FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝPOČET MZDY

odpovídal(a): Redakce

Pracovní úraz

Dobrý den, náš zaměstnanec měl v roce 2006 prac. úraz. Po něm se vrátil do práce a nyní znovu omarodil a bude žádat o část. inv. důchod. Slyšela jsem, že bychom mu snad měli něco doplácet pokud zůstane doma, ale nevím jak to přesně je. Prosím o radu. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Svátek

Dobrý den,několik našich zaměstnanců pracuje v nepřetržitém provozu a jsou odměňováni hodinovou mzdou.Jak jim zaplatíme svátek, připadne-li na jejich pracovní den (dle rozvrhu příslušného kalendáře) a oni ho odpracují.V každém případě dostanou zaplaceny odpracované hodiny x hodinová sazba. Jen si nejsem jista, zda jim náleží i 100% příplatek za svátek, když dle rozvrhu připadne svátek na jejich pracovní den. Děkuji. R.N.



odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy za svátek

Dobrý den, chci se zeptat jak se určuje výše mzdy za státní svátek. Mám pevnou měsíční mzdu. Mám za svátek dostat částku jako za odpracovaný den, nebo jako za dovolenou?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zkušební doba

Dobrý den, měla jsem týden dovolené ve zkušební době, zaměstnavatel mi ji bez problémů poskytl. Prodlužuje se mi zkušební doba o tuto dovolenou nebo ne? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pracovní směna

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to s nástupem na noční směnu po pracovní neschopnosti, nastupuji do zaměstnání v neděly ve 22:00 a pracuji vždy na následující den, a pracuji 8 hodinové směny a končím v pátek rano v 6:00.V pondělí sem byla na kontrole a lékař mi ukončil pracovní neschopnost od následujícího dne, tak sem ze ho zeptala jestly mám jít už večer na noční směnu nebo až následující den.Lékař mi oznamil že až následující den, že do pondělní půlnoci nejsem uschopněna a že bych šla do práce na vlastní nebezpečí a že by mohla přijít i kontrola a teď sem zjistila že mi naše účetní odebrala den dovolene a odůvodnila to tím že sem měla nastoupit do zaměstnání už v pondělí večer.Jak to tedy je? Moc Vás prosím o odpověd.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Příplatek za So a NE

Dobrý den,v souvislosti se zavedením 4směnného provozu, kdy budou mít zaměstnanci pracovní směny i v sobotu a v neděli (naopak volno jim připadne i na jiný den než víkend) mám dotaz, zda jim náleží vyplácet příplatky za práci v so a ne, pokud se bude jednat o běžnou pracovní směnu, nikoliv přesčas (budou mít odpracovaný fond pracovní doby). Děkuji, Matějková


odpovídal(a): Redakce

Finanční postih

Dobrý den, můžu zaměstnance potrestat za neomluvenou absenci jinak než podle §223 ZP? Mám na mysli finanční postih - krácení mzdy. Podle pracovní smlouvy má nárok na minimální mzdu. V měsíci, kdy měl neomluvenou abseci (1 den) pracoval přes čas 8 hodin a jednu sobotu a neděli. Součástí mzdy jsou i odměny. Jak postupovat?


odpovídal(a): Redakce

Práce přesčas a o víkendu

Dobrý den,jaká minimální výše příplatku je nyní stanovena zákonem pro příplatek za práci přesčas a příplatek za práci v sobotu a v neděli.Pochopila jsem dobře,že zaměstnankyně s pracovní dobou 40 hod týdně (po-pá) v případě sobotní směny mají nárok na oba tyto příplatky?


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek + svátek

Dobry den, 1. by me zajimalo jak se vypocita kolik dostanu za dovolenou.Zda se do veskereho vypoctu pocita hruba mzda i s priplatky ci jenom zakladni mzda.Vim, ze se toto vypocitava kvartalne, ale zamestanvatel me presvedcuje, ze se vypocet nedala z Hrube mzdy nybrz pouze ze zakladu. 2. by me zajimalo,zda se statni svatky pocitaji mezi odpracovane hodiny aniz by odpracovany byly, opet mi bylo spocitanao v prosinci 2007 21 pracovnich dnu, ale v kalendari je napsano 18+3 statni svatky, zamestavatel mi tvrdi, ze je to uplne jedno se sepracuje ci ne, proste a jednoduse se pocitaji. Dekuji za odpoved M.M.


