FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU

odpovídal(a): Redakce

Záloha n daň

Dobrý den,mám dotaz:můj zaměstnavatel,kterému jsem podepsala prohlášeni o dani přehlédl to že mám dítě a tudíž mi řekl,že nemůžu uplatnovat nárok na slevu na dani,když žádnou daň neplatím.jsem v zaměstnaneckém poměru jeden rok,některé praktiky se mi v práci nelíbí,z toho důvodu jsem dala výpověď.Teď,když jsem na nárok na slevu syna upozornila,dostala jsem za měsíc září 890Kč s tím,že se na to podívá zpětně.Od 3.11.2008 do 2.11.2009 jsem v zaměstnaneckém poměru.Znamená to tedy,že ty dva měsíce v minulém roce už slevu nemůžu dostat zpět a taky nerozumím,proč mám na výplatní pásce v kolonce daně 0.a způsob zdanění tabulkou.Sociální a zdravotní za mně platí.Nevím,jestli tím něco sleduje a jestli někde nepochybila? Neorientuji se v této mzdové tématice,proto prosím o subjektvní názor od vás ,jako odborníků,za který mnohokrát děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Zdanění DPČ

DOBRY DEN ,MAM NA vAS DOTAZ PRAUJU NA dpČ OD 17.9 A NEMAM JEŠTE PODEPSANY PRIHLAŠENI DANI TEN RUŽOVY PAPIR,DOSTALA JSEN VYPLATU A MNELA JSEM STRHNUTO NAZALOZE 1140 KČ BUDE SE TO STRHAVAT KAZDY MESIC TAKOVA ČASTKA,PRIDE MI TO HODNE,A JESTLI MUZU NA TU DOHODU PRACOVAT DELŠI DOBU ,NEBO JE LEPŠI SE ZAMESTNAT NA HPP,PREDEM DEKUJI ZA ODPOVED POŠLETE MI NA MAIL NATASAORSAH@SEZNAM.CZ



odpovídal(a): Redakce

Slevy na dani

Dobrý den, dcera od 1.7.2009 pracuje na DPČ. Zaměstnavateli doložila potvrzení ze školy, že je student. Na vyúčtování má uplatněnou slevu na zaměstnance: 2.070 a studenta: 335. Z hrubé mzdy (např. za srpen) 4.655 má odečteno ZP: 210 a SP: 303. Daňová měsíční záloha před slevami je 945, takže ve výsledku je to 0. Neuplat. daň. sleva poplatníka je 1.460. Nedostala k podpisu Prohlášení k dani. Je potřeba toto Prohlášení podepsat a je to možné i zpětně a jaké výhody by z toho měla? Je možné podat daňové přiznání i bez tohoto podepsaného Prohlášení a žádat o vrácení daně? Jestliže by pracovala 6 měsíců, kolik se odečítá za poplatníka (6 x 2.070 nebo 12 x 2.070)a za studenta (6 x 335 nebo 12 x 335)? Děkuji Lia


odpovídal(a): Redakce

Prohlášení poplatníka

Dobrý den, Máme zaměstnance na dohodu o provedení práce.Hrubá mzda 4 000,- mohu dát podepsat prohlášení( bude tedy zálohová daň ?) děkuji moc Jana Pawlicová


odpovídal(a): Redakce

Základ daně

Dobry den Mam dotaz ohladom dani. Manzel je zamestnanec SR ale je tento rok ekonomicky cinny v CR. Zamestnavatel v SR mu urcil mzdu v prepocte na CZK 24500. Ceska firma ktora zanho odvadza preddavky za dane mu robi akusi fiktivnu mzdu na ktorej je ciastka 39000 CZK co je obrovsky rozdiel odvedenej dane. Prosim vas o radu co to znamena fiktivna mzda a ako bojovat proti tomu aby sa s tejto ciastky platili dane a zaroven aj odvadzali vysoke preddavky? CZ zamestnavatel sa vyjadril ze to tak skratka je a nikto nam to nevysvetlil ako to vlastne je. Velmi pekne dakujem za skoru odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den, posílala jsem dotaz ohledně daňového zvýhodnění na syna, který studuje Vš a nyní začal pobírat částečný invalidní důchod. Děkuji za Vaši odpověď. Zapomněla jsem ale ,že se syn zárověň obdrží průkaz TP. Bude se ale odvolávat a žádat o průkaz ZTP/I, neboť má svalovou dystrofii a potřebuje příspěvek na provoz motorového vozidla. Bude si i pak moci manžel nechat odečítat daňovou úlevu na syna? Z dotazů si myslím, že by to měl být dokonce dvojnásobek. Kde - v jakém odstavci bych si to mohla najít, protože naše mzdová účetní mi tvrdí, že manžel už na syna na daňové zvýhodnění nemá nárok, jelikož částečný invalidní důchod je synův příjem. Dokonce mi tvrdí, že zpětně od data přidělení důchodu synovi, manželovi dodaní již odpočtenou daňovou úlevu na syna 23 let, který ještě studuje VŠ. Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den,mám dotaz.Dcera /24let/ jednoho zaměstnance vykonávala po ukončení SŠ výdělečnou činnost.V současné době přišla o zaměstnání a začala od září studovat soukromou vysokou školu managementu-kombinované studium.Má tento zaměstnance od září nárok na daňové zvýhodnění a pokud by dcera u studia začala i pracovat,nárok zaniká?A jak by to potom bylo u ročního vyúčtování daně?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den, máme syna 23 let, který studuje VŠ a manžel na něj uplatňuje slevu na dani. Synovi byl nyní v září přiznán částečný invalidní důchod zpětně od května 2009. Jaký vliv to bude mít na manželem uplatňovanou slevu na dani a jestli ji může uplatňovat i nadále. Jakým způsobem by se řešilo, pokud by částečný invalidní důchod synovi přiznali zpětně od 18. roku? Syn zatím nemá jiný příjem a bude studovat ještě jeden rok. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus

