FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu, jsem…

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu, jsem student a pobírám přídavky na dítě, ale chtěl bych se zeptat jak se řeší situaci kdy vydělávám nějaké peníze, a popřípadě jaká je tato hranice. Předem děkuji M.


odpovídal(a): Redakce

Na jaký pracovní poměr mohu zaměstnat paní, která…

Na jaký pracovní poměr mohu zaměstnat paní, která je v částečném invalidním důchodu, jako prodavačku na prodejnu? Může být na dohodu o provedení práce?



odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer,chtěla jsem se zeptat,pokud…

Dobrý večer,chtěla jsem se zeptat,pokud zaměstnanec skončí prac.poměr a začal pracovat jinde,jak je to s ročním zúčtováním daně?Může si zažádat u předešlého zaměstnavatele,aby mu udělal roční přepočet daně??Je povinností bývalého zaměstnavatele toto provést?Formulář prohlášení poplatníka je podepsán,ale zaměstnanec(pokud chce tedy udělat roční přepočet to musí podepsat v části III.str.3,je to tak?Děkuji za odpověď a přeji pěkný den


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer,potřeboval bych vědět,zda je to tedy…

Dobrý večer,potřeboval bych vědět,zda je to tedy ve Vašich možnostech,kolik kalendářních dnů připadlo na roky:1999,2000,2001,2002,2003 připravuji potvrzení o zaměstnání a nevím,kde to mám zjistit a chci to mít v pořádku,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, právě jsem neúspěšně ukončil studium…

Dobrý den, právě jsem neúspěšně ukončil studium na VŠ. Za rok bych ji chtěl zkusit znovu. V tomto ročním mezidobí budu studovat jazykovou školu, ale jelikož jsem nematuroval v letošním roce, nemám již nárok na studenské výhody (tj. musím platit soc. a zdravotní pojištění). Jelikož se ten rok bude jednat o dopolední studium, tak po odpoldnech bych chtěl porůznu brigádničit. Jeké všechny poplatky budu muset platit a v jaké výši (bude se částečně soc. a zdrav. pojištění hradit z těch brigád od zaměstnavatle? A zbytek do celé částky (četl jsem tu někde 1080kč) budu muset doplatit? Celý ten rok budu veden na úřadu práce jako nezaměstnaný? Budu pobírat nějaké sociální dávky, či životní minimum? V jaké výši a po jakou dobu? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem student prezenčního studia na…

Dobrý den, jsem student prezenčního studia na vysoké škole a nyní současně pracuji na plný úvazek v jedné firmě. Chtěl bych se zeptat, jaké všechny výhody jako pracující student můžu uplatnit na výplatu mzdy. Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o pomoc jak s dovolenou: …

Dobrý den, prosím o pomoc jak s dovolenou: zaměstn. nastoupil 10.4.2007. Do 30.6.07 hrubá mzda celkem 34928,- za 59 dnů tj. 74,-/hod. V 7.měs HM 13024,- za 22 dnů a v 8.měs odprac 12 dnů a 11 dnů čerpal dovolenou. Má otázka: nárok na dov. měl pouze 5 dnů? zbytek tj. 6 dnů by měl mít neplacené volno? Jak je to potom s odvody soc. a zdrav. pojišt? Pomozte mi prosím jak na to. Předem moc děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz týkající se podepsání…

Dobrý den, mám dotaz týkající se podepsání prohlášení o dani z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti.V lednu jsem toto prohlášení podepsala u jednoho zaměstnavatele,kde jsem měla brigádu.V únoru jsem tam přestala pracovat.V srpnu jsem si našla brigádu u jiného zaměstnavatele,kde jsem prohlášení také podepsala.Nyní mám strach,že jsem prohlášení u druhého zaměstnavatele podepisovat nesměla.Je možná nějaká náprava?Nečeká mě nějaká sankce ze strany FÚ? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dotaz: Dobrý den,žiji ve Francii 5let,s přítelem…

Dotaz: Dobrý den,žiji ve Francii 5let,s přítelem mám 2,5letého syna který se narodil ve FR,já mám tvalý pobyt i bydliště v ČR,muj dotaz zní zdali mám ze zákona nárok na rodičovský příspěvek a další sociální příspěvky atd.,pokud bych se vrátila do ČR.Syn je narozen ve Francii.S přítelem jsme dohodnuti na alimentech.prosím o radu děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, zajimalo by me jak se postupuje v…

Dobry den, zajimalo by me jak se postupuje v pripade rodicovskeho priplaku, kdyz matka je na materske dovolene a pobira rodicovsky priplatek, zaroven pracuje a ocekava druhe dite. Muze pobirat jak materskou od zamestnavatele a rodicovsky priplatek od statu? Dekuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dělám mzdovou agendu Společenstvím…

