FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU

odpovídal(a): Redakce

Příjem manželky

Dobrý den,započítávají se do příjmů ženy na MD i rodičovský příspěvek nebo jen PPM? Díky


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování

Dobrý den, zaměstnanec nastoupil 1.7.09. 1.1.-30.6.09 student.Můžu mu udělat roční vyúčtování? Jak tuto dobu doloží? Můžu mu odečíst celou odpočitat.pol.-24840Kč?Díky



odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání

Dobrý den, v roce 2009 jsem měl pracovní úraz dostal jsem odškodnění od pojišťovny - náhradu za ztrátu na výdělku a bolestné. Náhrada za ztrátu na výdělku je základ daně a od toho odečtená daň-vyplaceno mi bylo o tuto daň méně. Mzdová účtárna mi odmítla zpracovat vyúčtování daně ze závislé činnosti, kvůli odškodnění si prý musím podat daňové přiznání. Je tento postup od nich správný? Co uvedu tedy do daňového přiznání? TO mám zdanit bolestné, když ztráta je již zdaněná?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Životní pojištění

Dobrý den,zaměstnanci skončila 8.2009 živ.poj.-dosáhla doby ukončení. Může si odečíst zdaní? Na pojišťovně mu řekli,že ne, ale potvrzení mu poslali. Díky


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na poplatníka

Dobrý den,zaměstnanec nastoupil 1.7.09. Od 1.-6.09 student. Odečtu mu celou odpočitat.pol. na poplatníka?Díky


odpovídal(a): Redakce

Formulář Vyúčtování daně z příjmů FO

Dobrý den.Zaměstnanec pobíral hrubou mzdu 8000Kč.Daň z příjmu po uplatnění slevy na poplatníka byla rovna 0.Zaměstnanec uplatnnuje slevy na 2xdítě tj 1780Kč/měs (2009).Tyto peníze mu byly vyplaceny jako daňový bonus spolu s čistou mzdou.Dotaz:ve formuláři vyúčtování z daně z příjmů FO ze závisle činnosti bude ve sloupci 3(část I) uvedena suma daně bez tohoto bonusu (čili vyšší než skutečně odvedená) a bonus bude vepsán do sl. 5a = 5b?Velice děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění na dítě

Roční zúčtování: Dobrý den, zaměstnanci se v listopadu 2009 narodilo dítě, od listopadu uplatňuje měsíční slevy na dani, jak to bude v ročním zúčtování?bude se uplatňovat celá částka 10 680,-Kč nebo jen část za ty měsíce.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Výpočet daně

Dobry den,jaká je daň při minimální mzdě,podrobné vysvětlení prosím, děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání

Dobrý den, v roce 2009 jsem byla tři měsíce zaměstnaná, zbytek roku jsem byla vedena na úřadě práce a pečovala o osobu blízkou. Budu v daňovém přiznání za rok 2009 uvádět jiný příjem než ze zaměstnání, např. dávky podpory v nezaměstnanosti a pokud jsem byla zaměstnána pouze 3 měsíce, mám nárok na slevu na poplatníka pouze za ty tři měsíce nebo na částku za celý rok? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění na dítě

Dobrý den, zaměstnanec má dceru na VŠ. Přinesl mi potvrzení o studiu. Avšak dcera má u jedné firmy smlouvu na dohodu o prac. činnosti. Zjistila jsem, že ve 3 měsících měla plat vyšší jak 2000,- tedy platila pojištění. Zaměstnanec tedy v těchto měsících nemá nárok na daň bonus na dítě. Vyrovnám mu to vyúčtováním daní? Jak se to má správně dělat? Má se daňový bonus na takové dítě dát až při ročním vyúčtování nebo mohu měsíčně, ale to musí nosit měsíčně potvrzení od dcery, že její příjem nepřesáhl 2000? Děkuji moc za odpověď Z.



odpovídal(a): Redakce

Dva příjmy souběžně

Zaměstnanec má podepsané prohlášení v měsici 11,12 u dvou zaměstnavatelů. Jak se tato chyba má opravit. U zaměstnavatele kde je na hlavní pracovní poměr nebo u druhého zaměstnavatele, kde má také pracovní smlouvu. Lze to opravit tak, že druhý zaměstnavatel mu to doďaní zpětně a vystaví již potvrzení o výši příjmu za rok 09 se správně odeslanou daní. Nebo si to srovná zaměstnanec sám podáním daňového přiznání. Děkuji moc za odpověď Z.


