FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU

odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění na dítě

Dobrý den,mám skromný dotaz.Manželka má syna,nejsem jeho otec (jen má mé příjmení) je možné abych v práci uplatnil slevu na dítě ve mzdě.Děkuji Vám za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý deň, 1.9.2012 som po absolvovaní VŠ…

Dobrý deň, 1.9.2012 som po absolvovaní VŠ nastúpila do zamestnania v Prahe. Pri úvodnom vyplňovaní papierov a ružového daňového formulára mi pani mzdová účetní povedala, že ako Slovenke mi budu prvých 180 dní slevu na poplatníka strhávať z platu. Nič viac mi k tomu nechcela povedať a mňa teraz zaujíma kedy a či vôbec sa k týmto peniazom dostanem, respektíve prečo mi to môj zamestnávateľ zo mzdy strháva a moji kamaráti, tiež slováci nemali pri nástupe do práce v ČR takúto zrážku. Vopred ďakujem za odpoveď. Eva



odpovídal(a): Redakce

Potvrzení o příjmech

Dobrý den, chtěla bych se optat, zda 1% z pořizovací ceny služebního vozidla k soukromému užívání se započítává také do hrubé mzdy? Myslela jsem, že se zvýší vyměřovací základ na daně a pojištění, ale když je to nepeněžní "příjem",že se do hrubé mzdy nezapočítává. Nebo si myslím, že to tak dřív bylo. Teď mi účetní tuto částku v potvrzení o zdanitelných příjmech započítala do hrubé mzdy. Tím mi samozřejmě vyšel v daňovém přiznání nižší přeplatek. Moc děkuji za radu. Petra


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování záloh

Dobrý den, prosím o jednu radu. Náš zaměstnanec chce provést roční zúčtování daně, prohlášení má podepsané. Nastoupil do naší firmy 5.3.2012 a tak jsem po něm požadovala doložit dokumenty od 1.1. do 4.3.2012, on donesl jen potvrzení z Úřadu práce, kde byl veden od listopadu 2011 do 29.1.2012, takže mu chybí od 30.1.2012 do 4.3.2012. Tvrdí, že po tuto dobu nikde nebyl veden. Mohu mu já udělat roční zúčtování daně a nebo si ho má udělat sám??? Moc Vám děkuji za Vaši odpověď. Zdravím a přeji hezký den Ivana Chmelová


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani

Dobrý den,zřejmě můj dotaz nějak zapadl.Tedy,maželka je v důchodu a nepřestala dělat,starobní důchod pobírá.v lednové výplatě jí byla odečtena částka 2070kč z čisté mzdy,měl jsem za to že to půjde z hrubé mzdy,je to v přádku?Děkuji František.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Firma ve které jsem pracoval prošla v…

Dobrý den. Firma ve které jsem pracoval prošla v r. 2011 konkurzem a rok nato firma v květnu 2012 skončila v insolvenci. Za rok 2012 nebyly vyplaceny dvě mzdy + 3-měsíční odstupné. Bohužel v potvrzení o zdanitelných příjmech, které jsem od insolvenčního správce obdržel jsou na řádku 1 i 2 uvedeny příjmy včetně těch neobdržených ... Insolvenční správce odmítá poslat opravené potvrzení (pouze se skutečně obdrženými příjmy za rok 2012). Chci se zeptat, zda je pravda na jeho nebo na moji straně - nemůžu přeci zdaňovat něco co jsem v roce 2012 neobdržel ...? Pokud je pravda na mé straně - jak mám dále postupovat, abych obdržel správné potvrzení ? Děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem Karel Kaulich


odpovídal(a): Redakce

Prohlášení poplatníka

Dobrý den, mám dotaz ohledně "růžového papíru". Manželka je na mateřské dovolené, někdy v červnu bude přecházet na rodičovskou dovolenou - na 3 roky. Musí vyplňovat "růžový papír" každý rok počínaje rokem 2013? Je nějaká změna ve vyplňování oproti "standartu"? Neuplaťnuje žádnou slevu na dani (úroky z hypo a dítě si uplaťnuji já, slevu na manželku si odečíst nemůžu, má vyšší příjmy než je min.). O změně ve formuláři č. 22 ví - přiloží volný list. Je povinnost zaměstnavatele dávat výplatní lístky, ikdyž jsou na 0 Kč? Děkuji IB


