FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝPOČET MZDY

odpovídal(a): Redakce

Výplata mzdy

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně posílání výplat. Pokud je výplatní termín 14. dne měsíce, musí být tento den peníze na účtech zaměstnanců nebo je tento termín limitní pro odesílání peněz z účtu zaměstnavatele. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Výpovědní doba

Dobry den, mela bych na vas otazku tykajici se pracovni neschopnosti ve vypovedni lhute. Dala jsem zamestnavateli vypoved a pracovni pomer mi konci k 31.3.08. Nyni jsem onemocnela a chtela bych se zeptat, zda se ukonceni pracovni pomeru bude prodluzovat o dobu, kdy jsem byla v pracovni neschopnosti. Dekuji za vasi radu Stepankova



odpovídal(a): Redakce

Překážky v práci

dobrý den,mám nárok na jeden den placeneho volna, když chci jít tchýni na pohřeb?Nebo mám nárok na neplacené volno, nebo vůbec na žádné, děkuji


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, opravuji včerejší dotaz - napsala jsem chybnou částku hrubé mzdy. Hrubá mzda je 4625,- (místo 4265)/zdanitelný příjem včetně osobního ohod., a 1 dne dovolené za leden/, ostatní položky jsou správně. Tedy: SP 370,- ZP 665,- daň.základ 6243,- sleva na dani 945,- čistá mzda 3590,-. Pracuji na poloviční úvazek - úklid. Je tato vypočtená mzda správně? Jedná se v tomto případě o mínusovou daň, bonus, který lze pak na finančním úřadě vyplatit? Děkuji Blanka


odpovídal(a): Redakce

Pracovní úvazek

Dobrý den, chtěla bych se zeptat,jaký měsíční fond pracovní doby má zaměstnanec, pokud jej počítáme prac. doba x denní pracovní úvazek v případě, že jeho průměrný denní prac. úvazek je 6,16...hodin. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Pojem úkolová mzda Jsme textilní výrobní firma a platíme zaměstnance v úkolové mzdě, tj. za ušitý kus. Od 1.1.2008 nám začala zpracovávat mzdy nová firma a informovala nás, že pojem ÚKOLOVÁ MZDA podle poslední novely zákoníku práce od 1.1.2008 NEEXISTUJE. Platební výměry lidem sepsala jako základní měsíční plat 8.900,-- Kč + prémie. Tyto dvě položky však nakonec dávají náši původní úkolovou mzdu. Tím, že je však stanoven měsíční základní plat, mzdová účtárna neproplatila lidem lednový svátek (prý při stanovení pevného měsíčního základu nejsou svátky zohledňovány) a dokonce mzdová pokrátila tento základ lidem o DOVOLENOU. To ale není možné v případě, že lidé pracují v úkolové mzdě a svůj základ + prémii si vyšili. Pak musí mít přece "úkolovou" mzdu + K TOMU svátek + K TOMU dovolenou. Je náš pohled správný? Opravdu od 1.1.2008 NEEXISTUJE POJEM ÚKOLOVÁ MZDA??? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zápočtový list

Dobrý den,je povinnosti mzd.ucetni predat zapoctovy list zamestnanci,kdyz jeho prac.pomer s organizaci trva?Je v soucasne dobe na MD,pracoval take na DPP pro tutez organizaci,ale část organizace převzala jiná společnost a jelikoz je na MD,tak dotyčný prac.výpověď nedostal,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zápočtový list

Dobrý den,když si zaměstnanec požádá o Zápočtový list,aniž by ukončil HPP(je na MD)musí mu zaměstnavatel vyhovět? Výpověď nedostal,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pracovní doba

Dobrý den. Mám dotaz ohledně délky pracovní doby. Kolik činí délka týdenní pracovní doby u dvousměnného nepřetržitého provozu? V zákoníku práce ve 4.části,hl 1, § 78 jsou definovány pracovní režimy a následně v § 79 je psáno,že: 1. Délka stanovené týdenní pracovní doby nesmí překročit u zaměstnanců b) s třísměnným a nepřetržitým pracovním režimem 37,5 hodiny týdně c) s dvousměnným pracovním režimem 38,75 hodiny týdně Je dvousměnný pracovní režim dle § 78/1 písm.d) považován za nepřetržitý? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy za dovolenou

Prajem pekný den, chcel by som sa opýtat ako sa započítava dovolena do mzdy. Netvorí hrubú mzdu? Podľa vašej kalkulačky mi to vychodí, že nie. Prepočítaval som si mzdu, ako daňový nerezident za leden. Ďakujem.



odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na placení náhrad (dovolená, svátky). Zaměstnanec pracuje 6 dní v týdnu a každý den má jinou délku směny, v průměru to dělá 6,166.., mám u proplácení náhrad uplatnit tento průměr? A jak ho zaokrouhlit? Nebo ho mám platit podle hodin, které má mít daný den? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Hezký den, mám dotaz ohledně průměrného výdělku na dovolenou, zda rozhodným obdobím musí být předchozí čtvrtletí, nebo lze vnitropodnikovým předpisem stanovit jinak např. celý předchozí rok. Začala jsem pracovat v organizaci, kde to tak je zavedeno a průměrné výdělky (denní i hodinový) celého předchozího roku jsou použity pro všechna čtvrtletí roku následujícího. Děkuji za odpověď. D.R.


odpovídal(a): Redakce

Kontrola zaměstnavatele

Dobrý deň, pracujem vo firme Wistron InfoComm Czech s.r.o. a chcem sa spýtať, na akom ministerstve sa môžem sťažovať na firmu, ohľadne zlých výplat? Prosím o čo najskoršiu odpoveď. Ďakujem


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Pekny vecer, chtela bych se zeptat na 2 veci: 1) jak se pocita prumerna nahrada mzdy? 2) jak postupovat v pripade, ze po zpracovani mezd za leden 2008 vysla dan po slevach minus 890Kc, zada se financni urad o zaplaceni ihned nebo az pri rocnim zuctovani dane? Pri zuctovani dane za rok 2007 meli vsichni nasi zamestnanci preplatek, takze ani neni od ceho odecitat a snizovat danovou povinnost, spise naopak. Dekuji za odpovedi, Ilona Kapounova


odpovídal(a): Redakce

Práce přesčas

Dobrý den,můžeme odpracovat jako zaměstnanci v přesčasech více jak 150 hod/rok, když podepíšeme zaměstnavateli, že souhlasíme s prací nad 150 h/ rok.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Prosím o Váš názor, zaměstnanec nastoupil do zaměstnání 1.1.2008,dle prac.smlouvy má hodinovou mzdu,svátek mu musím proplatit průměrem, nevím však, zda mám použít jen hod.sazbu /dle prac.smlouvy/, nebo počítat pravděpodobný výdělek, jelikož bude pracovat na směny, takže bude mít přípatky i za noční směny a víkendy. Jestli pravděpodobný výdělek, tak stačí za leden, nebo čtvrtletí? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zánik společnosti

Dobrý den,pokud původní společnost přejde pod jinou společnost a zaměstnanci zůstanou stejní,tak povinnosti mzdové účetní jsou jaké?Ukončit HPP všem pracovníkům,odeslat ELDP na OSSZ,odhlásit společnost ze ZP(zdravotního pojištění),OSSZ,zrušit registraci u FÚ?Nebo co je ještě potřeba a jaké formuláře použít,děkuji.Povinnosti související s odchodem zaměstnance jsou mi známy(ELDP,Potvrzení o příjmech, potvrzení o době zaměstnání).Musí ještě bývalá účetní vystavovat ELDP za rok 2007,které mají být odevzdány na OSSZ do konce března 2008?


odpovídal(a): Redakce

Příplatek za ztížené pracovní prostředí

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli jsem jako zaměstnavatel povinen platit zaměstnancům příplatek za ztížené pracovní prostředí. Jsme zámečnická dílna a dle zákona č. 258/2000Sb. jsou pracovníci zařazeni do kategorie 3 pro výkon rizik.prací.Náleží jim tedy příplatek a v jaké výši? Můžete mě nasměrovat na nařízení,které to přikazuje?Děkuji moc Jana


odpovídal(a): Redakce

Zkrácený pracovní úvazek

Dobrý den.Nastoupila jsem do zaměstnání a chtěla bych si domluvit zkrác.pr.dobu.Odrazí se nějak (např.při zápočtu na důchod,při ročním zúčtování,atd..)toto mé rozhodnutí?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den Mám dotaz na odměňování neuvolněných členů zastupitelstva obce. Hrubá odměna 910 povýšená o 9% tvoří základ pro daň t.j. 910x1,09=992 daň 15% 149 Kč. Zdrav. pojištění 4,5%= 41 kč Čistá odměna 910-149-41=720 Je tento postup správný? Děkuji Tomek