odpovídal(a): Redakce

Odpočet úroků při ročním zúčtování

Dobrý den,zaměstnanec mi předložil úvěrovou sml.,kde se píše úvěr se vyplatí klientovi v hotovosti a v dalším bodě o poskyt.úvěru je napsáno bez sledování účelu (nemělo by tam být napsáno že je to na účely bytové,jestliže to chce odečítat?).POtvrzení o úrocích mi předložil jaký si opis zapl.úroků,které mu vytiskli na pobočce a ne takové to potvrzení se všemi těmi paragrafy. DOmnívám se,že se jedná o spotřebit.úvěr a ne o úvěr,který se dá odečíst z daní. Pozná se to už podle smlouvy? Díky


odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zaměstnanec, kterému vznikl pracovní úraz a přijal odškodnění a náhradu ztráty na výdělku od Kooperativy, zda uvádí tento příjem do daňového přiznání FO nebo je toto osvobozeno. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Penzijní připojištění

Dobrý den,zaměstnanec má penzij.připoj. od 8.2009.Platil takto 8.-11.09=550Kč/měsíčně a 12.09=3850Kč. Celkem tedy 6050Kč. Kolik mu mohu odečíst ze zákl.daně? Domnívám se,že 3550Kč. Díky


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění na děti

Dobrý den, zaměstnanec si uplatňoval daň.zvýhodnění na děti za celý rok 2009. Nyní jsem dostala od jeho manželky rozhodnutí soudu, že jí byly svěřeny děti do péče od 1.10.2009. Nyní si chce zpětně uplatnit v RZD slevu za 10-12/2009. Zaměstnanec mi bohužel tuto změnu neoznámil a daň.zvýhod.jsme uplatnila i za tyto měsíce. Je možné mu "zrušit" toto zvýhodnění za ty tři měsíce při RZD nebo v přiznání? Děkuji moc.


odpovídal(a): Redakce

Oprava ročního zúčtování

Prosím o radu, zapomněla jsem při vratce daně za rok 2008 dát slevu zam. na manželku byla na rod. dovo. Lze zpětně opravit a jak. Moc děkuji


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování záloh na daň

Dobrý den, zaměstnanec nastoupil 5.2009. Nyní jsem ho žádala o doložení chybějící doby od počátku roku a samozřejmě výdělek. Sdělil mi, že nikde nepracoval,a nebyl veden ani na ÚP. Zdravotní poj.si platil sám. Nechala jsem ho tedy napsat čestné prohlášení. MOhu mu udělat daň.vyúčtování? Má nárok na celou odpočitatelnou položku 24840Kč? Určitě by jsme mu vraceli. Díky


odpovídal(a): Redakce

Bylo mi vyplaceno bolestné za pracovní úraz 2.936…

Bylo mi vyplaceno bolestné za pracovní úraz 2.936 Kč (3.376Kč z toho 450Kč daň). Mám vyplacenou částku a daň zahrnout do zdanitelných příjmů v přiznání k dani z př. fyz. osob?


odpovídal(a): Redakce

Potvrzení o příjmech

Dobrý den, měla jsem tady dotaz - níže - chci ještě doplnit: Obě potvrzení byla podepsána u jednoho zaměstnavatele... Otázka: Dobrý den, mám dotaz ohledně potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti. Zaměstnavatel zaslal 2 potvrzení (dpč, dpp). U jednoho je uvedeno, že poplatník podepsal a u jednoho, že nepodepsal prohlášení na zdaňovací období 2009. Moje otázka je, proč tomu tak je, proč není u obojího, že podepsal? Děkuji, S. Odpověď: Protože Prohlášení může poplatník ze zákona podepsat pouze u jednoho zaměstnavatele. Odpovídal: Dytrich Petr, JUDr.


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování záloh na daň

Dobrý den, žádám o zodpovězení dotazu, který se týká ročního zúčtování daní. V lednu 2009 jsem nepodepsala daňové prohlášení, to jsem učinila až koncem února. Protože jsem v lednu měla příjem nad 5 tisíc korun, byl mi daněn zálohovou daní. Celý rok jsem pracovala u jednoho zaměstnavatele a žádné jiné příjmy jsem neměla. Je u mě možné provést roční zúčtování, nebo si musím podat daňové přiznání? Děkuji za odpověď.