FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝPOČET MZDY

odpovídal(a): Redakce

Minimální mzda

Dobrý den,manžel pracoval jako OSVČ pro nejmenovanou firmu za odměnu za provedenou práci.Za poslední měsíc obdržel mzdu 3000,-Kč,jelikož firma změnila vnitřní směrnice, upozornila na to své prodejce mailem, ale ti tuto dohodu písemně nepotvrdily.Má firma právo udělit odměnu nižší než je minimální plat? Díky a přeji hezký den, Lenka


odpovídal(a): Redakce

Důležité osobní překážky v práci

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, na kolik dnů zák. volna má zaměstnanec, který se ženil v pátek? Pokud je svatba v sobotu, poskytuje se volno na pátek, má tedy nárok i na volno ve čtvrtek? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Doba určitá

Dobrý den, kolikrát je mozno po sobe pracovni smlouvu uzavrenou na dobu urcitou opet prodlouzit na dobu urcitou? Dle ktereho § ??? Diky


odpovídal(a): Redakce

Místo výkonu práce

Dobrý den, můžu do pracovní smlouvy napsat místo výkonu zaměstnání bydliště zaměstnance? Jedná se o administrativní práci a práci na PC. Děkuji za odpověď. Naděna


odpovídal(a): Redakce

Nerovnoměrně rozvržená pracovní doba

Dobrý den. Pracujeme v nepřetr. provozu, 2 dny ranní (8 hod), 2 dny odpol.(6hod ) 2 dny volna. Pokud nestřídáme dovolené, vždy nám chybí pár dnů a hodin do odprac. prac. dnů. Vedení to řeší tím, že nám každý měsíc vezme dovolenou, tím pádem jsme téměř bez dovolené. Nedá se to řešit jinak, Zdá se nám nespravedlivé , že máme čerpat dovolenou za neschopnost vedení zajistit nám práci. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, chtěla bych se optat na to když mám služební vůz a zaměstnavatel mi ze mzdy odečítá 1% z pořizovací ceny vozu. Můžete mi poradit jak si to mám vypočítat o kolik budu mít nižší plat? Děkuji Moc


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den, prosím o vysvětlení výpočtu čistého průměrného výdělku, konkrétně o "... vypočtených podle podmínek a sazeb platných pro zaměstnance v měsíci, v němž se průměrný měsíční čistý výdělek zjišťuje.". Znamená to tedy, že pokud zpětně (v září 2009) zjišťuji (např. pro úřad práce) výdělek zaměstnance, který skončil zaměstnání v únoru 2008, počítám s podmínkami (SZP, daň apod.), které platily v únoru 2008, nebo září 2009? Děkuji Vám za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den. Nástup pracovníka dne 10.8.2009, měsíční mzda 12.000 Kč. Jak vypočtu průměrný hodinový výdělek pro výpočet náhrad za svátek, příp. za dovolenou?Ve mzdě za srpen nebude potřeba,ale ve mzdě za září ano,je tam jeden den svátek,a tam budu průměrný hodinový výdělek potřebovat.Nejsem si jista, jestli se nejedná v mém případě o výpočet pravděpodobného prům.výdělku.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den měla bych dotaz ohledně proplácení starých dovolených.V půly října minulého roku sem nastoupila ne neschopenku(těhotenství).Po ukončení sem hned nastoupila na mateřskou(v květnu).Zbylo mi 12dní staré dovolené.Na začatku tohoto roku sem se zajímala o propacení a bylo mi řečeno na konci roku.Jelikož firmu zasáhla taky krize skracovali pracovní úvazek z 7,5hod na 6,5hod.Jestě minulý měsíc na výplatnici sem měla uveden průměr na dovolenou 73,5kč a nýní se mi objevil o 20kč menší.Jak je to možné z čeho mi to takhle vypočítali když z firmy žádný příjem nemám jen ze sociálky mateřskou?S tím jak stáhly pracovní úvazek o 1 hod a můj průměr na dovolenou a 20kč na hod. sem přišla skoro o 2500kč a to není tak málo aspoň pro mě.Je to možné. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mezd

Dobrý den, ráda bych se dozvedela kde najdu veškeré informace ohledne mezd....myslím tím kam nahlásit nového zamestnance, do kdy ho přihlásit, výpočet nemocenské, danovo povinnost atd. Jednoduše řečeno co vše musí obsahovat práce mzdové účetní. dekuju



odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, mám dotaz mám podepsanou pracovní smlouvu na nástupní plat - v době svátku 6.7. jsem čerpal dovolenou.Na výplatní pásce mám správně uvedeny odpracované dny a dovolenou,ale nevím zda mám proplacen i svátek.Měl bych mít na výplatní pásce napsáno 1 den svátek a sumu za kterou byl proplacen? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den,rád bych věděl,kolik mi jako studenotvi(po doložení potvrzení o studiu na SŠ,Konzervatoř v Praze) náleží čisté mzdy z hrubé(72kč/h), nebo kolik je u mě prostě procent daní ze mzdy(pokud se Vám to nechce počítat). Děkuji převelice


