FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝPOČET MZDY

odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den.Chtěla bych se zeptat na přesný postup při výpočtu průměrné hodinové mzdy.Děkuji Tománková


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, chtěl bych přepočítat mzdu za měsíc září 2008. Hrubá mzda uvedená ve smlouvě činí 8300,- hrubého. Pracovní poměr byl sjednán od 3.9.2008 a od 29.9.2008 jsem v pracovní neschopnosti.Čistá mzda, kterou jsem dostal činí 4660,- tato částka se mi zdá neúměrně malá. A popřípadě správnosti výpočtu bych chtěl tjistit, zda mám nárok na sociální doplatek. Děkuji Skalička



odpovídal(a): Redakce

Změna smlouvy

Dobrý den,nevím,zda bude ve Vašich možnostech mi odpovědět,zda dotaz nemá být zaslán spíše do právní poradny. Jsem zaměstnaná na HPP a ve smlouvě mám uvedené místo výkonu práce. Může mi zaměstnavatel bez mého souhlasu změnit místo výkonu práce,které je vzdálené 80km od původního místa výkonu práce? Musím toto přijmout?Když toto odmítnu mám nárok na odstupné - společnost je v konkurzu.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Svátek

dobrý den,chtěl bych se vás zeptat,jak by mi měl uhradit zaměstnavatel státní svátek ve kterém pracuji a tento svátek je v běžném pracovním týdnu(pondělí až pátek)?Mám pravidelně uspořádanou pracovní dobu čtyřicet hodin týdně.A ještě bych se chtěl zeptat jestli mi za něj může dát jen jeden den volna v náhradě a tím je to vyrovnáno a nebo mi ho musí proplatit?Jelikož já si myslím,že tento svátek je placený i kdybych do práce nešel.Děkuji za vysvětlení.


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Ráda bych se dozvěděla, za jaké čtvrtletí se vypočítává výše úhrady za dovolenou.Jsem od 6.11.2007 v prac.neschopnosti v důsledku prac.úrazu a ve 2.čtvrtl.jsem měla jiný průměr než v 1.čtvrtl. Ráda bych věděla,zda mi zaměstnavatel tuto částku nesnížil protizákonně. Děkuji za odpověd'.Batryniuková V.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, ráda bych věděla,zda má zaměstnanec,který pracuje na turnusy (krátký a dlouhý týden),nárok na příplatky za noc a za soboty a neděle? Děkuji za odpověď.Špaldová


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, chceme zaměstnanci vyplatit peněžní odměnu.Je nějaká možnost, jak vyplatit peníze efektivněji vzhledem k jejímu zdanění, než pouze standardně ke mzdě? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy ČID

Dobrý den, prosím o radu v oblasti zaměstnávání zaměstnance s částečným invalidním důchodem - můžete mi prosím poradit, jakým způsobem a kam ho všude přihlásím, jak za něj budu odvádět pojištění, zda mu budu výplatu počítat stejně jako "normálnímu" zaměstnaci a zda mám nějakou slevu já jako zaměstnavatel FO, vedu JÚ. A prosím,pracovní smlouva bude klasická, s mzdovým tarifním stupněm (3), podle zařazení(kadeřnice), pouze se uvede částečná invalidita?Velice děkuji za pomoc.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, prosím o radu jak správně vypočítat mzdu v měsíci, kdy je 1 svátek. Je možno uvést i nějaký příklad. Děkuji moc


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na proplacení přesčasových hodin. Jsem v pracovní neschopnosti s rizikovým těhotenstvím, takže po ukončení neschopenky nastupuji mateřskou dovolenou. Lze tyto přesčasy proplatit ještě na nemocenské nebo až po ukončení mateřské dovolené? Děkuji za odpověď. Jana Š.



odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Jsme mateřská škola a z důvodu nemoci jedné zaměstnankyně jsme nuceni uzavřít novou pracovní smlouvu na dobu určitou po dobu její nemoci.Chtěla bych sa zeptat, zda můžeme zaměstnat ženu, která je na mateřské dovolené a jak by to bylo se zdrav. a soc. poj. a s daněmi. Dohody o provedených pracích nelze uzavřít.(vyčerpané dotace)Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den.Pracovní poměr mi končí 31.10.2008.CHtěl bych se zeptat za které měsíce se mi bude počítat průměrná hrubá mzda na odstupné a průměrná čistá mzda pro úřad práce,když budu od 1.11.do 31.12.2008 pobírat nemocenské dávky.Dékuji


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Vážení,ještě jednou prosím o radu, co se týká výpočetu průměrného čistého výdělku pro ÚP z důvodu výpočtu podpory.Po 7,5 letech jsem skončila 31.5.2008 zaměstnání. Poté jsem pracovala od 1.8. do 30.9.2008 u firmy,kde jsem skončila ve zkušební době z důvodu neseriozního jednání zaměstnavatele.Za srpen činila čistá mzda 23973,-Kč a za září 26437,-Kč.Mzdová účetní mi však sdělila že z toho se průměrný č.výdělek nepočítá,ale že bude vycházet z pravděpodobného výdělku. Ten stanovila z 25000,- hrubého,což je 19764,-Kč čistého.V pracovní smlouvě je však sjednána základní mzda 25000,- + osobní ohodnocení ve výši 5000,- podle plnění úkolů. Je tedy správně,že čistý výdělek stanovila jen ze základní mzdy.Prosím o sdělení,jak se má čistý výdělek v tomto případě stanovit,přip.předpis podle kterého se má postupovat.Na mém příjmu je závislá bohužel celá rodina,jsem samoživitelka, dcera studuje.Moc děkuji za odpověď.Jitka


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se postupuje při výpočtu mzdy studentů - učnů - na praxi u podnikatele? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, budeme mít v pracovním poměru učně-praxe v rámci školy- Jak taková mzda počítá, odvádí z této mzdy zdravotní a sociální pojištění ? Bártová


odpovídal(a): Redakce

Výplata mzdy

Moje měsíční mzda je složena ze základu a tzv bonusu, což dohromady tvoří měsíční mzdu. Bonus není podmíněn žádnými pracovními výsledky a je stále ve stejné výši. Protože firma utlumuje svoji činnost začala mě vyplácet bez jakéhokoliv upozornění nebo zdůvodnění pouze základ mzdy bez tzv. bonusu. Má na to zaměstnavatel právo?


odpovídal(a): Redakce

Překážky v práci

Dobrý den,chci se zeptat,jestli je povinnost zaměstnavatele proplácet návštěvu u lékaře(kterou potvrdím propustkou).A vztahuje-li se to i na návštěvu lékaře dětského?Děkuji za odpověď. Přeji hezký den Novotná Světlana


odpovídal(a): Redakce

Stravné

Dobrý den,prosím Vás potřebuji radu ohledně zahraničního stravného.Cílem pracovní zahraniční cesty je Litva.Problém mám pouze s tím,že překročení hranic z ČR-Polsko nastalo v 6:00 hod a Polsko-Litva v 15:30 vše v jeden kalendářní den.Prosím jaký zvolit postup,když se náhrady v těchto zemích liší.Polsko 35 eur a Litva 40 eur.Mám rozlišovat dobu strávenou na území Polska 9,5 hod (17,5 eur) a potom do půlnoci v Litvě 8,5 hod (20 eur).Nebo mám použít náhradu cílové země tj.Litva 40 eur a od překročení hranic s Polskem použít náhradu Litvy??? Děkuji moc za Vaši odpověď


odpovídal(a): Redakce

Praxe

naše zaměstnankyně nastoupula na matěřskou dovolenou 20.12.1985. Dítě se jí narodilo 4.1.1986 . Měla nárok na 3 roky mateřské, kterou plně započítáme do praxe ? Děkuji Hiršová Eva


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnání

Dobrý den, náš zaměstnanec byl práce neschopen od začátku roku do konce září. Donesl od Úřadu práce rozhodnutí, že je osobou zdravotně znevýhodněnou. Jaké povinnosti a výhody z toho plynou pro zaměstnavatele. Děkuji.