FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝPOČET MZDY

odpovídal(a): Redakce

Nárok na podporu

Dobrý den.Prosím o informaci pokud rozvážu pracovní smlouvu dohodou ze zdravotních důvodů mám nárok na podporu v nezaměstnanosti a jakou dobu eventuelně musím mít v zaměstnání odpracovanou nastupuji po roční pracovní neschopnosti kdy mi nebyl přiznán inv. důchod ale nejsem doléčena a pravděpodobně tuto fizycky náročnou práci nezvládnu .Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

PP na dobu určitou

Dobrý den, mám dotaz. Kolikrát mi můžu zaměstnavatel prodloužit pracovní poměr na dobu určitou? Každý rok mi prodlužuje pracovní poměr na rok. Je to správný postup? Já myslel, že se může pracovní poměr prodloužit max. na 2 roky? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den,v červnu mi skončil nárok na rodičovský příspěvek po 3 letech kdy jsem nepracovala.V zaměstnání mi ukončí prac. poměr v červenci, s tím, že jsem měla mezi skončením RP a ukončením prac.poměru neplacené volno. Mám nárok na výpočet podpory v nezaměstnanosti z pravděpodobného výdělku (nebo výdělku před nástupem na mateřskou) nebo pouze podporu v minimální výši počítanou z průměrné národní mzdy? Ovlivní výpočet podpory, kdybych v červenci odpracovala nějaký počet dní? pokud ano, kolik dní bych musela odpracovat a kolik by musela být za ně mzda, abych měla nárok na podporu počítanou z platu? děkuji mockrát


odpovídal(a): Redakce

Překážky v práci

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli zaměstnanec pracující na HPP (plný úvazek) má nárok na nějaké volno (včetně náhrady mzdy) v souvislosti s povodněmi? Zaměstnanec bydlí v oblasti, kde byli na konci června záplavy a zůstal cca 1 týden doma, aby mohl odstranit škody, které mu záplavy způsobily. Má nárok na volno (s/bez náhrady mzdy) nebo musí na tuto dobu čerpat dovolenou? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Výplatní páska

Dobrý den, prosím o radu - existuje nějaký předpis nebo zákon o tom, jak má vypadat výplatní páska pro zaměstnance. Co všechno má obsahovat za údaje? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

PP na dobu určitou

Dobrý den, mám dva dotazy. 1. Jak dlouho může trvat pracovní poměr na dobu určitou? 2. Pokud je sjednán pracovní poměr na dobu určitou - mohu v průběhu pracovního poměru na dobu určitou skončit, respektive dát výpověď? Děkuji za odpověď. Zdraví Novák


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně výpočtu průměru na dovolenou, od 11.11.2008 máme zaměstnankyni na neschopence z důvodu rizikového těhotenství. Dne 23.6.2009 (včetně) ji byla ukončena pracovní neschopnost, z loňského roku ji zbylo 8 dní dovolené, které ji máme proplatit s tím že po vyčerpání nastoupí na mateřskou dovolenou. Já ale nevím z čeho mám průměr vypočítat.Děkuji moc za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Zahraniční stravné

Dobrý den.Mám dotaz týkající se cestovních náhrad.Jak mám spočítat diety,když řidič jede z Čech přes Německo a Nizozemí do Belgie,jak se počítají diety?V každé zemi stráví několik hodin.Když např.je 9 hod.v Německu,6 hodin v Nizozemí a 9 h v Belgii v jenom dni??Děkuji velice za Vaši odpověď a pomoc. Pivoňková


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den.Pracuji u soukromé bezpečnostní služby a chci se zeptat,kam se obrátit kvůli mzdám. Neustále máme všichhni zaměstnanci problémy s vyplacenou mzdou.Na výplatní pásce je to většinou spočítané správně,ale nikdy nesouhlasí počet skutečně odpracovaných hodin.Tím si náš zaměstnavatel přijde průměrně na 200-1500 korun na jednom zaměstnanci,kterých zaměstnává určitě přes 100.Přesto že jsme se jako zaměstnanci,obraceli o pomoc na úřadech,pro zaměstnavatele se tím nic nezměnilo.Snad jen nějaká menší pokuta,která nic nevyřešila. Tímto se chci zeptat,jestli při každé výplatě musí zaměstnanci urgovat svoje výplaty,a proč komponentní úředníci se na takové zaměstnavatele nezaměří a neprovádějí kontroli pravidelně. Děkuji S pozdravem Rygrová


odpovídal(a): Redakce

Příplatek za SO a NE

Dobrý den,ráda bych se zeptala na placení příplatku ve výši 10% za práci v sobotu i přesto, že tyto hodiny ještě v tom měsíci byly čerpány jako náhradní volno.Děkuji Tůmová



odpovídal(a): Redakce

Registrace na ÚP

Dobrý den, mám dotaz, zda je správné rozhodnutí ÚP, že absolvent VŠ nedostane žádnou podporu v nezaměstnanosti? Kdo jej má živit a o jaké dávky si může požádat?


