FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

ELDP

Dobrý den, jak může ovlivnit placení živ.poj. zaměstanvatele za zaměstnankyní,pod dobu čerpání MD a RD.Jedná se mi o vyplnění ELDP. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Vyměřovací základ

Dobrý den. Zaměstnavatel krátil zaměstnancům hrubou mzdu, kterou měli danou mzdovým výměrem, o náklady na vyplacené stravenky. Tzn. hrubou mzdu pro odvody a zdanění měli tudíž nižší a zaměstnanci s tímto souhlasili. Jak na to může pohlížet finanční úřad, ZP a OSSZ? Jak to ošetřit? Děkuji, N.Semmlerová



odpovídal(a): Redakce

Minimální vyměřovací základ

Dobrý den, prosím Vás chci se zeptat, zda u zaměstnankyně, která pobírá vdovský důchod a má úvazek na 4 hodiny denně a nedosahuje mzdy 8.OOO,-- Kč se odvádí zdravotní pojištění z částky, kterou vyděla, nebo z minimální mzdy. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Odvod pojistného

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, když jsem student a byl jsem v prosinci 2007 zaměstnán brigádně u jedé firmy (neměl jsem u ní podepsané daňové přiznání), je tato firma v tomto případě povina za mě odvést sociální a zdravotní pojištění? Nechal jsem si totiž zažádat a přehled příjmů abych si mohl zažádat o vrácení daní a tam bylo, sociální i zdravtní pojištěni 0. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění u DPP

Dobrý den, měli jsme ve firmě komtrolu z VZP a řekli mi že u dohod o prov. práce od roku 2008 musím mít současně potvrzení o tom že zaměstnanec dosahuje někde u dalšího zaměstnavatele alespoń min. mzdy a s té platí min. ZP. Odůvodnili to tím, že existují případy, že lidé mají x dohod, ale ZP nikde neplatí. Je to skutečně povinnost mzd. účtárny, já jsem to nikde v žádných změnách nenašla. Děkuji za odpově´d.


odpovídal(a): Redakce

ELDP

dobrý den,musí se zasílat na OSSZ ELDP pracovniku za rok 2007,kteří pobírají rodičovský příspevěk a kteří pobírali v roce 2007 PPM,děkuji.Domnívám se, že prac.,kteří jsou na MD a pobírají rodičovský příspěvek tak se ELDP zasílat nemusí, prac.,kteří byli na PPM tak ano.Pěkný den


odpovídal(a): Redakce

ELDP

Dobry den,do kdy nejpozdeji se musi zaslat ELDP za rok 2007 na OSSZ, do 31.3.? Pokud zaměstnanci ukončí HPP a pracuji jiz u jineho zaměstnavatele,tak ochranna lhůta pro zamestnance je nyni 7 dni na misto 42? A pokud nepobirali nem.dávky,tak můžu zaslat ELDP po ochranne lhůte po skonceni prac.pomeru?Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Odvod pojistného

Dobrý den Kdy nemusí zaměstnanec ani zaměstnavatel odvádět pojistné z příjmu zaměstnance ze závislé činnosti? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Přihlášení zaměstnance

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jakým kódem nahlásit zaměstnankyni na pojišťovnu, která je na mateřské a v našem podniku je pouze na DPČ. Mateřská není od našeho zaměstnavatele, je teda zaměstnána na HPP u jiného. Mohu napsat také kód M? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Evidenční list

dobrý den,musí zaměstnavatel vystavit při skončení roku 2007 ELDP i zaměstnancům,kteří skončili prac. poměr v průběhu roku 2007? Samozřejmě zaměstnavatel při skončení zaměstnání s těmito zaměstnavateli už ELDP zasílal na OSSZ,děkuji



odpovídal(a): Redakce

Pojistné

Dobrý den.Od července 07 pobírám PID a nadále pracuji na nepravidelný úvazek asi 0,25.Jak je prosím vypočítáváno zdrav. a soc.pojištění?Je odvozeno od minim. mzdy?Jestliže nebyl brán zřetel na PID je možnost vrácení přeplatku pokud vznikl? Velmi děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den, prosím Vás můžete mi poradit ohledně výše mzdy. Jsem student starší 26 let (27roků). U prsonální agentury mám dohodu o pracovní činnosti s tím, že bude placeno zdravotní pojištění z min mzdy. Minulý měsíc jsem odpracoval 17 hodin a to 75 Kč/hod v hrubém. Prosím Vás jaká měla být výše finanční odměny (čisté mzdy) za tento měsís? Já dostal 120 Kč, je to správně? Děkuji Karel Kocica.


odpovídal(a): Redakce

Sociální pojištění

Dobrý den, prokurista vykonává činnost pro společnost na základě mandátní smlouvy,zdaňuje v §6. Jak je to prosím od letošního roku se sociálním pojištěním? Do zdravotního pojištění letos již jednoznačně se příjmy zahrnují, ale nejsem si jistá se sociálním pojištěním. Doposavad nespadal tento příjem(již proběhlo několik kontrol na OSSZ). Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den pokud pracovník má v měsíci 5 dnů neplaceného volna, jak postupovat s odvody pojištění.Platí si zaměstnanec sám nebo firma. Děkuji Jarmila


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

jAKO PODNIKATELKA ZAMĚSTNÁVÁM TŘI PRODAVAČKY.DVĚ Z NICH MAJÍ ČÁSTEČNÝ INVALIDNÍ DŮCHOD.MÁM OD LETOŠNÍHO ROKU NA TYTO OSOBY NĚJAKÉ ODPOČTY,NEBO ZVÝHODNĚNÍ A MUSÍ PLATIT TYTO ŽENY ZDRAVOTNÍ V CELÉ VÝŠI,KDYŽ MOHOU PRACOVAT POUZE ČTYŘI HODINY DENNĚ,ČÍMŽ JEJICH VÝDĚLEK JE KOLEM 4000 TISÍC DĚKUJI ZA ODPOVĚD.


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

zaměstnanec nastoupil do zaměstnání 1.12.2007 na dny 27.12.-31.12.2007 si zžádal o nepl. volno. nyní počítám ZP a nevím jestli mám částku 8.000,-/min. mzdy/ dělit 8000:31 x 3dny nebo 5 dní. Jakou částku mám připočítatk její mzdě?? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Pojistné

Dobrý den,prosím Vás o pomoc,týkající se odvodů z odměny jednatele s.r.o. od ledna 2008.Bude se i nadále odvádět z této odměny sociální a zdravotní pojištění? Předem Vám děkuji za odpověď a přeji hezký den. Z. Veselý


odpovídal(a): Redakce

Práce na DPČ

Dobrý den, musí za mě zaměstnavatel, pokud pracuji na DPČ, odvádět pojistné ikdyž jsem student? A v jaké výši? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

1% vstupní ceny motorového vozidla

Dobrý den, zajímalo by mě, zda se bude po daňové reformě odvádět sociální a zdravotní i ze služebního automobilu pro soukromé využití. Připočte se 1% z pořizovací ceny k celkové superhrubé mzdě a následně se bude danit? Pokud ne, jak tedy? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Maximální vyměřovací základ pojistného

V roce 2008 mají být pro zaměstnance nastaveny limity pro zdravotní a sociální pojištění. Je to 48 násobek průměrné mzdy. Je již přesně určeno kolik to tedy dopravdy je?