FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MINIMÁLNÍ MZDA

odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak se vypočítá průměrný (popř.pravděpodobný) čistý měsíční výdělek? Měla jsem smlouvu na rok a tu mi pak už neprodloužily a musela jsou nastoupit na pracovní úřad, kde po mém zaměstnavateli chtěli potvrzení o průměrném měsíčním výdělku. Tam mi něco napsali, ale příjde mi to nějak málo. Průměrně jsem si vydělala tak o dva tisíce víc. Předem děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,zajímá mě jestli mám nárok na náhradu…

Dobrý den,zajímá mě jestli mám nárok na náhradu stravného v tuzemsku v případě, že mám v pracovní smlouvě uvedeno jako místo výkonu práce Česká republika.Pracuji převážně na třech stejných místech v jednom případě asi 7km od bydliště a ve dvou případech cca 250km od bydliště,kdy jedno z těchto míst je sídlem firmy.Na vzdálenější pracoviště je poskytováno služební auto. děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Zaručená mzda

Dobrý den, pracuji na zkrácený úvazek 20 hodin týdně jako samostatná prodavačka, která spadá do 3.skupiny zaručené mzdy. Zajímá mě, jaká by měla být moje minimální hodinová zaručená mzda. Děkuji. Brožáková


odpovídal(a): Redakce

Minimální mzda od srpna

Dobrý den, Jsem OSVČ mám prodavačky zařazené do 3 pracovní skupiny. Pracují na zkrácený pracovní úvazek 37,5 hodiny týdnně. Jaká bude jejich hodinová sazba a zaručená minimální měsíční mzda?. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den, jaké je rozhodné období pro výpočet příplatku za práci svátek ve výši průměrného výdělku zaměstnance, za předpokladu že tento zaměstnanec pracoval ve svátek, za práci ale nečerpal náhradní volno? Dle zákona pokud nevyčerpal náhradní volno za svátek do 3 měsíců(nebo i déle, dle dohody se zaměstnancem), náleží zaměstnanci dosažená mzda a příplatek za práci ve svátek nejméně ve výši průměrného výdělku. Počítá se ale průměrný výdělek k datu, kdy byl odpracován onen svátek(a rozhodným obdobím je tedy kalendářní čtvrtletí předcházející svátku -např. svátek 1. ledna, rozh. období je IV. čtvrtletí předcházejícího roku), nebo k datu, kdy se vypočítávají mzdy-resp. příplatek za práci ve svátek(a rozhodným obdobím je tak předcházející čtvrtletí datu výpočtu mzdy-např. květen, rozh. obdobím je pak I. čtvrletí daného roku)? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chci se ujistit,zda jsem pochopila…

Dobrý den,chci se ujistit,zda jsem pochopila správně,že od 1.8.2013 se zvýšením min.mzdy dochází ke změně i u tohoto případu: Zaměstnanec na HPP, 20 hodin týdně prac.úvazek - dosud mzda 4.900,-Kč/měs, skupina 03 - od 1.8.13 navýšení 5.200,-Kč/měs.? Pokud ano, je nutno sepsat také dodatek k pracovní smlouvě? Děkuji. L.T.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chci se zeptat,jestli minimální mzda je…

Dobrý den,chci se zeptat,jestli minimální mzda je závazná i v případě,že se pracuje ve mzdě úkolové. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pokud je v prac. smlouvě uvedena…

Dobrý den, pokud je v prac. smlouvě uvedena smluvní mzda může zaměstnavatel snižit dotatkem k prac.smlouvě smluvní mzdu. Je mi známo, že samozřejmě existují hranice minimální mzdy,které zaměstnavatel musí dodržet.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zaručená mzda

Dobrý den, po šesti letech u firmy mi byl snížen základní plat o pět tisíc. Plat mám stanovený pouze platovým výměrem, není součásti pracovní smlouvy.Existuje nějaká hranice, na kterou může zaměstnavatel tento plat snížit nebo to může být až třeba na minimální mzdu? původní plat byl 38000. Děkuji za odpověď Šárka G.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.V polovině minulého měsíce jsem…

Dobrý den.V polovině minulého měsíce jsem nastoupila do nového zaměstnání,po několika letech.Výplatu jsem obdržela v částce 5800,-.Zajímalo by mne,zda mám nárok na nějaké dorovnání z dávek SSP,když k tomu pobírám přídavky na 2 děti 1200,- a 3000,- alimenty. Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,můžete mi prosím sdělit výši minimálni…

Dobrý den,můžete mi prosím sdělit výši minimálni mzdy pro funkci asistentka jednatele a mzdová účetní v jednom.Dle nařízení vlády č. 567/2006 Sb., o minimální mzdě, bych tuto funkci zaradila do 4.třídy tj. 10.800,-Kč hrubého je to tak??Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Zaručená mzda

