FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝPOČET MZDY

odpovídal(a): Redakce

Náhrada škody

Dobrý den, žádám o radu s prac.úrazem-zaměstnanec měl prac.úraz od 20.11.2007 do 31.8.2008, tento jsme vyplatily a KOOPER. nám "náhradu" již vyplatila - poté byl opět nemocen od 16.9.2008 do 25.11.2008, byl na operaci, která odstraňovala následky prac.úrazu, což také MUDr. v "neschopence" řádně uvedl, že se jedná o následný prac. úraz(léčba spojená s následky prac. úrazu). A v tomto případě jsem bezradná, nevím z čeho zaměstnanci vypočítat náhradu ztráty na výdělku, když mezi nemocí nastoupil do práce.Bude výpočet stejným průměrem jako 1.prac.úraz nebo musím výpočet provést z odpracovoné doby po 1.prac. úraze?Velice děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den,mám na Vás prosbu o vysvětlení. Mzdový program mi při potvrzení průměrného výdělku nabízí dva druhy výpočtu. 1) Průměr pro náhrady a 2) Ze skutečné mzdy.Můžete mi prosím vysvětlit,který použít na potvrzení o výdělku pro Úřad práce.Jaký je mezi nimi rozdíl,kdy používat který.Děkuji moc a jsem s pozdravem.



odpovídal(a): Redakce

Svátek

Dobrý den Chtěla bych se zeptat jestli státní svátek musí být zapsán na výplatní pásce? Mzdová účetní mi řekla že svátek nemusí být napsaný a že mi ho započítala do hrubé mzdy tak nevím jestli ho mám zaplacený nebo ne. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek na pojistné

Dobrý den, prosím vás potřebuji poradit. Zaměstnavatel nabízí příspěvek na životní pojištění, bude platit takovou částku jakou si budu platit já.Např. když já budu platit 1000,- Kč, tak on taky. Ale moji částku mi chce strhávat z hrubé mzdy a to místo 1000,- 1400,.Jaký to bude mít dopad na dovolenou nebo neschopenku, když si takto nechám snižovat hrubou mzdu ? Je to pro mě výhodné? Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Prosím, jak správně vypočítat průměrný čistý měsíční výdělek u dohody o pracovní činnosti. Jak se vypočítá přepočtený počet týdnů. Děkuji Vítová


odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus

Dobrý den! Prosím poraďte mi! Mám zaměstnance, kterému mám srážet ze mzdy exekuci. Tento zaměstnanec má však 2 nezletilé děti a vzhledem k nízké mzdě se mu vyplácí daňový bonus. A já nevím jestli se srážky vztahují i na daňové bonusy. Program mi je zařadil do čisté mzdy. Bohužel to neví ani na finančním úřadě v Sokolově! Děkuji moc za odpověď!


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, přivydělávám si na brigádě a nezdají se mi čísla na výplatní pásce,tak bych chtěl zjistit jestli to mají dobře či nikoliv. Pro upřesnění chci napsat,že jednu práci mám,kde za mě platí soc.i zdravotní. Při hrubé mzdě 6669Kč mi dali 4289Kč čistého a to se mi zdá málo. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Základ daně

Dobrý den,zaměstnavatel mám na Vánoce dává výrobky s 50% slevou, ale rozdíl(zbylých 50%), nám navýší základ daně. Potřebuji tedy vědět, zda existuje nějaká kalkulačka pro výpočet částky, o kterou budeme ještě ochuzeni na výplatní pásce.Nebo jak jednoduše toto vypočítat.Firma má hodně zaměstnanců a všem by nám to moc pomohlo. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Potvrzení o příjmech

Dobrý den, mám na Vás otázku, zda je zaměstnavatel povinen po ukončení prac. poměru na moji žádost vystavit potvrzení o zdanitelných příjmech, nebo může oponovat, že ho vystavují až po uzavření roku, tj. počátkem dalšího roku. Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Práce ve svátek