Dobrý den, dělám mzdovou agendu Společenstvím vlastníků jednotek.Vyplácím odměny členům společenství, které daním zálohovou daní.Jeden člen má současně s odměnou i Dohodu o provedení práce.Příjmy se sečtou dohromady a zdaní se mi zálohovou daní.Chtěla bych vědět, jestli existuje nějaký paragraf, nebo odstavec, který toto společné zdanění vysvětluje ?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jsem čerstvě pracujícím a s prací…

Dobrý den,jsem čerstvě pracujícím a s prací přichází i rozhodnutí,u jaké banky si založit účet z heldiska vedení účtu a poskytovaných služeb.Můj měsíční přijem se pohybuje mezi 12-16 tisíci korun.Poraďte mi prosím s volbou banky.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem zaměstnanec na HPP, mohu…

Dobrý den, jsem zaměstnanec na HPP, mohu požadovat odpočty na děti pouze v měsících kdy mám vyšší mzdu? Nebo když budu po zaměstnavateli chtít odpočty na děti, musí mi je odpočítávat každý měsíc nebo pak zúčtovat až v ročním vyúčtování já v daňovém přiznání. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer, je možné aby plně invalidní člověk…

Dobrý večer, je možné aby plně invalidní člověk byl částečně zaměstnán. Pokud ano má nějaké finanční omezení? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych poradit v následující…

Dobrý den, chtěla bych poradit v následující situaci. Mám 16ti letou dceru, která je mně souden svěřena do výchovy. Nyní se dcera rozhodla odstěhovat se k otci. K otci si chce nahlásit i trvaký pobyt (nevím, zda již tak učinila). Doposud jsem daňovou slevu na dceru uplatňovala já, u svého zaměstnavatele. Jak mám postupovat, pokud dcera nyní bydlí s otcem a já ji mám doposud svěřenou do výchovy? Záleží také na tom, kde má nahlášen trvalý pobyt nebo je pro uplatnění slevy na dani podstatný skutečný stav (tzn. u kterého rodiče dítě skutečně bydlí)? Pokud již dle zvýše zmíněné situace nemohu (nemám nárok) na uplatnění daň. slevy na děti, jak mám postupovat, jaké formuláře vyplnit, kam oznámit apod. Děkuji předem za vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dohoda o provedení práce Osoba evidovaná u úřadu…

Dohoda o provedení práce Osoba evidovaná u úřadu práce bude u nás zaměstnána na dohodu o provedení práce (max.20 hodin týdne) a dále zůstane v evidenci uchazečů o zaměstnání na ÚP. Musí tento zaměstnanec doložit vstupní zdravotní prohlídku?? Děkuji za odpověď. Jitka Vaňková


odpovídal(a): Redakce

Přítelkyně ma 3 děti a se mnou čeká další…

Přítelkyně ma 3 děti a se mnou čeká další uvažujeme o svatbě ale ted s tou reformou řešíme jestli se nám to oplatí exmanžel na děti neplatí co by pro nás znamenala reforma peněz? mame společme kolem 23000kč hrubého.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,mám částečný ivalidní důchod,pracuji na…

Dobrý den,mám částečný ivalidní důchod,pracuji na 4 hodiny denně.Když si počítám výplatu,tak mi naskočí tabulka,že nedosahuji minimální mzdy musím zaplatit pojištění v plné výši.Zajímalo by mě jak je to možné když nemohu pracovat na více hodin ze zdravotních důvodů.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer,zajímal by mě způsob výpočtu PMV.Mám…

Dobrý večer,zajímal by mě způsob výpočtu PMV.Mám měs.mzdu,měs.hrubá mzda za rozhodné období(čtvrtletí) se vydělí počtem odprac.hodin,do hrubé mzdy,ani do hodin.se nepočítá dovolená,nemoc,jak je to se svátkem,když mám měs.mzdu,zahrnuje se do odprac.hodin?Po výpočtu PHV-prům.hod.výdělek,se vypočítá PMV a to:PHVxtýd.prac.doba x koef.4,348,je to tak správně?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem v hlavním prac. poměru a v lednu…

Dobrý den, jsem v hlavním prac. poměru a v lednu 2008 bych chtěl vystřídat manželku na mateřské. Jak dlouho dopředu musím informavat svého zaměstnavatele a zda to musím podat písemnou formou. Může mi zaměstnavatel dát z výpověď, kvůli nástupu na mateřskou? Děkuji za odpověď.