FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝPOČET MZDY

odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den. Chci se zeptat jestli mi nemůžete vysvětlit některé pojmy a principy. Mám úvazek 37,5 hod. týdně,pracovní dobu rovnoměrně rozloženou a k tomu měsíční tarif. Chtěl bych vědět kolik musím odpracovat hodin, abych měl měsíční tarif. Chci poprosit o vysvětlení, se jak fond pracovní doby počítá a o ukázku na 12/2007 a 1/2008. Státní svátky jsou započítány v měsíčním tarifu nebo jak to vlastně je? Děkuji. Přeji hezký den. S pozdravem Jiří Malaník.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den,měla bych dotaz jak je to s placením svátků u soukromníka,tvrdí že se na něj nevztahuje zákoník práce.můj známý měl dovolenou od 20.12-5.1 v tomto období byly vánoční svátky a Nový rok,zajímalo by mě zda má právo na proplacení těchto svátků a nebo jen na dovolenou.Nemá žádné neomluvené hodiny spíše naopak jde do práce i mimořádně ,když je to třeba



odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den,můžete mi sdělit postup výpočtu výplaty za r.2008,superhrubá mzda (SHM),hrubá mzda x 1,35..HMx 0,125...,daň SHMx 0,15..,slevy celkem...,daň po slevě..daň minus slevy celkem,,čistá mzda= HM minus pojištění- daň po slevě,jak postupovat v případě, že je daň nižší než sleva na poplatníka tj.2070,-Kč,daň je v tomto případě 0?A pokud uplatňuje zaměstnanec daň.zvýhodnění na dítě tj.890,-Kč,tak se to k vypočítané čisté mzdě přičte,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, pokud zaměstnaci chybí hodin a požádá o neplacené volno, musí být nějaký písemny doklad, nebo stačí v programu dát do neplaceného volna počet hodin. Děkuji Jarka


odpovídal(a): Redakce

Mzdové náklady

Dobrý den,při výplatě jsou mzdové náklady zaměstnavatele ZP+SOC.POJ hrazené zaměstnavatelem tj.35% + ZP+SOC.POJ. hrazené zaměstnancem tj. 12,5% + daň po slevách + čistá mzda? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zaručená mzda

Dobrý den, chtěla bych se zeptat,jestli je možné,aby pracovník v MS Dratovnách-montážní dělník,měl mzdu se vším všudy 11600Kč? A to už i s daň.slevami na 2 děti plus bonusem 1500 za období bez nemocenské? Pokud dobře počítám,tak se to blíži minimální mzdě. Prosím poraďte mi. Ke všemu manžel teď ke všemu byl Skoro 2 měsíce pořád mimo domov,nevím,zda se mu to za tuto mzdu oplatí. Děkuji L.F.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, prosím o radu. Starob.důchodce, dohoda o prac.činnosti, měsíční odměna 2600,-, podepsané prohlášení. Může si uplatnit slevu na poplatníka a bude pak jeho výplata: hrubá 2600 - pojistné 325 = čistá 2275 ? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Konec roku

Dobrý den vážený pane doktore, je konec roku a já mám na Vás dotaz ohhledně toho, jaké všechny formuláře musí ke konci roku vyplnit mzdová účetní za zaměstnance a jakým institucím je má poslat. také jak má počítat úhrny do formulářů, když naše firma funguje od října a zaměstnanci měli předtím výdělek u jiného zaměstnavatele.Děkuji moc. S pozdravem M. Ratajová


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den. Potřebovala bych vědět výši průměrného výdělku pro výpočet náhrady mzdy za dovolenou, když nastoupí zaměstnanec 1.10.07 do práce, v listopadu čerpány 2 dny dovolené a v prosinci 3 dny, nástupní plat pro první měsíc tj. říjen činil 10000,- Kč a od listopadu 15000,- hrubého. Děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy ve svátek

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na jednu věc. Používám program na účetnictví a v kolonce MZDY (měsíční mzdy) mám zaškrtnuto po bývalé účetní svátky platit náhradou . Je to správně ?? Já osobně bych to zrušila. můžu tak učinit při vystavení mezd za leden ( tedy v únoru) ?? děkuji



odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

dobrý večer,zajímalo by mě,co je superhrubá mzda,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

dobrý večer,jsem odměňována hodinovou mzdou, ve svátky tj. 25. a 26.12. jsem nepracovala, musí mi zaměstnavatel tyto svátky zaplatit? Děkuji Vám za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Překážky v práci