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování záloh

Dobrý den, zaměstnanec uplatňuje nezdanitelnou částku daně na manželku při ročním zúčtování daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a funkčních požitků za rok 2012 a to tak, že slevu na manželku uplaňuje od počátku roku, v průběhu roku se stala manželka zdravotně znevýhodněnou osobou a to od 19.8.2012 - invalidita třetího stupně. Od kdy uplatním nezdanitelnou částku vyšší od 8.měsíce kdy bylo rozhodnuto o invaliditě, nebo až následující měsíc tj. od září 2012? Výpočet daně provádím za zaměstnance jako jeho zaměstnavatel. Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v roce 2012 jsem vystavila dohodu o…

Dobrý den, v roce 2012 jsem vystavila dohodu o provedení práce na 9000Kč, Prohlášení poplatníka není podepsané,takže jsem zdanila částku srážkovou daní. 1.Jak postupovat, když jsem se dočetla, že DPP do 5000 se použije srážková daň a DPP nad 5000Kč zálohová daň. 2.Osoba se kterou byla uzavřena DPP není stálý zaměstnanec,daně si bude zpracovávat sám, jaký doklad mu postačí k vyúčtování daní? Musím mu zpracovat Doklad o příjmu (tj. 9000Kč mínus 15%daň = 7650Kč), nebo postačí uzavřená dohoda o provedení práce? Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus

Dobrý den, mám zaměstnance, který pobírá mzdu za 8 hodin - 8500 Kč, čili mu vychází mzda na poskytnutí daňového bonusu a je mu vyplácen. Od března 2013 bude pro mne pracovat pouze na dohodu o PP se mzdou do 4000 ,- a bude veden na úřadu práce. Při mzdě 4 tis. nemá nárok na vyplacení daňového bonusu od zaměstnavatele, ale v příštím roce ve vyúčtování daně z příjmů bude mít roční příjem r. 2013 nad 48 000,- a daňový bonus mu bude doplacen. Jen se chci ujistit, že uvažuji správně. Děkuji moc za odpověď. Hanka H.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem fyzická osoba,a mám příjen z…

Dobrý den, jsem fyzická osoba,a mám příjen z pronájmu domku, mohu si výdaje uplatnit 30 % z přijatého nájmu, nebo musím počítat skutečné výdaje spojené s tímto pronájmem? Předem děkuji za odopověď- S pozdravem Marie Volfová.


odpovídal(a): Redakce

Prohlášení poplatníka

Dobry den, od 1.1.2013 pracuji na castecny uvazek na dobu urcitou. v prvni polovine ledna (pred vyplatou) jsem byl podepsat ruzovy formular. Predpokladal jsem, ze budu mit uplatnenou slevu na poplatnika i za leden. Nyni jsem dostal vyplatni pasku za leden a slevu na poplatnika nemam. Nez se obratim na mzdove, chci se informovat, jestli na slevu mam narok a jestli mi mela byt vyplacena, nebo ne. Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Sleva na poplatníka v důchodu

Dobrý den,manželka pracuje při plném důchodu,od ledna sebrali prac.důchodcům daňovou úlevu(2070kč)Zákl.mzda činí 11137kč,poj.soc 724,poj.zdr.502,sp.za podnik 2784kč,zp.za podnik 1002kč.zdanitelný příjem je 11137kč,daňový základ 14923kč,daň dle tabulek 2250,zvýhodnění 0kč.Čistý plat je 7661kč,tedy o 2070kč nižší,je to tak správně? Děkuji za odpověď,František V.


odpovídal(a): Redakce

Prosím o radu jak řešit pozdní oznámení…

Prosím o radu jak řešit pozdní oznámení zaměstnance o ukončení studia dítěte na které je uplatňováno měsíční daň. zvýhodnění. S ohledem na formulář Vyúčtování daně z příjmů - závislá činnost - (odevzdaného) a jestli provést zaměstnanci roční zúčtování.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnakyně předložila potvrzení o…

Dobrý den, zaměstnakyně předložila potvrzení o zaplaceném pojistném za rok 2012 na soukromé životní pojištění ve výši 8 430,- Kč. Na tomto potvrzení je uvedeno, že pojistník za toto pojištění včetně všech připojištěních je povinen platit měsíční pojistné ve výši 769,- Kč, z toho je 584,- Kč pojistné za pojištění pro případ smrti nebo dožití. Jakou mohu použít částku pro výpočet daně z příjmů ze závislé činnosti za rok 2012 při ročním zúčtování pro uplatnění odpočtu? Předem Vám děkuji za odpověď. S pozdravem Marie Volfová.


