FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝPOČET MZDY

odpovídal(a): Redakce

Zaměstnání

Pokud mám někoho zaměstnat na "trvalý pracovní poměr" - tento pojem může označovat i práci na 2hodiny denně,nebo vždy znamená práci na 8 hodin denně? Předem velmi děkuji Petr Charvát


odpovídal(a): Redakce

Změna pracovní smlouvy

Dobrý den, vzhledem k současné ekonomické situaci musíme dočasně převést zaměstnance na jiný časový rozvrh směn. Dosud pracovali v 11,5hod směnách 2(3) dny a 2(3) dny volno, jak jim to vycházelo podle rozvrhu směn. Nyní potřebujeme, aby pracovali na 8(ev. 7,5) hodiny PO - PÁ, a to jen dočasně, nevíme na jak dlouho, zda to bude týden nebo měsíc. Co s tím? A je nutné změnit prac. smlouvu? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, jak si mohu spočítat hrubou mzdu, když čistá roční mzda je 199.165,- Kč. Děkuji Cicvárková


odpovídal(a): Redakce

Odměna jednatele

A/ Pokud je zaměstnanec současně jednatelem v téže společnosti na základě mandatorní smlouvy je nutno pro výpočet mzdy počítat odvody sociálního, zdravotního, tabulkovou daň odděleně, tedy pro pracovní poměr zvlášť a pro mimopracovní poměr zvlášť, tedy jako by se jednalo o 2 „zaměstnance“ ? nebo to lze nějakým způsobem dohromady. Následně poté hlášení na soc., zdr. ELPD se vede také dvojmo nebo nějakým způsobem dohromady? B/daň z příjmu se počítá zvlášť z každého poměru u zaměstnavatele nebo se nějakým způsobem sečte, uplatní sleva na poplatníka a odvede? Velmi děkuji


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobry den. Nedavno jsem si kontroloval vyplatni pasku a chtel bych se zeptat na vypocet nahrady za dovolenou. Mam klasickou 8 hod. pracovni dobu, zadny prescas ani praci o svatcich. Pokud se nepletu, tak nahrada se pocita z poctu hodin dovolene krat prumerna hod. hruba mzda za predchozi ctvrtleti. Tedy konkretne, kdyz jsem si nyni kontroloval vyplatni pasku za srpen, tak se pocita prumer za duben, kveten a cerven. Ale co kdyz jsem take v techto mesicich (duben - cerven) cerpal dovolenou? Pocita se ona prumerna hod. hruba mzda pouze ze skutecne odpracovane doby v predchozim ctvrtleti nebo ze skutecne odpracovane doby plus nahrady za dovolenou, tedy hrube mzdy? V pripade, ze se onen prumer pocita pouze ze skutecne odpracovane doby je mozne, aby se pro vypocet srpnove nahrady na dovolenou pocitalo s prumerem pouze 44,58 Kč/hod, kdyz minimalni prum. hod. mzda cini 48,1 Kc? Tim nechci rici, ze bych mel v srpnu mzdu mensi nez minimalni, ale pouze nahrada za dovolenou byla pocitana nizsim prumerem nez dela minimalni mzda. Predem Vam dekuji za odpoved a za pomoc.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, bylím se synem ve společné domácnosti…

Dobrý den, bylím se synem ve společné domácnosti. Platíme měsíčně cca 5 tisíc Kč za nájem bytu a energie. Já si měsíčně průměrně vydělám 10 tis.Kč čistého. Syn je bez práce a skončila mu podpora v nezaměstnanosti. Bydlíme ve Varnsdorfu. Má nárok na nějaké dávky?


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, prosím o odpověď.Zaměstnanec je vyslán na vícedenní zahraniční pracovní cestu ve svátek 28.09.09 má nárok za práci ve svátek na příplatek ve výši 100% nebo jinou náhradu za práci ve svátek. Děkuji Janoušková


odpovídal(a): Redakce

Změna pracovní smlouvy

Dobrý den, naši zaměstnanci mají pracovní smlouvu a samostatně platový výměr jako přílohu k této pracovní smlouvě. V platovém výměru je uvedena hrubá mzda 12000 a pohyblivá složka mzdy 360 Kč.Chceme provést reorganizaci složek mezd a s tím souvisí změna výše hrubé mzdy a pohyblivé složky - hrubá mzda se sníží na 11000 a pohyblivá složka mzdy zvýší na 1360 korun. Sepíšeme nový platový výměr - tento výměr musí zaměstnanec podepsat, tzn. musí souhlasit se změnou platového výměru, nebo nikoliv?Je vůbec takováto změna možná - neodporujeme tím např. Zákonu o mzdě a platu? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Pracovní doba

Dobrý den, naše zaměstnankyně mají nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu ( týden kratší a delší).Jsou zaměstnány jako prodavačky,takže pracují v sobotu i v neděli a pak zase mají některé dny volno.Je mi jasné,že nesmějí přesáhnout 12 hod.prac.dobu.Jak postupovat při rozvržení jejich směn a jak se bude počítat jejich mzda(mají 70 Kč/hod.).Mají nárok na příplatky za soboty a neděle a v jaké výši?Děkuji moc za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Sociální podpora