Dobrý den, zaměstnanec odměňován hodinovou mzdou odpracoval ve svátek 6 hodin. Postupuji správně, když vyplácím náhradu mzdy za svátek a přitom mzdu za odpracovaných 6 hodin se 100% příplatkem? Ještě by mne zajímalo jak je to s náhradou za svátek v době pracovní neschopnosti zaměstnance. Děkuji Vám za odpověď. MJ



odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den, mám takový problém, skončila mi v průběhu rodičovské dovolené pracovní smlouva, obdržela jsem tudíž zápočtový list s potvrzenou čistou mzdou, která neodpovídá předpokládané mzdě, konkrétně mám hrubý základ 11 tisíc, prémie byla průměrně 3 tisíce po celou dobbu trvání pr.poměru a mě mzdová účetní napsala čistou mzdu ve výši 9066,- Kč s tím, že je to tak v pořádku, že se mi počítá průměr pouze ze základu, že na připočtení prémií nemám nárok, neb je to nenároková část mzdy, na můj argument a připomenutí §355 zák.pr. nereaguje. Samozřejmě i čistá mzda počítaná ze základu 11 tisíc je špazně vypočítána-mě vychází na 9460 Kč. Existuje nějaká možnost jak donutit účetní, aby svou chybu napravila, když jde o rozdíl minimálně 3 tisíc?? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Stravenky

Dobrý den, ráda bych se informovala o možnosti dostávat stravenky při zaměstnání na poloviční pracovní úvazek. Pracuji 20h týdně, s tím, že každý den je docházka hodinově různá, ale výsledný čas je vždy minimálně 20h/týden. Dalším údajem je že jsem student prezenčního studia VŠ. Předem Vám děkuji za informace!


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Vážení, u zaměstnance, který pracuje na dohodu o pracovní činnosti, potřebuji zjistit průměrný výdělek za dané čtvrtletí. Problém je v tom, že pracuje nepravidelně, takže si nejsem jistý, zda jsem mu výdělek správně vypočítal. Prosím Vás tedy o kontrolu výpočtu. V 1. měsíci odpracoval 26 hod. a odměna činila 1.543 Kč, v 2. měsíci nepracoval a ve 3. měsíci bylo odpracováno 67 hod. a odměna byla 3.234 Kč. Výpočet: 67 hod. / 13 týdnů (tolik byl počet týdnů v daném čtvrtletí) = 5,15 hod. (průměrně za týden); dále jsem tyto hodiny vynásobil průměrnou odměnou za hodinu, tj. 5,15 x 71,30 Kč ((1.543 Kč + 3.234 Kč) / (26 hod. + 41 hod.)) = 367,20 Kč (průměrně za týden) x 4,348 = 1.597 Kč (průměrný hrubý výdělek za měsíc). Je tento postup správný? Mnohokrát Vám děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den. Prosím o zodpovězení mého dotazu. Pracuji na hlavní pracovní poměr v mateřské škole. Protože jsem samoživitelka a mé děti studují na VŠ, mám další pracovní poměr. Zde mám smlouvu o pracovní činnosti na určitý počet hodin v měsíci, za které mi přísluší hrubá mzda 12500,- Kč. Čistá částka je pak pouhých 8402,- Kč. Je to tak v pořádku? A pokud ano, nelze smlouvu formulovat jinak, aby odvody nebyly tak zoufale vysoké? Děkuji vám za odpověď. Jana Kubačáková


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Na základě rozsudku o neplatné výpovědi mi bývalý zaměstnavatel vyplatil náhradu mzdy a nyní po mně chce zapatit částku, kterou za mně odvedl za sociální pojištění, zdravotní pojištění a daň, přestože jsem už byla zaměstnána u jiné firmy. Mám mu je poslat, nebo mi ty náklady fakturuje neoprávněně?


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Zamestnanec byl v celý cervenec a srpen nemocný. V zá`ri odpracoval 21 dnu. Je mozne pro náhradu mzdy na dovolenou pouzit prumer z pravdepodobného výdelku? Mzda se skládá ze základu a premie. Dekuji. Pokorna.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet nemocenského

Dobrý den, chtěla bych se zeptat z čeho se počítají alimenty na děti a nemocenská? Jestli jen ze základní mzdy nebo se tam počítají i prémie? děkuji za odpověď a hezký zbytek dne


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobry den, prosim Vas, vypocet cistej mzdy, ktory mate na vasej stranke plati iba pre klasicky pracovny pomer alebo aj pre "Dohodu o pracovnej cinnosti" ? Dakujem pekne Jan Hanzlik


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den.Žádám Vás o radu jak spočítat hodinový průměr za čtvrtletí.Můžete uvést názorný příklad. Děkuji Tománková


odpovídal(a): Redakce

Svátek

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na rozdíl v tom když půjdu o státním svátku do práce a když zůstanu doma. Jakej je v tom finanční rozdíl. Prosím uveďte příklad. Děkuji.