Dobrý den.Pracuji jako prodavačka nábytku.Ve smlouvě máme základní mzdu 7000Kč hrubého plus provize z prodeje.Myslím si, že máme nárok na 8000Kč hrubého, jako minimální mzdu, je to tak?Když jsme se na to informovali, zaměstnavatel nám sdělil, že máme smůlu,že se to měnit nebude.Můžeme s tím někde něco udělat?A jak je to s těmi mzdovýmu skupinami?Pracuji na 40 hodin týdně, včetně víkendů, 10 hodin musíme stát na nohou.V jaké bysme měli být? sama to neodhadnu,ve smlouvě to není.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zaručená mzda x minimální mzda

Dobrý den, můžete mi sdělit, zda je možné pracovat za polovinu min.mzdy tj. 4tis.Kc hrubeho při polovicním poctu odprac.hodin tj. při 20h týdně?Dale pokud je nekdo ridic z povolani, jestli ma odlisnou minimalni mzdu nez treba prodavacka,nebo jestli je min.mzda stejna pro vsechny profese,nebo zda je to nejak rozlisene.Dekuji Vam za odpoved, preji prijemny den


odpovídal(a): Redakce

Zaručená mzda

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli existuje nějaka tabulka podle které se určuje výše mzdy.Zaměstnavatel mi tvrdí, že mi mzdu musí dát podle těchto tabulek a né podle toho kolik chce on nebo já. Nevím co si o tom nám myslet.Pracuji jako prodavačka v oděvech. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Základní mzda

Dobrý den, přijal jsem funkci ředitele malého hotelu.Můj předchůdce před necelým rokem při převzetí funkce zvedl nepřiměřeně základní platy určitým pracovníkům.Skokově prakticky o třetinu ve finančním vyjádření z 12.000.- na 18.000.- až 20.000.- Kč, zdá se mi že takto nelze postupovat.Došlo zde k ignorování mzdových tarifů.Toto odměňování postrádá jakoukoliv motivačnípobídku, protože pohyblivé složky mzdy není možno využít.Zaměstnanci na dohodu, kdy jsem jim učinil výhodnou nabídku snížení základních platů na odpovídající mez a úpravu motivační pohyblivé části mzdy při plnění efektivnosti,většinou nepřistoupili.Jak postupovat? Je možné na příklad při odvolání z funkce vedoucího recepce upravit, tedy snížit z tohoto titulu i základní plat? V zákoníku práce jsem nic takového nenašel.


odpovídal(a): Redakce

Zaručená mzda

Dobrý den, musí soukromá firma dodržovat platové třídy? Může dát např. zaměstnanci 100,-Kč na hodinu? Nebo se musí mzda skládat např. ze základu + prémie(80+20Kč)? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Minimální a zaručená mzda

Dobrý den, prosím Vás, je možné sepsat s budoucím zaměstnancem smlouvu, ve které bude jasně daná prac. doba a pevná měsíční mzda nehledě na min.měsíční mzdu,jestliže dotyčný smlouvu podepíše? Je nějaká taková možnost? Co když je prac. doba flexibilní a nepředvídatelná? A tím také finanční ohodnocení? Jaké jsou v takovém případě možnosti prac. smluv? A ještě jednu otázku,možná bizardní: je možné,jestliže to zaměstnanec takto podepsat chce, že by podepsal doslova "kolik zaměstnavatel usoudí..tolik mi za každý měsíc dá"? Předem děkuji za odpovědi. Marek.


odpovídal(a): Redakce

Zaručená mzda

Dobrý den,reaguji na Vaši odpověď ze dne 15.4.2009 17:16 VAŠE ODPOVĚĎ NA PRACOVNÝ POMĚR 37,5HOD/TÝDEN,HRUBÁ MZDA 6000,-PÍŠETE: Jen Vás chci upozornit, že Vám neodpovídá minimální mzda k uvedenému pracovnímu úvazku, která by měla být alespoň 7.500,- Kč." ANO, ALE TÁTO MZDA MŮŽE BÝT JEŠTĚ KRÁCENÁ 50% Z DŮVODŮ POBÍRANÍ PID, NEBO SE PLETU, DĚKUJI MOC ZA ODPOVĚĎ J. MALÁ PROSÍM VÁS JE SPRÁVNY VÝPOČET HRUBÉ MZDY U PID 32,5HOD/TÝDEN SKUPINA PRACÍ 2: 8900x50%=4450 32,5/40X4450=3615,- Děkuji moc s pozdravem J.Malá.


odpovídal(a): Redakce

Zaručená mzda

Dobrý den, mám dotaz ohledně minimální mzdy,když jsem zařazena do skupiny prací 2 tak by měla být minimální mzda 8900,- týdenní pracovní fond 37,5 hod výpočet je 37,5/40 x 8900 = 8343,75 je to správně? Ještě mám dotaz, prosím Vás je potřebné na mzdovém výměru uvádět skupinu zařazení? Následně je zapotřebí provádět výpočet z minimální mzdy 8900,-? Děkuji moc Jana Malá.


odpovídal(a): Redakce

Minimální mzda

Dobrý den, mám ještě dotaz ohledně minimální mzdy. V zákoníku práce jsem se dočetla, že základní sazba minimální mzdy činí nejméně 7.955,- Kč za měsíc. Jedná se o hrubou nebo čistou mzdu? Toto jsem se tam již nedočetla. Děkuji za odpověď. Katka.