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, mám dotaz ohledně náhrady mzdy.Od února 2009 do srpna 2009 máme v pátky volno, dostáváme v tento den 60% náhradu mzdy.1. a 8. května v pátek byl svátek. Firma vyplatila v tyto dny 60% náhradu mzdy. Postupovala správně?Děkuji Koci


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den mám dotaz jak je to s vyplácení diet…

Dobrý den mám dotaz jak je to s vyplácení diet pro kamionáky manžel je měsíc v cizině a firma jim vyplácí jen 1,90 za ujetý kilometr a to ještě v kč takže celý měsíc pryč a vyplata jak uklízečka v čr jak se proti tomu bránit děkuji


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den, potřeboval bych poradit s odstupným.Byl se mnou rozvázán pracovní poměr"dohodou o rozvázání pracovního poměru" z důvodu nadbytečnosti. Problém je, že od listopadu jsme (zaměstnanci)podepsali dohodu o snížení pracovního fondu na 75%,ale ve čtvrtletí ze kterého se nám počítá průměr(1.) jsme pracovali nad 75% (skoro na 100% fondu). Zajímalo by mě,jestli se průměr počítá jen ze sníženého fondu i když jsme oddělali téměř plný prac. fond. Předem děkuji za odpověď. Miroslav Šimek


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobry den, chtel bych se zeptat na vypocet mzdu. Mam polovicni uvazek, hruby prijem 5200Kč, mohl byste mi napsat podrobne kolik odvadim na SP a ZP a daně za zamestnance i za zamestnavatele. Na kalkulacce co tady mate nejde zadat polovicni uvazek, proto se na Vas obracim. Moc Vam predem dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Pracovník byl nemocen od 13.2008 do 27.12.2008, do zaměstnání nenastoupil, proto mu byla přidělena dovolená, kterou čerpal od 29.12.2008 do 13.1.2009. Do zaměstnání ani po vyčerpání dovolené nenastoupil, proto až do 23.2.2009 měl neomluvené absence. 24.2.2009 nastoupil nemocenskou do 22.4.2009. Do zaměstnání ani poté nenastoupil. Žádám o radu, jak mám spočítat průměrný čistý výdělek, protože nyní se přihlásil na Úřadu práce a v I.Q 2009 neměl odpracovaný ani jeden den.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den. Pracuji jako hlídač převážně v nočních směnách od 22.00hod.do 06.00hod. následujícího dne, a v sobotu, neděli, svátky i přes den.Zaměstnavatel odmítá vyplatit příplatky za sobotu s tím, že nástup směny je v pátek v 22.00hod. a že tedy se jedná o páteční směnu i přesto, že v sobotu odpracuji 6 hod.Se svátky je to podobné.Ve čtvrtek 30.dubna jsem nastoupil na 22.00hod a pracoval do 6.00hod dne 1.5. Zaměstnavatel odmítl vyplatit příplatek za odpracovaných 6 hod. svátku 1.5.09 s tím, že se nejedná o práci ve svátek ale normální čvrteční směnu.Domnívám se, že zaměstnavatel nepostupuje podle zákoníku práce. Prosím, kdo má pravdu? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

dobrý den, prosím poraďte jaký je rozdíl mezi hrubou a hrubou nominální mzdou.děkuji


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Zaměstnavatel mi v období od srpna do listopadu 2007 neoprávněně nevyplácel část mzdy - osobní ohodnocení a výkonovou prémii. Z tohoto důvodu jsem v prosinci 2007 ukončila prac. poměr okamžitým zrušením podle §56, odst.1, písm.b)s tím, že požaduji odstupné. Zaměstnavatel podal žalobu na neplatnost mé výpovědi. Soud mojí výpověď potvrdil. Odstupné se mi počítá za 3.čtvrtletí 07, kdy mi v měsících srpnu a září byla neoprávněně krácena mzda. Zaměstnavatel mi dlužnou mzdu doplatil v květnu 2009 spolu s odstupným, které vypočítal z krácené mzdy. Je tento postup správný nebo se odstupné mělo vypočítat z nekrácené mzdy? Rozdíl techto výpočtů činí 5.915,- Kč čistého. Děkuji za odpověď Radka


odpovídal(a): Redakce

Práce přesčas

Zaměstnavatel se s námi zaměstnanci dohodl na snížení počtu pracovních dnů na 4 dny v týdnu(podepsán dodatek ke smlouvě). Jelikož je někdy více práce, tak můžeme dělat 5 dnů v týdnu, ale za tyto dny nám zaměstnavatel platí jen základ a prémie nám za tyto dny neplatí. Může to dělat ? Máme nárok na prémie za 5 den v týdnu? Máme nárok na přesčasový příplatek za 5 den v týdnu, protože máme smlouvu na 4 dny v týdnu?