FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝPOČET MZDY

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz, zda je možná v…

Dobrý den, mám dotaz, zda je možná v pracovněprávním vztahu tato situace : mít uzavřenu pracovní smlouvu na dobu neurčitou u jednoho zaměstnavatele a po dobu jednoho roku čerpat neplacené volno a po tu dobu mít uzavřenu další pracovní smlouvu u jiného zaměstnavatele na dobu určitou? Přičemž první zaměstnavatel je o situaci informován a souhlasí. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den jmenuji se Pavel je mě 35let a mam uraz…

Dobrý den jmenuji se Pavel je mě 35let a mam uraz na noze je možne že nebudu moct dělat na dale svou praci tak se chci informovat jake možnosti jsou častečný ivalidni duchod a co to pro mě znamena a jak se vypočítáva abych věděl kolik bych dostal a mohu při něm pracovat v přiměřenem množstvi k memu zraněni a do jaké víše a co vše okolo toho obnaší předem moc děkuji



odpovídal(a): Redakce

výpočet mzdy pro podporu v nezaměstnanosti …

výpočet mzdy pro podporu v nezaměstnanosti součástí mé hrubé i čisté mzdy jsou příplatky za občasné držení pohotovsti,tudíž jsou zdaněné,je z nich placené sociální i zdravotní,ale moje účetní mi tvrdí že příplatky za pohotovost se nemohou do čisté mzdy pro výpočet podpory v nezaměstnanosti počítat,má pravdu?děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Prosím o radu k výpočtu průměru pro náhrady.…

Prosím o radu k výpočtu průměru pro náhrady. Zaměstnanec pracuje na DPČ 12 hodin týdně a jeho odměna činí 32000,-Kč/měs. Minulé čtvrtletí odpracoval 148h. Výpočet 96000*148=648,65/hod nevím zda je tento postup správný, zdá se mi příliš vysoký. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, od listopadu má syn nastoupit jako…

Dobrý den, od listopadu má syn nastoupit jako zaměstnanec firmy,která má sídlo na Slovensku, do její pobočky v Praze. Jako její zaměstnanec bude odvádět daň ze mzdy, SP a ZP na Slovensku. Prosím o informaci, zda se mu bude výdělek a odpracovaná doba na Slovensku počítat u nás do důchodu. Jak to bude se zdravotním pojištěním. Musí si platit minimální ZP v ČR, nebo bude moci být ošetřen v českých zdravotnických zařízení na základě placení ZP na Slovensku ? Bude si muset v ČR podávat přiznání k dani z příjmu ? Děkuji za odpověď Sláva


odpovídal(a): Redakce

Zdravím, chtěla bych se zeptat, z jaké části mzdy…

Zdravím, chtěla bych se zeptat, z jaké části mzdy lze zaměstnanci srazit postih za špatnou práci ?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Dotaz se mi těžko zařazuje do…

Dobrý den. Dotaz se mi těžko zařazuje do nabízených sekcí. Dostali jsme se s manželkou do situace, kdy ona je nezaměstnaná a pobírá částečný invalidní důchod ve výši 5.000 Kč. Já také nejsem od září zaměstnán, ale mám sjednaný předdůchod = žiji z úspor na penzijním připojištění (asi není možno považovat za příjem) cca 7.500 měsíčně. Předpokládám, že mi bude v blízké budoucnosti vyplácena podpora v nezaměstnanosti (první měsíce cca 13.000). Ani jeden jsme ještě nedosáhli důchodového věku. Máme možnost se reálně přihlásit o nějakou dávku ze sociálního systému? Předem děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, náš zaměstnanec byl svědčit u soudu.…

Dobrý den, náš zaměstnanec byl svědčit u soudu. Do potvrzení pro soud jsem uvedla částku 701 Kč, která mi byla následně poukázána na bank.účet. Ve mzdách se mi refundována částka zaúčtovala 521/331, z náhrady mzdy bylo odvedo SP i ZP i Daň z příjmu. Nevím, jaký účet mám spárovat s účtem 221-příjem náhrady mzdy od soudu. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnanec si nahlásil, že potřebuje…

Dobrý den, zaměstnanec si nahlásil, že potřebuje poskytnout volno na návštěvy u zubaře. Jedná se o 11 návštěv, pokaždé zhruba na 4 hod., prý nutné ošetření - rekonstrukce chrupu ze zdravotních důvodů, písemně to však zatím nemáme. Navíc zaměstnanec v tuto chvíli ani neví, jestli po zákroku bude schopen zbytek dne pracovat. Jsme povinni mu na toto poskytnout volno? A jak to bude s případnou náhradou mzdy? A máme požadovat nějaké písemné vyjádření zubaře, že se jedná o neodkladné ošetření ze zdravotních důvodů jak je vymezeno v zákoníku práce?


odpovídal(a): Redakce

Stravné

Cestovní náhrady - stravné Dobrý den, chci se zeptat, jsem vyslán na služební cestu. Modelová situace, první den vyjíždím ráno ve 3:00 na místo dorazím ráno v 5:00 , končím kolem 15:00 a poté odcházím na hotel, který mi platí zaměstnavatel, zajímá mě jak se počítá stravné na tento den, je to od 3:00 do 15:00 a nebo až do půlnoci. Druhý a třetí den zůstávám na stejném místě a automobil vůbec nepoužiji, náležími za tyto dny taky stravné a jak ho vyúčtovat. Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v říjnu bych měla nastoupit jako…

