FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝPOČET MZDY

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jakým způsobem může zaměstnanec…

Dobrý den, jakým způsobem může zaměstnanec donutit zaměstnavatele, aby provedl úpravy ve výpočtu mzdy, aby výstup - výplatnice odpovídala současné legislativě a zároveň nedocházelo i k "okrádání" zaměstnanců. Při výpočtu mzdových složek které se počítají z průměru např. dovolené, je nastavené chybné zaokrouhlování (má být nahoru, na celé stovky), takže vzniká běžně rozdíl 2-3Kč, což při 500 zaměstnancích dělá "úsporu" pro firmu až 1500Kč/měsíc!!! Dále zaměstnavatel na výplatnici vykazuje nepravdivě skutečně odpracovné hodiny,FPD má být např. 168 hod a k tomu 50 hod přesčas, ale zaměstnavatel výkáže FPD 88hod a zbytek výkáže jako překážka zaměstnavatele 130hod, přitom žádná překážka daný měsíc na straně zaměstnavatele nanastala, celý měsíc vykonával svoji normální smluvní práci. Dalé se na výplatnici objeví přesčasový příplatek za 50 hod, není to chyba, když nebyl naplněn dle výplatnice FPD?? Na výplatnici chybí název položek jako např. Hrubá mzda, superhrubá mzda, základ daně, měsíční záloha daně, uvedena pouze až daň po slevách. Celkově je používan zřejmě zastaralý program, který neodpovídá současné legislativě a je nepřehledná. Dokonce dle výplatnice pobíram plat nikoliv mzdu. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, v době turistické sezony pracuji jako vedoucí pracovník informačního centra. Mimo turistickou sezonu pracuji jako administrativní pracovník a pokladní Obecního úřadu. Nastoupila jsem 1.11.2012. Základní plat mám 12.070,- Pracuji skoro každou sobotu i neděli. 2 měsíce v roce budu na úřadě. Nemám každý den odpracových 8,5 hod. Ty si budu nadělávat v době sezony. Když jsem se zaměstnavatele ptala na odměny za víkendy, odpověď byla, že nemám žádný nárok, jelikož mám za to náhradní volno v týdnu. Proto jsem se chtěla zeptat, jestli mám nárok na nějakou odměnu, či nikoliv. Pracuji od středy do něděle. Mockrát děkuji za odpověď. S přátelským pozdravem Pavla T.



odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den, potřebovali bychom poradit v následující věci. Synovec nastoupil 7. ledna 2013 do pracovního poměru, v únoru měl asi 7 hodin přesčasů k proplacení a v březnu má neschopenku. Mzdu má stanovenou hodinovou (75,-Kč) a další součástí jsou odměny, jejichž výše je zřejmě závislá na produktivní práci zaměstnance. Nyní se nám jedná o výpočet průměrné hodinové mzdy, která má vliv na proplácení přesčasů a na proplacení náhrady mzdy za pracovní neschopnost. Mzdová účetní mu příplatek za práci přesčas počítá ze základní mzdy s tím, že průměr se vypočítává z předchozího čtvrtletí, a tím, že tam ještě nepracoval, tak má nárok jen na ten základ. Připadá mi to nefér, když průměr na hodinu za únor mu činí 150,- Kč. Zajímalo by mne proto, zda má nárok na výpočet průměrného výdělku v průběhu čtvrtletí. Dle účetní odměny nelze zahrnovat do pravděpodobného výdělku, protože jejich výše je flexibilní a může být i nulová.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den mám fixní plat 18000+20% prémie. Tento měsíc (březen) jsem si vzal 3 dny dovolené, mám 6.5 h přesčas a nyní jsem nemocen tedy 6 pracovních dnů z 21 budu na neschopence. Kolik mám očekávat cca peněz? Základ na náhrady byl minulý měsíc 1032,8 a základ pro nemocenské dávky 765,5. Chtěl jsem použít mzdovou kalkulačku, ale ta není na fixní plat. Za odpověď předem děkuji


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, potřebovala bych poradit ve výpočtu čisté mzdy při zkráceném úvazku. Měsíční hrubá mzda činí 6500 Kč, jaká bude čistá mzda pokud se jedná o částečný úvazek? Pobírám mzdu nižší než je minimum. Děti a jiné závazky nemám. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