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, mám na Vás prosbu, zda by jste mi mohli sdělit výši mzdy za měsíc červenec, za předpokladu, že čistá mzda v jiných měsících činí 17.000,-Kč, v měsíci červenec bylo 22 prac.dnů, z toho 19dnů čerpána dovolená, 3dny odporacovány (3dnyx8h)a jeden svátek. Děkuji za odpověď, Renata


odpovídal(a): Redakce

Průměrný čistý výdělek

Hezký den. Od 1.12.08 do 31.7.09 jsem byl v organizaci zaměstnán jako zaměstnanec s úvazkem 40 hodin/týden (8 hod./den se mzou 150,- Kč/hod.). Od 6.12.08 do 31.7.09 jsem byl v PN. V prosinci má hrubá mzda činila 6.000,- Kč (Od 1.-5.12.08 jsem odpracoval 40 hodin x 150,- Kč). Od 1.8.09 jsem veden na ÚP. Jakou čistou (popř. pravděpodobnou) mzdu mně měl zaměstnavatel úvést na potvrzení zaměstnavatele pro účely posouzení nároku na podporu v nez. Děkuji, Stalčík


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den.Prosím Vás,mohli by jste mě napsat,jak se počítá mzda?Všude jsou jenom tabulky s vyplněním hr.mzdy,ale mě by zajímalo,jak se k ty hr.mzdě dostat.Za prac.fond,máme 8000.-Kč/měs.Děláme 12-ti hod.směny.Zajímal by mě výpočet za květen. Mám částečný inv.důchod.Odpracováno CELKEM-230.5 hod.SO+NE-73.5 hod. NOČNÍ-96 hod.SVÁTEK-12 hod.PŘESČAS-80.5 hod. Mám pocit,že nám zaměstnavatel platí mnohem mín,než by měl.Kdo se chce ozvat,vyhrožuje zaměstnavatel výpovědí. Předem mockrát děkuji za odpovědˇ.Rajnová.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, mám velmi důležitý dotaz, protože se neustále přu se zaměstnanci. Jsme příspěvková státní organizace a zaměstnáváme všeobecné sestry. Všechny tyto zaměstnankyně vystudovali středoškolské vzdělání s maturitou. Vzhledem k tomu, že jsou zaregistrované, zařadili jsme je do 9. platové třídy. Od 1.7. byl pozměněn katalog prací, a to, co bylo v 9. plat. třídě bylo přesunuto do 10. plat. třídy. Vzhledem k tomu, že naše zam. nemají VŠ ani VOŠ, jejich zařazení jsme ponechali stále v 9. platové třídě s odpočtem 2 let. A můj dotaz zní, zda bychom je i pouze stř.vzd.s maturitou mohli zařadit do 10. plat. třídy s odpočtem 3 let? A nebo je tam zařadit, jen pokud začnou studovat VŠ či VOŠ do 4 let? Otázkou je ale také, že jsme spíše ošetřovatelská organizace a specializované zdravotnické práce se u nás nevykonávají, takže kvalifikované všeob.sestry s vysokoškolských vzdělání zde nepotřebujeme. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, mám dotaz jak a kde zokrouhlovat při výpočtu mzdy a průměru na dovolenou. Při výpočtu průměru počítám hrubou mzdu za 3měsíce / počet hodin za 3měsíce, např. 61200 / 480 = 127,5kč/hod. Pracovní doba je 7,5hod/den, takže ( 127,5 * 7,5) = 956,25 a tuto částku teprve zaokrouhlit na koruny nahoru (=957kč/den), a pak násobit počtem dnů dovolené? Nebo už částku 127,5kč zaokrouhlit na 128kč a násobit (7,5 * počet dnů dovolené)? Předem děkuji za odpověď. Podle mně je první způsob dobře, co ale dělat v případě, že jsme počítali druhým způsobem?


odpovídal(a): Redakce

Zápočtový list

Dobrý den, dal jsem v práci výpověď a zítra mi končí pracovní poměr. Bohužel jsem onemocněl a nemohl jsem ukončit své rozdělané úkoly. Všechny tyto úkoly jsou napsané na moje jméno a zaměstnavatel mi nechce podepsat výstupní list dokud tyto úkoly nedám dohromady a nepředělám vše v počítači na jiného pracovníka. Pokud mi nepodepíšou výstupní list, tak mi nedaj ani zápočťák. Nevím co mám dělat. Jsem pořád nemocný a nemůžu chodit do práce a dávat to tam dokupy ( mají přístup do mého PC a nic jim nebrání si to udělat). Může mi zaměstnavatel nařídit ať tam chodím dodělávat ty úkoly i když už mi skončil pracovní poměr? Může mi z tohoto důvodu zadržovat ZL? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Minimální mzda

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s minimální mzdou u zaměstnance - strážný, který pracuje 32 hod. týdně, a za měsíc neodpracuje plný měsíční fond pracovní doby, má nárok na minimální mzdu 8.000,- nebo jen na její poměrnou část? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Změna platového výměru

Dobrý den,dne 30.6.2009 jsem obdržela nový plat.výměr,sepsaný1.6.2009,kde mě zaměstnavatel sice zvyšuje plat.tarif s účinností od 1.6.2009,ale zároven snižuje osobní příplatek cituji-přiznaný podle par.131 ZP dle zhodnocení prac.výsledků za období 4-5/2009 s účinností od 1.6.2008!!Je takový plat.výměr vůbec platný?Děkuji za odpověd.