Dobrý den, v říjnu bych měla nastoupit jako prodavačka v obchodě. Pan majitel mi chce platit minimální mzdou 8500,- Kč. Mám maturitu v oboru, praxi 4 roky a myslím si, že existují nějaké výše platů,které musí zaměstnavatel u dané profese dodržet. Prosím radu, zda je u profese prodavačky stanovena minimální mzda, kterou musí zaměstnavatel vyplácet. Děkuji Slávka


odpovídal(a): Redakce

Dob rý den moc prosím o radu,jak v praxi počítat…

Dob rý den moc prosím o radu,jak v praxi počítat týdny ve vyrovnávacím období. Máme stanoveno 26týdnů, pokud tedy zaměstnanec s prac.úvazkem 37,5h/týden nastoupí ve čtvrtek 1.8.2013 a ukončí prac.poměr v pondělí 19.8.2013,kolik je to týdnů pro přepočet hodin? 2,71 týdne?? Měl by tedy odpracovat 37,5 x 2,71 = 101,6 hodin??


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebuji vyřešit problém ohledně…

Dobrý den, potřebuji vyřešit problém ohledně dočasného přidělení zaměstnance k jinému zaměstnavateli. Zjistila jsem, že taková možnost je §43a ZP. Od 18.9-31.10.si zaměstnance "půjčíme" na celou pracovní dobu (8h). Lze si zaměstnance "půjčovat" třeba na 2dny v týdnu nebo třeba 7h v týdnu? Stačí to uvést do dohody mezi zaměstnavateli? Zaměstnanec nezmění pracoviště, jde o řidiče (rozvoz uhlí). Díky


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, minulý týden jsem dala výpověď s…

Dobrý den, minulý týden jsem dala výpověď s 2měsíční výpovědní lhůtou. Dnes jsem přišla do zaměstnání a zaměstnavatel mi předložil úpravu mzdového výměru. Jedná se o úpravu na pevnou složku ve výši 10 tisíc a pohyblivou složku. Dokument jsem nepodepsala, protože to beru jako podraz. Přesto mi zaměstnavatel oznámil, že to vůbec nevadí, že to nabývá platnosti i bez mého podpisu. Nevím, co teď s tím, jestli mám vůbec nějakou šanci.. Děkuji. Mb


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,u žádosti o podporu v nezaměstnanosti…

Dobrý den,u žádosti o podporu v nezaměstnanosti dokládám "potvrzení o průměrném čistém výdělku".Ráda bych věděla jestli se tím myslí průměr mých skutečných výplat,které mohu doložit výplatními listinami,nebo částka,kterou mi napsala účetní mého zaměstnavatele-soukromníka a je nižší. Děkuji za odpověď a zdravím M.Vondrová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,mám prosbu. Zaměstnanec (klasická prac…

Dobrý den,mám prosbu. Zaměstnanec (klasická prac.doba po-pá 8h)nechodí od 8.8.až dosud do práce. SMS poslal, že od 8.8.-24.8. byl ve vazbě, 26.8.však nepřišel do práce. Nadřízeným nebere telefon, mě ho omylem zvedl 29.8. s tím, že si jde na soud pro potvrzení. Rozhodli jsem se okamžitě ukončit prac.poměr. Za dobu od 8.8.-24.8. - jen prac.dny mu dám neplacené volno,když dodá potvrzení a za dobu 26.8.až dokonce mu dám neomluvenou absenci? Díky


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnanci byla po podání výpovědi,…

Dobrý den, zaměstnanci byla po podání výpovědi, pozdě vyplacena mzda. Nyní požaduje náhradu mzdy ve výši dvojnásobku průměrného měsíčního výdělku. Podléhá tato náhrada zdanění a odvodům? Je tento postup správný? Děkuji za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji v nepřetržitém dvousměnném…

Dobrý den, pracuji v nepřetržitém dvousměnném provoze-12ti hod.prac.doba-ranní,noční,volno. Noční směna mi vyšla na svátek 6.7.13 v sobotu. Na jaké příplatky mám nárok. Děkuji Slávka


odpovídal(a): Redakce

Ve Vaší kalkulačce příspěvků v nezaměstnanosti…

Ve Vaší kalkulačce příspěvků v nezaměstnanosti uvádíte počet měsíců odstupného. Ale u počtu nad 3 měsíce odstupného je to podle úřadu práce jedno, protože se výplata dávek odsouvá o max. tři měsíce. Počítá se odstupné do příjmů pro výpočet dávek? Asi to budu muset být já, kdo doloží úřadu práce výši výdělku = musím mu přinést potvrzení od posledního zaměstnavatele? Děkuji Teufel Reinhold


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, pokud pobírám sirotčí důchod a pracuji na plný pracovní úvazek, jaký to má vliv při výpočtu čisté mzdy? Pokud bych sirotčí důchod nepobírala, byla by vypočtená částka čisté mzdy vyšší? Předem děkuji za odpověď, Lenka Jiráková