S jakým koeficientem se provádí brutace mzdy?…

S jakým koeficientem se provádí brutace mzdy? Např. čistý příjem 5.5550,- Kč mně podle vzorce (100 x netto příjem:(100-sazba daně) vychází 6.600,- Kč. Je to správné? V tabulce z roku 2008 jsem četla vzorec: netto příjem:0,7975, jen nevím, jak se vypočítá ten koeficient. Děkuji! MartaB


odpovídal(a): Redakce

Srážky za stravenky

Dobrý den, je možné, aby mi zaměstnavatel odečetl z hrubé mzdy 55 % hodnoty stravenek, vyrobil tak na výplatní pásce novou položku hrubá mzda po stravence a poté ještě srazil zbytek hodnoty stravenek tedy 45 %..? Děkuji Koláč


odpovídal(a): Redakce

Roční odměny v průměru

Dobry den, v unorove vyplate jsem dostala vyplacene manazerske bonusy, kt. se vyplaci jednou rocne. V breznu jsem ale z duvodu organizacnich zmen dostala vypoved. Pracovni pomer mi konci k 31.5. Jakym spusobem se pocita prumerny mesicni vydelek podle ktereho dostanu odstupne. Podle zakonniku prace by se odstupne melo pocitat z posledniho uzavreneho kvartalu. Znamena to, ze prumerny mesicni vydelek se vypocita jako soucet bonusu a lednove, unorove a breznove mzdy podelene 3 nebo se rocne vyplacene bonusy do prumeru pocitaji jenom castecne (alikvotni cast roku)? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den Mám dohodu o provedení práce a Naše…

Dobrý den Mám dohodu o provedení práce a Naše paní šefová nám ještě do minulého ho měsíce vyplácela vše na ruku.Ted chce po nás účty,ale jsou lidé co účet nemohou mít díky exekuci i přesto ho vyžaduje jinak nám peníze nevyplatí. Má na to právo a je povinné dát číslo účtu když nás dosud vyplácela na ruku a v dohodě není uvedeno že nám to půjde na účet? Moc děkuji za vaší pomoc R.


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

DOBRÝ DEN , K 1.4.2013 JSEM DOSTALA VÝPOVĚĎ,ALE OD 20.11.2012 DO 10.2.2013 JSEM BYLA NA NEMOCENSKÉ.JAK SE MI BUDE VYPOČÍTÁVAT PRŮMĚR NA ODSTUPNÉ,DĚKUJI



odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám vedle pracovní smlouvy, kde mám hrubý příjem 27 110,- Kč i 2 DPČ, kde mám z každé 4 560,- Kč hrubého. Daňové prohlášení mám podepsáno 1x. Vše mám u stejného zaměstnavatele. Mohla byste mi poradit, jakou výši čisté mzdy mám správně dostávat? Mám obavy, že obě DP4 mám ve mzdě 2x zdaněné, protože mi nejdříve odečtou daň u každé z nich a pak mi ji ještě jednou odečtou v rámci celé pracovní smlouvy. Moc Vám děkuji za ochotu a odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Máme zaměstnance pravidelně pracujícího 40 hodin…

Máme zaměstnance pravidelně pracujícího 40 hodin týdně.Na sobotu mu mimořádně přikáže zaměstnavatel směnu v místě vykonu práce.Je možné na tento den vystavit zaměstnanci cestovní příkaz a vyplatit mu jízdní náhrady a stravné? Děkuji za odpověď Václav Horský Havířov


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,nedávno jsem nastoupil do nově…

Dobrý den,nedávno jsem nastoupil do nově založené firmy(7 lidí).Domluvili jsme se na 110 Kč čistého za hodinu,tak abychom měli všichni stejně.Mám dvě děti a jde mi o to,jestli nebudu v závěru nějak znevýhodněn oproti těm bezdětným(hrubá mzda bude u každého asi jiná),mám na mysli průměry dovolená nebo nemoc a třeba taky daňové přiznání.Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

dobrý den chtěla bych se zeptat z čeho se…

dobrý den chtěla bych se zeptat z čeho se vypočítává průměrný výdělek ,dostala sem výpověd a zaměstnavatel mi vypočítal průměrný výdělek který dělá rozdíl skoro 3000 takže dostanu menší odstupné a podporu budu mít taky nižší děkuji holi