odpovídal(a): Redakce

Dávky státní sociální podpory

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na dávku sociální péče. Od října minulého roku jsem vedena na úřadu práce a pobírala jsem podporu v nezaměstnanosti. Posledni dostanu v dubnu. Zaměstnání zatím žádné nemám. Moc děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Doba určitá

Pekny den, chtela bych se zeptat, zda mohu zamestnat zamestnankyni opet na dobu urcitou, pokud v nasi spolecnosti jiz v lonskem roce pracovala (take na dobu urcitou), nebo uz ji musim dat pracovni smlouvu na dobu neurcitou (mezi skoncenim 1.pracovniho vztahu u nas a nastupem do "noveho" uplynou 3 mesice)? Dekuji predem za odpoved, Ilona Kapounova


odpovídal(a): Redakce

pokuta

Dobrý den, chci se zeptat. Pro nejmenovanou firmu pracuji na ŽL. Má odměna za vykonanou práci je cca kolem 10tis. Dostala jsem pokutu, od této firmy za nedodržení stanov, ve výši 6tis kč za měsíc březen. Je možné dostat takto vysokou pokutu? Může mi firma pro kterou pracuji strhnout za den více než si vydělám? Děkuji za Vaši odpověd. MJ


odpovídal(a): Redakce

Stravné

Dobrý večer, prosím Vás chci se zeptat jak se platí stravné, když je pracovník ubytovány v místě výkonu práce a ubytování je mu propláceno a pracuje 8 hodin denně. ( Má sjednáno v prac. smlouvě místo výkonu práce Ostrava a je na 1 měsíc poslán na práci v Praze) platí se mu jen stravné za 8hodin? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Potřebuji sdělit postup spočítání mzdy za leden 2008 kdy: do 23.1.08 odpracováno od 24.1.08 prac. neshop. Hrubá mzda ve výměru od 1.10.2007 je 10000Kč Jiný výměr od nového roku neobdržela Kolik činí čistá mzda? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výplatní páska

Dobrý den. Musí být na výplatní pásce vypsaná dovolená? Zaměstnavatel tvrdí, že ne. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Práce přesčas

Dobrý den, jak by měla znít konkrétně dohoda zaměstnavatele a zaměstnance o konání přesčasů nad limit 150 hodin v roce a na jakou dobu ji lze uzavřít (je možné i na dobu neurčitou)? Je někde vzor této dohody? Dříve naši zaměstnanci podepisovali souhlas s tímto nadlimitem a nyní jsem zjistila, že je nutná písemná dohoda. Děkuji za odpověď. Ivana Ch.


odpovídal(a): Redakce

Jak se dopracuji k prumeru na den ze mzdy.Dekuji…

Jak se dopracuji k prumeru na den ze mzdy.Dekuji Honza


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych věděla, zda F.O.pobírající…

Dobrý den, ráda bych věděla, zda F.O.pobírající částečný invalidní důchod, nyní na podpoře může mít příležitostný přivýdělek a v jaké výši. Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den prosím o radu, naši zaměst. pracují v turnusech a jeden měsíc mají míň hodin než je fond prac. doby a druhy měsíc tyto hodiny dorovnají.Měli jsme zam.,kteří další měsíc tyto hodiny nedopracovali a byla jin dána výpověď pro por. kázně. Mám jim tyto chybějící hodin ve mzdě dát jako neplacené volno? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy na Slovensku

Prosím o radu. České s.r.o. potřebuje zaměstnat Slováka na HPP s trvalým bydlištěm a hlavně s výkonem práce pouze na Slovensku. Zjistila jsem, že se musíme zaregistrovat na Slovensku a odvody provádět na Slovensku(ZP,SP, daň) a řídit se jejich zákony. Prosím alespoň o nějaký kontakt či radu, kde bych našla alespon jak se jim mzda vypočítává, jaké mají povinné odvody, jaké mají nároky na slevy apod.Bohužel jsem k tomu nikde nic nenašla, takže budu vděčná za jakoukoliv radu. S pozdravem Blanka Karbanová