Dobrý den, rád bych věděl, na jaké sociální dávky mám nárok, pokud přijdu o zaměstnání a skončí mi podpora v nezaměstnanosti. Jediným příjmem je manželčin příjem, máme 2 studující děti (17 a 20 let)



odpovídal(a): Redakce

Výplata mzdy

Dobrý den, začátkem září po nehodě zemřela naše zaměstnankyně(od začátku září do dne úmrtí měla vystavenou neschopenku). Chtěla jsem se zeptat, jak to bude s její poslední výplatou. Má nárok na nevyčerpanou dovolenou, kterou proplatím. Na ossz mi sdělili, že prý zatím nemáme její výplatu posílat na účet, že to bude předmětem dědického řízení, ale nikde jinde jsem se o tom nedočetla. Mohla byste mi prosím poradit, jak v tomto případě postupovat? Ještě jsem se s úmrtím ve své praxi nesetkala. Děkuji. Lenka F.


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Prosím o pdání zprávy ohledně výpočtu průměru na podporu v nezaměstnanosti vzhledem k tomu, že mi byl proveen výpočet ze dvou měsíců nemocenské a posledního měsíce mzdy a v tomto měsíci se mnou byl rozvázán pracovní poměr. Je tento postup správný? Dále bych se chtěl informovat o výpočtu odstupného, zda je možno postupovat stejným způsobem jak shora popsáno ze dvou měsíců nemocenské a jednoho měsíce mzdy. Za zprávu předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, jaké je nejobvyklejší zaokrouhlování mzdy?Je možné zaokrouhlovat jednotlivé složky mzdy, nebo zaokrouhlovat až výslednou mzdu se započtením náhrad mzdy a odměn? Při přechodu na nový program mám nastaveno jiné zaokrouhlování. Mzda se zaokrouhluje nahoru, ale např. náhradu za dovolenou mi program zaokrouhlil již jako jednotlivou složku aritmeticky. Děkuji Lacová Dvořáková


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den paní Sedláčková, potřebuji poradit při výpočtu průměrného výdělku a dovolené. Pracovník nastoupil 3.8.09 a za srpen odpracoval 21 dní tj. 205,5 hod. vč. přesčasů. Od 7.9. do 13.9.09 byl uznán práce neschopným, dne 14.9.09 vyčerpal 1 den řádné dovolené a k tomuto dni skončil pracovní poměr ve zkušební době. Jaký průměrný hod. a denní výdělek bude použit pro výpočet náhrady mzdy za pracovní neschopnost? Pracovní doba je 7,5 hod. denně, 5dní v týdnu. Děkuji za odpověď. Pastorková


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnání manželky

Dobry den. Muze manzel zamestnat svou manzelku, kdyz je on OSVC ? Muze ji zamestnat na VPP ? Je zde nejak omezena vyse platu ? A ma z tohoto vydelku manzelka pravo cerpat nemocenskou a nasledne materskou ? Dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den, protože firma je v konkurzu dostala jsem k 31.8.2009 výpověď podle §52 odst. a) a mám nárok na odstupné. Chtěla bych vědět z čeho se mi bude počítat odstupné když jsem od 18.4.2009 na mateřské dovolené, která mi končí 30.10.2009. Takže z rozhodného období jsem odpracovala pouze 17 dnů. Bude se počítat pravděpodobný výdělek za II. Q. nebo se to bude počítat z průměru,který vychází za těch 17 dní. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Splatnost mzdy

Může zaměstnavatel zaměstananci zadržovat výplatu, kterou měl poslat na účet a neposlal. Nemá žádný souhlas zaměstnance a a ni zaměstnanec neobdržel žádné písemné vyrozumění, Takže vlastně zaměstnanci vznikla škoda, neboť tím pádem nemůže dostát svým finačním závazkům. Děkuji za odpověď. Lída-


odpovídal(a): Redakce

Překážky v práci

Dobrý den,prosím za jakých okolností může zaměstnavatel nechat zaměstnance doma za určité (jaké?)procento náhrady mzdy, pokud dočasně nemá pro zaměstnance práci?Podotýkám, že zaměstnavatel nemá odborovou organizaci.Stačí pouze dohoda zaměstnanec x zaměstnavatel nebo musí být splněny i jiné podmínky.Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Nerovnoměrně rozvržená pracovní doba

Dobrý den, mám nepravidelnou pracovní dobu, jeden týden pracuji pondělí, pátek, sobota, neděle, druhý týden úterý, středa, čtvrtek. Jsou to vždy noční směny v nepřetržitém provozu, pondělí až čtvrtek 11 hodin, pátek až neděle 12 hodin. Chtěla bych vědět, jestli se mám řídit ročním fondem pracovní doby bez svátků nebo včetně svátků. Ještě bych byla ráda za uvedení literatury, ze které jste čerpali. Děkuji, Hanka


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den,zaměstnanec byl 2 měsíce veden na úřadu práce,v září nastoupil do nového zaměstnání.Z jakého základu se mu bude počítat náhrada za dovolenou po odpracování 21 dnů-ze mzdového výměru/pravděpodobný výdělek/,nebo z potvrzení o vedení na Úřadu práce?K tomu související otázka.Je povinnost odevzdat zaměstnavateli potvrzení o vedení na úřadu práce,nebo zápočtový list z předchozího zaměstnání?Děkuji za odpověď.