Dobrý den,zajímalo by mě,zda mám nárok na náhradu mzdy za den,kdy budu na pohřbu,umřel mi dědeček,děkuji za odpověď a přeji pěkné svátky


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnání osoby s ČID

Dobrý den, chtěli bychom zaměstnat osobu, která má ČID.Jaký může mít nejvyšší výdělek a na kolik hodin může být zaměstnána nejvíce.Pokud by byla na 5 hodin denně,má nárok na dovolenou jako ostatní zaměstnanci / u nás tedy na 4 týdny/.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy při zkrácené pracovní době

Dobrý den, dovoluji si požádat o radu při HPP při úvazku 20/5. Zaměstnankyně pracuje jen na 4 hodiny denně a mě se nedaří vypočítat mzdu.Podle §3,odst.10 zák.592/92Sb jsem se dočetla, že jí mám dopočítat 13,5% VZP z rozdílu základního vyměřovacího základu(8.000,-Kč)a jinak má hrubou mzdu 5.400,-Kč z čehož se jí vypočetlo soc.pojištění a zdravotní z částky 8.000,-, daň se jí nevypočetla žádná.Můžete mi poradit zda je to správně.S tím souvisí, že jí k 31.10. zbývá 15 dní dovolené, jak to bude při zkráceném úvazku(od 1.11.07) - bude čerpat 15 dní po 4 hod denně?? Velice děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Zápočet diet do příjmu při žádosti o hypoteční úvě

jsem řidičem MKD , pobírám část mzdy formou diet a vznáším dotaz , zda lze diety započítat do čistých příjmů pokud hodlám zažádat o hypotéku na bydlení. děkuji za brzkou odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Sleva pro ČID

Dobrý večer, jsem částečný invalida,v měsíci listopadu jsem byl nemocný,odpracoval jsem pouze 8 dní,mám prac.dobu 30 hod.týdně,základ daně mi byl vypočten 2559,-,dań 312,- Kč, k výplatě jsem měl čistého 2559,-Kč,HM byla 2926,-Kč na ostatních výplatních páskách mám i slevu inval.tj.120,-Kč, je to správně,když v měsíci listopadu,jak jsem marodil,tak tam žádná sleva na invaliditu tj.120,-Kč na pásce není uvedena a je výplata dobře spočítáná,děkuji Mach


odpovídal(a): Redakce

Příplatek za nepřetržitý provoz

Dobrý den, firma zavádí nepřetržitý provoz (7 dní v týdnu, 24 hodin) V případě, že zaměstanec bude pracovat ve 12 hodinových směnách, náleží mu ještě nějaký zvláštní příplatek na práci v nepřetržitém provozu? A pokud ano, jak e to při hodinové mzdě a měsíční? Děkuji za Vaši odpověď DR


odpovídal(a): Redakce

Odměňován procentní sazbou z tržby

Děkuji za Vaši odpověď ohledně pořád stejně vysoké mzdy. Ve smlouvě mám napsáno, že budu odměňována procentní sazbou z dosažené tržby prodejny, a že procentní sazba se řídí vnitřními směrnicemi firmy. To ale potom neodpovídá skutečnosti. Ať je léto a dovolené, tudíž jsou tržby malé, beru téměř stejnou výplatu, jako před vánocemi, kdy se tržby šplhají závratně vysoko. Proto bych se Vás chtěla zeptat, kam nebo na koho bych se měla obrátit, abych to nějak změnila.


odpovídal(a): Redakce

Mzda při různém počtu odpracovaných dnů

Dobrý den. Pracuji jako prodavačka a každý měsíc dostávám stejný plat s rozdílem nějaké té stovky. Za říjen jsem odpracovala o 4 pracovní dny víc + sobotu než za září, ale ve výplatě jsem měla jenom o 200,- víc. Nemůžu si spocítat předem kolik budu mít příští výplatu, protože majitel dělá mzdy podle toho, jak se mu to zrovna hodí. Ať dělám jenom 15 dní v měsíci nebo celých 30, beru pořád stejně. Zajímalo by mě tedy, jestli musí být stanovená pevná sazba na hodinu, nebo si s ní majitel může pohrávat jak se mu zlíbí. Tudíž, jestli neporušuje zákon.