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Mám nabídku práce v Německu, byl…

Dobrý den. Mám nabídku práce v Německu, byl bych řádným zaměstnancem. Firma mi nabízí mzdu 1700 eur hrubého. Nemohu nikde najít nějakou kalkulačku, podle které bych si spočítal, kolik to bude čistého. Jsem svobodný, zatím bezdětný, ale čekáme rodinu. Nemám žádné závazky, jako jsou úvěry, či hypotéky. Můžete mi poradit, kolik si budu při platu 1700 eur hrubého vydělávat v čistém? Velice děkuji za pomoc. Tomáš


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den,chtěl bych se zeptat ohledně práce.Nastupuji příští měsíc do práce a hrubá mzda bude 8000,-.Zaměstnavatel mi bude platit jen zdravotní pojištění a odvádět daně,potřeboval bych vědět kolik ho budu celkem měsíčně stát a kolik si z toho zaplatím já,předem děkuji za odpověd s pozdravem Šmejkal Lukáš


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak dlouho budu…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak dlouho budu pobírat vdovský důchod. Manžel tragicky zahynul ve věku 35 let, v současné době vychovávám dvě nezaopatřené děti ve věku 17 a 14 let. Vím, že po dobu jejich studia budu pobírat sirotčí důchod, ale zajímalo by mě, jak dlouho budu pobírat důchod vdovský. Je nějak omezen? Děkuji za odpověď S pozdravem Hvězdová Vanda


odpovídal(a): Redakce

Přesčas

Přesčasové hodiny Dobrý den, zpracovávám mzdy v podnikatelské sféře: měsíční mzda - základní tarif - Kč 8 900,- osobní ohodnocení - každý měsíc jiné, dle rozhodnutí majitele firmy např. 2 600,- Kč. Chci proplatit přesčasy. Vychází se při výpočtu přesčasové hodiny pouze ze základního tarifu nebo se k němu připočítává ještě výše osobního ohodnocení? Nebo je to tak, že v podnikatelské sféře se vychází ze základního tarifu a ve státní sféře se k základnímu tarifu musí!!! připočítat i to osobní ohodnocení. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Mzda za přesčas

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, co se rozumí mzdou ve smyslu placení práce přesčas. Obecně platí,že za tuto práci náleží mzda + 25% průměrné mzdy. Počítá se do mzdy i osobní hodnocení a příplatek za vedení? mám 14800 základ +3000 osobní + 1500 za vedení linky. Zaměstnavatel tvrdí,že pro přesčas se používá pouze první položka + 25% průměru. Tím bych ve výsledku dostal za práci přesčas jen asi o 110 korun víc než při běžné směně. Děkuji za odpověď. Jan Mrlík


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně daní z příjmu. A kolik za mě odvedl zaměstnavatel , když jsem odpracovala jen tři dny? Nejsem student a dne 28.12. 2012 jsem nastoupila na hlavní pracovní poměr jako prodavačka s měsíční základní mzdou 11.000 Kč při úvazku 32,5 hod./ týden. Když jsem smlouvu podepsala, nebyla mi však nabídnuta sleva na dani (to růžové prohlášení). Po třech dnech dne 30.12. 2012 jsem ukončila pracovní poměr z osobních důvodů. A když přichází na řadu výplata, dozvím se že mi přišlo jen 925 Kč. Nemůžu se prostě dopočítat , jak to že poslali tak málo.. chci se proto zeptat za ty tři dny kolik zaměstnavatel za mě odvedl, nebo kolik činí tedy daň z mého příjmu? Snažila jsem si to propočítat, ale pořád mi to nesedí. Když si vše propočítám, vychází mzda na nějakých 84 Kč/ hod. krát 3 dny po 6,5 hod = 19,5 hod. Když si tedy vynásobím 84x19,5=1638 Kč na účet však přišlo jen 925 Kč. Účetní mi výplatní pásku nedala, proto tedy nemůžu zjistit, co vše mi strhli. děkuji za Vaši odpověď Vavreková.