň. Dostanu nějaké finance zpět či ne? Děkuji za opověd..


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zajímalo by mě, zda zaměstnavatel…

Dobrý den, zajímalo by mě, zda zaměstnavatel platí za brigádníky, kteří jsou zaměstnáni na DPČ či DPP nějaké poplatky, i když nepracují. Jsou ve výhodě pro zaměstnavatele brigádníci(studenti) proti nestudujícím a pracujícím u jiného zaměstnavatele na HPP?Je mi známo, že prohlášení poplatníka může být podepsané pouze u jednoho zaměstnavatele a student uplatňuje slevu ve výši 335,-kč/měs.Tak z jakého důvodu mi zaměstnavatel tvrdí, že je pro něj výhodnější zaměstnat studenty.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Potvrzení o studiu

Dobrý den, dcera maturovala v r.2007, pak byla nějakou dobu v zahraničí (zdravotní pojistné platila sama), po návratu brigádovala - pojistné platil zaměstnavatel. Od 1.9. nastoupila na Gymnázium a Jazykovou školu s právem státní jaz.zkoušky Zlín. Podle vyjádření zdrav.pojišťovny má statut studenta, za něhož platí pojistné stát. Pracovnice školy však tohle odmítá uznat a vydat dceři potvrzení o studiu, jakož i potvrzení ke slevě na jízdné. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnání studentů

Dobrý den,můžu zaměstnat studentku na letní brigádu, které dovrší v září 16 let?


odpovídal(a): Redakce

Zdanění odměny z DPP

Dobrý den, jsem studentka apobírám sirotčí důchod Nyní budu pracovat na základě dohody o provedení práce. zaměstnavatel chce, abych podepsala růžové prohlášení.Zajímalo by mě, zda nebudu mít problém s úřady,kvůli tomu, že pobírám sirotčí důchod a přivydělávám si. Pokud bych podepsala růžové prohlášení,co by mi z toho plynulo za výhody, pokud nějaké jsou? K čemu je dobré podepsat růžové prohlášení? Předem děkuji za odpověd. S pozdravem Lenka Bébarová


odpovídal(a): Redakce

Práce studenta

Dobrý den, jsem studentkou VŠ a od března pracuji na poloviční úvazek.Jelikož nemám zkušenost s tímto typem pracovní smlouvy,chtěla bych se zeptat,zda za mě jako za studenta musí zaměstnavatel odvádět sociální,zdravotní, zda ho mám platit já a jestli je možné peníze z daně získat zpět přes vyučtování daně za zdaňovací období?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zdanění odměny z DPP

Dobrý den, prosím Vás, chtěla bych se zeptat, kolik si může vydělat student na dohodu o provedení práce aniž by se musela odvést srážková daň z příjmu a kde bych to v zákoně našla? děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zdanění DPP

Dobrý den, můj dotaz se týká daně pro studenty. U zaměstnavatele jsem podepsala dohodu o provedení práce, a odevzdala růžové prohlášení poplatníka daně spolu s potvrzením o studiu. Když je výdělek nižší než nějaká částka, nic mi nestrhnou, když je vyšší, teprve se daní. Chtěla bych se zeptat, jaká je ta hranice do které se nedaní,a jestli se poté daní celá částka, nebo jen to co přesáhne hranici? a dále, jestli mohu žádat v březnu o vrácení daně pro studenty, popřípadě co je třeba na finančním úřadě odevzdat. Děkuji mnohokrát :)


odpovídal(a): Redakce

Práce mladých do 15 let

Dobrý den, můžeme o prázdninách zaměstnat na brigádu 15-ti letého studenta osmiletého gymnázia? V červnu vlastně dokončí povinnou školní docházku (jako by vycházel z 9.třídy). trochu mě zmátl §54odst.2 Školského zákona 561/2004. děkuji za radu.