kde najdu oporu pro to,ze se do rocniho potvrzení příjmu nezapocitava danovy bonus??dekuji


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na poplatníka

Dobrý den, dne 10.8. jsem nastoupila do nové práce. V bývalé jsem skončila k 31.7. S novým zaměstnavatelem jsem se dohodla,že mohu nastoupit až 10.,abych využila mé zaplacené dovolené. Ve výplatě za 8. měsíc však chyběla sleva na dani 2070,-. Mohu tedy zpětně zažádat u zaměstnavatele o vyplacení této částky v další výplatě a žádat tak nárok na slevu na dani (tedy chtít po nich formulář o prohlášeni slevy na dani FO)? Nebo musím toto řešit na finančím úřadě?Také mi někdo říkal,že si mám o tuto částku zažádat v období ročního zúčtování,ale já tomu bohužel nerozumím a raději se obracím na Vás. Děkuji za jakoukoli odpověď.



odpovídal(a): Redakce

DaŇové zvýhodnění

Dobrý den,syn je studentem na střední škole.Ještě nedovršil 18 let.Není tedy plnoletý.O prázdninách pobíral mzdu z brigády.Pracoval celý červenec a 2 týdny v srpnu.Mám nárok po tuto dobu jako jeho rodič na daňové zvýhodnění?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den,prosím o radu. Dcera byla po roce zaměstnání přijata na VŠ. Zápis 15.7.09, nástup do školy 29.9.09. Nevím od kdy mám nárok na slevu na dani a daňové zvýhodnění a na jakém úřadě si to může mzdová účetní ověřit. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den,obracím se na Vás s následujícím dotazem: Dcera zaměstnance ukončila řádné studium na vysoké škole dne 22.6.2009 od 23.6.-2.8. vedena na Úřadě práce jako uchazeč o zaměstnání,od 3.8.2009 uzavřela pracovní smlouvu na dobu určitou do 31.12.2009. Za které měsíce může zaměstnanec uplatnit daňové zvýhodnění na toto dítě.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění na dítě

Dobrý den,syn je studentem na střední škole.O prázdninách pobíral mzdu z brigády.Pracoval celý červenec a 2 týdny v srpnu.Mám nárok po tuto dobu jako jeho rodič na daňové zvýhodnění?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Záloha na daň

Dobrý den, měla bych na Vás dotaz, který se týká odvodu zálohy z daně z příjmu z mého platu. 17. srpna 2009 jsem nastoupila do práce a výplatu jsem tedy dostala za 10 pracovních dnů ve výší 7 500 Kč, ale z této částky mě bylo sraženo pouze zdravotní a sociální pojištění, nikoli za daň z příjmů. Je to takhle v pořádku? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na poplatníka

Dobrý den,mám dva 1/2 uvázky,mohu uplatnovat slevy na poplatníka u obou zaměstnavatelů nebo pouze u jednoho?děkuji Radka


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP a začínám od října studovat kombinovanou formou studia na vysoké škole. Mám jako student této formy studia nárok na nějaké slevy na dani? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani

Dobrý den,jsem momentálne na mateřské dovolene, pracuji na plný úvazek a studuji vysokou školu a můj dotez je zda můžu na sebe jako samoživitelka uplatnit nějakou slevu na dani či stipendium atd. Děkuji za odpověd


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den, mám dotaz ohledně odpočtů na děti. Jsem rozvedený, s bývalou manželkou nežijeme ve společné domácnoti, ale přestože děti byli svěřeny do výchovy manželce,loni jsme se dohodli na střídavé péči. Nyní je bývalá manželka na mateřské a odpočty z daní na děti nikdo nemá. Můžu je uplatňovat já?


odpovídal(a): Redakce

Zdanění příjmů

Dobry den, pracuji na hlavni pracovni pomer u jedne firmy a zaroven na castecny uvazek u jine firmy. Obe mzdy mi jsou podobne zdaneny krome toho, ze u firmy s tvalym pracovnim pomerem mam podepsany formular Prihlaseni k dani na rozdil od firmy s castecnym uvazkem, a tim padem mi mzdovy kalkulator spocita cistou mzdu u fimy s castecnym uvazkem asi tak o 2000Kc mene nez kdybych mel podano Prihlaseni k dani u teto firmy. Je postup pro vypocet mzdy v teto firme (castecny uvazek) spravny? Dekuji Martin