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování

Dobrý den, zaměstankyně měla zdanitelný příjem do června 2012, od l6. červena 2012 byla na mateřské dovolené. Má nárok při ročním zúčtování daně ze závislé činosti za rok 2012 na celou odpočitatelnou částku tj.cca 24 000,- CZK. Byla zaměstnána jen u jednoho zaměstnavatele. Jiné příjmy neměla. Předem děkuji za odpověď a přeji Vám krásné dny. M. Volfová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, rád bych Vás poprosil o radu. Jsem…

Dobrý den, rád bych Vás poprosil o radu. Jsem student živnostník, který by rád zaměstnával další studenty na DOPP (úklidové práce), hrubý příjem jednoho pracovníka nepřesáhne 10 000 Kč za měsíc. V tomto případě jsem se dočetl, že nebudu muset pracovníka registrovat ani nic odvádět na sociálko, zdravotní pojišťovně atd. Jediné co budu řešit je registrace pracovníka na mém finančním úřadě. Budu řešit pouze daň z příjmu 15%. Když sepíši s pracovníkem prohlášení o dani, tak nic strhávat nebudu. Pokud nepodepíši, tak budu zasílat příslušnou částku na finanční úřad. Do jaké doby od sepsání DOPP s pracovníkem musím registraci na finančáku provést ? Jsou tyto má tvrzení pravdivá ? Děkuji za odpověď. P.Dvořáček


odpovídal(a): Redakce

Prohlášení poplatníka u 2 zaměstnavatelů

Jsem zaměstnána na hlavní pracovní poměr. Od 1.3.2013 budu čerpat peněžitou pomoc v mateřství. U svého současného zaměstnavatele jsem podepsala Prohlášení k dani na rok 2013. U tohoto zaměstnavatele budu ještě čerpat dovolenou mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou v září 2013, v následujících měsících již žádný příjem od tohoto zaměstnavatele mít nebudu. V říjnu 2013 budu mít možnost si přivydělat na DPČ u jiného zaměstnavatele. Můžu u tohoto druhého zaměstnavatele podpsat Prohlášení k dani na měsíc říjen 2013 (případně listopad 2013) a uplatnit slevu na dani? Koho potom v mém případě mám požádat o roční zúčtování daně - prvního nebo druhého zaměstnavatele? Nebo budu povinna si podat daňové přiznání za rok 2013?


odpovídal(a): Redakce

Vyúčtování

Dobrý den, chci se zeptat, jsem posledním zaměstnavatelem zaměstnance, který u nás pracoval v měsíci prosinci. Doložil všechny ostatní měsíce roku potvrzení o zdanitelných příjmech od 3 zaměstnavatelů a potvrzení o úhradě 6000 Kč na životní pojištění. Z pokynů k Vyúčtování mi nevyplynulo, jak uvedu výdělky zaměstnance za jednotlivé měsíce? Jedná se o průměr? A v kterém sloupci mohu uplatnit těch 6000 Kč, které snižují základ daně? A poslední dotaz, provádím pouze jedno Vyúčtování za firmu, kde jsou zálohy uvedeny v úhrnu za všechny zaměstnance?


odpovídal(a): Redakce

Penzijní připojištění

Dobrý den, můžete mi něco objasnit? Zaměstnanec si platil od 1.8.2012 - 1500Kč na důchod.poj. Přinesl mi potvrzení na kterém je, že "zaplatil příspěvky celkem 7500Kč. Tato částka je součtem příspěvků, které poplatník zaplatil na uvedené období (1.8.-31.12) a uvedené smlouvy o penzijním připojištění bez snížení o 6000Kč." To mám od těch 7500 odečíst 6000 a do daň.vyúčt.dát jen 1500Kč? Nebo 5000Kč - když těch 6tis pokrátím měsíci ( 6000/12x5=2500). Díky